начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Нагласен конкурс за съд помощник?

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот milenamorena » 07 Яну 2012, 15:20

Колеги,

На 17 януари ще се проведе конкурс за съдебен помощник в Апелативен съд Пловдив. Доипуснати са 15 кандидата. Сред тях има смущаващ участник, става въпрос за Александра Каменова. До миналата година, тя се води Александра Ангелова. Същата се омъжи за Стефан Каменов и прие неговата фамилия. Факт, будещ недоумение е че тя е дъщеря на съдия Ангелова от Гражданското отделение на Апелативен съд Пловдив. Аз не съм мнителна до степен на клеветене, в подкрепа на това е и въпросителния знак в края на заглавието. Въпросът ми е:

1. Коректно ли е да кандидатсващ за длъжност в съда, където работи майка ти?
Вярно е че Александра има право да го направи. Но не поставя ли по този начин колегите на майка си в неудобната ситуация да изпитват детето на техен колега с когото се виждат и ще се виждат занапред, а и заседават с съдия Ангелова?

Не твърдя, че всичко е нагласено, аз нямам подобна информация. Но участието на дъщерята на действащ магистрат буди съмнение.
milenamorena
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Яну 2012, 15:09

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот kolegat » 09 Яну 2012, 23:21

Конкурсите за съдебни помощници масово се нагласят. Особено в Пловдив. А самият факт, че конкурса е със събеседване, говори достатъчно. Жалко. Много жалко. И очакваме от тия хора да раздават справедливост. Тия скапани гьонсурати без капчица морал....
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот Гост. » 10 Яну 2012, 00:02

:lol: Странно, ще се окаже истина, че нашенецът се храни с интрига, но броя на прегледите на темата( 236) е наистина категоричен.

Не, че нещо, но ако цитираната от вас колега не заеме лелеяното служебно местенце, някак не ми се вярва след време да си спомните тази тема, еле да влезете и да драснете два реда.
1. Коректно ли е да кандидатсващ за длъжност в съда, където работи майка ти?

Вие как мислите- има ли правна норма, която да указва нещо по този въпрос.
Нали говорим за съдебен помощник( позицията, за която кандидатствате)- след време ще пишете проекто- решения, да видим как ще мотивирате този казус?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот kolegat » 10 Яну 2012, 00:19

poli_g написа:Нали говорим за съдебен помощник( позицията, за която кандидатствате)- след време ще пишете проекто- решения, да видим как ще мотивирате този казус?


Конкурсът е по събеседване. Няма казуси-мазуси, мотивировки и т.н. Явно се търси кандидат с други качества. Браво на колегата за отворената тема. Тези неща трябва да се изричат публично. Нека се види какви боклуци работят в съдебната система.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Нагласен конкурс за съд помощник или....?

Мнениеот Гост. » 10 Яну 2012, 00:38

Добре де, вие нали не подозирате, че именно майката на кандидатката ще "събеседва" с нея?
Влязох в страницата на АпС Пловдив, и като да не можете да ме убедите, че ще е простичък лаф-моабет конкурса, но не мога да ви посоча критериите, обявени публично в издадената Заповед.
http://www.apelsad-pd.bg/zapovedi.html
Пък и да не подлежи на съдебен контрол този конкурс, че да проявя разбиране относно негодуванието, ама подлежи- цял КТ има по този въпрос.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нагласен конкурс за съд помощник или....?

Мнениеот kolegat » 10 Яну 2012, 01:46

poli_g написа:Добре де, вие нали не подозирате, че именно майката на кандидатката ще "събеседва" с нея?
Влязох в страницата на АпС Пловдив, и като да не можете да ме убедите, че ще е простичък лаф-моабет конкурса, но не мога да ви посоча критериите, обявени публично в издадената Заповед.
http://www.apelsad-pd.bg/zapovedi.html
Пък и да не подлежи на съдебен контрол този конкурс, че да проявя разбиране относно негодуванието, ама подлежи- цял КТ има по този въпрос.


Не, естествено, че мама няма да е в комисията. В случая преценката на комисията за това колко е подходящ кандидата за длъжността по никакъв начин не подлежи на съдебен контрол. Контролира се процедурата, но самото оценяване не. Между другото нашето момиче може и изобщо да не дойде на събеседването. И контролът по КТ пак нищо няма да помогне. Защото тя си е включена в списъка с кандидатите. Иди доказвай, че във въпросния ден никой не й е видял очите. Има си протокол с оценяване на кандидатите, в който тя фигурира с оценка 6,00 примерно. А сега де ? Между другото в заповедта за конкурса имаше изискване за владеене на език (английски, френски или немски, ако не се лъжа). По какъв начин ще се проверят езиковите компетентности на кандидатите ? Може би последната част от интервюто ще се проведе на съответния език ? Колега, имам достатъчно наблюдения върху конкурсите за съдебни и прокурорски помощници, за да ми е пределно ясно как стават нещата. Но все пак трябва да отбележа, че има едни 10% от служителите на тази длъжност, които са назначени без протекции. Зависи от съвестта на магистратите в съответния съд или прокуратура.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот street » 10 Яну 2012, 08:44

ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ СЛУЖИТЕЛ

Чл. 7
(2) Не може да бъде назначавано за държавен служител лице, което:

1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) би се оказало в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице, с което е във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до четвърта степен включително;

Чл. 103.
(1) Служебното правоотношение се прекратява на следните общи основания:
4. поради несъвместимост в случаите по чл. 7, ал. 2; когато несъвместимостта е по чл. 7, ал. 2, т. 1, органът по назначаването прекратява служебното правоотношение с един от двамата държавни служители по своя преценка;
Аватар
street
Потребител
 
Мнения: 368
Регистриран на: 17 Май 2010, 16:59

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот Гост. » 10 Яну 2012, 18:03

street написа:ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ СЛУЖИТЕЛ
Чл. 7
(2) Не може да бъде назначавано за държавен служител лице, което:
1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) би се оказало в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице, с което е във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до четвърта степен включително;
Чл. 103.
(1) Служебното правоотношение се прекратява на следните общи основания:
4. поради несъвместимост в случаите по чл. 7, ал. 2; когато несъвместимостта е по чл. 7, ал. 2, т. 1, органът по назначаването прекратява служебното правоотношение с един от двамата държавни служители по своя преценка;

:roll: Добре, конкурсът мина :) - имаме заповед за класиране и назначаване. В най-заплетената ситуация, която се рисува тук, низходящата по права от първа има скл. ТД.
И? Тези норми като да трябва нещо да ми говорят? Визираното дете се презумира да е низходяща и на Чамбов?
тя е дъщеря на съдия Ангелова от Гражданското отделение на Апелативен съд Пловдив

Ангелова нито е шеф на съда, нито пък, преко сили, председател на гражданска колегия.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот kolegat » 10 Яну 2012, 20:44

poli_g написа:
street написа:ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНИЯ СЛУЖИТЕЛ
Чл. 7
(2) Не може да бъде назначавано за държавен служител лице, което:
1. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 94 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) би се оказало в йерархическа връзка на ръководство и контрол със съпруг или съпруга, с лице, с което е във фактическо съжителство, роднина по права линия без ограничения, по съребрена линия до четвърта степен включително или по сватовство до четвърта степен включително;
Чл. 103.
(1) Служебното правоотношение се прекратява на следните общи основания:
4. поради несъвместимост в случаите по чл. 7, ал. 2; когато несъвместимостта е по чл. 7, ал. 2, т. 1, органът по назначаването прекратява служебното правоотношение с един от двамата държавни служители по своя преценка;

:roll: Добре, конкурсът мина :) - имаме заповед за класиране и назначаване. В най-заплетената ситуация, която се рисува тук, низходящата по права от първа има скл. ТД.
И? Тези норми като да трябва нещо да ми говорят? Визираното дете се презумира да е низходяща и на Чамбов?
тя е дъщеря на съдия Ангелова от Гражданското отделение на Апелативен съд Пловдив

Ангелова нито е шеф на съда, нито пък, преко сили, председател на гражданска колегия.


Съдебните помощници не са държавни служители и тоя закон не ги касае ама по никакъв начин. И не става въпрос за това дали е законосъобразно или не, само че на някои хора светогледа им е толкова ограничен от работата, че не виждат по-далече от нормативните актове, които ден и нощ четат и препрочитат.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот Гост. » 10 Яну 2012, 21:09

Според мен изявлението на street е насочено към магистратите с роднини, не към самата рода.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот esthetique » 11 Яну 2012, 14:29

А колко са обявените места? Само 1 бройка ли?
esthetique
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 24 Мар 2006, 17:29
Местоположение: Пловдив

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот sarbijanac » 11 Яну 2012, 14:42

Съдебен помощник е служител по трудов договор.Заемането на тази длъжност НЕ СЕ СЧИТА за юридически стаж по смисъла на ЗСВ.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот contralegem » 18 Яну 2012, 22:24

Точно обратното - счита се. Аз съм съдебен помощник в СОС и ако не се считаше, просто не знам как ме допускат до конкурсите за първоначално назначаване.
Конкретно за конкурса в ПАС нищо не мога да кажа, но конкурсът за съдебни помощници, след който ме назначиха, също се проведе със събеседване. Никой не ми е ходатайствал - аз съм убедена, че започването на работа, взимането на изпит и влизането в учебно заведение с "протекции" са едни от лошите услуги, които човек може да си направи, защото попада на място, където не му е мястото и после се чуди защо така нещо не му е наред.
За доказване нивото на владеене на чужди езици имах удостоверения отпреди, но специално ходих на курс по компютърна грамотност, за да ми издадат сертификат и това го споделих на интервюто. Мотивационното писмо и автобиографията ги писах цяла седмица и все ги доизкусурявах. Самото събеседване се проведе от тримата председатели на отделения, питаха неща от сорта "къде сте учили", "какво работите", "защо се явявате на конкурса"....общо 10тина минути. След това имах приятното усещане, че съм успяла, макар че всички ме уверяваха, че тези конкурси са нагласени. Пиша всичкото това не, за да ми кажете, че съм от 10те % "случайни", а за да подчертая, че връзкари е имало, има и винаги ще има, но това не означава, че невръзкарите не трябва да положим максималните усилия, на които сме способни, пък от там нататък каквото стане.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот kolegat » 18 Яну 2012, 23:57

contralegem написа: Самото събеседване се проведе от тримата председатели на отделения, питаха неща от сорта "къде сте учили", "какво работите", "защо се явявате на конкурса"....общо 10тина минути.


Ц-ц-ц. От коя област на правото са тия въпроси, че нещо не зацепвам ?
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот lexy21 » 19 Яну 2012, 02:59

contralegem написа:Мотивационното писмо и автобиографията ги писах цяла седмица и все ги доизкусурявах.


Ще ме прощавате, ама това много ме развесели :lol: От друга страна ми дожаля за Вас :wink:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот contralegem » 19 Яну 2012, 09:16

Ееех, не ме разбрахте.... :D Но това, разбира се, не е мой проблем.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот elsi_g » 19 Яну 2012, 10:04

Има случаи, в които, освен че нещо е законно (като това дъщерята да се явява на такъв конкурс в съда, където съдия е майка й), е важно и да е морално (защото при все че дъщерята може да е блестящ юрист, в тази ситуации на името й винаги ще тегне сянка на съмнение).
elsi_g
Младши потребител
 
Мнения: 74
Регистриран на: 24 Авг 2009, 14:21

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот Гост. » 19 Яну 2012, 12:02

Така и не успях да разбера защо магистратите се(ги) обричат на самота- страшен подбор в приятелството, никакъв( почти) социален живот и прочее странни обстоятелства( сега се сетих, как преди време едни приятел магистрат ми разказа, че му свели свише някакъв запрет- вече не може да си пие кафето с негов приятел адвокат 8)- традиция, която спазвали от години съпроводена от ясно регламентирани негласни правила ).
Ето къде било ключето от пандорината кутийка- освен, че не е морално да имаш приятели, явно е неморално да имаш и роднини ( двустранно- възходящи и низходящи по правило са неморални, така излиза, защото в тази страна винаги гризе съмнението :lol: ).
И за да не ти лепнат това качество обезателно трябва да извадиш голямата ножица и клъцваш връзката до кокал.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот portokal » 19 Яну 2012, 12:37

Така и не успях да разбера защо магистратите се(ги) обричат на самота- страшен подбор в приятелството, никакъв( почти) социален живот и прочее странни обстоятелства( сега се сетих, как преди време едни приятел магистрат ми разказа, че му свели свише някакъв запрет- вече не може да си пие кафето с негов приятел адвокат - традиция, която спазвали от години съпроводена от ясно регламентирани негласни правила ).

Каквато съм задръстена и без социален живот, добре, че станах магистрат, поне да имам някаква файда от задръстенията. 8)

На мястото на девойката с майка съдийка (не ги познавам) аз бих се чувствала доста неловко, честно казано. Ако ползва протекции, няма да и пука, де, ама ако не ползва, никой няма да и вярва, че не е ползвала.
А връзкари е имало и ще има, за съжаление. Имало е и ще има и не-връзкари, разбира се, но това второто мнозина не го вярват. ;)

Contralegem, и мен ме озадачава такъв начин на подбор, само с такива въпроси. Не се съмнявам ни най-малко, че сте заели мястото си честно, просто ми се вижда твърде формален и случаен този подход. :oops: Не че разбирам от тези неща.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Нагласен конкурс за съд помощник?

Мнениеот Гост. » 19 Яну 2012, 12:55

portokal написа:Каквато съм задръстена и без социален живот, добре, че станах магистрат, поне да имам някаква файда от задръстенията. 8)...

Мисля, че ме разбра перфектно. Може пък само да си мисля.
Опитът да поставиш в устата ми думи неказани няма да коментирам.

portokal написа:На мястото на девойката с майка съдийка (не ги познавам) аз бих се чувствала доста неловко, честно казано. Ако ползва протекции, няма да и пука, де, ама ако не ползва, никой няма да и вярва, че не е ползвала.
А връзкари е имало и ще има, за съжаление. Имало е и ще има и не-връзкари, разбира се, но това второто мнозина не го вярват. ;)....

За човек, който( доколкото на мен е известно) не ползвал протекции за професионална реализация тези думи звучат странно.

М`дам, някой да донесе ножицата, защото тук се разсъждава по някаква житейска фикция.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron