начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот comandante » 09 Апр 2013, 10:12

Имам следният въпрос, към хората, които са си купили въпросната книжка , дали са забелязали на стр. 82 има въпрос относно Предварителен договор за дарение, като 3 възможни отговора са нищожен, валиден и валиден, но не може да се обяви за окончателен с иск по чл. 19. ал.3 ЗЗД, тъйкато извършване то на дарение е обвързано от строго личната преценка на дарителя. Авторката е дала именно този отговор за верен и е приложила Определение № 1186 от 03.12.2010 по ГР.Д. № 1002/2010.
Така, но нали ЗЗД, казва, че обещанието за дарение е нищожен договор. Вие как смятате, нахакахме ли си го сами с купуването на тая книжка, или авторката е права и това е верният отговор.
comandante
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 27 Май 2009, 11:07

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот contralegem » 09 Апр 2013, 10:57

Сигурно идеята е, че предварителният договор за дарение не е обещание за дарение - с него дарителят не обещава да подари имущество, а се задължава да сключи окончателен договор. А може в предварителния договор да има някакви други уговорки, които да са важни за страните - някоя тежест, например "Подарявам ти имота, ако откажеш цигарите" и тогава това ще е отлагателно условие за сключването на окончателен договор, тоест предварителният договор ще е валиден, но дареният няма да разполага с иска по чл. 19, ал. 3 ЗЗД, дори да откаже цигарите.
contralegem
Потребител
 
Мнения: 278
Регистриран на: 11 Сеп 2007, 16:18

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот ykovachev » 09 Апр 2013, 11:18

Определението не е от "оня" кръг актове на ВКС, които водят до уеднаквяване на практиката. Всъщност, то по-скоро сочи за констатирана от състава уеднаквена практика. В мотивите си ВКС казва:
"За да постанови решението си, въззивният съд е приел, че сключеният между страните договор по съществото си е обещание за дарение и като такъв е изключен от приложното поле на съдебна защита по реда на чл. 19, ал. 3 от ЗЗД. Безвъзмездното прехвърляне на собственост е договор за дарение и неговия прехвърлителен ефект настъпва веднага, със сключването му. На това основание е лишена от предмет и постигнатата договореност -приемателите да съдействат /безвъзмездно/ за узаконяването на построената в парцел ІХ-21 жилищна сграда. Сключеният предварителен договор е без предмет, с оглед разпоредбата на чл. 226 от ЗЗД, според която обещанието за дарение не произвежда действие".
И по-нататък: " В случая - въззивният съд е изпълнил това свое задължение, анализирал е всички съотносими факти и обстоятелства и съобразно тях - е направил точната си преценка за вида на сключения между страните договор".
Е, ВКС се съгласява с по-долния съд, който казва, че има договор без предмет. Ми добре - кво му е валидното?
Да, има един (неясно колко точен) цитат, според който въззивният съд бил рекъл "и като такъв е изключен от приложното поле на съдебна защита по реда на чл. 19, ал. 3 от ЗЗД".
Не ми изглежда, че съдът приема договора за валиден, па немал защита по 19, ал. 3 ЗЗД. Договорът няма такава защита, защото е без предмет. Ква лична преценка на дарителя, кви пет лева?
Така че списувателката на това произведение (доколкото си спомням, разкритикувано от адвокатските старейшини) хич не е чела внимателно определението, май :wink:
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот comandante » 09 Апр 2013, 15:47

М да и на мен така ми се стори, ама викам, да проверя, да не би само аз да не съм го разбрал това определение. Явно 15 кинта на вятъра, кофти е че има и други такива смутни работи, за които в момента не ми идва къде бяха, но ще се опитам да ги потърся и да ги опиша тука, за да няма после опарени.. :D :D :D :mrgreen:
comandante
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 27 Май 2009, 11:07

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот aleksandrovva » 09 Апр 2013, 22:58

Не е по темата,но някой да има информация относно датите за провеждане на адвокатския изпит тази година?Благодаря предварително!
aleksandrovva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Апр 2013, 22:49

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот comandante » 13 Апр 2013, 09:39

Рано е още, нали до 15 се подават документи, после до 20 ги пращат на ВАС, че те тогава, ще кажат, иначе срока е 10 май- юни месец.
comandante
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 27 Май 2009, 11:07

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот softy » 13 Апр 2013, 13:33

Няколко мисли набързо.
Договорът за дарение на недвижим имот следва да е облечен в нотариална форма. Ако е сключен писмено, той може да служи само като доказателство за установяване на владение, защото в него, например, има изявлението, че владението върху имота се предава от днес. Договорът за дарение е едностранен договор - едната страна има само права, а другата - задължения. Може би разпоредбата на чл.19, ал.3 от ЗЗД следва да се счита приложима само при двустранните договори? Тогава е обичайно изправната страна да поиска договорът да бъде обявен за окончателен.
softy
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Сеп 2006, 20:37

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот gilz » 13 Апр 2013, 17:13

18,19 май и 1 юни устен , поне така ми казаха във ВАК.
gilz
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 25 Апр 2006, 13:33

Re: Въпрос от ключа към изпита за адвокати.

Мнениеот comandante » 15 Апр 2013, 12:02

Мда, честито имаме само един месец, дай-боже да е последен.
comandante
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 27 Май 2009, 11:07


Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron