начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 2017

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот marinovaibrato » 24 Апр 2017, 16:34

law_master написа:
peacemakerbgg написа:Приех си го за помагач точно по същите съображения по които е приет като такъв от ОС. Но се оказва, че съдебната практика клони в друга насока.
Според съдебната практика не само заплашването, но и физическата принуда може да бъде упражнена както срещу владелеца, така и срещу друго присъстващо лице, което може да окаже съпротива на този, който отнема вещта – Р. № 352/88 год. на ІІ н. о.


Само че.... :idea:

грабежът е двуактно престъпление и принудата улеснява отнемането. В случая упражнената принуда не е с цел да се улесни отнемането -т.е. не е с цел да се сломи волята на владелеца, а цел да не се пречи на извършването на престъплението. Разликата е много тънка, но я има.

То конкретен въпрос нямаше за формата на съучастие, ама все пак в квалификацията трябва да се посочи.

Moже би бъркам, но грабежът е съставно, а не двуактно престъпление. Упражнената принуда по отношение на мъжа може и да се приеме като улесняване отнемането на вещите от лице лишено от възможност да се защитава адекватно поради* физическото увреждане, а именно факта че е незряща.
marinovaibrato
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 23 Апр 2017, 23:39

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот law_master » 24 Апр 2017, 16:42

да съставно е, грешката е моя.

сега като се замисля, а и на изпита ми мина през главата, но нямах време да си го доизбистря до край, дейността на помагача спира до започване на изпълнителното деяние. Та от тази гледна точка, е възможно все пак Ниджад да е извършител.
Последна промяна law_master на 24 Апр 2017, 17:19, променена общо 1 път
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот feliseti » 24 Апр 2017, 17:17

кога ще публикуват оценките от съдийския?
feliseti
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Мар 2016, 16:29

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот joro_sf » 24 Апр 2017, 18:00

law_master написа:да съставно е, грешката е моя.

сега като се замисля, а и на изпита ми мина през главата, но нямах време да си го доизбистря до край, дейността на помагача спира до започване на изпълнителното деяние. Та от тази гледна точка, е възможно все пак Ниджад да е извършител.

Според мен Ниджат си е съизвършител но не по тези съображения. Помагсчеството както може да предхожда изпълнителното деяние, така и да го съпътства до неговото приключване. Помогачество е невъзможно след довършване на престъплението. Тогава може да се говори за вещно, лично укривателство и т.н
joro_sf
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 20 Мар 2013, 22:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kenjin » 24 Апр 2017, 18:39

law_master написа:да съставно е, грешката е моя.

сега като се замисля, а и на изпита ми мина през главата, но нямах време да си го доизбистря до край, дейността на помагача спира до започване на изпълнителното деяние. Та от тази гледна точка, е възможно все пак Ниджад да е извършител.

Това което приключва до започване на и.д. Е приготовлението.
Помагачеството се характеризира с подпомагаща дейност свързана с и.д. но не попадаща в обсега му. То може да е преди по време както и след довършването на и.д.
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот peacemakerbgg » 24 Апр 2017, 18:53

Добавям, че не участва в изпълнителното деяние помагача, а само го улеснява.
peacemakerbgg
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 21 Апр 2015, 21:02

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот justice496 » 24 Апр 2017, 19:12

peacemakerbgg написа:Аз я хванах тънката рализка и за това го приех за помагач. Деянието на помагача е с различна цел за да е съизвършител. Да се приеме, че е съизвършител за мен противоречи с всичко учено от мен свързано с обща част на наказателно право.

Не си чел достатъчно значи, както и прокурорът от КОП
justice496
Младши потребител
 
Мнения: 82
Регистриран на: 25 Окт 2012, 10:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот joro_sf » 24 Апр 2017, 19:26

kenjin написа:
law_master написа:Помагачеството се характеризира с подпомагаща дейност свързана с и.д. но не попадаща в обсега му. То може да е преди по време както и след довършването на и.д.
Добре написано, но неточно. Действия извършени след довършване на и.д. не могат да се квалифицират като помагачество.
joro_sf
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 20 Мар 2013, 22:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kenjin » 24 Апр 2017, 19:51

joro_sf написа:
kenjin написа:
law_master написа:Помагачеството се характеризира с подпомагаща дейност свързана с и.д. но не попадаща в обсега му. То може да е преди по време както и след довършването на и.д.
Добре написано, но неточно. Действия извършени след довършване на и.д. не могат да се квалифицират като помагачество.

Тук говорим за действия а не сговор относно извършването им, научете се да четете между редовете колега, вече не сме 3ти курс нама смисъл да си подаваме нещата сдъвкани мота-мо! Все пак да ви уточня, че действия извършени след довършване на деянието но "обещани" преди неговото започване също са помагачество, а по съвременната практика включва и тези обещани по време на извършване на деянието, но преди довършването му, тъй като мотивират дееца да довърши започнатото но не приключило деяние
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот justice496 » 24 Апр 2017, 20:20

joro_sf написа:
kenjin написа:
law_master написа:Помагачеството се характеризира с подпомагаща дейност свързана с и.д. но не попадаща в обсега му. То може да е преди по време както и след довършването на и.д.
Добре написано, но неточно. Действия извършени след довършване на и.д. не могат да се квалифицират като помагачество.

Всъщност , могат, ако обещанието за действията извършени след довършване на ид са дадени преди изпълнение на престъплението.
justice496
Младши потребител
 
Мнения: 82
Регистриран на: 25 Окт 2012, 10:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот joro_sf » 24 Апр 2017, 20:30

Тук говорим за действия а не сговор относно извършването им, научете се да четете между редовете колега, вече не сме 3ти курс нама смисъл да си подаваме нещата сдъвкани мота-мо! Все пак да ви уточня, че действия извършени след довършване на деянието но "обещани" преди неговото започване също са помагачество, а по съвременната практика включва и тези обещани по време на извършване на деянието, но преди довършването му, тъй като мотивират дееца да довърши започнатото но не приключило деяние


Точно за действия говорим колега. Обещанията за оказване на помощ след деянието са съвсем различно нещо от цитирам "То /помагачеството/ може да е преди по време както и след довършването на и.д.".Сами по себе си "обещанията" са помагаческа дейност, защото както казахте мотивират дееца да извърши/ довърши деянието и е без значение дали тази "обещана" помощ е оказана или не. И се научете освен между редовете да четете и тях. Хайде със здраве!
joro_sf
Младши потребител
 
Мнения: 46
Регистриран на: 20 Мар 2013, 22:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот mari_i » 24 Апр 2017, 22:07

justice496 написа:
peacemakerbgg написа:Аз я хванах тънката рализка и за това го приех за помагач. Деянието на помагача е с различна цел за да е съизвършител. Да се приеме, че е съизвършител за мен противоречи с всичко учено от мен свързано с обща част на наказателно право.

Не си чел достатъчно значи, както и прокурорът от КОП

Съжалявам колега, но би ли ми казал кой ти е преподавал Наказ.право... Виж проф.Ив.Ненов!
mari_i
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 19 Юли 2008, 17:20

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот saranda » 24 Апр 2017, 23:17

Ниджат, след като е държал Йорданов, следва ли,че го е поставил в беззащитно състояние? Аз го квалифицирах по чл.198,ал.4 във вр. чл.198,ал.1,във вр. чл.20,ал.2НК
saranda
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Юни 2008, 23:33

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kenjin » 24 Апр 2017, 23:27

joro_sf написа:

Точно за действия говорим колега. Обещанията за оказване на помощ след деянието са съвсем различно нещо от цитирам "То /помагачеството/ може да е преди по време както и след довършването на и.д.".Сами по себе си "обещанията" са помагаческа дейност, защото както казахте мотивират дееца да извърши/ довърши деянието и е без значение дали тази "обещана" помощ е оказана или не. И се научете освен между редовете да четете и тях. Хайде със здраве!

От хапливия ви отговор разбрах единствено, че освен че не можете да четете, не можете и да цИтирате. Няма да ви убеждавам в думите си, както искате си ги интерпретирайте.
До колегата с помагачеството:
По горе цитираха практика по въпроса за оказване на принуда спрямо друго присъстващо лице. Точно това е и орговора. Успех на всички които го решиха, правилно!
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот svettoslav » 25 Апр 2017, 00:09

joro_sf написа:
Тук говорим за действия а не сговор относно извършването им, научете се да четете между редовете колега, вече не сме 3ти курс нама смисъл да си подаваме нещата сдъвкани мота-мо! Все пак да ви уточня, че действия извършени след довършване на деянието но "обещани" преди неговото започване също са помагачество, а по съвременната практика включва и тези обещани по време на извършване на деянието, но преди довършването му, тъй като мотивират дееца да довърши започнатото но не приключило деяние


Точно за действия говорим колега. Обещанията за оказване на помощ след деянието са съвсем различно нещо от цитирам "То /помагачеството/ може да е преди по време както и след довършването на и.д.".Сами по себе си "обещанията" са помагаческа дейност, защото както казахте мотивират дееца да извърши/ довърши деянието и е без значение дали тази "обещана" помощ е оказана или не. И се научете освен между редовете да четете и тях. Хайде със здраве!


+1
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот marinovaibrato » 25 Апр 2017, 16:51

saranda написа:Ниджат, след като е държал Йорданов, следва ли,че го е поставил в беззащитно състояние? Аз го квалифицирах по чл.198,ал.4 във вр. чл.198,ал.1,във вр. чл.20,ал.2НК

Колега, аз мислих дали да включа ал.4, но се отказах тъй като тук момента на упражняване на принуда били то физическа или психическа липсва. По ал.4 може да се квалифицира ако лицето е приведено в беззащитно състояние или безсъзнание чрез наркотик,алкохол, някакъв друг опиат, приспивателно и т.н. Тук случая е друг... имаме си употреба на физическа принуда.
marinovaibrato
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 23 Апр 2017, 23:39

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот justice496 » 26 Апр 2017, 09:49

marinovaibrato написа:
saranda написа:Ниджат, след като е държал Йорданов, следва ли,че го е поставил в беззащитно състояние? Аз го квалифицирах по чл.198,ал.4 във вр. чл.198,ал.1,във вр. чл.20,ал.2НК

Колега, аз мислих дали да включа ал.4, но се отказах тъй като тук момента на упражняване на принуда били то физическа или психическа липсва. По ал.4 може да се квалифицира ако лицето е приведено в беззащитно състояние или безсъзнание чрез наркотик,алкохол, някакъв друг опиат, приспивателно и т.н. Тук случая е друг... имаме си употреба на физическа принуда.

Аз съм срещал практика, че когато "краката са завързани със скоч от един от двамата, а ръцете му се държат от единия" имаме ал. 4, защото е поставен в беззащитно състояние. Аз писах, чистия грабеж, но ако сте се обосновали добре, няма значение кой прав , кой крив. Успех.
justice496
Младши потребител
 
Мнения: 82
Регистриран на: 25 Окт 2012, 10:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kenjin » 26 Апр 2017, 15:01

justice496 написа:
marinovaibrato написа:
saranda написа:Ниджат, след като е държал Йорданов, следва ли,че го е поставил в беззащитно състояние? Аз го квалифицирах по чл.198,ал.4 във вр. чл.198,ал.1,във вр. чл.20,ал.2НК

Колега, аз мислих дали да включа ал.4, но се отказах тъй като тук момента на упражняване на принуда били то физическа или психическа липсва. По ал.4 може да се квалифицира ако лицето е приведено в беззащитно състояние или безсъзнание чрез наркотик,алкохол, някакъв друг опиат, приспивателно и т.н. Тук случая е друг... имаме си употреба на физическа принуда.

Аз съм срещал практика, че когато "краката са завързани със скоч от един от двамата, а ръцете му се държат от единия" имаме ал. 4, защото е поставен в беззащитно състояние. Аз писах, чистия грабеж, но ако сте се обосновали добре, няма значение кой прав , кой крив. Успех.

Ако може дайте я тая практика :D
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот justice496 » 27 Апр 2017, 11:36

kenjin написа: Ако може дайте я тая практика :D


Колега, завързването на крайници е често срещан начин за привеждане в беззащитно състояние по чл. 198 ал. 4. Точно конкретното решение, няма как да ви "дам", но в Аписа решения бол. Ето едно интересно на САС, което може да е в аргумент на колегата , която е писала ал. 4:
"..Съизвършителството пък дефинитивно е съвместно участие на няколко лица в самото изпълнение на престъплението, като при съставните престъпления е възможно отделните съизвършители да осъществят само едното или другото от включените в сложното престъпно единство деяния. Това положение се нуждае от съществено уточнение - за да е налице съизвършителство в съставно престъпление, виновният трябва с участието си в едното деяние да е съдействал за осъществяването на другото. Субектът на първото деяние в съставното престъпление (в конкретния казус - интензивната принуда, осъществена срещу пострадалия от подс. Т. под формата на сила, довела като обективен резултат до изпадането на жертвата в беззащитно състояние) допринася за осъществяване и на второто деяние (отнемането на чуждите вещи). С оглед на това въобще не е нужно той да извърши нещо повече, за да се квалифицира поведението му като съизвършителство. Субектът, който участва само във второто деяние (кражбата)"
П.С. Пак казвам, всичко зависи как всеки един от нас се е аргументирал, относно взетото решение по казуса. Поздрави
justice496
Младши потребител
 
Мнения: 82
Регистриран на: 25 Окт 2012, 10:47

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот johnadams » 27 Апр 2017, 15:17

Колеги, мислите ли, че солидната аргументация на неправилен извод може все пак да преодолее неправилността му и да не доведе до сериозни санкции при оценяването?
johnadams
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 15:29

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron