начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за съдебни помощници

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот bludniq_sin » 02 Дек 2013, 14:49

За ползването на НА викам някой да звънне да пита (ако има път може и да мине да пита). Аз лично се съмнявам да е разрешено ползването. В противен случай тестът се обезсмисля (освен ако не е като тестовете на проф. Стойнов - тогава и 5 НА не помагат :) ) Иначе на който му се занимава да прегледа тая статия: http://www.segabg.com/article.php?id=674181 . Поуката е - направи всичко възможно и дай най доброто от себе си, и не се отчайвай ако не стане - може да е имало предварителна резервация за мястото.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот kitaikataaa » 03 Дек 2013, 16:39

Добре аз само не мога да разбера как във Варна не са пускали по съдилища и прокуратури никакви конкурси при положение че очевидно нямат достатъчно хора .... :roll:
kitaikataaa
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 02 Май 2009, 16:39

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот valerieva_d » 04 Дек 2013, 11:44

Доколкото си спомням имаше такъв конкурс за Варна лятото на 2012г.
valerieva_d
Потребител
 
Мнения: 442
Регистриран на: 15 Яну 2012, 19:23

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот amarinova » 04 Дек 2013, 12:01

Здравейте, колеги! Четох въпросната статия и се чудя дали наистина това е вярно, че в момента на временен договор в Софийски Градски съд работят 5 човека. Ако е така значи съм склонна да приема, че конкурса е именно за тях! Подадох документи за конкурса, но за мое голямо съжаление няма да успея да отида! :( Моля Ви колеги, които ще ходят да ми пишат какво е представлявал изпита. Успех на всички! :)
amarinova
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 19 Окт 2012, 15:55

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот queen88 » 13 Дек 2013, 14:56

Бях 32ри номер :) За нормативните актове - няма как да те чакат да си погледнеш закона ;) Успех при класирането :)
queen88
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Ное 2011, 08:33

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот queen88 » 13 Дек 2013, 15:00

Amarinova, не съм се натъквала на подобна информация, но определено янма да се учудя ако е вярна :) Изпита протече сравнително спокойно, според мен задаваха основни въпроси, не задълбаваха много, поне при мен. Единия член от комисията следеше дали изброявам нещата така както ги пише в закона :D Успех!
queen88
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 09 Ное 2011, 08:33

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот bludniq_sin » 16 Дек 2013, 11:50

Единият от кандидатите който спечели е от изпълняващ длъжността до конкурс. За другият не съм проверявал но който има мотивация да си погледне :) Честито на спечелилите.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот enter » 16 Дек 2013, 12:33

В статията пише,че безконкурсните(тоест назначени до обявяване на конкурс) съдебни помощници в АССГ са 11 от общо 12. А в края на лятото обявиха конкурс за...11 работни места за съдебни помощници за АССГ. Може ли информация-колко от "безконкурсните" съдебни помощници -11 човека, са издържали конкурса от лятото на тази година за съдебни помощници в АССГ за...11 работни места. Конкурсът и имената на спечелилите са на страницата -в рубриката информация от пресцентър. Не намирам декларациите по ЗПУКИ-която всеки съдебен помощник подава и задължително е публичнодостъпна в сайта, за да сравним по име колко от безконкурсните "временно " назначени през 2012 са издържали конкурсът през 2013г. Дали все все пак има и "външни" кандидати успели на този конкурс?
enter
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 08 Окт 2008, 14:32

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот kolegat » 23 Дек 2013, 02:32

Кандидатите Пламена Димитрова Фикиина и Георги Свиленов Александров за спечелили конкурса за длъжността „съдебен помощник” в Софийски апелативен съд.

Справка: Пламена Димитрова Фикиина - щерка на Димитър Ангелов Фикиин - член на ВСС и съдия от Военно-апелативен съд;

Георги Свиленов Александров - синче на Свилен Александров - председател на Военен съд - София.

....... ТИ И ЧЕСТНИТЕ КОНКУРСИ, ........ ТИ И ВСС-ТО, .......... ТИ И МАГИСТРАТСКИЯ МОРАЛ !!! (моля модераторът да не трие)

Относно конкурса в АССГ - спечелилите конкурса са до един от тези 11, които са работили преди това като съдебни помощници в същия съд.

Вие, останалите участници в конкурсите без връзки, сте си виновни, задето си мълчите и си трайкате, като се надявате на следващия конкурс. Съберете се 50 човека пред ВСС и им заявете на тия тъпанари, че така не може.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот rakiasunrise » 23 Дек 2013, 10:07

Не подценявайте конкурсите за съдебни помощници. Такава позиция в СГС и САС е най-сигурната гаранция за успех на съдийския конкурс. Не защото дава особени знания, а защото за тях си има квота и това се знае от всички колеги в системата. Колега от моя випуск в НИП (бивш съдебен помощник в СГС) се фукаше, че вече си взема мерки за тога, още преди да са излезли резултатите от устния. Тогава ми звучеше като научна фантастика. Като влязох в кухнята, всичко ми се изясни. Станеш ли съдебен помощник в софийско съдилище, спечелил си два конкурса наведнъж. Дано новата година донесе късмет на колеги, които разчитат на четене и работа, а не - на контакти и рамо! Успех!
rakiasunrise
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 11 Фев 2012, 11:06

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот lanfear » 06 Яну 2014, 15:10

Специално за kolegat - пич, не те знам кой си, какъв си, и на леки ли си, на тежки ли си, но с Пламена Фикийна бях пет години и половина по изпити заедно, и мога да ти кажа, че си заслужи и оценката и назначението.
Иначе писмения изпит беше приятен, мен наказателното ме закопа тотално, и така и не се явих на устния. Но не беше особено трудно, по - скоро аз не си дадох зор (с две думи - домързя ме да седна да попреговоря :D).
lanfear
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 15 Юли 2009, 09:40

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот bludniq_sin » 06 Яну 2014, 15:55

lanfear - Няма да коментирам личностите, но впечатленията ми са, че въпросите и в двата сегмента не бяха разнообразни. При въпросите от ГПН преобладаваха такива свързани с несъстоятелност (можеше да поразчупят, а и имаша мегдан да се разходят из материята), докато по НПН ми беше странно как преобладаваха въпроси, свързани с конституирането на граждански ищец и ч. обвинител и като цяло съдбата на гражданския иск в нак. процес - проблеми, които не заемат първо място в списъка ми за преговаряне като се замисля за наказателен процес. Искам да кажа, че на мен ми се струваше така сякаш въпросите са подготвяни или за някой който хубаво си е преговорил точно тези темички, или за някой който точно тези проблеми ги е работил :) Както и да е - дано се представят добре. А странните съвпадения в тенденциите, заемащите до конкурс да заемат местата и след конкурса .. не са нито от вчера, нито от днес, нито само в магистратурата.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот datajumanji » 06 Яну 2014, 19:12

някак много съвпадения...някак не ми се струва вероятно...някак живеем в БГ...
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот roshka » 19 Яну 2014, 17:58

Браво на госпожа Дачкова за хубавата статия!!!
Все пак , поради многото разногласия искам да попитам дали тече юридически стаж при заеманата длъжност "Съдебен помощник"?
Благодаря предварително !!!
roshka
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 18 Май 2013, 21:22

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот krasi87 » 23 Май 2014, 14:18

колеги ще се явява ли някой на изпита за съдебен помощник в СГС тази година и нека сподели повече информация
krasi87
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Май 2014, 14:17

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот roshka » 23 Май 2014, 16:59

А той кога ще е ? Знае ли се? :D
roshka
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 18 Май 2013, 21:22

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот krasi87 » 26 Май 2014, 12:44

еми все още не е насрочен, но срока за подаване на документи изтече
krasi87
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Май 2014, 14:17

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот roshka » 06 Авг 2014, 12:16

Здравейте, знам че темата е банална , но все пак искам да попитам -тече ли юридически стаж на длъжност "Съдебен помощник" на окръжно ниво , не върховно?Благодаря предварително!
roshka
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 18 Май 2013, 21:22

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот Raffaello » 06 Авг 2014, 15:56

чл. 164, ал. 8 от ЗСВ За стаж по ал. 1-7 (за съдия, прокурор и следовател) се зачита стажът, придобит на длъжност или професия, за която се изисква висше юридическо образование ...

чл. 245, ал. 1 ЗСВ За съдебен и прокурорски помощник се назначава лице, което отговаря на изискванията по чл. 162 и е издържало конкурс за съдебен служител.

чл. 162 За съдия, прокурор и следовател може да се назначи лице, което има само българско гражданство и:
1. има висше образование по специалността "Право";
2. е преминало стажа, определен в този закон, и е придобило юридическа правоспособност;

Следователно отговора е ДА. Няма значение в какъв по степен съд се придобива стажа.

Въпросът не е банален, а меко казано необичаен за юрист, още повече, че на предишната страница е отговорено на него.
Raffaello
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 16 Ное 2006, 14:57
Местоположение: София

Re: Конкурс за съдебни помощници

Мнениеот roshka » 06 Авг 2014, 19:56

Допълнителни разпоредби



§ 1. По смисъла на този закон:
1. (изм. - ДВ, бр. 39 от 2006 г., в сила от 12.05.2006 г., изм. - ДВ, бр. 69 от 2008 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 82 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) "Юридически стаж" е времето, през което лицето е работило на длъжност или упражнявало професия, за която се изискват юридическо образование и правоспособност, включително стаж на лицата с висше юридическо образование, които работят на длъжност съдебен помощник във Върховния касационен съд или Върховния административен съд, прокурорски помощник във Върховната касационна прокуратура или Върховната административна прокуратура, разследващ полицай с висше юридическо образование в системата на Министерството на вътрешните работи, разследващ полицай с висше юридическо образование в Министерството на отбраната или разследващ митнически инспектор в Агенция "Митници".
Ето тези разпоредби ме объркват.....
roshka
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 18 Май 2013, 21:22

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron