начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот Astronomer » 20 Сеп 2014, 18:35

Здравейте. Понеже виждам, че така или иначе дискусията малко е поспряла, реших да задам 1-2 уточняващи въпроси за конкурсите. Виждам, че конкурсите за съдии са обявени за мл.съдия в Окръжен съд. Това значи ли, че който го спечели ще започне работа като съдия в окръжен съд? Защо все има бройки за съдии за окръжен, а за районен съд няма обявени?

Във всички съдилища ли има разделение на колегии, вкл. районните?
Ако някой спечели конкурс за мл.съдия как се решава в коя колегия да започне работа – дали гражданска или наказателна?
Astronomer
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 20 Дек 2007, 14:05

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот kbelev » 23 Сеп 2014, 13:27

Здравейте,
В отговор на запитването Ви уточнявам,че "младши съдия" е длъжност само в окръжните съдилища, като е без значение какви дела ще бъдат възложени на младшия съдия - граждански или наказателни. След изтичане на срока,определен в ЗСВ, за който е назначен младшият съдия, той продължава като съдия в този районен съд, за който има свободна щатна бройка. Кандидатът за младши съдия не кандидатства конкретно за наказателна или гражданска колегия. Същото важи и при конкурса за първоначално назначаване за длъжността съдия в районен съд. Съдията в районен съд, както и младият съдия не са предварително определени към гражданска или наказателна колегия.
По друг начин стоят нещата при конкурсите за първоначално назначаване в окръжен, апелативен, ВКС и ВАС. Там задължително се кандидатства за съдия в определена колегия и разбираемо изпитите са много по-трудни.
Желая Ви успех!
kbelev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 13:05

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот kbelev » 23 Сеп 2014, 13:34

Относно това, по какви дела ще работи младшият съдия, това се установява едва, когато кандидатът за младши съдия встъпи на тази длъжност след успешно преминаване на 9 месечното обучение в НИП. До момента на встъпването не е ясно с какви дела ще се занимава. По време на обучението в НИП класираният кандидат за младши съдия е курсист и след като приключи обучението встъпва като младши съдия.
kbelev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 13:05

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот Astronomer » 23 Сеп 2014, 17:37

Благодаря за изчерпателния и конкретния отговор. Благодаря и за пожеланията. Значи, като извод на казаното от вас, може да отбележа, че към момента на кандидатстване за длъжността мл.съдия в окръжен съд е без значение дали ще избера да решавам наказателен или граждански казус. Казвам го, защото преди една година имаше възможност само да се решава граждански казус, а от една година може да се избира между два казуса – това за писмения изпит. За устния – не знам. Мисълта ми е такава, че подготовката ми може да е само по наказателноправни науки, както и нормативната база да е за нея. Защото според мен подготовката по гражданския казус е по-тежка и обективно и субективно за мен, защото наказателното право ми е по-интересно. Не знам само, дали на устния изпит се задават въпроси примерно само по наказателния казус, по наказателно право или всичко каквото е възможно. Тогава нещата стоят по по-различен начин.

И значи - може да си във всяка колегия. В районен съд са наказателна, гражданска и търговска, нали?
Astronomer
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 20 Дек 2007, 14:05

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот miko_pk » 25 Сеп 2014, 13:01

Към колегата astronomer, ако имате търсения и питания досежно конкурса, вие най-вероятно сте правоспособен юрист, а ако сте такъв следва да имате бегла представа що е то младши съдия! А ако сте пропуснали да се запознаете, то поне е редно да знаете, че няма търговска колегия в районен съд!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот Astronomer » 25 Сеп 2014, 16:32

Мико, студент съм по право. Имам колебания по въпроса. Представа имам и то бегла, за това питам каквото не знам. Никой не е длъжен да отговаря, а и не виждам да има опашка за отговарящи. Не видях някъде да пише за това разделение, за което говорим и за това попитах.
Astronomer
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 20 Дек 2007, 14:05

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот miko_pk » 26 Сеп 2014, 12:59

Колега, 15500 лева те праввят само студент, за съжаление дори и дипломант, а напоследък даже и докторант, но не и юрист!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот joseph313 » 03 Окт 2014, 10:10

Извинете ме, че се отклонявам от темата, но искам да попитам: Тъй като има разлика между трудов и осигурителен стаж, искам да попитам според вас професионалният опит на юриста или т.н. юридически стаж с кое съвпада- с трудовия или с осигурителния стаж. Въпросът възникна, тъй като един приятел е назначен за юрисконсулт на 7 часов работен ден. Един негов работен ден се зачита за 1 ден трудов стаж, но осигурителният стаж се изчислява пропорционално и така се получават разлики между трудовия и осигурителния му стаж. Затова: професионалният му опит при търсене на нова работа, тоест дали има Х години юридически стаж от кое зависи? Благодаря предварително!
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот miko_pk » 08 Окт 2014, 17:49

Колега, осигурителният стаж се схваща основно като времеви период , през който дадено лице се е осигурявало за бъдещо и несигурно настъпване на определени осигурени социални рискове. Той има значение за редица права на лицата свързани с правото им на обещетение при временно или трайно намалена работоспособност, при безработица, майчинство, старост, смърт. Ако си се осигурявал за даден риск в определен минимален период от време имаш право на обещетение при настъпването му:
1.Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
2.Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за отглеждане на малко дете, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.
Това е основната идея на осигурителния стаж. Виж вече за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст трябват години осигурителен стаж. Ако трудовият стаж не е равен на осигурителния , както каза сам се смята пропорционално.
Но за юридически стаж се смята трудовия на длъжност, за която се изисква "Вишу" по право и т.н
А за 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот joseph313 » 09 Окт 2014, 08:53

Благодаря! :)
joseph313
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 03 Окт 2014, 08:42

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот metador » 30 Ное 2014, 13:15

Здравейте, бъдещи колеги!

Интересувам се сериозно от съдийската професия и ми предстои студентският период, но не мога да намеря отговор на един въпрос. Предвид демографската криза и големият брой магистрати на глава от населението в България, след 5-6 години ще бъдат ли провеждани въобще конкурси за младши магистрати или входът към системата окончателно ще се замрази за неопределено време? Вероятно точен отговор на този въпрос не може да бъде даден, но аз съм длъжен да попитам. Тъй като ми предстои да се гмурна в правото, искам да имам някаква информация, дали има някакъв шанс да си осъществя мечтата. Благодаря предварително!
metador
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 30 Ное 2014, 13:08

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот plamentanevv » 03 Дек 2014, 02:45

Здравейте колеги. Имам въпрос и ще бъда благодарен, ако някой ми отговори. На конкурса за младши съдии се теглят два въпроса: наказателноправни науки и гражданскоправни науки, нали ? А на конкурса за младши прокурори - два въпроса само от наказателноправните науки ? В грешка ли съм или не ?
plamentanevv
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 28 Окт 2014, 11:21

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот olive_24 » 03 Дек 2014, 09:52

На конкурса за младши прокурори се тегли един казус от наказателноправните науки и всички кандидати пишат по него.
olive_24
Младши потребител
 
Мнения: 41
Регистриран на: 17 Апр 2013, 09:55

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот plamentanevv » 03 Дек 2014, 12:35

Аз имах предвид, че така протича устният. За казусите съм наясно. Благодаря.
plamentanevv
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 28 Окт 2014, 11:21

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот kolegat » 03 Дек 2014, 13:16

metador написа:Здравейте, бъдещи колеги!

Интересувам се сериозно от съдийската професия и ми предстои студентският период, но не мога да намеря отговор на един въпрос. Предвид демографската криза и големият брой магистрати на глава от населението в България, след 5-6 години ще бъдат ли провеждани въобще конкурси за младши магистрати или входът към системата окончателно ще се замрази за неопределено време? Вероятно точен отговор на този въпрос не може да бъде даден, но аз съм длъжен да попитам. Тъй като ми предстои да се гмурна в правото, искам да имам някаква информация, дали има някакъв шанс да си осъществя мечтата. Благодаря предварително!


Приятелю, предвид демографската криза не се знае след години дали България ще съществува в днешния си вид, ти за конкурсите си се затревожил. Щом ти се учи право, гмурвай се и учи. И гледай, като се намокриш и изплуваш, да си останал все такъв ентусиаст и може и да успееш.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот svrahdoznatel » 04 Дек 2014, 17:01

След 4-5 години всеки втори българин ще има диплома по Право. Образно нещата биха изглеждали така:
Например, разхожда се някакъв гражданин /след 4-5 години/ и изведнъж го напада куче. Гражданинът отбранявайки се, хвърля камък. Вероятността да удари юрист ще бъде много по-голяма, отколкото кучето.
svrahdoznatel
Младши потребител
 
Мнения: 25
Регистриран на: 21 Окт 2011, 15:48

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот svettoslav » 05 Дек 2014, 10:53

plamentanevv написа:На конкурса за младши съдии се теглят два въпроса:
olive_24 написа:На конкурса за младши прокурори се тегли един казус


Теглят се и други работи,бре!

Жена в месарницата :

-Теглете ми,моля,един голям шпек!
-Амиии,нямаме шпек в момента госпожо-смутено отвърнал продавача... :oops:
-Тогава ми теглете един език!Ще се задоволя и с него ! :lol:
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот plamentanevv » 09 Дек 2014, 04:35

Ясно за тегленето и за шпека. Шегата настрана. Ще помоля някой сериозно да напише с няколко думи как протича устната част на конкурсите за младши съдии и младши прокурори. :)
plamentanevv
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 28 Окт 2014, 11:21

Re: Конкурс за младши съдии и младши прокурори 2014

Мнениеот queen88 » 19 Дек 2014, 19:41

Да, наистина, ако някой знае как е на устния, нека сподели, теглят ли се въпроси и от двата конспекта - наказателноправни и гражданскоправни науки, по колко въпроса? Или може би зависи от това кой от казусите си решил и взависимост от материята се теглят въпроси от съответния конспект?
queen88
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Ное 2011, 08:33

Предишна

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron