начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 2017

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот tiesto » 01 Апр 2017, 16:10

864 година е покръстването. 922 година Бог Тангра е обявен за езически.
Similia similibus curantur.
Аватар
tiesto
Потребител
 
Мнения: 181
Регистриран на: 21 Ное 2009, 20:43

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот frederika » 03 Апр 2017, 13:10

Здравейте колеги !
Бих искала да Ви кажа, че тази година изпита ще граничи с пълен абсурд. Миналата година на прокурорския изпит се наложи казусът да го диктуват повече от час. Въпросите си бяха относително добри, което пък от своя страна отнема доста време, и в крайна сметка не стигаше . Както и да е. Ако успеете да стигнете до устните състезания, там така любезно ви разтягат като ластик, че коментара е излишен. Ако пък живот и здраве минете устния изпит, имате обучение 1 година в института, и пак полагате изпит и т.н. Общо взето докато стигнете до заветната позиция минавате доста изпити. Та ми е интересно защо уважаваните магистрати и теоретици, така любезно решиха 2 седмици преди казуса, което от своя страна само по себе си е напрежение, да сложат така краткия конспект по ПЕС и правата на човека. Трябваше първо така опитните магистрати в правосъдната система и теоретиците по право (за които ще да е хубаво от време на време да влизат в зала), да ни покажат как се държи такъв тест + казус разбира се за 4 часа, че тогава да го прилагат.
П.п. За колегите, които са така навътре в материала по право, като цяло, защо кандидатствате за позиция младши..? По добре с вашия богат правен опит се пробвайте за първоначално назначаване в системата или си отворете канторка. Не пречете на колегите .
Въпрос: Както всяка година има разни „изтичания“ по казус, тази така ли е?
frederika
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Апр 2017, 13:05

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот lawchoice » 03 Апр 2017, 22:19

frederika написа:... Общо взето докато стигнете до заветната позиция минавате доста изпити...


И после какво се случва? Царицата-майка спира да чете, наивниците да го правят и за нея! Сама е проявила желание да се яви на конкурс, но пък има самочувствието чак условия за провеждането му да поставя! Като бъдещ магистрат сигурно ще си позволите и да решите казус "със сърцето", като може за целта дори да създадете или измените съществуващи правила. Но какво значение има това, щом Тя - Царицата майка е на друго мнение и "вижда" с помощта на кристална топка, коя е правата в спора страна. Именно индивиди, които ме е срам да нарека свои колеги, с мислене и поведение като вашето, са причина за действителното уронване престижа на органите на съдебната власт. Затова е по-добре за всички останали да не бъдете допускани да работите в тях.

За първи път от доста време си позволявам по-остър коментар, но ми писна от паразити...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот Melly » 04 Апр 2017, 01:08

frederika написа:Здравейте колеги !
Бих искала да Ви кажа, че тази година изпита ще граничи с пълен абсурд. Миналата година на прокурорския изпит се наложи казусът да го диктуват повече от час............
........ Та ми е интересно защо уважаваните магистрати и теоретици, така любезно решиха 2 седмици преди казуса, което от своя страна само по себе си е напрежение, да сложат така краткия конспект по ПЕС и правата на човека.
................Трябваше първо така опитните магистрати в правосъдната система и теоретиците по право (за които ще да е хубаво от време на време да влизат в зала), да ни покажат как се държи такъв тест + казус разбира се за 4 часа, че тогава да го прилагат.
П.п. За колегите, които са така навътре в материала по право, като цяло, защо кандидатствате за позиция младши..? По добре с вашия богат правен опит се пробвайте за първоначално назначаване в системата или си отворете канторка. Не пречете на колегите.

Абе, Фредеричке,
Що си с нова регистрация?
Изпитваш неудобство от предходния ти неуспех в кОнкурса, що ли? :shock:
Явно не си дозряла да се състезаваш на собствен ход. Още те друсат ученическите вълнения около предстоящ изпит. Ами почини една-две години. Но в това време яко залегни над мат`ряла и като добиеш увереност - вземи, че се яви на следващия кОнкурс.
Само като си представя, че такива като теб могат да ми се случат "арбитри" в съдебна зала... Мани, мани - бЕгай. 8)
Извън горното, дано съм ти била полезна с нещо. Може би някой ден да го оцениш. Дано!
Melly
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот peacemakerbgg » 04 Апр 2017, 09:34

Вие 2мата на хранилка на ВСС ли сте, че всеки, който каже нещо против процедурите по конкурса му се нахвърляте. Аман от комплексари...
Дебнат само някой да каже нещо против конкурса и веднага един след друг пишат колко слаб юрист е. Хора, които само обиждат колегите си без да им помогнат с нещо, не мисля, че има смисъл да пишат. Или може би комплексарите във форума така си помпите егото.
peacemakerbgg
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 21 Апр 2015, 21:02

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот ivanov_p » 04 Апр 2017, 10:28

Първо, конкурсът е за всички, т.е. няма значение какъв е, условията са равни.
Второ, "простият" от "сложният" казуси се различават само по това, че за първия има достатъчно информация във въпроса, а за втория условието е неясно. Един казус, при коректен въпрос, не може ли да го решиш за 10-15 мин., не си подготвен с материята.
Работя с помощник съдебен изпълнител, който се яви на миналия изпит за ЧСИ. Повече от 10 години на практика изпълнява длъжността ЧСИ, но не й достигнаха няколко стотни за да се класира за София. Тази жена нито веднъж не обвини изпита и комисията, а директно каза къде е допуснала грешка. Тя знае къде е сгрешила, защото познава материята, вие не я познавате и затова мислите, че сте прави.
Без значение с каква диплома сте приемете, че нищо не знаете. Защо четете вкъщи, а не отидете в съда да слушате дела, наказателни и граждански? Каквото е имало да се чете по процеса сте го чели, сега отивате в залата и внимавате, слушате какво се говори, водите записки, вземате решение, а при четена на присъдата или след 2-3 месеца в тефтера на гражданския състав четете решението и преценявате къде ви е грешката.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот frederika » 04 Апр 2017, 10:51

Благодаря за коментарите на lawchoice и Melly.
Ще Ви попитам само едно: Вие двамцата до коя част от конкурсния изпит сте достигали?
Интересно ми е Вашата компетентност по гражданско правни и наказателно правни науки до каква степен се разпростира за да може във форума да използваме Вашето компетентно мнение при решаване на казуси и съответно при възникнали въпроси по ПЕС и правата на човека.
П.п. Не съм била регистрирана .

ivanov_p, разбирам Вашите аргументи и съм напълно съгласна. Аз също отразих своите грешки. Коментарът ми беше насочен по скоро към факта, че преди определен период от време, може би година и половина, се проведе тест в определен град в съдебната система и резултатите не надхвърляха изискванията за оценка при допускане на казус младши. А относно Вашата колежка/колега ЧСИ след 10 годишна практика и да не успее, коментара ще оставя на Вас, дали това е незнание, неопитност, липса на късмет или други фактори, Вие преценете.
frederika
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Апр 2017, 13:05

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kolegat » 04 Апр 2017, 11:05

ivanov_p написа:Защо четете вкъщи, а не отидете в съда да слушате дела, наказателни и граждански? Каквото е имало да се чете по процеса сте го чели, сега отивате в залата и внимавате, слушате какво се говори, водите записки, вземате решение, а при четена на присъдата или след 2-3 месеца в тефтера на гражданския състав четете решението и преценявате къде ви е грешката.


Много ми е чудно какво ще разбереш от някакво бляботене в залата без да си се запознал със самото дело. :?
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот ivanov_p » 04 Апр 2017, 15:04

Много ми е чудно какво ще разбереш от някакво бляботене в залата без да си се запознал със самото дело. :?

Ако делото не се претупа с редовното, моля съдът да уважи/отхвърли иска, а започне спор по доказателствата и експертизата научаваш достатъчно. В наказателното съвсем.

Колежката не се е класирала, защото познаваше поименно всички класирани и двете резерви пред нея, те бяха само от бранша с опит колкото нейния. Това го пиша за да си дадете сметка къде отивате и как трябва да сте подготвени, защото срещу вас са хора със знания и опит.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот lawchoice » 04 Апр 2017, 22:45

За да осигуря спокойствието по темата, опитах да изтрия предходните постове, но не успях да открия такава функционалност в сегашната версия на форума.

peacemakerbgg написа:Вие 2мата на хранилка на ВСС ли сте, че всеки, който каже нещо против процедурите по конкурса му се нахвърляте. Аман от комплексари...
Дебнат само някой да каже нещо против конкурса и веднага един след друг пишат колко слаб юрист е. Хора, които само обиждат колегите си без да им помогнат с нещо, не мисля, че има смисъл да пишат. Или може би комплексарите във форума така си помпите егото.


Като гледам по-какъв начин аргументираш позицията си /която може да бъде оборена по същество най-много чрез две изречения/, искрено се надявам да не си правоспособен юрист. Защото, ако си такъв процедурите във връзка с придобиването на юридическа правоспособност също се нуждаят от генерално ревизиране. Вярно е, че има хора, които при първо прочитане, не могат да разберат за какво става въпрос, но е вярно и това, че никой не е длъжен да ви обяснява подробно, така все едно сме в детската градина.

frederika написа:Благодаря за коментарите на lawchoice и Melly.
Ще Ви попитам само едно: Вие двамцата до коя част от конкурсния изпит сте достигали?
Интересно ми е Вашата компетентност по гражданско правни и наказателно правни науки до каква степен се разпростира за да може във форума да използваме Вашето компетентно мнение при решаване на казуси и съответно при възникнали въпроси по ПЕС и правата на човека.
.


Не разбирам въпроса :roll: Искате да си мерим ...., ами Вие изобщо нямате. Не разбирам, за какво ви е необходимо да обявявате война и да участвате в битки, чийто краен резултат е предрешен?
Освен това, ако под компетентност разбирате правните ми знания по гражданскоправни и наказателноправни науки, те са били демонстрирани когато е трябвало и пред когото е трябвало. Участвам в този форум в лично качество и изразените от мен мнения, обективират единствено и само гражданската ми позиция /базирана на възприети от мен факти от действителността/ във връзка с коментирани от мен въпроси.

Сигурно, ако се напънете и четете, вместо да списвате във форума, може и да наизустите въпросите от конспекта. Но се питам, какво ще правите когато възникне необходимостта от замяната на чипа /ЦПУ-то/ ви, след като медицината все още не може да се похвали с достижения в тази насока...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот peacemakerbgg » 04 Апр 2017, 23:07

lawchoice ако искаш да ти задам няколко въпроса за да те видя колко правоспособен юрист си ти. Или ще ми се оправдаеш че по наказателноправни науки не си запознат много. От сега ти казвам, че отговорите няма да ги намериш от учебниците на Стойнов, Гиргинов, Долапчиев, Ненов, Чинова, Павлов или от монографичните трудове на Смолички, Груев, Вучков, Ранчев, Паунова, Милев, Раймундов, Гунева.
peacemakerbgg
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 21 Апр 2015, 21:02

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот tiesto » 07 Апр 2017, 16:19

Успех утре! След изпита да споделите казусите :roll:
Similia similibus curantur.
Аватар
tiesto
Потребител
 
Мнения: 181
Регистриран на: 21 Ное 2009, 20:43

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот marmaid » 07 Апр 2017, 17:00

Успех на всички утре. Но да споделите и за теста как е бил!
marmaid
Младши потребител
 
Мнения: 88
Регистриран на: 07 Авг 2006, 11:17

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот peacemakerbgg » 07 Апр 2017, 19:45

Успех на кандидат младши съдиите утре сутрин. Нека силата на ПЕС и ЕКЗПЧ бъде с вас :twisted:
peacemakerbgg
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 21 Апр 2015, 21:02

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот frederika » 08 Апр 2017, 18:26

Получиш малко информация от днес, ако някой има още да пише.
Не съм много сигурна, но горе-долу казуса по наказателно е бил така:
"Х отишъл в Одрин и закупил над 500 кг тютюн с цел да го продава в БГ. Скрил го в багажа си с др. вещи и се качил в автобус. На границата на РБ служители на митницата са проверявали багажа и са открили тютюна. Срещу лицето Х имало досъдебно производство. Срещу него било повдигнато обвинение за пренасяне на акцизни стоки без бандерол и за пренос на стока през границата на РБ без разрешение на митническите служители. Назначената съдебно експертиза определила около 54 хиляди леда стойността на стоката. Съда дал ход на делото, но след направено искане от лицето Х и адвокат за разглеждане на делото съгл. ССС от НПК, съда с определение отменил хода и разгледал делото по реда на ССС. Съда с присъда определил наказание съгласно чл. 54 от НК."
Въпроси:
1.Дайте правна квалификация според обвинителния акт
2. Има ли съвкупност и ако я има каква е?
3.Може ли съда да не осъди подсъдимия по едно от престъпленията , ако разглежда делото по реда на ССС?
4.Форма на вина
Имало още два но........не ги знам
За теста:
12 въпроса , 3 от тях отворени- що е регламент? първични източници на правото на ЕС ? и органи на ЕС?
другите се подчертават в кръгчета-а,б,в, и т.н
Всичко се диктувало -казус +тест
frederika
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Апр 2017, 13:05

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kenjin » 08 Апр 2017, 19:58

Тр 1/2015, тр 1/2009 плюс малко мисъл и е готов :)
Последна промяна kenjin на 09 Апр 2017, 08:55, променена общо 1 път
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот saranda » 08 Апр 2017, 21:14

Който решава гражданскоправния казус,ще сподели ли какво е писал по въпросите?
saranda
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 05 Юни 2008, 23:33

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот momnev » 10 Апр 2017, 10:24

Кога се очакват резултатите? Предните години са ги публикували следващия петък, но сега се пада Разпети Петък. Някой дали знае?
momnev
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 27 Фев 2013, 13:49

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот mobis » 10 Апр 2017, 11:59

Мнения по казуса?
mobis
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 12 Авг 2009, 17:28

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи през 20

Мнениеот kenjin » 10 Апр 2017, 12:35

1 въпрос - 242, 234
2 въпрос идеална (тр 1/2015)
3 въпрос - само 242
4 въпрос може да оправдае
5 въпрос - неправилно определя , трябва и 58а, но няма ядове въззива ще го приложи директно
6 въпрос - пряк умисъл и за двете от обв акт
Тва с две думи така да се каже :)
kenjin
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 18 Дек 2013, 18:14

ПредишнаСледваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron