начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 2

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 2

Мнениеот happiness » 12 Сеп 2013, 17:39

pm написа:Колега, къде го четете това за отказа? Искам да го проверя и аз.


Колега, в дневния ред на заседанието за 13.09.2013 г. на Комисията по предложенията и атестирането.
happiness
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 23 Май 2013, 14:04

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 2

Мнениеот pm » 12 Сеп 2013, 18:57

Благодаря, колега!
pm
Потребител
 
Мнения: 116
Регистриран на: 24 Апр 2005, 17:36

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 2

Мнениеот gaugin » 13 Сеп 2013, 15:36

Здравейте, колеги! Също като pm нямам навик, а и време, да коментирам обсъжданите във Форума теми, но дискусиите около случая "donkapaprikova" ме накараха да се замисля относно един важен аспект от темата.
Тъй като началото на кариерата си също започнах като младши съдия, много ми е интересно да разбера мотивите на сегашните кандидати за избора тази професия, както и за мястото (град, съд), където ще започне кариерата им. Повярвайте, отговорът на този въпрос е много важен не само за вашето професионалното развитие, но и за хората, с които ще работите. От опит знам, че еднакво трудно се работи както с некомпетентни, така и с демотивирани или погрешно мотивирани колеги. Трудно е и за тях самите. Затова, ако наистина искате да работите успешно като съдия или прокурор, ако очаквате кариерата ви да бъде успешна или поне прилична, трябва вътрешно да сте приели всички условия, трудности и ограничения, които системата и обстоятелствата ще ви наложат. А те не са малко. Въпросът е тъкмо в това, дали предварително сте наясно с тези условия. Или мотивите ви да приемете назначението на което и да е от обявените места, произтичат от убеждението, че всяко място си заслужава усилията и важното е веднъж да се "влезе" в системата? Случаят "donkapaprikova" е ясен: човекът е разбрал какво иска и му прави чест, че е направил избора съобразно интересите си. Не мисля, че е постъпил нечестно спрямо останалите кандидати, тъй като човек по всяко време може да променя избора си, ако условията позволяват това. Сега за останалите се откриват нови възможности при преразпределението на местата. Дали обаче сте достатъчно информирани, за да направите своя избор? Дали при първия избор бяхте също така информирани? Дали познавате добре условията на работа в съдилищата, между които ще избирате? Познавате ли натовареността, битовите условия, микроклимата в тези съдилища и най-важното - наясно ли сте с възможностите за кадрово развитие след изтичане на срока ви като младши съдии? Наясно ли сте с кадровите потребности на районните съдилища в района на окръжния съд, където вероятно ще продължи кариерата ви? Защото едно е да продължиш работата си като районен съдия в областния град, където си бил младши (дори да е далеч от родния ти град), а съвсем друго е да заминеш след това примерно за Ихтиман, Балчик, Елхово, Средец, Първомай, Харманли или Свиленград.(Тъй като някои от малките съдилища обикновено са толкова натоварени, колкото например Софийският, Пловдивският или Варненският районен съд, а нямат кандидати, са най-вероятното ви местоназначение.) И не само да заминеш, ами голяма част от професионалният ти живот да премине,(а понякога и да приключи) в тези, забравени от Бога и от системата градчета, надявайки се единствено на редките конкурси за преместване. Впрочем погледнете списъците на действащият конкурс за преместване в сайта на ВСС и ще разберете за какво говоря. Ако сте наясно, ако приемате всички очевидни условия и възможни трудности, ако приемате риска и предизвикатеството да се сблъскате с тях, значи сте готови да направите наистина мотивиран избор. Ако ли не, ще бъде много тежко и за вас, и за семействата ви, и за системата, и за обществото. Споделям всичко това, не за да плаша или да обезкуражавам някого. По-скоро бих искал да помогна на тези, на които предстои да направят този труден и до голяма степен съдбоносен избор. Намирането на информация не трудно, дори и да нямате познати в съдебната система. Достатъчно е да се погледнат годишните отчетни доклади на окръжните съдилища, публикувани на интернет страницата им. В случай, че имате такива познати, информацията ви ще бъде по-подробна и пълна. Ако сте информирани и разумни, изборът ви ще бъде лесен. Сигурен съм, че сте такива и ви пожелавам успех! И накрая, за да не изглежда картината толкова мрачна, ще си позволя да перифразирам една култова реплика отнясяща се за ФБР: Не забравяйте, че вие може да обикнете системата, но тя никога няма да ви заобича :wink:
gaugin
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Сеп 2013, 11:21

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 2

Мнениеот pm » 13 Сеп 2013, 16:32

Много честно и истинско мнение! Рядко се отдава някому искреност като Вашата! Чест!
pm
Потребител
 
Мнения: 116
Регистриран на: 24 Апр 2005, 17:36


Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 3

Мнениеот shevanton » 14 Сеп 2013, 01:32

gaugin написа:Здравейте, колеги! Също като pm нямам навик, а и време, да коментирам обсъжданите във Форума теми, но дискусиите около случая "donkapaprikova" ме накараха да се замисля относно един важен аспект от темата.
Тъй като началото на кариерата си също започнах като младши съдия, много ми е интересно да разбера мотивите на сегашните кандидати за избора тази професия, както и за мястото (град, съд), където ще започне кариерата им. Повярвайте, отговорът на този въпрос е много важен не само за вашето професионалното развитие, но и за хората, с които ще работите. От опит знам, че еднакво трудно се работи както с некомпетентни, така и с демотивирани или погрешно мотивирани колеги. Трудно е и за тях самите. Затова, ако наистина искате да работите успешно като съдия или прокурор, ако очаквате кариерата ви да бъде успешна или поне прилична, трябва вътрешно да сте приели всички условия, трудности и ограничения, които системата и обстоятелствата ще ви наложат. А те не са малко. Въпросът е тъкмо в това, дали предварително сте наясно с тези условия. Или мотивите ви да приемете назначението на което и да е от обявените места, произтичат от убеждението, че всяко място си заслужава усилията и важното е веднъж да се "влезе" в системата? Случаят "donkapaprikova" е ясен: човекът е разбрал какво иска и му прави чест, че е направил избора съобразно интересите си. Не мисля, че е постъпил нечестно спрямо останалите кандидати, тъй като човек по всяко време може да променя избора си, ако условията позволяват това. Сега за останалите се откриват нови възможности при преразпределението на местата. Дали обаче сте достатъчно информирани, за да направите своя избор? Дали при първия избор бяхте също така информирани? Дали познавате добре условията на работа в съдилищата, между които ще избирате? Познавате ли натовареността, битовите условия, микроклимата в тези съдилища и най-важното - наясно ли сте с възможностите за кадрово развитие след изтичане на срока ви като младши съдии? Наясно ли сте с кадровите потребности на районните съдилища в района на окръжния съд, където вероятно ще продължи кариерата ви? Защото едно е да продължиш работата си като районен съдия в областния град, където си бил младши (дори да е далеч от родния ти град), а съвсем друго е да заминеш след това примерно за Ихтиман, Балчик, Елхово, Средец, Първомай, Харманли или Свиленград.(Тъй като някои от малките съдилища обикновено са толкова натоварени, колкото например Софийският, Пловдивският или Варненският районен съд, а нямат кандидати, са най-вероятното ви местоназначение.) И не само да заминеш, ами голяма част от професионалният ти живот да премине,(а понякога и да приключи) в тези, забравени от Бога и от системата градчета, надявайки се единствено на редките конкурси за преместване. Впрочем погледнете списъците на действащият конкурс за преместване в сайта на ВСС и ще разберете за какво говоря. Ако сте наясно, ако приемате всички очевидни условия и възможни трудности, ако приемате риска и предизвикатеството да се сблъскате с тях, значи сте готови да направите наистина мотивиран избор. Ако ли не, ще бъде много тежко и за вас, и за семействата ви, и за системата, и за обществото. Споделям всичко това, не за да плаша или да обезкуражавам някого. По-скоро бих искал да помогна на тези, на които предстои да направят този труден и до голяма степен съдбоносен избор. Намирането на информация не трудно, дори и да нямате познати в съдебната система. Достатъчно е да се погледнат годишните отчетни доклади на окръжните съдилища, публикувани на интернет страницата им. В случай, че имате такива познати, информацията ви ще бъде по-подробна и пълна. Ако сте информирани и разумни, изборът ви ще бъде лесен. Сигурен съм, че сте такива и ви пожелавам успех! И накрая, за да не изглежда картината толкова мрачна, ще си позволя да перифразирам една култова реплика отнясяща се за ФБР: Не забравяйте, че вие може да обикнете системата, но тя никога няма да ви заобича :wink:


По - добре в някой малък град, отколкото да не работиш по специалността за която си учил 6-7 години.Сигурен съм, че от 1000 - те кандидата по - малко от 50 имат друга по - добра алтернатива.Още повече, че в началото ти е нужно да натрупаш опит и знания, с които по - късно доста по - лесно можеш да се справиш с какъвто и да е друг конкурс или да си намериш каквато и да е работа в тази сфера в по - голям град.
Другата добра алтернатива на завършващия студент е да иде да работи в големия град, на големия строеж, за голямата заплата, мотивиран от големите възможности за кариерно развитие. :roll:
shevanton
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Май 2011, 14:25

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 3

Мнениеот contralegem » 14 Сеп 2013, 07:49

shevanton написа:[Другата добра алтернатива на завършващия студент е да иде да работи в големия град, на големия строеж, за голямата заплата, мотивиран от големите възможности за кариерно развитие. :roll:

Но дори и там ще се намерят колеги, клиенти или шефове, с които е трудно да се разбере, както и задължително ще има някоя машина, дето колкото и да я поправят, работи само при точно разположение на звездите. Това всъщност важи за всяка работа. И като не ти изнася, хващаш си шапката и си заминаваш, това да не е Сибирската каторга. Ама като следя протоколите на ВСС, няма много такива магистрати, дето напускат по собствено желание.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 2

Мнениеот ragazo » 17 Окт 2013, 19:33

gaugin написа:Здравейте, колеги! Също като pm нямам навик, а и време, да коментирам обсъжданите във Форума теми, но дискусиите около случая "donkapaprikova" ме накараха да се замисля относно един важен аспект от темата.
Тъй като началото на кариерата си също започнах като младши съдия, много ми е интересно да разбера мотивите на сегашните кандидати за избора тази професия, както и за мястото (град, съд), където ще започне кариерата им. Повярвайте, отговорът на този въпрос е много важен не само за вашето професионалното развитие, но и за хората, с които ще работите. От опит знам, че еднакво трудно се работи както с некомпетентни, така и с демотивирани или погрешно мотивирани колеги. Трудно е и за тях самите. Затова, ако наистина искате да работите успешно като съдия или прокурор, ако очаквате кариерата ви да бъде успешна или поне прилична, трябва вътрешно да сте приели всички условия, трудности и ограничения, които системата и обстоятелствата ще ви наложат. А те не са малко. Въпросът е тъкмо в това, дали предварително сте наясно с тези условия. Или мотивите ви да приемете назначението на което и да е от обявените места, произтичат от убеждението, че всяко място си заслужава усилията и важното е веднъж да се "влезе" в системата? Случаят "donkapaprikova" е ясен: човекът е разбрал какво иска и му прави чест, че е направил избора съобразно интересите си. Не мисля, че е постъпил нечестно спрямо останалите кандидати, тъй като човек по всяко време може да променя избора си, ако условията позволяват това. Сега за останалите се откриват нови възможности при преразпределението на местата. Дали обаче сте достатъчно информирани, за да направите своя избор? Дали при първия избор бяхте също така информирани? Дали познавате добре условията на работа в съдилищата, между които ще избирате? Познавате ли натовареността, битовите условия, микроклимата в тези съдилища и най-важното - наясно ли сте с възможностите за кадрово развитие след изтичане на срока ви като младши съдии? Наясно ли сте с кадровите потребности на районните съдилища в района на окръжния съд, където вероятно ще продължи кариерата ви? Защото едно е да продължиш работата си като районен съдия в областния град, където си бил младши (дори да е далеч от родния ти град), а съвсем друго е да заминеш след това примерно за Ихтиман, Балчик, Елхово, Средец, Първомай, Харманли или Свиленград.(Тъй като някои от малките съдилища обикновено са толкова натоварени, колкото например Софийският, Пловдивският или Варненският районен съд, а нямат кандидати, са най-вероятното ви местоназначение.) И не само да заминеш, ами голяма част от професионалният ти живот да премине,(а понякога и да приключи) в тези, забравени от Бога и от системата градчета, надявайки се единствено на редките конкурси за преместване. Впрочем погледнете списъците на действащият конкурс за преместване в сайта на ВСС и ще разберете за какво говоря. Ако сте наясно, ако приемате всички очевидни условия и възможни трудности, ако приемате риска и предизвикатеството да се сблъскате с тях, значи сте готови да направите наистина мотивиран избор. Ако ли не, ще бъде много тежко и за вас, и за семействата ви, и за системата, и за обществото. Споделям всичко това, не за да плаша или да обезкуражавам някого. По-скоро бих искал да помогна на тези, на които предстои да направят този труден и до голяма степен съдбоносен избор. Намирането на информация не трудно, дори и да нямате познати в съдебната система. Достатъчно е да се погледнат годишните отчетни доклади на окръжните съдилища, публикувани на интернет страницата им. В случай, че имате такива познати, информацията ви ще бъде по-подробна и пълна. Ако сте информирани и разумни, изборът ви ще бъде лесен. Сигурен съм, че сте такива и ви пожелавам успех! И накрая, за да не изглежда картината толкова мрачна, ще си позволя да перифразирам една култова реплика отнясяща се за ФБР: Не забравяйте, че вие може да обикнете системата, но тя никога няма да ви заобича :wink:


Мотивите за кандидатстване ли...мотивите са абсолютно идиотската обстановка на пазара на труда особено за юристи. Като се почне от там, че в тая държава всякакви неграмотници завършват право без проблеми, защото университетите са се превърнали в долнопробни печатарници на дипломи, пълни с набедени за преподаватели и стигнем и до общата икономическа криза и свиването на броя на фирмите. Погледнете обявите за работа - допреди няколко години бяха по 4-5-6 страници, а днес - по страница и половина /за jobs-a говоря/. Ако ситуацията в държавата беше нормална нямаше да се налага на децата да кандидатстват по 1500 за 15-20 места. Ако имаше бизнес в тая държава, нямаше толкова народ да се надява, като удавник за сламка на държавна работа. А допреди само 10-тина години съдия и прокурор се ставаше само с подаване на молба до ВСС, чакаш малко и айде. И да видиш само какви неграмотници има по районни и окръжни нива по системата. Хора едвам връзвали 3-ка по изпитите в Университета сега се правят на велики от окръжно или апелативно ниво. 50-60% от действащите магистрати, ако ги пуснат на конкурс за младши с още 500 души в една зала кандидати ще оттекат като едни миризливи неща в канала...

Та това са мотивите...
ragazo
Потребител
 
Мнения: 101
Регистриран на: 17 Юли 2007, 16:17

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2013, vol. 4

Мнениеот T.A.R.A. » 17 Окт 2013, 20:46

queen88 написа:Честито на всички класирали се колеги и на теб, T.A.R.A.:) Би ли споделила като източници какво си ползвала за успешната си подготовка и колко време си се готвила сериозно? Предполагам, че трябва са се изчетат и всички тълкувателни решения от сайта на ВКС? Ще се радвам да дадеш практически съвети (учебници, съдебна практика) на хора като мен, които започват подготовка за следващите конкурси и вярват, че всичко зависи от собствените им знания. Надявам се, че и други колеги ще се включат:) Благодаря Ви!

Съжалявам, че толкова късно отговарям, но сега видях, че има въпрос към мен.Като цяло не съм чела нещо конкретно.По принцип се старая да следя правната литература по НПН още от момента на завършването си.Чела съм Гиргинов, Манев, Стойнов, Ненов, Л.Груев и Р.Илкова като автори.Харесвам стила на писане на Иван Ранчев, Стефан Милев и Петко Минев, като по-нови автори.Чета "Общество и право", както и "Правен свят".Съдебна практика съм чела, но не самоцелно, а когато ми е трябвало във връзка с работата.Естествено ТР от сайта на ВКС, както и по-старата такава.Надявам се да съм ти била полезна :D
T.A.R.A.
Потребител
 
Мнения: 225
Регистриран на: 12 Фев 2007, 18:19

Предишна

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron