начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Въпрос за юридически стаж

Дискусии на тема съдебната власт в България


Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 19 Дек 2009, 16:34

Здравейте. Знам, че има и други такива теми, но така и не намерих отговора в тях, та по този повод поставям настоящата тема.

Времето, работено по трудово правоотношение с търговско дружество на длъжност "юрисконсулт" след дипломиране, ще се брои ли за юридически стаж и ще се счита ли за стаж за правоспособност?
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Pink_Floyd » 19 Дек 2009, 18:29

kleines написа:Времето, работено по трудово правоотношение с търговско дружество на длъжност "юрисконсулт" след дипломиране, ще се брои ли за юридически стаж и ще се счита ли за стаж за правоспособност?


За юридически стаж ще се "брои", но по втория въпрос - да ли за стаж за провоспособност, не мога да отговоря, тъй като е доста философски! Малцина могат да си признаят, че юридическият им стаж е и "правоспособен"!
Pink_Floyd
Потребител
 
Мнения: 238
Регистриран на: 09 Яну 2008, 09:58

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот DEKAH » 19 Дек 2009, 18:31

Чудя се, не трябва ли да си правоспособен юрист, за да можеш да работиш като такъв?
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2284
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот hidden » 20 Дек 2009, 01:07

DEKAH написа:Чудя се, не трябва ли да си правоспособен юрист, за да можеш да работиш като такъв?

Не, няма такова изискване, особено за юрисконсултите. Изобщо, в момента липсва ясна правна регламентация по отношение статута на юрисконсултите и на практика всеки дипломиран юрист може да стане такъв, дори и да не е издържал теоретико-практическия изпит.
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 09 Сеп 2010, 11:39

Че дори не е необходимо и да е дипломиран.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2010, 12:38

kleines написа:Че дори не е необходимо и да е дипломиран.


Струва ми се прибързано изказване. Отваряй книжките, kleines, и чети, но така, че да можеш да навръзваш нещата. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 09 Сеп 2010, 13:24

Чета, чета, госпожо! Чета си трудовата книжка какво пише вътре :wink:
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2010, 13:47

kleines написа:Чета, чета, госпожо! Чета си трудовата книжка какво пише вътре :wink:

Чети, чети.... Някой ден си спомни това, което ти казах. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 09 Сеп 2010, 13:58

Разбира се. Но все пак в трудовата ми книжка пише юрисконсулт, в трудовия ми договор, надлежно регистриран в НАП, пише пак юрисконсулт, а не съм завършила дори семестриално.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2010, 15:32

Не всичко, което хвърчи се яде. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот inspectora » 09 Сеп 2010, 15:47

kleines написа:Разбира се. Но все пак в трудовата ми книжка пише юрисконсулт, в трудовия ми договор, надлежно регистриран в НАП, пише пак юрисконсулт, а не съм завършила дори семестриално.

И после какво? След диплома и практико-теоретичен /с 20г. юрид. стаж/ директно от студенстката скамейка във ВКС :lol: :lol: :lol:
Колега, много ще ми е интересно, когато кандидатсвате някой ден за магистратско място, да видя физиономиите на комисията, която обработва документите когато види /примерно/: 5г. юридически стаж, от които 3 преди датата на дипломата ... просто от сега си представям новините същия ден :D :D :D
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот milaplamen » 12 Сеп 2010, 02:01

То по тази логика - щом е могло да се работи без диплома, чувствам се адски прецакана, че се дипломирах - направо е било излишно.
milaplamen
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Сеп 2010, 01:31

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот dimist » 27 Сеп 2010, 22:42

Не смесвайте правото с реалноста, у нас е обичайно незавършило девойче/за юноши бледни не се сещам пример, споделете/ да заеме длъжност за която се изисква 12 години стаж. Така, че племенницата на вуйчо си да не се дава за пример, малко ми е трудно да смеля как в един момент ще има 3 години юридически стаж, след като е завършила преди два месеца?
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 12 Фев 2011, 10:55

milaplamen написа:То по тази логика - щом е могло да се работи без диплома, чувствам се адски прецакана, че се дипломирах - направо е било излишно.


Не съм казала такова нещо. Никой не би ме пуснал в съда, като недипломирана, пък било то и на длъжност "юрисконсулт". Но е факт, че работих на тази длъжност, още преди да се дипломирам и то без връзки или нещо подобно, по втория начин.
А относно стажа, предполагам, че такъв въобще не тече до датата на дипломиране, макар и да съм заемала позицията "младши юрисконсулт".
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 12 Фев 2011, 11:01

То и бай Киро тенекеджията се титулова "президент". Та, по брой на презденти на глава от населението май сме на едно от първите места.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 12 Фев 2011, 11:45

:? "титулувал" се бил. Аз не съм се "титулувала" самичка, нито във фирмата на майка ми, примерно, са ме титулували така. Кандидатствах си чинно по обява в lex.jobs.bg за длъжност "младши юрисконсулст" в голяма международна фирма с клон в София. Одобриха ме, заех длъжността, сключихме трудов договор и т.н. за тази длъжност. В трудовата книжка ми бе въведено, всичко както си трябва да бъде. И кода по НКПД ако искаш мога да ти кажа. А все още не бях дипломирана.
Сега дали е правилно и законно, тука може да се поспори, защото както спомена hidden очевидно правният статут на юрисконсултите не е изяснен и то в такава степен неизяснен, че се позволява не само хора, невзели правоспособност да бъдат юрисконсулти, но и хора, които все още не са си взели държавните изпити да заемат такава позиция (както аз преди година и нещо).
И не се опитвам да споря, че това е правилно, просто се опитвам да ти обясня, че това е практика и моят случай не е изключение, познавам и други колеги, които също така като мен си бачкаха юрисконсулти още като студенти 5-ти курс.
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот Melly » 12 Фев 2011, 16:13

Благодаря, но не се нуждая от обяснения. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот kleines » 12 Фев 2011, 18:59

Очевидно се нуждаеш, щом не вярваш на това, което ти казвам :lol:
kleines
Потребител
 
Мнения: 204
Регистриран на: 26 Авг 2009, 16:49

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот zv.zlateva » 15 Фев 2011, 17:35

За първи път се включвам в някаква тема :), но не намерих отговор в никоя институция. Когато завърших образованието си през 2000г., стажа беше 1 год. Тъй като бях платено обучение, според едно Постаноление на Министерски съвет трябваше да се самоосигуряваме, за което се регистрирахме в НОИ като самоосигуряващи и ни издаваха осигурителна книжка. Някъде след около 6м. въпросното Постановление беше отменено и отпадна. Знае ли някой кое е това Постановление, защото именно тази 1 година искам по някакъв начин да я впиша някъде :( . Мисля да пиша и до правната дирекция в НОИ, защото никъде в поделенията не ми казаха какво да правя с тези внесени осигуровки и къде се нанасят. Предварително Ви благодаря :)
zv.zlateva
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Юли 2006, 10:53

Re: Въпрос за юридически стаж

Мнениеот sava » 02 Мар 2011, 08:59

Я и аз да питам .
Искам да стана пилот на изтребител , ама имам завършено СПТУ по дървообработване в Полски Тръмбеш и понеже 3 години съм правил дървени самолетчета/ някой от тях даже летяха/ .та това ще ми се броят ли за летателни часове, щото искам да стана TOP GUN в Уест Поинт?
sava
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Следваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron