начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Относно досъдебно производство

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 11 Окт 2011, 23:22

Здравейте отново на всички!Моля Ви за малко помощ...
ДП приключи както вече писах, сега става въпрос за гражданското ми дело заведено срещу работодателя за неправомерно уволнение, реших отново да потърся помощ тук.
Не бързайте да ме обвинявате, че има адвокати и да си наема такъв.Платих 720 лв. хонорар още миналата година на адвокат при завеждането на делото.
След като приключи ДП почнах да го моля по телефона да отива и да възобновява ГР.Д ми дело - това продължи 1 месец, накрая аз като се върнах от път го направих.Първото заседание беше е на 15.08.2011 влизаме с адвоката, на въпроса на съдията към него какво е становището му по отговора на ответника той моли съда да го изчака да го прочете, съдията не можа да го изчака да се запознае и адвоката каза- нямам становище.След това го пита има ли нещо да допълни, а той каза че няма.Подсетих го да каже за иска ми за последното брутно възнаграждение, което беше забравил да пише в исковата, скара ми се че той е адвокат и той решава. Поиска без да ме е попитал дори, да се отложи делото и съдията го прие.Насрочиха следващо заседание за 28.09.2011 гд.След като излязохме от залата ми каза отивам при адвоката на ответника да искам споразумение, отказах категорично, но той хукна да я гони, аз след него, като я настигна и предлага споразумение, аз казвам не е вярно, не искам такова, той пак иска споразумение, в крайна сметка аз победих ....цирк пред съдебна палата, да се смееш ли, да ревеш ли :)
Явявам се на 28.09.2011гд. В залата съм сам, моя адвокат бил ангажиран в предизборна кампания.Обадил се на адвоката на ответника, на двете вещи лица , да не отиват, да не се разкарват, само на мен не е казал, а предния ден се чухме по телефона с него и го питах дали този път е прочел всичко, да не стане пак така да го чакат да чете в съда, казах му че съм в Русе, през нощта ще пътувам но ще съм в залата на време.Отговора беше - спокойно.
Върнах се от дълъг път заради делото.В залата влязох сам и се почувствах адски зле и много ядосан.Аз водя дело, всички знаят никой не се явява и свидетелите на ответника са знаели и ги нямаше, само аз стърча там като....
Излязох от залата, качих се в деловодството и си отеглих пълномощното от него.
Аз ли съм карък от към прокурори, адвокати и т.н или цялата система е такава.720 лв за трудов спор не са малко или поне за мен не са, но съм си ги платил.Сега отново съм на път пиша Ви от камиона, нямам време да ходя пак да търся адвокати, а и не зная с моя късмет какъв ще ми се падне този път :lol:
От наказателното право се прехвърлих в трудовото, чета като луд закони като спра вечер да почивам,изчетох и много дела от практиката за да се подготвям.
Моля Ви за съвет :
Може ли с молба до съдията да си допълня исковата молба, че последното ми брутно възнаграждение е задържано и след спечелване на делото да ми се присъди в едно със законната лихва?
Мога ли след като се отказах от адвоката и ще се явявам сам да претендирам за разноски за адвокатски хонорар?
Снощи цяла вечер четох дела в които се споменаваше за представяне на списък за разноските по чл.80 от ГПК.Когато се отказах от адвоката си прочетох цялото дело, не видях такъв списък.Трябва ли да направя такъв и да подам в съда?
Делото ми е насрочено за 21.10.2011 гд.Ще се явя сам. След всичко, което преживях с ДП нямам сили пак да почвам с нов адвокат, който ще е трети за мен, а и нямам тази възможност да го търся, постоянно съм на път и не мога да рискувам пак да остана без работа този път в търсене на коректен адвокат.
Благодаря Ви предварително!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот andy70 » 12 Окт 2011, 15:10

poli_g написа:******.


Слънце, нарушаваш правилата на форума, но, понеже си ми слабост, ще кирилизирам поста ти:

Или си обречен в опитите ти с адвокати, или има и друго.
Дай името на последния адвокат?
Не бил запознат с отговора, както и с проекто-доклада... Какви ги е работил по това дело тогаз?

Ако колегите не откликнат на апела ти, то аз ще го сторя до седмица.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот nevin_alibriam » 12 Окт 2011, 15:31

Изчетох цялата тема, при все че с наказателно право не се занимавам. Мисля, че друг на твое място щеше да поддаде и да сключи споразумение в ДП. Имаш здрава психика, браво.
Подкрепям Поли, колегата - ПОИМЕННО.
nevin_alibriam
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 01 Ное 2008, 14:37
Местоположение: Силистра

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 13 Окт 2011, 03:05

poli_g написа:******.


poli_g благодаря ти за отговора, в теб ми беше надеждата за кураж отново :D
Името на адвоката е Теньо Диков гр.Раднево .
Преди да заведа дело изчетох КТ и много дела от съдебната практика, бях уверен че го печеля и за това го почнах.
1)...В първата заповед за уволнение като мотиви е записано: "манипулиране на тахографа на камиона с цел кражба на гориво" не е посочено- кога, къде, при какви обстоятелства е извършено, по какъв начин е установено, какъв е размера на откраднатото.Работил съм почти 5 гд в тази фирма. Писана е на 7.09.2010, а дата на получаване на препис 31.08.2010
2) Обяснения не са ми искани, а това също е задължително условие.
Заведох си делото.
Когато пристигна отговора на ответника Тони Манчев до съда съм се смял от сърце с лъжите им .Знам го наизуст, този отговор където адвоката не можа да даде становище, а като поисках аз да дам, ми каза да мълча :D
Та почва да разказва "баш шефа" как сина му Михаил Манчев, който се води управител във фирмата е написал рапорт(приложен е в делото като доказателство та се вредих и аз да го прочета :D ) до баща си, че е открил нарушение, в рапорта вече пише какви съм ги вършил и кога, след това забележете ми е поискал обяснения, но аз съм отказал.Това се случва на 27.08.2010 гд и иска реализиране на дисциплинарна отговорност.
Входящия номер на този рапорт е с дата 27.08.2010 гд, но е писан на 30.08.2010 гд.Пак им се разминават датите :D
На 27.08.2010 гд аз бях в Дебелт и Бургас, имам пътен лист , има товарителници.Прословутата им GPS система може да покаже целия ми път за деня, а Михаил Манчев да каже къде точно ме е причакал да ме запознава с нарушения и да ми снема обяснения :lol:
След като го прочел "баш шефа" нарежда на сина си да ми поиска обяснения . Смятайте колко го е чел :D
Сина му представя като доказателство в отговора до съда, че на 29.08.2010 гд ми e искал обяснения но съм отказал,( май и той не си е чел рапорта) има и двама свидетели подписали отказа ми:))29.08.2010 е удобна дата за това, неделя е и си бях си в града :lol: :lol: :lol:
В листа за искане на обяснения от 29.08.2010 изобщо не е описано какво и кога съм направил, а само " от къде идва разликата между реални км и тахограф" да не говорим да са ме поканели да ги дам, па да ми дадат срок да си подготвя защитата:))
Уволниха ме с 2 заповеди...до тук добре, няма лошо, ама с първата ме уволнява сина, а с втората бащата, познавам им подписите.Добре са ме бетонирали :lol:
Накарах адвоката да пише за различните подписи в исковата молба и те като доказателство, представят пълномощно с печат от тяхната фирма няма ни входящ, ни изходящ номер, в което бащата нарежда на сина да подпише първата заповед.Това пък ме навежда на мисълта, че след като му трябва пълномощно за подписване на заповед не му ли трябва и такова за да давам на него обяснения!?
Двете заповеди са писани на 7.09.2010 гд получавам ги по куриер едната на 10.09, а другата на 17.09.
За експертизите нямам думи просто.Икономическата е правена 2 пъти и все повече имам да давам (крал съм де повечко:))) Вещото лице е различно от ДП и пак не се е справило :roll: Пак не са обърнали внимание, че на шефа не му стигат паричките за км по GPS системата, камо ли да остават за "крадене"-изразявам се така защото в заповедта е написано..."кражба на гориво".
Техническата: няма как да манипулирам GPS системата ЗАТОВА e много вероятно да съм манипулирал тахографа..Проверката от ДАИ доказа, че тахографа не е манипулиран, техническата от ДП също, страх ме е да поискам нова, че вече не зная какво още ще прочета.
Сега като се отказах от адвоката и се качих да си прочета цялото дело много неща видях и разбрах.Казаха ми че адвоката е трябвало да вземе експертизите и да ме запознае с тях ( дори не съм знаел че имам право на това).На 19.08.2011 гд "баш шефа" ме е обвинил, че аз съм виновен за липсата на шайбите, не съм му ги бил предал и иска да ги търсят от мен, двамата свидетели за отказа от обяснения ще свидетелстват и за това .. сега го научавам...предполагам, че бившия адвокат още не го знае :D
.Имам отговор и благодарности от ДАИ,за подадения сигнал и че в тази фирма няма ни една съхранена шайба и на 6-те камиона, няма графици, няма дневници и т.н.
Бях изкарал на ксерокс едни бонове за зареждане, адвоката да ги прикрепи към делото за доказателство - няма ги вътре.Извлеченията за преводите ми ги няма и тях в делото ....
Повярвайте ми бесен съм , вярвах му, доверявах му се и разчитах на него.
Толкова му обяснявах на този адвокат, толкова време загубих с него, връщам се от път и бягам при него, молих го да се позове на липсата на реквизити като дата, искане на обяснения, да не се стига до разглеждане по същество, че това същество ми коства 10 месеца нерви ДП, но той беше категоричен ...ще се гледа по същество и това е! Ще Ви кажа кое най-много ме караше да полудявам при срещите си с него....винаги,ама винаги когато съм отивал той седи и играе на компа една детска игра с топчета и ми говори без да се обръща, за мен това беше голямо унижение, може да съм прост шофьор но съм човек и клиент!!!
Извинявам се, че в този форум където е пълно с адвокати говоря така за техен колега, но от октомври 2010 до сега мълча и търпя.Това е същия адвокат, който ми беше втори служебен защитник, след като първия не можа да постигне споразумение с мен :)
Сега сядам да пиша молба до съдията като се позова на "нови обстоятелства"( нали така може да мине, дано чичо гугъл не ме е подвел :mrgreen: да видим как ще го формулирам за да ми приеме съдията доказателствата, които са важни за мен.Как ще я оправям тази каша като са минали сроковете за становища и допълнения поне така разбрах в съда когато си четох делото, ума ми не стига.На пътя съм, няма пукнат човек на близо, камо ли адвокат, поне малко да помогне :D
Ще се постарая в петък да се прибера и я занеса в съда. Ако някой се смили до тогава да ми каже само дали трябва да цитирам някой чл. в молбата си за да я допълня, и дали е задължително да има препис и за ответника ще съм му много благодарен!
Тъй като ми се наложи от трудовото право да се прехвърля в наказателното, а там загубих 10 месеца сега не съм подготвен :D
Благодаря Ви предварително!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот amonev » 13 Окт 2011, 11:13

Ще Ви кажа кое най-много ме караше да полудявам при срещите си с него....винаги,ама винаги когато съм отивал той седи и играе на компа една детска игра с топчета и ми говори без да се обръща, за мен това беше голямо унижение, може да съм прост шофьор но съм човек и клиент!!!


Защо го нае тогава?

Независимо какво е правено досега и на какъв етап е делото - напиши си исканията си до съда и ги заведи в деловодството преди следващото заседание. Съда ще прецени дали сроковете са спазени и дали исканията ти са допустими. Щом не искаш отново да се довериш на колега, опиши със свои думи, прости, човешката страна на проблема и как ти смяташ да защитиш позицията си, като я представиш на съда. Така ще си направил каквото трябва, пък да става каквото ще.
Е ли правото право?
amonev
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 12 Окт 2005, 12:39
Местоположение: Разград

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот afro_u » 15 Окт 2011, 04:28

Някой по-нагоре беше споменал, че случката е измислена. Е, не е измислена, поне не цялата, но е страшно преувеличена.
Едва ли цялото ДП се е развило по описания начин. Цитират се някакви нелепи фрази уж казани от прокурори и разследващи органи... Служебни защитници, които се отказват от делото, понеже обвиняемият отказал споразумение. Адвокати, които не поглеждат клиента си, а играят на игри... Стига глупости. Не го вярвам това. През цялото време авторът на темата твърди, че никой не го е запознал с доказателствата, а в последствие обяснява как от самото начало забелязал грешката.
В тази връзка ми стана интересно следното:
Изминати километри по GPS система 11 982 км
По пътни листи 13 850 км (попълнени от автора)

Няма как да не ми направи впечатление огромната разлика между джи пи ес-а и надписаното от Вас. Е, добре, хайде, работодателят няма документ за това, че Ви е дал пари за гориво за тези километри. Ама Вие ли го платихте това гориво, с Ваши пари?

Относно гражданското дело – ами отново куп измислици.
Нека само си представим как адвокат посреща клиента си, докато седи с гръб към него, играейки игрички (да не говоря, че подобно разположение в офис няма, ама да не изпадаме в подробности), а клиентът съответно веднага наема въпросната личност.
После адвокатът гони из съдебните коридори ответната страна за споразумение, което никой не иска... И въобще какво споразумение при дело за неправомерно освобождаване от работа?
Следващата серия от филма е как същият този адвокат се обажда на всички, включително разни свидетели, вещи лица, ответна страна и кой ли не, най-вероятно и на съдията, да им каже да не идват, понеже той нямало да присъства. Съответно всички се съобразяват с това му искане и не присъстват в съдебна зала (!!!). Клиентът не знае за целия заговор, въпреки че предния ден изрично е говорил с адвоката си, които нарочно само на него не е споменал за пъкления си план.
Ами сори, ама няма такъв филм. Знам, че не е лесно да се водят дела, ама чак пък такова изопачаване и преувеличаване ми идва в повече. Не знам какво целите – съжаление ли, безплатен съвет ли, всички да цъкаме с език и да се възмущаваме от съдебната система ли... Наистина разказвате увлекателно, отделно – постоянно се връщате към форума и споделяте развитието по вашия случай – нещо, което лично аз одобрявам. Трябва повече от търсещите съвет да започнат да практикуват по този начин.
Но да изкарвате дебилни и малоумни хора, които са вложи доста години труд в обучението и реализацията си – е, не е много редно и честно от Ваша страна.
afro_u
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Апр 2009, 22:51

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 15 Окт 2011, 09:09

afro_u написа:Някой по-нагоре беше споменал, че случката е измислена.

И на мен ми се иска да е измислена , но уви точно така се разви, дори съм спестил някои неща.

afro_u написа:Цитират се някакви нелепи фрази уж казани от прокурори и разследващи органи...


Цитират се някакви нелепи фрази казани от уж прокурори и разследващи органи...
Чл. 219. (1) Когато се съберат достатъчно доказателства за виновността на определено лице в извършване на престъпление от общ характер и не са налице някои от основанията за прекратяване на наказателното производство, разследващият орган докладва на прокурора и привлича лицето като обвиняем със съставяне на съответно постановление.
Нямаше доказателства но се образува ДП срещу мен, нямаше доказателства след приключване на разследването, но бях привлечен като обвиняем, че и мярка за неотклонение имах ...какво ще кажете за това afro_u???
Цялото ДП беше нелепо, ама толкова нелепо, че още ми се повдига!Много исках да влезем в съда, но услужливия ми бивш адвокат и за това се погрижи да не стане.

afro_u написа:Служебни защитници, които се отказват от делото, понеже обвиняемият отказал споразумение.

Документирано е че съм имал служебен защитник и се е отказал, нали не мислите, че истинската причина за отказа му ще се напише:))) Нормално ли е когато извикат адвоката защото ще предявяват разследване той да не се яви защото клиента му го няма,а да му се обади по тел.? да го потърси? да го уведоми? за какво е тогава този адвокат, каква е ролята на пълномощното тогава? Виждате ли не мога да се явя защото клиента ми го няма :D

afro_u написа: Адвокати, които не поглеждат клиента си, а играят на игри... Стига глупости. Не го вярвам това.
afro_u написа:Нека само си представим как адвокат посреща клиента си, докато седи с гръб към него, играейки игрички (да не говоря, че подобно разположение в офис няма, ама да не изпадаме в подробности), а клиентът съответно веднага наема въпросната личност.

Ами сигурно тогава не сте виждали офис на адвокат в малко гаражче под жилищен блок, на лявата стена има 2 компютъра, а на дясната малко диванче и маса, та диванчето е зад гърба на седящите на компютрите:))
Ооо първият път станаха, посрещнаха ме и се здрависахме дори:))В началото бях спонсор, след това станах досадник :lol: Все пак става въпрос за 720 лв, може за Вас любезни afro_u да е смешна сума, но за нея аз изминавам 7200 км и очаквах малко отношение и повече помощ!И замислете се кой ще се откаже от адвоката си при положение, че му е платил добра сума, която след спечелване на делото може и да не види ?

afro_u написа:През цялото време авторът на темата твърди, че никой не го е запознал с доказателствата, а в последствие обяснява как от самото начало забелязал грешката.

Заведох Гр.д в отговора на ответника ЕТ Тони Манчев бяха прикрепени-пътни листи, разпечатки на GPS и преводи на пари...полагаше ми се препис от отговора и доказателствата му.Аз исках да видя тяхното разследване на дознател, следовател, експертизите , които продължиха 10 месеца на това сложно ДП :D

afro_u написа:В тази връзка ми стана интересно следното:

Изминати километри по GPS система 11 982 км
По пътни листи 13 850 км (попълнени от автора)

afro_u написа:Няма как да не ми направи впечатление огромната разлика между джи пи ес-а и надписаното от Вас.


"Е, добре, хайде, работодателят няма документ за това, че Ви е дал пари за гориво за тези километри."

Това най ми хареса от целият Ви пост, браво за изказването :lol: ... е хайде тогава какво дири тогава по полиции и прокуратури,търси парички, какво от това, че не може да ги докаже (правилно ли разбрах изказването ВИ :lol: ) как така се сети да иска толкова много неща , не се ли иска доказване на твърдяното, като толкова ги разбирате? Когато някой знае каква е истината , но Ви набедява, а той я знае защото още в полицията доказателствата са му това и такива си останаха." е хайде тогава "той решил да пробва какво ще стане, ама дознател, следовател, прокурор па и те ли не видяха, че няма доказателства, или е редно без такива да се пише обвинителен акт??? два пъти се увеличава срока на ДП и въпреки, че беше толкова очевадно ме направиха и обвиняем.Е какво толкова, че няма доказателства, това не е пречка и да си обвиняем и мярка за неотклонение и какво ли не. Така ли действа нашата система в БГ "е хайде" да видим дали ще мине, ама това е за нечия сметка в случая моята!Още ли Ви е чудно как е протичало ДП ?
Г-не Вие бихте ли дали пари без документ, без подпис, без нищо черно на бяло??? А направили Ви впечатление, че...разпечатките от GPS не са официални, че са без печат, без подпис? Че работодателят няма нито една шайба, че ги унищожава,че няма нито работни графици, нито работни дневници, а последните се попълват по тахографските листи, че ДАИ го съдра от глоби, имам официален отговор от тях с благодарност...май четете през ред, дори през цели пасажи:)) Кой е официалния документ разпечатка от GPS или тахографския лист??? С шайбите ме заковава, защо не ги представя , това не Ви ли направи впечатление ???

afro_u написа:После адвокатът гони из съдебните коридори ответната страна за споразумение, което никой не иска... И въобще какво споразумение при дело за неправомерно освобождаване от работа?

Е те на този въпрос и аз нямам отговор, но няма да е било за сините ми очи де :lol:

afro_u написа:Следващата серия от филма е как същият този адвокат се обажда на всички, включително разни свидетели, вещи лица, ответна страна и кой ли не, най-вероятно и на съдията, да им каже да не идват, понеже той нямало да присъства. Съответно всички се съобразяват с това му искане и не присъстват в съдебна зала (!!!). Клиентът не знае за целия заговор, въпреки че предния ден изрично е говорил с адвоката си, които нарочно само на него не е споменал за пъкления си план.


Сега ще обърна повече внимание на тази серия.
Призовки до : мен, трима свидетели на ответника, адвоката на ответника, 2 вещи лица ....изключвам служебните лица но... "разните свидетелите" са с принудително довеждане , нормално ли е след неявяване да не получат дори глоба за това, всичко е записано и документирано в зала....този тук ли е -не се явява ...онзи тук ли е - не се явява и т.н.

afro_u написа:Ами сори, ама няма такъв филм.

Толкова сте прав..не трябва да има такива филми, филми в които те правят обвиняем, слагат ти мярка за неотклонение, поради сложността на делото искат да те разследва следовател от окръжна прокуратура, (това го прочетох вчера, искането да се назначи следовател черно на бяло написано, имах свободно време и го уплътних в четене на моето ДП което е огромно),колко ли и коства на държавата моето ДП , филми в които адвоката на който си платил не си отворя устата за нищо, който няма становище по отговора на ответника, и най - лошото копията от извлеченията по банковата ми сметка, и бонове за зараждане на гориво, които му бях дал да прикрепи към делото като доказателства ги няма , е за това сега се чудя какви каваци да правя за да ми ги приемат, не е писал за последното брутно,не е поискал при евентуално спечелване на делото да се отмени и от тр.книжка, не е искал лихва на иска , е то за такъв мижав хонорар струва ли си да се напъва????
Имам толкова много призовки, само за една от тях е воден протокол когато ми повдигнаха обвинението, другите привиквания ги няма отразени, ама призовки колкото искаш има :D е няма такъв филм прав сте

afro_u написа:Знам, че не е лесно да се водят дела, ама чак пък такова изопачаване и преувеличаване ми идва в повече.

Представете си само за момент, че всичко това е истина и ще разберете какво чувствам аз, а то е истина.

amonev написа:Не знам какво целите – съжаление ли, безплатен съвет ли, всички да цъкаме с език и да се възмущаваме от съдебната система ли...

Съжалението няма да ми помогне, напротив ще спра да се боря, на достатъчно години съм за да зная, че безплатен обяд няма, не съм толкова наивен, относно цъкането то си е направо за реване в моя случай :lol:

Много дълго време търсех какъв е срока на ДП но никъде в закона не го намерих точно регламентирано, влязох тук да питам, много бързах имах много изгодно предложение за работа в чужбина с много стабилен доход, което ми костваше и пари докато стигна до него, уви всичко се провали поради "сложността на ДП производство" .Търсех отговори на неща, които въпреки, че не съм юрист ми се струваха нередни, а не можех да ги намеря в закона.А повярвайте ми преди да попитам нещо много чета и търся, нямах късмета с адвокатите какво да направя, но пък тук имаше много хора които ми отговаряха, за което съм им много благодарен, и повярвах на poli_g, че не всички са такива.

amonev написа:Но да изкарвате дебилни и малоумни хора, които са вложи доста години труд в обучението и реализацията си – е, не е много редно и честно от Ваша страна.

Всичко, което съм писал е истина, аз преминавам все още през нея.Написах и името на адвоката и града в който всичко това ми се случва.
Не мисля, че съм обидил или засегнал някой , разказвах историята си такава каквато е и търсех някои отговори за неща, които ми се струваха нередни."дебилни, малоумни" твърде крайно и злобно изказване предполагам от визшист, но ако някой наистина се е почувствал така моля да бъда извинен.
Последна промяна kami7212 на 15 Окт 2011, 16:17, променена общо 16 пъти
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот Гост. » 15 Окт 2011, 09:22

andy70 написа:
poli_g написа:******.


Слънце, нарушаваш правилата на форума, но, понеже си ми слабост, ще кирилизирам поста ти

hi-hi, e ok.- bez pc tolkoz moga.:P

A ostanaloto se proverjava lesno- tova s.z. Si ima protokol ;)....
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот afro_u » 15 Окт 2011, 17:07

Здравейте отново,
прав сте, че чета през ред, но това е поради твърдата ми убеденост, че не е възможно всичко това да се е случило. Можете ли да ми разясните няколко въпроса, които остават загатка за мен.
1. Защо и как Ви беше назначен служебен защитник. Как доказахте, че не сте в състояние да заплатите адвокатско възнараждение, след като работите?
2. На какво основание служебният ви защитник се отказа от защитата Ви? Защото според закона "Защитникът не може да се откаже от приетата защита, освен ако стане невъзможно да изпълнява задълженията си по независещи от него причини. В последния случай той е длъжен да уведоми своевременно обвиняемия и съответния орган." (чл.95 НПК). Какви причини изтъкна?

За гражданското Ви дело - ами наистина ми е странно, че всички, вкл. и ответната страна е откликнала на желанието на адвоката Ви да не присъстват в съдебно заседание... И какво се случи, като се оказахте сам със съдията? Същият прецени, че ще отложи делото? И на какво основание? При положение, че всички са редовно призовани?

Сега малко и по съществото на питанията Ви - ако наистина Ви предстои съдебно заседание тези дни, Ви съветвам да си допълните исковата молба с всички претенции (с копие до ответната страна), да си направите списък на разноските (ако имате такива) и да го представите. Не разбрах за какво са тези банкови извлечения и касови бонове, на които така държите. Но на този етап е малко трудно да се приложат към делото като доказателства.
Честно казано се съмнявам, че делото Ви ще бъде разгледано по същество при така описана ситуация.
Ще следя темата Ви периодично с надежда да споделите решението на съда, когато излезе такова.
afro_u
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 15 Апр 2009, 22:51

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 16 Окт 2011, 05:40

Здравейте!
afro_u написа:1. Защо и как Ви беше назначен служебен защитник. Как доказахте, че не сте в състояние да заплатите адвокатско възнараждение, след като работите?


Следователя при всяка наша среща ми повтаряше, че ми трябва адвокат, аз отказвах защото смятах, че на този етап не ми е нужен, а и с постоянното ми местене от работа на работа, не знаех на последната как ще е и при положение че за гр.дело 720 лв ,за наказателно не ми се мислеше колко ще е, наистина не можех да си го позволя.При поредната ни среща пак се почна старата песен,трябва ти адвокат защото при предявяване на обвинение трябва да имаш такъв, та той ми даде една декларация, че искам служебен, когато му казах, че щата ми е 400, няма как да имам документи че съм безработен, социално слаб и т.н ми отговори, че нямало кой да ги иска и търси тези неща.Следовател от Окръжна Прокуратура ми гарантира :lol: подписах му декларацията да миряса, ама наистина никой не ми потърси ни доходи, ни документи и до ден днешен :lol: Та така се уредих с връзки за сл. защитник :lol: Ако пак Ви се струва абсурдно, да покаже на какво основание и с какви документи го убедих, че съм беден :lol:

afro_u написа:2. На какво основание служебният ви защитник се отказа от защитата Ви? Защото според закона "Защитникът не може да се откаже от приетата защита, освен ако стане невъзможно да изпълнява задълженията си по независещи от него причини. В последния случай той е длъжен да уведоми своевременно обвиняемия и съответния орган." (чл.95 НПК). Какви причини изтъкна?

Тук ме сварвате неподготвен, ще разкажа какво стана.Получавам поредната призовка, в началото на месец май да се явя при следователя ,там се запознах със служебния , патилата с нея съм ги описвал подробно. В края на май при поредното посещение при прокурора тя му каза че "обвиняемия не се съгласява на споразумение, не мога да се справя и ще упълномощя свой колега".Тя наистина положи мнооооого усилия да ме убеди за споразумение, но не и се получи :D Но сега след Вашия въпрос ми стана интересно и при първа възможност ще отида пак да чета ДП, ( то е над 100 страници,а и аз не го четох много сериозно) ще видя на какво основание се е отказала и ще Ви напиша.Мислех, че това е нещо нормално,(явно тук в глухата провинция това, което за нас е нормално за Вас е абсурдно :lol: адвокати и прокурор си говорят на малки имена, адвоката не се явява на предявяване на разследването защото клиента му го няма, но това не му пречи да го чете неофициално, а след това няма право да го сподели с клиента си,следващия служебен го светва като приятел,призовки без упоменат номер на дело, на призовката пише обвиняем-не се предявява такова, служебни без искане на доход и т.н и т.н при нас нещата са много простички и лесни :D ) поне така се развиха нещата, тя каза на прокурора, след това пред нас се обади на Диков, тръгна си и ме остави с него.

afro_u написа:За гражданското Ви дело - ами наистина ми е странно, че всички, вкл. и ответната страна е откликнала на желанието на адвоката Ви да не присъстват в съдебно заседание... И какво се случи, като се оказахте сам със съдията? Същият прецени, че ще отложи делото? И на какво основание? При положение, че всички са редовно призовани?


Сега ще Ви обясня с подробности макар, че изобщо не ми се връща към него ден,(както написах в по предния си пост доста неща спестявам да пиша) никога не съм бил по ядосан на някого както на адвоката ми този ден и не зная как запазих спокойствие, че този път наистина да не ми образуват ДП и то с основание :lol:
Предния ден се чухме по тел. и му казах да си прочете всичко да не стане като предния път, отговор - спокойно.На 28.09 аз съм в съда пред първа зала в 9:10 , а делото ми е в 9:30, пътувал съм през нощта, не съм спал, звъни ми тел. и адвокат Диков ми казва веднага ела при мен.Ставам хуквам, не зная какво става, на бегом в офиса му, там той ми дава едни листи и казва "бягай до ксерокса да ги изкараш" бягам, изкарвам , връщам се и той ми казва"дай ги на съдията, аз съм в предизборна кампания и днес дело няма да има" полудях , онемях , наглост до няма и къде, питам го добре де вчера защо не каза,сега ме извика за да ти изкарам документите, кой на кого плаща и за какво ? делото е след 10 мин какъв е проблема , ти си тук, съда е близо , давай да отиваме, на което той ми отговаря - аз вече съм се обадил и на адвоката на ответника и на вещото лице така че дело няма да има, казах му само "не, днес дело ще има" и хукнах към съда, че още една капка и щеше да ми прелее
.Чувам си името и влизам.Почва съдията да говори, една жена пише."Днес еди какво си, еди що си .....този тук ли е, няма го, онзи тук ли е, няма го, адвокат Диков ? след което ме поглежда и пита "адвокат Диков ми се обади по телефона, да имате да ми давате нещо? "е аз бях решил въобще да не го давам, но уви, а защо изобщо ги взех да му ги нося идея си нямам...почва да диктува пак, как адвоката е ангажиран с предизборна кампания и не може да се яви.Поисках думата и казах, "аз го водя делото и искам днес то да си върви, нищо че го няма адвоката ми, искам днес да има дело".Отговори ми, че не може без адвоката защото съм го упълномощил и го отложи за след изборите за ноември.Излязох от съда и тръгнах към офиса на адвоката, видях го отвън как пак както винаги си стои на компа и може би пак си играеше игричките, не беше мърдал от офиса си,въпреки голямата ангажираност, много неща исках да му кажа,много му бях ядосан, но се отказах и подминах.Върнах се в съда подадох молба до съдията, че си оттеглям пълномощното и искам по рана дата за дело от насрочената, след това седнах написах и на него, пратих по пощата с препоръчано и толкова.
Заболяха ме очите да търся отговори в нета, не че не ги намирам но с много четене.Ако адвоката се откаже 10 мин. преди делото това основание ли е другите да не се явят и те, свидетелите са с принудително довеждане ? Съдията също научи малко преди да почне, ама аз съм си глупав, премълчи си пред адвоката, а аз се перя "дело днес ще има", и така той и се е обадил да я предупреди.
Ей това, което сега Ви написах го описах и в молбата до съдията за оттегляне на пълномощното, нека да си го има в съда черно на бяло,и за поведението му и за всички, които не са се явили, а са редовно призовани и си взех и номерче на молбата си.

poli_g написа:Сега малко и по съществото на питанията Ви - ако наистина Ви предстои съдебно заседание тези дни, Ви съветвам да си допълните исковата молба с всички претенции (с копие до ответната страна), да си направите списък на разноските (ако имате такива) и да го представите.


Да делото ми е на 21.10.2011 гд съдията ми уважи искането и го изтегли по рано, трябваше да е на 2.11.2011гд.Исковата молба я допълних "уж" и подадох в петък, списък не направих, не знаех може ли в нея или трябва да е отделно, направих всичко по две за да има и за ответника.В понеделник съдията ще се произнесе по нея. Разноските ми са адвокатския хонорар, той е записан още в първата искова молба, и за това не прикрепих договора за правна защита към молбата, сега след като се отказах от него, ще видим какво ще решат за хонорара му.

poli_g написа: Не разбрах за какво са тези банкови извлечения и касови бонове, на които така държите.


Банкови извлечения на моята сметка, колко пари ми е превел за служебни разходи за търсения от него период.А боновете за зареждане, са от последната седмица за зареждане на гориво на стойност 1000 лв. след като ми взе ключовете и изгони на никой не му беше до тях.След като ме даде на прокурор постоянно си ги искаше, не му ги дадох, реших че ще ги представя чак в съда, защото той е човек който унищожава държавни документи, не можех да рискувам да унищожи и тях.

poli_g написа:Честно казано се съмнявам, че делото Ви ще бъде разгледано по същество при така описана ситуация.


От всички дела, които четох по трудово правни въпроси и аз си мисля така, въпреки, че адв. Диков беше убеден, че ще се гледа по същество. Интересен ми е края и го очаквам с нетърпение, защото..съдията, която води моето дело ми направи много хубаво впечатление още първия път,сериозна и явно чете всичко защото тя каза 3 неща тогава:
1) Тя предложи да прикрепи ДП към делото като доказателство, а не моя адвокат.
2) Учуди се как така в прокуратурата не са могли да накарат работодателят ми да представи тахографските листи.
3) Без тях не може да се направи техническа експертиза :lol:
А на икономическата експертиза е поставила въпроса дали наистина са ми преведени всички пари и за изминати и за не изминати км.10 месеца в ДП никой не иска нищо от работодателя ми да доказва,а от мен искаха споразумение :lol:
Интересно ми е дали адв. Диков ще се окаже прав, че разглеждане по същество ще има.
Сега чета много, водя записки и се подготвям, че срещу мен ще е най - добрата адвокатка по трудово правни дела от Стара Загора (така казват), която не си позволява губене на дело. Дано никога повече не ми се наложи, дано за пръв и последен път да ми е трябвало адвокат, но..ако някога това стане никога, ама по никакъв начин и никъде с адвокат от наше село не влизам :lol: по добре сам!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 28 Окт 2011, 14:35

Здравейте! Моите дела май край няма да имат :lol: На 21.10.2011 заседанието продължи 3 часа.В заповедта за уволнение мотива е цитирам: "Манипулира тахографа, надписва километри, с цел кражба на гориво"...работил съм му 5 гд , на коя дата е било това, къде е ставало изобщо не се разбира, но... съдията не го търси това, а почна с разпит на вещите лица .Икономическата експертиза също както в ДП си ми търси 1800 лв. липса, когато се опитах да обясня че нямам преведената сума, от която да "открадна" адвоката на ответника каза, че излизаме извън спора :lol:.Техническата експертиза иска шайбите иначе не може да я направи.Сина на "баш шефа" излезе и каза, че не съм му ги предал за последните 4 месеца .Опитах се да обясня, че по закон аз трябва да ги съхранявам 28 дни, а той 1 гд и питах след като не съм му ги предавал толкова време защо не съм наказан- това не се чу.
Преди заседанието на 21.10.2011 гд. внесох в съда като доказателства - отговора от ИААА че във фирмата няма шайби и това се отнася не само за моя камион, а за всичките 6. Представих и боновете за зареждане, които адвоката не е приложил като доказателство.Делото го обърнаха на наказателно :lol: поне аз имах това чувство.
Сега направих няколко искания до съдията писмено -да се изиска по служебен път протокола от проверката на ИААА,да се представи работния ми дневник на шофьора, поисках и призоваване на свидетели - мои колеги от фирма ЕТ "Тони Манчев" .
Това че Михаил Манчев няма право да ми иска обяснения не се взе под внимание.
Това че няма дата и място в заповедта и не може да се разбере дали са спазени сроковете - също.
Михаил Манчев(сина на ЕТ) ми е подписвал анексите към договорите,трудовата книжка, съпругата му също, в тази фирма който свари той разписва документи, иска обяснения и т.н. без пълномощно.
Сега съдията нареди за следващо заседание нова икономическа експертиза, а аз да представя тахографските листи.
А имам и бонус ....бившия ми адвокат ми се обажда няколко пъти и каза, че....ако не му изплатя хонорара завежда дело и ще си го вземе в троен размер.Имам в себе си "договор за правна защита и съдействие" на който пише, че съм го платил при сключване на договора, но и той дела почва :lol:
Ха да ми е честито :lol: :lol: :lol:
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 01 Дек 2011, 18:16

Здравейте! На 8.12 е следващото заседание по гр.д , третата експертиза е повече от абсурдна и мисля да подам жалба срещу вещото лице Чл. 291. (1) НК защото :
Тъй като до никъде не му стигат парите на бившия ми шеф сега вещото лице добре ги е наредило:)) Търсеното гориво е за месеците юни, юли и август, сега в заключението си е писала че на 1.06.2010 гд съм тръгнал на път с пълен резервоар 650 литра- това е просто изречение , няма приемно предавателен протокол, няма фискален бон от 29.05.2010 гд както тя твърди, че тогава съм заредил, няма нищо .Второ Представя като доказателство два листа от бензиностанция за месец юни и юли , представя ги като листи за зареждане само че .на тях горе пише "Разход на гориво на фирма ЕТ Тони Манчев" няма печат на бензиностанцията, няма фискални бонове, няма фактури.На всичкото отгоре няма и година на тях. Малки имена, номер на камион, подпис, литри...на едното зареждане пише само името ми няма номер на камион, няма подпис, а на другите подписа ми е слят с този над мен и този под мен.
Трето - работодателят ми не ми даде последната заплата защото така е по закон,а вещото лице сега я удържа от иска ми, а уж се е запознала с трудовото ми досие и ведомостите.
Думи не ми останаха вече сега и на вещи лица ли ще ми върви :lol:
А относно заприходени и разходвани е пълна каша, веднъж вади парите от новата експертиза, втори път от старата , и двете ги пише, сега очаквам и да ги сборува :roll: Три пъти прави тази експертиза и все повече се оплита неволно или не тя си знае.Според мен съдията ще я отхвърли или за вещите лица не е нужно да доказват твърденията си, обърках се вече...
Та въпроса ми е, ако някой може да ми отговори , ако подам жалба по Чл. 291. (1) НК дали ще спрат гражданското дело, защото това е лош вариант за мен.Командирован съм и сега ще се върна, ако го спрат не ми се мисли колко гд още ще се точи,колко пъти трябва да се връщам от път, а от друга страна предполагам че и на това заседание ще я накарат да прави нова експертиза, на нея вече очаквам заключение, че целия камион му липсва :lol:

Благодаря Ви предварително!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 02 Фев 2012, 13:49

Здравейте! Спечелих и гражданското дело, но....нищо от иска не ми е присъдено, а то е според икономическата експертиза 1300 лв за отпуски, последното брутно, което не ми бе изплатено- 431 лв , а също и адвокатския хонорар също не ми е присъден.Нищо от това, което съм искал не ми се дава, а ме възстановяват на работа. Съдията ме възстановява на работа и поради това нямам право на отпуските и последното брутно. Аз съм в другия край на БГ , мой близък с пълномощно току що е взел решението и ми го прочете по тел.
Имам една молба лъм Вас , много Ви моля да ми отговорите, ако е възможно само на един въпрос.
При положение, че нито в исковата молба, нито устно някога съм заявил че искам възстановяване на работа , защо е решено така.Това че ти отменят дисциплинарно наказание следва ли според закона, че те възстановяват и на работа?
Благодаря Ви предварително!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот Гост. » 02 Фев 2012, 14:16

Това че ти отменят дисциплинарно наказание следва ли според закона, че те възстановяват и на работа?


Не! Иска по чл. 344, ал.1 т.1( отмяна на уволнението) е отделен иск от иска по т.2( възстановяване на работа).
Има връзка със сроковете( следващото не те касае), но практиката приема, че иска по т.2 е допустим в 3г. срок, ако си предявил в срок иска по т.1, или имаш положително решение за такъв иск.
Ако не си претендирал възстановяване на работа ( трябва да си прочетеш сериозно бумащината по делото), то е налице свръх петитум ( което по правило е ведопустимо, но взеха да влизат в сила и недопустими решения), който влече отмяна на решението и постановяване на ново.
А защо не са ти присъдени посочените по-горе суми дори не мога да гадая. ( дори не питам за предварително изпълнение).
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 02 Фев 2012, 14:35

poli_bg благодаря ти много за бързия отговор.Не съм предявявал искане за възстановяване на работа.Исковата молба я научих наизуст.Току що говорих с адвокат от Стара Загора цитирам го : " Щом си искал да ти признаят уволнението за незаконно задължително те възстановяват на работа.Отивай защото ще стане лошо."
Прибирам се и ще обжалвам.Изобщо няма да наемам адвокат този път, явно не ми върви на такива :lol: Аз му обяснявам преди малко, че е абсурд да се върна, че имам хубава работа с много добро заплащане, той ме плаши какво щяло да стане:))
А и да ти кажа, че цирка с ДП го пропуснах (писал съм по горе защо) но цирка в гражданското си беше върха :lol: :lol: :lol:
poli още веднъж ти благодаря!!!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот Гост. » 02 Фев 2012, 19:35

kami7212 написа:....цитирам го : " Щом си искал да ти признаят уволнението за незаконно задължително те възстановяват на работа.Отивай защото ще стане лошо."......


Първо- това решение не е влязло в сила, че да си трошиш краката от тичане да се явяваш при работодател, освен, че не смятам за нужно изобщо да се появяващ веднагически на работното си място :lol: .
Де да знам, ама за мен тая задължителност е излишество или пък излишна идва нормата на чл. 345 КТ( ако си искал възстановяване, ама ако не си - работодателят просто ще обяви прекратяване на ТПО по 325- каквото си изберете там).
Статут на крепостни селяни искат да ви вменят.

Преди да правиш каквото и да е, щото явно сам ще се представляваш, прочети си книжата по делото- дали ти, или твоя адвокат, някога, някъде назад във времето не е искал възстановяване на работа, че от там насетне пътечки две с различни разклонения.
После, според зависи и ако си искал- пак нови пътища- оттегляне/отказ от иска( ако си искал), или ако не си- чакаш СР на въззива, и чак тогава .......... пак пиши, че не ми се пише толкоз.
Ама, както казах 325 ти дава нови пътища.

Не знам, ама пак те съветвам( дано не се нацупиш)- опитай с още един колега, м?
Тея парични претенции и липсата на произнасяне по тях си искат работа, не форумно бърборене.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 25 Юли 2012, 01:50

Здравейте! Моите дела приключиха най – накрая, но има нещо в решението , което днес двама адвокати не можаха да ми обяснят за това отново се обръщам към Вас.

Подадох си въззивна жалба в която исках от окръжен съд да ми отмени връщането на работа, да ми присъди парите за отпуските и споменах , че съда в Раднево не се е мотивирал за адвокатския хонорар без да искам правна защита от окръжен за него.Във възивната си жалба не претендирам за направени разноски в окръжен съд.Бях пуснал молба в районен съд за допълване на решението относно адвокатския хонорар в районния съд и с определение съдията ми го присъди, но това се случи след като вече бях подал въззивната жалба.
Ответника също беше подал въззивна жалба, но поради това, че не плати държавна такса му я върнаха.След това подаде частна жалба срещу определението на съдията за адвокатския хонорар, но отново не плати ДТ и нея му я върнаха. Срока за обжалването на определението изтече на 09.05.2012 гд. Посъветвах се с адвокат и той ми каза, че след като не е обжалвано е влязло в сила и ми се дължи хонорара.
В отговора на ответника няма претенции за направени разноски пред въззивна инстанция, нито се оспорва присъждането на хонорара от районен съд.
Днес разбрах че делото е върнато в районен съд , има го публикувано в окръжен съд, не можах да се справя с пускането на линк към него за това го публикувам тук и ще Ви помоля, ако е възможно да ми отговорите на няколко въпроса, ако не Ви затруднявам, на които адвокатите днес дадоха противоречиви отговори:

1) Може ли влязло в сила определение за допълване на решение да се изменя от въззивна инстанция, то няма ли силата на решение.Определението е за 720 лв , а го изменят на 237 лв. в зависимост от уважения иска.

2) Мен ме осъждат да заплатя на ответника 156 лв за двете инстанции, такива претенции няма в тяхния отговор на въззивната ми жалба.

3) И сега най интересното е първо ми приспадат 643 лева от иска а след това в решението долу ми ги дават или не ми ги дават тук адвокатите се объркаха и аз така и не разбрах дължа ли му ги или ми ги дължи? Единия адвокат каза, че имам да вземам 498 лева, а другото е обяснение, а втория адвокат каза че осъждат ответника да ми плати 498 + 643 , но защо първо ми ги приспадат а след това ми ги дават не можа да ми отговори.И ако наистина го осъждат да ми заплати 498 +643 лева защо ми приспадат от адвокатския хонорар според уважения иск, след като това е до стотинка целия ми иск.

4) А въпросните 290 литра от където произтичат тези 643 лева изобщо не съществуват но с това ще се оправям с вещото лице и супер експертизата и без доказателства :lol: на друго място, както ме посъветваха днес адвокатите

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Р Е Ш Е Н И Е

№ 169/18.07.2012 година Град Стара Загора
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Старозагорският окръжен съд ІІ ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ
На двадесет и шести юни 2012 година
В публично заседание, в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРГАРИТА САРАНЕДЕЛЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ИВАНЕЛА КАРАДЖОВА
ТРИФОН МИНЧЕВ
Секретар С.С.
Прокурор
като разгледа докладваното от чл. съдията М. САРАНЕДЕЛЧЕВА
въззивно гражданско дело номер 237 по описа за 2012 година.


Обжалвано е решение № .., постановено по гр. дело № .., по описа на Р. районен съд.

Въззивникът И.Г.К. обжалва решението в частта, относно възстановяването му на работа, неприсъждане на обезщетение за неползван отпуск и немотивиране за направени разноски за адвокатска услуга. Заявява, че не е поискал от съда възстановяване на предишната работа. Моли да се отмени решението в тази част и да се уважи иска му за обезщетение по чл.224, ал.1 КТ, като размерът му от 1 505 лева да бъде намален на 1 142.62 лева, съобразно заключението на счетоводната експертиза от .. и осъди работодателя да му заплатят тази сума.

Въззиваемият ЕТ “Т.М.”*** е подал писмен отговор, в който оспорва като неоснователна въззивната жалба относно неуважаването на предявения иск по чл.224, ал.1 от КТ. Заявява, че решението следва да бъде обезсилено в частта, в която е уважен искът по чл.344, ал.1, т.2 от КТ, тъй като ищецът не е предявил този иск.

Въззивният съд след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено следното:

Предявени са обективно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1 т.1КТ и чл.224, ал.1 КТ

По делото е установено, че ищецът е работил при ответника на трудово правоотношение на длъжност “шофьор на тежкотоварен автомобил”. Издадена е заповед № .., с която трудовият договор е прекратен поради уволнение, връчена на ищеца на .. На .. на лицето е връчена нова заповед № .., с която трудовият договор е прекратен на основание чл.330, ал.2, т.6 КТ, поради дисциплинарно уволнение. Видно от двете заповеди, същите не са подписани от едно и също лице. Установено е, че първата заповед е подписана от М.Т.М., който е на длъжност “ръководител транспортна дейност” при ответника. По делото е представено обаче пълномощно от ., с която едноличният собственик упълномощава М. М. да подпише от името на търговеца обжалваната заповед № .. Поради това, същата не е нищожна поради противоречие със закона. Действително, в чл. 56 - чл.60а от ТЗ, относно едноличният търговец, не е предвидена изрична възможност за упълномощаване от страна на едноличния собственик на друго лице, което да извършва действия по управление, но това не означава – липсата на изрична уредба, че упълномощаване не е допустимо в такъв случай.

От друга страна е безпредметно и обсъждането на обстоятелства във връзка с издадените заповеди, тъй като същите са отменени с обжалваното решение, а подадената въззивна жалба от работодателя е върната поради невнасяне своевременно на държавната такса. Разпореждането не е обжалвано.

Въззивният съд констатира, че ищецът не е предявил иск за възстановяване на предишната работа, поради което решението в тази част е недопустимо и следва да бъде обезсилено.

Горното е станало причина за отхвърляне на иска по чл.224, ал.1 КТ – за изплащане на обезщетение за неизползван платен годишен отпуск. Този иск е основателен. В исковата молба ищецът претендира за плащане на обезщетение за периода .. и .. в размер на общо 1505 лева. Във въззивната жалба претендира обезщетение в размер на 1 142.62 лева, според заключението на счетоводната експертиза от ..

С писменият отговор ответника е направил възражение за изтекла погасителна давност за периода м. януари .г., до м. април .г., предвид разпоредбата на чл.358, ал.1, т.3 КТ, което е основателно. Освен това сочи, че на ищеца със заповед № 50 му е разрешен платен годишен отпуск в размер на 2 дни за периода от .. до .., а със заповед № . платен годишен отпуск в размер на пет дни за периода от .. до .. същата година. С платежно нареждане от .. на ищеца е изплатено по сметката му обезщетение в размер на 150.94 лв. Прави евентуално възражение за прихващане между дължимите суми за обезщетение за неползван отпуск със сумата от 1 902.60 лева – представляваща стойност на 845 литра гориво, заплатено на ищеца за неизминатите километри за месеците юни – ..- 2 114 километра и надписани пътни листове. Съгласно заключението на счетоводната експертиза от .. полагащото обезщетение на ищеца е в размер на 1 293.60 лева и след приспадане на изплатената сума от работодателя в размер на 150.94 лева – остава дължима сумата 1142.66 лева. Съобразно заключението – допълнително - от .., разликата между предоставените и отчетени средства е 1390.88 лева. За изминати 11 716 км. са необходими 4 686.40 литра гориво. Зареденото гориво е 4 976.64 литра. Разликата е – заредено в повече 290.24 литра гориво, което е на стойност 643.80 лева/, при цена на литър гориво – 2.22 лева за процесния период.

Предвид изложеното въззивният съд намира, че следва да уважи направеното възражение за прихващане в размер на сумата 643.80 лева, за което ищецът не е представил оправдателни документи. След приспадане на посочената сума от установения размер на дължимото обезщетение 1 142.66 лева, ответникът следва да бъде осъден да заплати на ищеца сумата 498.86 лева.

Поради възприетия по-горе размер на уважения иск по чл.224, ал.1 КТ, следва да бъде отменено определението от 06.03.2012г., с което е изменено решението в частта за разноските. Съдът намира, че те са 237.60 лева, съгласно чл.78, ал.1 ГПК, съобразно уважената част от исковете.

Водим от горните мотиви и на основание чл.271, ал.1 ГПК, въззивният съд
Р Е Ш И:

ОБЕЗСИЛВА решение № .., постановено по гр. дело № .., по описа на Р. районен съд в частта, относно иска за възстановяване на предишната работа по чл.344, ал.1, т.2 КТ и ОТМЕНЯ определение №.. по същото дело, отнасящо се за присъдените разноски, като вместо това ПОСТАНОВЯВА:

ОСЪЖДА ЕТ “Т.М.”***, със собственик Т.М.М., да заплати на И.Г.К. с ЕГН **********,***, сумата 498.86 лв. /четиристотин деветдесет и осем лева и 86 ст./, представляваща разлика между дължимото обезщетение за неползван платен годишен отпуск месец януари . година и дължимата сума 643.80 лева, представляваща стойността на 290.24 литра гориво, която сума е предоставена на ищеца, без да е било необходимо закупуването на това гориво от 290.24 литра, по възражение за прихващане, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск за обезщетение в общ размер 1505 лева.

ОСЪЖДА ЕТ “Т.М.”***, със собственик Т.М.М. да заплати на И.Г.К. с ЕГН **********,***, сумата 237.60 лева /двеста тридесет и седем лева и 60 ст./, представляваща направени по делото разноски в двете инстанции, съобразно уважената част от исковете.

ОСЪЖДА И.Г.К. с ЕГН **********,***, да заплати ЕТ “Т.М.”***, със собственик Т.М.М., сумата 156 лева, представляваща направени по делото разноски в двете инстанции, съобразно отхвърлената част от исковете.
ПОТВЪРЖДАВА решението в останалата обжалвана част.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Благодаря Ви предварително!
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот Гост. » 25 Юли 2012, 02:40

:) Според мен( взех и аз да се застраховам, за да не излезе, че ангажирам и останалите колеги)- решението е ок.
Ще вземеш от този спор:
- 498.86 лв.обезщетение за неползван платен годишен отпуск ( сумата е получена като първо са ти определели глобалния размер на обезщетението 1 293.60лв. от които са започнали да приспадат- веднъж 150.94 лв., защото е установено, че са ти платени по банкова сметка, и още веднъж са приспаднали 643.80лв. по направеното възражение за прихващане на насрещно задължение- онези пари, за които е оценено горивото)
- 237.60лв. представляващи разноски за двете инстанции, съобразно уважената част от иска ( 498.86лв.) Много добро възнаграждение предвид цената на иска.
Толкоз.

Ще му платиш допълнително ( освен прихванатите 643.80- тях ги брой все едно си ги платил вече): само 156.00 лева представляващи неговите разноски по делото( пред РС трябва да е направил такова искане!)

Рекапитулация- интересна. Печелиш по-малко отколкото си загубил с това дело. Финансово. Емоционалната страна- настрана.

Не знам, какво са ти обяснявали, но според мен няма грешка в Решението. Повече - когато дадеш номера на делото пред Р. районен съд, защото индивидиализиращите белези са заличени и в ЦУБИПСА.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 25 Юли 2012, 03:04

Благодаря ти много poli , да сега видях какво сме проспускали , думичката "разлика" Делото е 705/2010 гд Районен съд Раднево.Утре ще отида при адвокат по наказателни дела защото вещото лице ми заприходи литри без доказателства и изобщо констатации от рода на "ами камиона не може да лети" ищеца вече не знае какво иска" "аз си позволих да намекна, ако бяха премерили" и т.н. Изготви 2 експертизи по едно и също определение, Има 2 определения от съдията а три експертизи - чудо и едни сметки вътре и едни изказвания в заседания...

Ако можеш да видиш и протоколите ще разбереш за какво става дума.Оспорвах но никой не ме чу, съдията каза че вещото лице е под наказателна отговорност, вярва и и ако имам претенции мястото е друго :lol: та точно за там ще си наема адвокат.Представиха едни листи за разход и ги минаха за зареждане , та ги пратих в Министерството на финансиите и сега правят пълна финансова проверка на фирмата Манчев.Няма лесно да се измъкне, за това което ми причини.Емоционалната страна е супер, след проверка от ДАИ 4 акта сумата е добра :lol: Сега винансова ревизия 4 месец , сумата пак ще е добра, някаква мания май ме хвана за сигнали но след всеки резултата е супер, да се научи кога се е подигравал с работниците си!!! Още веднъж много ти благодаря за отговора.
Последна промяна kami7212 на 25 Юли 2012, 03:35, променена общо 1 път
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

Re: Относно досъдебно производство

Мнениеот kami7212 » 25 Юли 2012, 03:31

И още нещо ще направя.От две години си искам извлечение от ведомостите , отказват ми съдействие от ИТ поради заведено дело, сега вече нямат причина да ми откажат, та последните две заплати не ми ги е изплатил ще прибавя и обезщетение за уволнение без предизвестие( нали това го спечелих :lol: стават 3 х 434 лева и на съд. Нали имах адвокат в началото и той каза, че по късно щели сме да искаме заплати в съдебно заседание, ма не можа да я докара до там :lol: Г-н Манчев като ме даде на прокурор ми каза, че ще ми запълни времето със съдилища, да му върна жеста :lol: :lol: :lol:
kami7212
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 18 Яну 2011, 04:32

ПредишнаСледваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта


cron