начало
Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд Трима депутати с писма „иди ми, дойди ми“ до Конституционния съд

Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и пародия

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот svettoslav » 25 Яну 2015, 13:20

crystalship написа:Колега, и аз това се питам. Къде са проверяващите? И защо са толкова нехайни? Проверяват ли изобщо? По мои наблюдения резултатите на всеки кандидат са напълно случайни - този минава, онзи не и т.н.
.


Сигурно така е,няма начин.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот svettoslav » 25 Яну 2015, 13:23

crystalship написа:Колега, и аз това се питам. Къде са проверяващите? И защо са толкова нехайни? Проверяват ли изобщо? По мои наблюдения резултатите на всеки кандидат са напълно случайни - този минава, онзи не и т.н.
А Светослав не знам къде чете. Никога не съм говорила за корупция. А такса естествено съм платила. Всички, които си подават документите за участие в изпита, заплащат такава. Очевидно Светослав не знае това. Само не знам защо се изказва неподготвен. Но има такива хора, на които целият свят им е крив и се чудят с кого да се скарат.


Добре,де.Разбрах за таксата 50лв. Посипвам си главата с пепееееееееееееел :cry: :cry: :cry:

Аз не съм плащал такава,тъй като дадох направо тлъстата сума.Те хората се опарвят по-нататък.Объркаха ми името и на мен,писаха една друга вместо мен(някаква девойка,която изобщо не се бе явявала),а парите ми изгоряха.Не можах да докажа че съм давал такива изобщо.Заведох дело срещу тези двамата шарлатани-посредници,но го изгубих.Сега съдя ВАС да махнат изпита. За бадева броих толкова пари да си купя диплома :?
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот svettoslav » 25 Яну 2015, 13:37

А и щеше да е леко неморално да се явиш на казуса.Та по някое време да цъфне грешката и да стане за смях човек.Доста нагло би било такова явяване.
Или да минеш после на казуса,да си вземеш и устния....и по никое време-опалянкаааа..нещо май е нарушена процедуратаааа.... :? Да станеш за резил пред колегията...А после-етични изисквания,ала-бала.Просто забрави за адвокатстване скоро време!Веднъж си пробвал с измамни действия.Има да се явяваш до 2060-та година....
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот ivanov_p » 25 Яну 2015, 14:19

Темата пак се отплесна от общото към частното.
Въпросите са:
1. Може ли да има специален ред за упражняване на адвокатска професия?
2. Може ли да има монопол на една единствена Адвокатура?
3. Може ли тази адвокатура сама да определя допуска на юристите до упражняване на адвокатска професия?

По първият въпрос има различна практика, в някой страни има, в други няма.

По втория правилният отговор е, че не може. Ние видяхме жалкият край на "гарантираното право на безплатна медицинска помощ", осъществявано от монополна организация. С други браншове няма да давам пример, защото г-н Джеров казваше, че има две професии, които вкарват и изкарват от гроба, доктор и адвокат.
Правилното решение е да има толкова Адвокатури, колкото решат членуващите в тях. Съществуването на една Адвокатура е несериозно при съществуването на произволен брой арбитражи. Излиза, че няколко юристи могат да си направят арбитражен съд, но не могат да направят адвокатура.

Когато адвокатурата е единствена и монополна организация тя няма право да избира членовете си. Изпитите могат да се организират само от държавата, така както се дава юридическа правоспособност и както са изпитите за ЧСИ и нотариуси.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот datajumanji » 25 Яну 2015, 19:28

ivanov_p, вие не бяхте ли икономист или някакъв брокер?
Или греша? Ако е така, моля за извинение!

А това за 5 годишният стаж е много правилно, не трябва да е привилегия!
datajumanji
Потребител
 
Мнения: 159
Регистриран на: 23 Сеп 2009, 14:19

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот ivanov_p » 25 Яну 2015, 19:50

Аз може да съм теолог или агроном, това с какво влияе на написаното?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот svettoslav » 26 Яну 2015, 11:11

datajumanji написа:ivanov_p, вие не бяхте ли икономист или някакъв брокер?
Или греша? Ако е така, моля за извинение!

А това за 5 годишният стаж е много правилно, не трябва да е привилегия!


Едва ли някога ще се приеме премахването.Не зная какъв законопроект има,но доста екс-магистрати ще са поставени в недостойната за тях ситуация да решават тестове/казуси със зайците.
Без да подценяваме "общата култура" на пенелистите-магистрати и знанията им в тая връзка по ГПНауки..колко ли от тях биха се издънили...?!? Най-малко не биха били в комфортно състояние да чакаш някого,който до вчера си поздравявал от "нема и къде" по улицата,дет се вика,сега дате проверява като първокласник...че и на устен да те изпитва... :)
-Кажете ми,колега сега,що е това престъпление?....
-Ами това е всяко общ. опасно деяние....което....
-Ааааа,нееее,неее,колега,точно,точно го искам(като го прекъсваш,без дори да го изслушаш до края)!Не се опитвайте да ми разсъждавате сега,ами седнете си научете материала....какво като сте до завчера апелативен прокурор? Тук има изпит за всички! 8)

П.П. По-скоро да се измисли нещо за магистрати с над определен стаж(пр. 10г.) да няма изпит
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот ivanov_p » 26 Яну 2015, 12:25

Имаше един лаф на времето в гранични - "на границата пазим баницата"!

Не може да се търси разум в нещо, чиято единствена цел е "да пази баницата". Какви 10 години за магистрат? Един съдия след 1 година в по-натоварен РС знае повече от болшинството адвокати с по 30 години стаж. Юрисконсулт на министерство или монопол, който е гледал хиляди дела, много от които за милиони ще цъфне до 22 зубърка да се състезава за да му разрешат да влиза в зала, където е минал животът му?!? Или такъв на банка, където на ден подготвя 3-4 дела и където е цялото вещно право, ЗУТ-а, изпълнително + особените залози, облигация и какво ли не, ще е на едно дередже със студенти?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот Melly » 26 Яну 2015, 12:40

Ей сега ще ви светна - всеки адвокат да си учреди ЕДНОЛИЧНА АДВОКАТУРА.
Така в Софето ще бъка от Адвокатури - някъде около 6 хилки. :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот crossbike » 26 Яну 2015, 12:42

ivanov_p написа:Аз може да съм теолог или агроном, това с какво влияе на написаното?


Според мен влияе със своята некомпетентност. Иначе по друг начин може и да не влияе.
Кажете сбогом на адвокатската професия уважаеми стажанти(стажаджии)!
crossbike
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 24 Фев 2014, 16:28

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот ivanov_p » 26 Яну 2015, 13:16

На времето членовете на еснафите се мислили за много хитри, така си били направили нещата, че станеш ли веднъж майстор да си осигурен за цял живот, даже накарали султана да бутне една фабрика. Ама станало друго и се озовали в армията на наемните работници.

Светът се променя. Преди време никой не си правеше фирма сам, сега ти трябва половин час пред компа за да си внесеш документите. Огромното болшинство от ИЛ по заповедни са без адвокатски хонорар, вече поне 90% от фирмите и 50% от гражданите ги попълват сами. През десетина колекторски фирми(срамът на бранша), минават стотици заповедни на ден, като телефонистите взимат по 50 лв. за попълване на бланката и я пускат от името на клиента, като в тези 50 лв. са всички разноски - превод, губене на време, пътни и т.н. За изпълнителните даже не взимат пари, питат дали клиентът иска адвокат, ако иска пускат хонорар и го дават на някоя кантора с която работят на 50:50 или делят на три, но това са буквално няколко процента от делата. Дружествата масово назначават юристи, пенсионерите на 300 лв., младите на 2 или 4 часа и пак им излиза с пъти по-евтино отколкото да плащат на адвокат. Мисля, че много скоро някой ще се усети и ще направи фирма от типа "наем на юрисконсулти", както има такива за други работници и служители.

В търговията има едно правило - колкото е процентът на митото, с толкова себестойността на защитаваната стока е по-високо. Всяка извоювана привилегия намаля конкурентоспособността на привилегирования. Аз мисля, че съм добър в работата си и не искам никакви предимства. Каквито и привилегии да си извоюва някой знам, че клиентите пак ще дойдат при мене, а ако не дойдат ще трябва да размърдам задника и да почна да работя с по 2-3 часа повече на ден, а не да искам някой да ми осигурява предимства.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот enter » 26 Яну 2015, 14:02

svettoslav написа:
datajumanji написа:ivanov_p, вие не бяхте ли икономист или някакъв брокер?
Или греша? Ако е така, моля за извинение!

А това за 5 годишният стаж е много правилно, не трябва да е привилегия!


Едва ли някога ще се приеме премахването.Не зная какъв законопроект има,но доста екс-магистрати ще са поставени в недостойната за тях ситуация да решават тестове/казуси със зайците.
Без да подценяваме "общата култура" на пенелистите-магистрати и знанията им в тая връзка по ГПНауки..колко ли от тях биха се издънили...?!? Най-малко не биха били в комфортно състояние да чакаш някого,който до вчера си поздравявал от "нема и къде" по улицата,дет се вика,сега дате проверява като първокласник...че и на устен да те изпитва... :)
-Кажете ми,колега сега,що е това престъпление?....
-Ами това е всяко общ. опасно деяние....което....
-Ааааа,нееее,неее,колега,точно,точно го искам(като го прекъсваш,без дори да го изслушаш до края)!Не се опитвайте да ми разсъждавате сега,ами седнете си научете материала....какво като сте до завчера апелативен прокурор? Тук има изпит за всички! 8)

П.П. По-скоро да се измисли нещо за магистрати с над определен стаж(пр. 10г.) да няма изпит

Ще се явява на изпит. Какво като е бил прокурор? Изпитът за адвокати е от цялото право. За да станеш прокурор трябва да познаваш 2 закона. Какъв проблем да се подготвиш? А от времената на безконкурсието-не чак толкова отдавна-се изискваше не да познаваш 2 закона, а да познаваш...точния човек. Тогава магистрат се ставаше по предложение на административния ръководител-без конкурс.
А още по-старото поколение магистрати-избрани преди 1989г от НС( доста далече от пенсиониране и днес), пък трябваше стриктно да спазват чл. 2 на отмененете ЗУС*, съответно ЗП** .
Та какво и колко разбира прокурор от търговско и гражданско право? Това ще се разбере на изпит.

Не 10 годишен стаж и освобождаване, а или да няма изпити, или да са за всеки изпитите.
В изпитна комисия да могат да участват само изпитвани.
Досегашните участници в изпитни комисии да бъдат изпитани проверовъчно. И ако изкарат двойка-всеки скъсан от двойкаджия -екзаминатор да бъде служебно вписан, тъй като изпитващия се е доказал като некомпетентен.
Проверовъчни изпити за вече вписаните без изпит. При двойка-поне 2 години да не могат да се явяват на нов изпит, за да могат спокойно да се подготвят.



------------------------------------------------------------------
* ЗУС-отменен
Чл. 2. Задачите на правосъдието са да защищава социалистическия обществен и държавен строй, социалистическата собственост, живота, свободата, честта, правата и законните интереси на гражданите, както и правата и законните интереси на социалистическите организации, да съдействува за предотвратяване на престъпленията и другите правонарушения и да възпитава гражданите на преданост към Родината и делото на социализма, съзнателно изпълнение на законите и на трудовата дисциплина.

**ЗП-отменен
Задачи на прокуратурата

Чл. 2. (1) Прокуратурата има за задача да укрепва социалистическата законност и да пази и защищава:

1. установения обществен и държавен строй;
enter
Потребител
 
Мнения: 182
Регистриран на: 08 Окт 2008, 14:32

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот crossbike » 26 Яну 2015, 14:06

ivanov_p написа:На времето членовете на еснафите се мислили за много хитри, така си били направили нещата, че станеш ли веднъж майстор да си осигурен за цял живот, даже накарали султана да бутне една фабрика. Ама станало друго и се озовали в армията на наемните работници.

Светът се променя. Преди време никой не си правеше фирма сам, сега ти трябва половин час пред компа за да си внесеш документите. Огромното болшинство от ИЛ по заповедни са без адвокатски хонорар, вече поне 90% от фирмите и 50% от гражданите ги попълват сами. През десетина колекторски фирми(срамът на бранша), минават стотици заповедни на ден, като телефонистите взимат по 50 лв. за попълване на бланката и я пускат от името на клиента, като в тези 50 лв. са всички разноски - превод, губене на време, пътни и т.н. За изпълнителните даже не взимат пари, питат дали клиентът иска адвокат, ако иска пускат хонорар и го дават на някоя кантора с която работят на 50:50 или делят на три, но това са буквално няколко процента от делата. Дружествата масово назначават юристи, пенсионерите на 300 лв., младите на 2 или 4 часа и пак им излиза с пъти по-евтино отколкото да плащат на адвокат. Мисля, че много скоро някой ще се усети и ще направи фирма от типа "наем на юрисконсулти", както има такива за други работници и служители.

В търговията има едно правило - колкото е процентът на митото, с толкова себестойността на защитаваната стока е по-високо. Всяка извоювана привилегия намаля конкурентоспособността на привилегирования. Аз мисля, че съм добър в работата си и не искам никакви предимства. Каквито и привилегии да си извоюва някой знам, че клиентите пак ще дойдат при мене, а ако не дойдат ще трябва да размърдам задника и да почна да работя с по 2-3 часа повече на ден, а не да искам някой да ми осигурява предимства.


Ти наистина си самодеец, дето много му си иска да е адвокат.
Не си чел ЗИД на ЗА май...
Прочети изцяло и ще разбереш, че няма вече 50:50 :)
А също така ще разбереш, че с гледане кучето не е успяло да придобие квалификационна степен "касапин"...
И все пак хубаво ми да виждам и чувам как едни самодейци скимтят срещу гроздето, но твърдят, че е зелено.
crossbike
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 24 Фев 2014, 16:28

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот u3mamhukaa » 08 Фев 2015, 22:43

Не мога да повярвам че се джанкате като некви улични кучета .Човека който е започнал темата най-вероятно е млад , наскоро завършил и не му е ясно как са нещата. В нашата държава нещата стават само с "хора".
Днес Тренчев каза , че България е в положение като след война , аз мисля че е много по-страшно , мисля че е като по време на турското робство
Най-доброто отмъщение е да живееш щастливо
Аватар
u3mamhukaa
Потребител
 
Мнения: 244
Регистриран на: 03 Окт 2011, 09:48

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот sarbijanac » 08 Фев 2015, 22:59

Излишък от юристи има. Същевременно не може да се говори, че има достатъчно работа за всички. Логично е пазара най сетне да се затвори и ограничи. Но първо трябва силно да се ограничи приема на студенти, а след това и по голяма цедка в образованието да се направи.
sarbijanac
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:47
Местоположение: Нови пазар

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот bloody_heart666 » 07 Мар 2015, 18:56

Колеги, действително ли тазгодишния изпит за младши адвокати ще се проведе юни, а не май както досега?
Моля някой, който наистина знае да ми отговори.
Благодаря.
bloody_heart666
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Сеп 2008, 00:33

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот crossbike » 07 Мар 2015, 19:03

Какво значение има кога ще е?
Този изпит не е задължителен.
crossbike
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 24 Фев 2014, 16:28

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот bloody_heart666 » 07 Мар 2015, 19:18

Тъй като за мен има значение и затова питам, както и по-горе написах само някой , който наистина знае дали ще бъде юни или май да ми отговори.
bloody_heart666
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 06 Сеп 2008, 00:33

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот crossbike » 08 Мар 2015, 18:32

Ако не те устройва, ще се наложи да се явиш през есената сесия или по-натам. Нали уточнихме, че не е задължително.
А кога ще е изпита се решава от ВАС и т.н., така че питай някой от членовете на ВАС или най-добре председателя, а най-добре Кашпировски.
Или чакаш, проверявайки ежедневно уеб сайта на ВАС.
crossbike
Потребител
 
Мнения: 196
Регистриран на: 24 Фев 2014, 16:28

Re: Изпита за адвокати и младши адвокати - безобразие и паро

Мнениеот Pause » 15 Мар 2015, 14:06

Нов тематичен конспект за устния изпит за адвокати и младши адвокати http://www.vas.bg/bg/%D0%B8%D0%B7%D0%BF ... 0%BA%D1%82. И още нещо ,някой знае ли защо изпита е за адвокати и младши адвокати ,не е ли само за младши адвокати или аз не съм разбрал правилно нещо. :roll:
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron