начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Значение на оценките от държавните изпити

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот studentpravo » 08 Окт 2012, 12:54

Здравейте, колеги. Повечето от Вас, пишещите в този форум, вече сте реализирани и практикуващи юристи. Именно това е и поводът, поради който реших да се обърна към Вас, с това конкретно запитване. Според Вас, освен чисто теоретично, има ли някакво друго значение оценката от дипломата и държавните изпити след завършване?

Например: Имате слаби оценки от държавните изпити (тройки) и решавате да се явите на конкурс за съдия, прокурор, разследващ полицай. Ако се справите блестящо на изпита там и изкарате много висока оценка, възможно ли е слабата оценка от държавните изпити и дипломата да ви спъне и да не бъдете назначен?

Ще питате как така ще имаш тройка на държавните, пък след няколко месеца ще се представиш отлично на изпита за съдии, прокурори, следователи и др. Ами много просто - не е задължително да се явяваш веднага. Може да завършиш, да се впишеш като адвокат и едва след няколко години да се пробваш на конкурсите, когато ще си усвоил пропуснатото. Освен това може да си оценен и необективно и още хиляди причини.

АЗ лично познавам магистрат, който има сумарна оценка 3.25 от държавните изпити, така че все си мисля че оценките от дипломата и държавните изпити не са толкова важни на практика.
Да, на теория в ЗСВ е упоменато, че тези оценки участват в класирането, но моето питане е дали практически е така? Много неща, които на теория са едно, на практика са съвсем друго.
Затова искам да разбера мнението ви по въпроса. Гледат ли се оценките от ДИ, при положение че кандидатът се справи добре на изпита за назначаване и отговаря на всички други условия (стаж, личностни качества и т.н)
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот valerieva_d » 08 Окт 2012, 13:03

Чела съм някъде, че на различни конкурси, когато 2-ма или 3-ма кандидати изкарат еднакъв резултат (дали еднаква оценка или еднакъв брой точки). вземат под внимание общия успех от 3-те държавни изпита. Въпроса ти е дали практически се прилага- по лично мнение мисля, че не.
valerieva_d
Потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: 15 Яну 2012, 19:23

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот smitweson » 08 Окт 2012, 14:27

Ако искарате хубави оценки на изпитите сте вътре.
smitweson
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 21 Дек 2009, 13:43

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот valerieva_d » 08 Окт 2012, 15:02

Не мисля, че е така. Оценките от държавните се гледат, ако въобще се гледат, на последно място.
valerieva_d
Потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: 15 Яну 2012, 19:23

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот studentpravo » 08 Окт 2012, 16:08

Вероятно колегата има впредвид че ако изкараме хубави оценки на самите изпити за магистрати, то влизането ни вътре ще се случи, без оглед оценките от държавните изпити. Аз също подкрепям това твърдение. На теория може и да се гледат оценките, но на практика според мен никой не се интересува от тях, освен ако не си търси начин да елиминира дадения кандидат.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот valerieva_d » 08 Окт 2012, 16:55

абсолютно правилно
valerieva_d
Потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: 15 Яну 2012, 19:23

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот dedra » 08 Окт 2012, 17:21

studentpravo написа:Здравейте, колеги. Повечето от Вас, пишещите в този форум, вече сте реализирани и практикуващи юристи.

АЗ лично познавам магистрат, който има сумарна оценка 3.25 от държавните изпити, така че все си мисля че оценките от дипломата и държавните изпити не са толкова важни на практика.
Да, на теория в ЗСВ е упоменато, че тези оценки участват в класирането, но моето питане е дали практически е така? Много неща, които на теория са едно, на практика са съвсем друго.
Затова искам да разбера мнението ви по въпроса. Гледат ли се оценките от ДИ, при положение че кандидатът се справи добре на изпита за назначаване и отговаря на всички други условия (стаж, личностни качества и т.н)


Ако държавните изпити са три как се получава средна оценка 3,25
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот tokvil » 08 Окт 2012, 18:16

ПРАВИЛА
относно реда за провеждане на конкурсите и за избор на административни
ръководители в органите на съдебната власт

Чл. 1. Тези правила уреждат:
1. Реда за провеждане на конкурси за назначаване на младши съдии и младши прокурори;
2. Реда за провеждане на конкурси за първоначално назначаване на съдии, прокурори и следователи;
3. ....

Чл. 21. (1) Конкурсната комисия извършва класирането на кандидатите чрез подреждането им по бал, според резултатите от тяхното представяне и го отразява в протокол, който се подписва от всички членове на конкурсната комисия.
(2) Балът на всеки кандидат е сбор от оценката от писмения и устния изпит.
(3) Когато няколко кандидати имат равен бал, конкурсната комисия класира кандидата с по-висок общ успех от държавните изпити.



http://www.vss.justice.bg/bg/aktove/pra ... k-2011.pdf
tokvil
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 21 Авг 2012, 16:05

Re: Значение на оценките от държавните изпити

Мнениеот igito » 23 Окт 2012, 20:05

Колеги, едва от тази година оценките от ДИ не участвет пряко в балообразуването при изпитите за магистрати. Аз лично преди две години изкарах доста добри оценки на изпитите, но накраякато ни сумираха и ДИ отидох назад-то много пълни отличници имаше тогава, страшта работа. Тъй че, зависи от конкурса. Преди 10 години, ако се не лъжа, назначаването на магистрати беше по предложение на председателя на местният окр съд. Властта си сменя изискванията за конкурсите когато и както си иска.
igito
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 18 Ное 2009, 16:17


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron