начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот dedra » 12 Фев 2014, 17:53

Кой кой е ?
Пламен Филипов Момчев – Началник на сектор „ПП” към ОД на МВР – Стара Загора
Дияна Розенова Миланова-съдебен секретар РС-Ардино
Фикрет Емин Хабиб-ДСИ Ардино
Маргарита Анастасова Моллова-дъщеря на Анастас Моллов –бивш Окръжен прокурор ОП-Търговище
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот julii » 12 Фев 2014, 22:08

Това си е истинска подигравка. Как е възможно от 160 само 6 справили са се добре с теста. Твърде е явно как всичко предварително е нагласено. Много жалко че в скапаната България нещата са така. Лошето е, че няма изблици нещата да се променят, а все по-зле става.
julii
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Фев 2014, 22:03

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот ignatov22 » 13 Фев 2014, 11:55

Напълно възможно е тъй като теста беше повече от труден. Не мога обаче да схвана защо всеки гледа да плюе по конкурентите си вместо да погледне в собствената си паничка. На 18.02. всеки може да отиде и да се запознае с резултата си и ако не е доволен да се жалва. С всеки един конкурс допуснатите кандидати стават все по-малко и тенденцията е ясна. Изпитът става все по сложен. Ако имаше идея да се допускат неподготвени кандидати като petrovvvvv, който ходи по всички конкурси и винаги изкарва двойка то съдебната ни система съвсем ще отиде на кино :D . Когато си некадърен е най лесно да злобееш, а и петроввв щом има такава информация извода е, че той се е мъчил да си вземе изпита по вторият начин. От ясно по ясно.
Та ако някои се счита за ощетен да си види резултата!!!!
ignatov22
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Фев 2014, 11:25

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот jivko1 » 13 Фев 2014, 12:41

И какво като си видим резултата? Как ще разберем на кого е бланката? Аз моите хиксчета не мога да ги разпозная. И не, не е така с всеки конкурс. Мога да се обзаложа, че има кандидати, които са се явявали и за младши магистрати и не са изкарвали двойки. Просто хората се опитват да си отговорят на въпроса защо точно на конкурсите организирани от Министерство на правосъдието всички се оказват толкова неподготвени и некадърни както ни определихте.
jivko1
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 06 Мар 2013, 19:15

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот dedra » 13 Фев 2014, 12:50

За мен не е нормално на такъв изпит да има 138 оценки слаб.Още по учудващо е двама от „успелите” кандидати да са от РС Ардино при това с еднакъв брой верни отговори.Не мога да се съглася и с аргументите за неподготвеност и некадърност.За мен лично това е трети конкурс за ДСИ и смея да твърдя, че се подготвих добре. Направи ми впечатление и факта, че теста се е оказал непосилен и за няколко действащи ДСИ. На предишните конкурси въпросите бяха в последствие коментирани във форума, докато тези от последния тест са просто невъзпроизводими по памет. За практическото им приложение само ще попитам при колко ДСИ-та е идвал някой като господина от Ирландия от последния въпрос. Далеч съм и от идеята да се допускат неподготвени кандидати, но никой не може да ме убеди, че точно тези, които са допуснати до устен са успели по честен начин.Колкото до това, че всеки може да си види на 18.02. теста също е въпрос на гледна точка и разходи-ако сте на работа или живеете в Силистра или Малко Търново? Не е ли по-добре и по-коректно теста с верните отговори да се качи на сайта на министерството. И не е ли по-удачно в съставянето на теста и в комисията да участват действащи ДСИ.
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот radence » 13 Фев 2014, 14:19

Здравейте, колеги!

Искам да се присъединя към общото негодувание на всички вследствие на проведения конкурс за ДСИ. Няма да коментирам участниците, които минават на устен, тъй като не ги познавам и не мога да изразя обективно мнение. Искам единствено да споделя, че на по-голяма пародия на конкурс не се бях явявала. Позволявам си да споделя това мнение, тъй като съм се явявала на конкурси за адвокати и младши магистрати и съм получавала отлични оценки. Знам нивото на подготовката ми за този изпит и въпреки трудността на теста, вярвах, че съм се справила. Сигурна съм, че много хора от вас се чувстват по същия начин. Тези знания, които сме натрупали никога няма да ни бъдат излишни и именно в това се състои ползата, което човек може да си извлече от конкурс, който не е спечелил. Но тук става въпрос за нещо друго! Става въпрос, че се явяваме на изпит за ДСИ и въпросите, които се поднасят, са предмет на противоречива съдебна практика. Няма да коментирам, че една част от въпросите изобщо не са от материята "изпълнение". От друга страна, самата форма на изпита е много далече от "тест", това са казуси, които понякога изискват много повече разсъждения и не може да се отговори с едно изречение - а,б, в или г. Именно затова се получава този абсурд, на устен изпит да минат 6 човека. И за да не бъда голословна ще си позволя да дам пример от теста - въпросът беше следния/моля за извинение ако не съм точна/ - Ако в продължение на 2 години взискателят не поиска извършване на изп.действия - а/ изп.дело се прекратява ex lege, като постановлението има декларативно действие, б/ изп.дело се прекратява ex lege и започва да тече давност по чл.117 ЗЗД, в/ трябва да има изрично постановление на съд.изпълнител за да се прекрати делото и г/ не го помня...... Сега ще си позволя да анализирам - според проф.Сталев изп.дело се прекратява ex lege, като постановлението има декларативно действие и започва да тече давност по чл.117 ЗЗД, а според В.Попова - трябва да има постановление на съд.изпълнител, за да се прекрати делото. Съдебната практика приема и двете становища. Освен това за мен а и б са еднакво верни, защото освен че тече нова давност, постановлението винаги ще има декларативно действие когато делото се прекратява екс леге, тоест едното не изключва другото... и още други подобни въпроси, които ме потресоха. Позволих си да коментирам, уважаеми колеги, не за да убеждавам себе си или вас в собствените ми знания, а затова, че в България нещата се случват по този начин и занапред ще е така. Без значение кой е уреден или кой не е, просто живеем в държава, която позволява хора като мен, като вас, да се примиряват с олигархията на хора, които се възползват от положението си за собствени или чужди изгоди. Пожелавам на всички да бъдете живи и здрави и НАСЛУКА:))))
radence
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Сеп 2010, 13:08

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот ignatov22 » 13 Фев 2014, 15:51

Извинявам се ако мнението ми за некадърни е прозвучало общо. Беше изцяло насочено само и единствено към едно лице което постоянно коментира с голяма злоба и завист, което за мен не е нормално!!!
ignatov22
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Фев 2014, 11:25

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот alex1208 » 13 Фев 2014, 19:02

Подкрепям и се присъединявам към всеобщото мнение за конкурса за ДСИ. Споделям изцяло написаното от radence и останалите колеги. Ходила съм и на други конкурси, но на такъв фарс не съм присъствала. Причината поради която реших и аз да се включа е, че ми омръзна да вдигам рамене и да си казвам, че живеем в такава държава и нищо не може да се направи. Ако не друго, поне може да говорим, колкото повече, толкова по - добре, та дано ни чуят. Не е нормално да ни унижават по този начин. Не може на писмен изпит да се дават въпроси, по които в теорията се спори, просто защото няма как да има абсолютно верен отговор.
alex1208
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Фев 2014, 18:45

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот jean70 » 13 Фев 2014, 20:44

Подкрепям изцяло колегите! Мисля, че тези, които са минали на устен, са знаели отговорите предварително! Не е възможно такъв тест да се реши за толкова кратко време-все пак имаме по три минути на въпрос! Отделно от това, че имаше доста въпроси, по които практиката спори-дори в момента се чака ТР по тези спорни въпроси-то не беше излязло към момента на конкурса!
jean70
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:50

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот sisiana25 » 14 Фев 2014, 10:01

Защо мислите, че се организират тези конкурси? Поради две причини- за да се назначат съответните хора и да се съберат парите на наивниците. 2 in1 :D За да спрем този фарс, аз предлагам на следващите конкурси/ а то ще има такива, защото ще останат незаети места/ да не се яви нито един кандидат. Дали по този начин ще успеем да променим статуквото?
sisiana25
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Яну 2014, 12:08

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот jivko1 » 14 Фев 2014, 11:03

Sisiana25 това няма как да стане, а и до нищо няма да доведе. Трябва да искаме по-голяма прозрачност или промяна във формата на изпита. Нека да публикуват въпросите и отговорите, за да се вижда какви тестове изготвят. Освен това трябва да можем да си разпознаваме тестовете. На мен са ми подменяли писмена работа преди години, но си разпознах моята по почерка и всичко се нареди, а сега как някой ще докаже, че това е неговата бланка. Мисля, че като начало трябва да поискаме да публикуват теста и отговорите.
jivko1
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 06 Мар 2013, 19:15

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот dedra » 14 Фев 2014, 11:15

Оказва се, че не можем и да обжалваме.

УВАЖАЕМИ Г-Н ...........................
Във връзка с постъпила в министерство на правосъдието Ваша жалба заведена с per. инд. № ................................... Ви уведомяваме следното:
В същата в качеството си на участник в конкурса за частни съдебни изпълнители сте изразили несъгласие с определените от конкурсната комисия за верни отговори на някои въпроси от теста, който бе изтеглен на проведената на 03.12.2011г. писмена част от изпита.
Искате „ извършването на проверка на проведения конкурс", както и отмяната му, ако комисия установи „коректността на изложеното" от Вас.
Конкурсната комисия назначена със заповед № ЛС-И- 516/03.10.2011г. на министъра на правосъдието е изразила становище, че жалби и искания за преразглеждане на писмените работи от конкурса с оглед коригиране на поставената оценка не следва да се уважават. Процедура, даваща такива правомощия на комисията не е регламентирана в Наредба № 1/ 06.02.2006г. или в друг нормативен акт, поради което такива действия от нейна страна са недопустими и биха били незаконосъобразни. Да се приеме противното би означавало комисията сама да отмени писмената част на конкурса, каквито правомощия не са й делегирани. Това е допустимо само ако при оценяването на писмената работа е допусната техническа грешка при преброяването на верните отговори, но не и в случаите, когато кандидата смята, че отговорите приети от комисията са грешни. Същата е приела със свое решение кои са верните отговори на въпросите от теста и съобразно тях са оценявани работите на всички участвали в конкурса кандидати, т.е спрямо всички участници е бил приложен принципа на равнопоставеност.
Различните основания за обжалване на конкурса, включително оценката на писмената работа, кандидатите биха могли да предявят пред съда по реда на АПК след като има окончателен акт на административния орган, а именно заповед на министъра на правосъдието по реда на чл. 11, ал. 2 от ЗЧСИ за възлагане на правомощия по изпълнението. Едва с издаването на този финализиращ конкурсната процедура административен акт, който е част от сложния фактически състав по провеждането й жалбоподателят има процесуалната възможност да атакува заповедта пред съда за проверка на нейната законосъобразност, имплицитно включваща и
проверка за законосъобразност на цялата процедура по провеждане на конкурса.

Министърът на правосъдието като административен орган разполагащ с оперативна самостоятелност може при наличието на определени обстоятелства, които счете за основателни да прекрати конкурсната процедура, като и в този случай неговия акт подлежи на обжалване по реда на АПК.
Във Върховния административен съд е постъпила жалба заведена от участник в конкурса против & 2 Наредба № 1/06.02.2006г. за условията и реда за провеждане на конкурс за частни съдебни изпълнители издадена от министъра на правосъдието. Освен посочената жалба същият жалбоподател е депозирал и молба за спиране на конкурса на основание чл. 190, ал. 1 от АПК, по която все още няма произнасяне от ВАС.
Със съдебния акт ще бъде взето отношение по допустимостта и основателността на жалбата и молбата за спиране, които касаят пряко конкурса и Наредба № 1/06.02.2006г. като министърът на правосъдието ще се съобрази с това произнасяне и ще прецени дали не са обстоятелства, които водят до неговото прекратяване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОНКУРСНАТА КОМИСИЯ

Това е отговорът получен от колегите дръзнали да обжалват конкурса за ЧСИ през 2011г.
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот windlove » 14 Фев 2014, 11:24

radence написа: И за да не бъда голословна ще си позволя да дам пример от теста - въпросът беше следния/моля за извинение ако не съм точна/ - Ако в продължение на 2 години взискателят не поиска извършване на изп.действия - а/ изп.дело се прекратява ex lege, като постановлението има декларативно действие, б/ изп.дело се прекратява ex lege и започва да тече давност по чл.117 ЗЗД, в/ трябва да има изрично постановление на съд.изпълнител за да се прекрати делото и г/ не го помня...... Сега ще си позволя да анализирам - според проф.Сталев изп.дело се прекратява ex lege, като постановлението има декларативно действие и започва да тече давност по чл.117 ЗЗД, а според В.Попова - трябва да има постановление на съд.изпълнител, за да се прекрати делото. Съдебната практика приема и двете становища. Освен това за мен а и б са еднакво верни, защото освен че тече нова давност, постановлението винаги ще има декларативно действие когато делото се прекратява екс леге, тоест едното не изключва другото... и още други подобни въпроси, които ме потресоха.


По силата на закон изпълнителното дело се прекратява ако взискателят не поиска извършването на изпълнителни действия в продължение на две години, с изключение на делата за издръжка. От момента, в който изпълнителното дело е прекратено поради бездействие на взискателя или поради друга причина, започва да тече давност върху изпълнителния лист - 5 години. С изтичането на този давностен срок задължението по изпълнителния лист се погасява по давност. Ако преди изтичането на тези 5 години взискателят образува ново изпълнително дело, давностният срок отново се прекъсва и започва да тече отначало.
С Решението на ВКС по чл. 290 и сл. ГПК - Решение №31/ 09.09.2010, ВКС, ТК, II о. по т.д. №400/2009г. (задължителна практика по чл. 290 и сл. ГПк във вр. със задължителните за правоприлагащите органи тълкувателни разяснения, дадени в т.4 от ТР №1/19.02.2010г. по т.д.№1/2009г. , ОСГТК, всяко решение на ВКС, постановено по реда на чл.290 ГПК (нов) (след допускане на касационно обжалване) е задължително за съда. ) по въпроса от кой момент започва да тече новата погасителна давност – от последното предприето от взискателя изпълнително действие или от постановлението за прекратяване е прието, че новата погасителна давност по чл. 111, ал. 1 б. „в“ ЗЗД тече от момента на последното изпълнително действие и това решение на въпроса е задължително за правоприлагащите органи.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот dedra » 14 Фев 2014, 11:47

Изпълнителният процес не може да се прекрати автоматично, по силата на закона.За неговото прекратяване е нужен изричен акт на съдебния изпълнител. Ако законодателят смяташе, че предвидените в чл.433,ал.1 основания за прекратяването на изпълнителния процес става по силата на закона и че съдебния изпълнител само констатира и обявява настъпилото по силата на закона прекратяване на делото, той нямаше да нарече този акт „постановление за прекратяване на делото”, а „постановление за установяване прекратяване на делото”.
Проф.В.Попова-Българско гражданскопроцесуално право-Девето издание-стр.991
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот jivko1 » 14 Фев 2014, 13:37

Аз четох от новото издание на Ж.Сталев, но ми се струва, че там пак беше в този смисъл, че се прекратява ex lege. Но сега нямам учебника пред себе си и не мога да проверя.
jivko1
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 06 Мар 2013, 19:15

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот someonesow » 16 Фев 2014, 12:30

[quote="ozzo_123"]Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители
Мнениеот petrovvvv » Чет Дек 19, 2013 10:12 am

"Освен, че списъците са готови и назначенията също са готови. За гр. Търговище - Маргарита Анастасова Моллова, квота от Движението.
petrovvvv
Нов потребител

Мнения: 9
Регистриран на: Нед Юни 16, 2013 11:41 am"

А сега се върнете на втора страница от темата и вижте, дали така е изписано мнението на потребител петровввв........ към този момент обаче

Край на коментарите по темата!!!![/

Включвам се специално да изразя възмущението си. Пълна простотия. Пародия. Как така преди да се проведе изпита ще излезе кой ще печели конкурса. Считам, че от Министерство на правосъдието трябва да отменят конкурса в частта му за Търговище. Каква е тази Маргарита? Без значение е това, което казва потребител игнатов22, дали единия пробвал да вземе изпит с връзки и разбрал за другата. ФАКТ, че се пуска като инфо и то се се случва!!!!!!!!!!
someonesow
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Фев 2014, 12:17

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот someonesow » 16 Фев 2014, 12:35

Следващия път вместо тест да дадат есе по което да се пише на тема: "За Маргаритките във вашия живот". Може и да се усетим и повече да не се явяваме на партийни пародии. Да са ви честити "Мартаритките" на пътя ви :D
someonesow
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Фев 2014, 12:17

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот dedra » 16 Фев 2014, 14:06

Ако не са "калинки" ще са "маргаритки" !!!!!!!!!
dedra
Потребител
 
Мнения: 269
Регистриран на: 25 Апр 2009, 22:03

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот federer » 17 Фев 2014, 10:36

Kolegi, ako utre se napravi proverka v ministerstvoto, razre6avat li da se kopira testa s vyprosite, vse pak, za da nau4im ne6to ot u4astieto si???? Mogat li da mi otkajat i da mi dadat samo blankata s otbelqzanite hiksove, koqto ne mi e ot nikakva polza bez teksta na vyprosite?

Колеги, ако утре се направи проверка в министерството, разрешават ли да се копира теста с въпросите, все пак, за да научим нешто от участието си???? Могат ли да ми откажат и да ми дадат само бланката с отбелязаните хиксове, която не ми е от никаква полза без текста на въпросите?
federer
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 16 Яну 2013, 14:46

Re: Конкурс за държавни съдебни изпълнители

Мнениеот sisiana25 » 17 Фев 2014, 12:33

На един от предишните конкурси за ДСИ ходих в МП да си видя работата. В същия ден имах работа в Сф и реших да се възползвам. Тогава съвсем малко не ми достигна до устен.Дадоха ми един тест с въпросите, един шаблон с верните отговори и малкото ми пликче с името ми/беше изписано с моя почерк/ и към него с кламер един шаблон с хикчета, който се предполага, че са моите отговори без да има никъде "червено" по него. Докато сверявах от трите листа на кой въпрос съм объркала и на кой не, над главата ми стояха три жени които не спираха да говорят. Не е позволено снимане, копиране, преписване на теста. Оказа се, че според лисчето с хикчетата съм объркала такива въпроси, които и на сън да ме вдигнат ще отговоря вярно. Освен, че у мен се загнезди съмнението, че това може и да не е моя шаблон, нямаше никаква друга полза от проверката.
sisiana25
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Яну 2014, 12:08

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron