начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Подслушване и следене чрез компютър

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот vladimirov_rosen » 08 Юли 2011, 11:26

Здравейте,
установих, че работодателят ми е инсталирал програма за отдалечен достъп до моят служебен компютър без да го е направи с заповед и да ме уведомил за това. Всички функции на програмата служещи за уведомяване на работещият на компютъра за изтрити и надлежно е прикрит софтуера за отдалечен достъп. Единственото място от където може да бъде достъпван моят компютър е служебният компютър на управителя. На него има инсталиран "сървърен" софтуер за управление на инсталираното върху моят компютър приложение за отдалечен достъп. Достъпът до "сървърът" е защитен с парола. Имам съмнения, че съм подслушван в разговорите си по скайп. Независимо от факта, че не може да се докаже фактическо послушване обстоятелството, че има инсталиран подобен софтуер без мое знание и друг софтуер с който се извършва наблюдението от точно определен компютър с ограничен достъп до него (единствено управителя) каква е възможността да докажа вмешателство в личното ми пространство. Каква е процедурата за да подам жалба в прокуратурата.

Благодаря,
предварително
vladimirov_rosen
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2011, 11:14

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот nikiboy » 08 Юли 2011, 23:10

По-лесно ще ви бъде да счупите компютъра на шефа, ей така неволно без да искате :wink: .
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот TheOldMan » 09 Юли 2011, 00:00

vladimirov_rosen написа:.. работодателят ми е инсталирал програма за отдалечен достъп до моят служебен компютър
...
каква е възможността да докажа вмешателство в личното ми пространство.


Да виждате някакво противоречие?
Работодателя ви е купил и предоставил компютър за да работите. На вас ви се плаща за да извършвате някаква дейност през времето, в което сте на работа. Там нямате личен живот.
Така че... работодателя може да си инсталира каквото си иска приложение на НЕГОВИЯ СИ компютър, който ви е предоставен за извършване за точно определена работа. Разговорите по скайпа също би трябвало да са свързани с дейността ви като служител, а не за лакардии.
По тая логика ще вземете да плачете че ви се ограничават свободите ако работодателя ви отреже достъпа до Фейсбук или някой друг сайт. А той си има това право - ако имате да правите нещо лично, взимате си почивка/отпуска и си го вършите.

Ако не ви харесва - пишете един мейл до шефа, че имате съмнения че в компютъра ви има инсталиран софтуер несвързан с преките ви служебни задължения :)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот vladimirov_rosen » 09 Юли 2011, 13:10

1. Подслушването и следенето - престъпление
2. Неизпълнеие на трудово правни отношения - административно нарушение
3. Използване на ресурс на фирмата, която трябва да осигури
здравословни и безопасни условия на труд
1. здравословни
1.1. физическо здраве
въздух, светлина, топлина, храна, физиологични нужди ...
1.2. психологично здраве
неограничено контактуване със себеподобни освен в случаите на хора попаднали в т. 1
2. безопасни
да не ме хване тока на работното ми място
4. работно време
престой на територията на предприятието 9 часа
две законоустановени почивки 1 час
четири физиологични
начини и период за ползване
както намеря за добре да си почивам
време през което се ползват
фиксиран час
плаващо след определен период от работни часове
5. отчитане на изпълнение на свършена работа
много начини изключващи следене подслушване без надлежно уведомяване

ограничаването на достъп до "външен свят" (кръг от хора и места, който не са клиенти) прилича повече на отдавна отминали времена ("Arbeit macht frei")
накрая
много мило ще е полицията да уведоми с мейл крадеца на кола, че извършил нещо нередно
а този, на когото е открадната колата да изпрати букет цветя на крадец с благопожелания друг път да не прави така

Проблемите на българите основно произтичат от адресната регистрация
vladimirov_rosen
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2011, 11:14

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот nikiboy » 09 Юли 2011, 22:36

Последният пост най-ми харесва :mrgreen: .
Аз също съм на мнение като създателя на темата, че все пак контролът над служебните задължения все пак си има някаква граница.
Няма как да те снима камера, да ти слушат телефона, да ти виждат екрана на компютъра и т.н.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот teogeo » 10 Юли 2011, 00:06

TheOldMan написа:
vladimirov_rosen написа:.. работодателят ми е инсталирал програма за отдалечен достъп до моят служебен компютър
...
каква е възможността да докажа вмешателство в личното ми пространство.


Да виждате някакво противоречие?
Работодателя ви е купил и предоставил компютър за да работите. На вас ви се плаща за да извършвате някаква дейност през времето, в което сте на работа. Там нямате личен живот.
Така че... работодателя може да си инсталира каквото си иска приложение на НЕГОВИЯ СИ компютър, който ви е предоставен за извършване за точно определена работа. Разговорите по скайпа също би трябвало да са свързани с дейността ви като служител, а не за лакардии.
По тая логика ще вземете да плачете че ви се ограничават свободите ако работодателя ви отреже достъпа до Фейсбук или някой друг сайт. А той си има това право - ако имате да правите нещо лично, взимате си почивка/отпуска и си го вършите.

Ако не ви харесва - пишете един мейл до шефа, че имате съмнения че в компютъра ви има инсталиран софтуер несвързан с преките ви служебни задължения :)


Добре, не си юрист. Но за сметка на това си ЦВЪКист. Те ВИФ-аджиите си имат такова едно особено мислене, че и душите на хората са техни :lol:

Нищо лично, иначе. Просто хумор.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот mirel78 » 24 Май 2017, 22:03

Преди две седмици шефът ми даде един служебен телефон. Много се учудих, но го приех. Много се съмнявам обаче че го подслушва, знаете ли как мога да разбера дали това е така?
mirel78
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 10 Апр 2016, 22:43

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот bobi9 » 25 Май 2017, 09:13

Не е ли по-логично да зададете въпроса си в някой ай ти форум?
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот diqnailieva » 25 Май 2017, 21:33

Провери в https://diversant.bg/kontrashpionazh/ . Знам за този сайт одавна, защото от там си купих тракер за дъщеря ми. Разгледай ги, има доста подобни устройства. Все някое трябва да ти свърши работа.
diqnailieva
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 09 Окт 2016, 18:37

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот bludniq_sin » 26 Май 2017, 18:01

vladimirov_rosen - дори всичко, което си написал да е вярно - няма престъпление. Компютърът не е твой, това не е твое лично пространство, той е предназначен да се използва само и единствено във връзка с извършване на служебните ти задължения. Ако се посъветвате с колега, споделете кой е съставът на престъпление, който според Вас /или колега адвокат/ е налице.
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот siyana_power » 23 Окт 2017, 12:21

Понеже и аз се интересуваm от темата, намерих следният текст:

"В чл. 32 от Конституцията на Република България, като част принципа за неприкосновеност на личния живот, е прогласена забраната “Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван или подлаган на други подобни действия без негово знание или въпреки неговото изрично несъгласие освен в предвидените от закона случаи”. (В “предвидените от закона случаи” означава, че този текст няма да ме защити, когато за целите на наказателно преследване, аз бъда фотографиран от държавен орган. Също така, по време на спортни мероприятия законът предупреждава, че заснетото от охранителните камери по стадионите, ще бъде доказателство в съда срещу нарушителите на реда. Единственото условие е на видно място да бъде поставен знак, който уведомява за съществуването на видеотехника, като дори не е нужно да се съобщава нейното разположение)."


Надявам се да ви е бил полезен.

Siyana @ http://spy-secrets.com/
Tech enthusiast from Sofia, BG
siyana_power
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Сеп 2017, 17:56

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот ivanov_p » 23 Окт 2017, 19:02

Тези неща могат да притесняват, ако са за притеснение. Аз също имам служебен компютър вкъщи, защото не ходя на работа, а фирмата е инсталирала такива програми в компютрите и вероятно и моят е с такава. Аз ползвам компа за мои лични дела или такива на другите фирми, с които работя, но съм лоялен и никога не бих злоупотребил и да взема или прехвърля клиенти на други фирми. Не виждам нищо притеснително в това.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот marineta » 24 Окт 2017, 08:01

Купи си компютър и си работи на него.В много фирми изрично ти казват ,че има такъв софтуер.Ти боравиш с данни на фирмата.Това е нормална практика.Сигурно работодателя е видял голите снимки на приятелката ти.
marineta
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 09 Окт 2017, 08:07

Re: Подслушване и следене чрез компютър

Мнениеот bobi9 » 07 Ное 2017, 12:04

marineta написа:Купи си компютър и си работи на него.В много фирми изрично ти казват ,че има такъв софтуер.Ти боравиш с данни на фирмата.Това е нормална практика.Сигурно работодателя е видял голите снимки на приятелката ти.

Никаква нормална практика не е това. Има цял раздел в НК за нарушаване на неприкосновеността на кореспонденцията.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron