начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Присъда за 0.3г. трева?

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот pchelenmed » 06 Ное 2012, 13:45

Здравейте.
Заловиха ме с около 0.2-0.3 грама канабис преди около месец. Полицаите и инспекторът се държаха възпитано и любезно, даже не ме оставиха да седя 24 часа в РПУ-то, след като попълних документите. Попълних протокол за доброволно предаване, копие от заповед за задържане на лице, протокол за личен обиск на лице, и декларация, че съм се отказал от право на адвокат, от медицински преглед, т.н.. Предадох марихуаната доброволно и казах им, че съм си го купил от непознат. Не са ме търсили още.
Има ли шанс нарушението да се сметне за маловажно, както ми казаха инспекторът и полицаите от РПУ-то, че сигурно щяло да стане, и, ако има такъв шанс, кои длъжности са отговорни за това?
Каква е присъдата обикновено? Има ли значение, че нямам досие в полицията и, че съм студент?
Мисля да отида днес да проверя дали имам досъдебно производство. Добра идея ли е това? Ако делото има шанс да се потули, няма ли каквито и да било действия относно задържането ми и последствията да привлекат повече внимание?
Благодаря Ви за информацията.
pchelenmed
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 06 Ное 2012, 13:38

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот alexdb » 06 Ное 2012, 14:26

Ами виж чл. 354 от НК.
Между маловажно нарушение по чл. 9, ал. 2 и маловажно по чл. 354а, ал.5 от НК разликата е бая голяма. В първия случай (в който за съжаление ти не си) не се носи нак. отговорност, докато във втория се носи.
Това, че към момента не си осъждан ти носи известен бонус ако се стигне до образуване на досъдебно и внасяне в съд. Най-вероятно ще те освободят от нак. отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК. Глобата за малозначителни случай на притежание на наркотични вещества е до 1000 лв.
Обаче искам да ти кажа, че си го закъсал за глупост, но преди да се правят глупости трябва да се мисли.
Моя съвет е да си стоиш кротко в къщи и да видиш какво ще стане. Вероятността случая да се потули е много минимална, но сам да се набутваш е тъпо. Ако образуват срещу теб досъдебно така или иначе ще разбереш :lol:
Ако това стане ти си решаваш дали ти трябва адвокат или не. Във всички случаи си постъпил глупаво и е доста възможно да ти се наложи да си платиш за глупостта.
alexdb
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 18 Окт 2012, 18:48

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот creativefreak » 15 Яну 2013, 00:39

Здравейте!Пчеленмед във абсолутно същата ситуация съм като теб.Какво се случи оттогава,какво е развитието по случая? Мерси,предварително! :(
creativefreak
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Яну 2013, 00:29

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот tuxomup » 01 Фев 2013, 01:01

Единственото притеснително във вашите случаи е, че имате регистрация в полицията (т. нар. "код") и при следващо задържане за притежание ще има поне досъдебно производство. Практиката в случаи като вашите е спиране или изобщо необразуване на преписка, точно по чл. 9, ал. 2 от НК, но не е невъзможно да бъдете привлечени като обвиняеми по 354а. В полицията си направил всичко необходимо, за да не се занимават повече с теб, а за това да се сметне диянието за маловажно отговарят ЗКНВП, НК, НПК, разледващият орган, прокурора, съдията (зависи докъде я докарат :)). А ти защо питаш кой е отговорен? Искаш да почерпиш ли? За присъдата съм съгласен с alexdb, иначе в състава ти е от 1 до 6 ЛС и глоба от 2 до 10к. Има значение чистото ти криминално минало - като смегчаващо вината обстоятелство, а ако си напр. студент фармацефт и си си произвел МДМА може да се сметне за квалифициращо обстоятелство и дори да те лишат от права по чл. 37, ал. 1, т. 7.
От друга страна alexdb е прав, че няма смисъл да се навираш сам между шамарите и при образуване на досъдебно, ако си дал неверни данни относно адреса си и не могат да те намерят ще те пуснат за национално издирване за да ти предяват обвинение (да не дава Господ), в противен случай ще бъдеш привлечен като обвиняем по обичайния ред и ще си един от първите, които ще разберат.
И съвсем от другата страна - Като разнасяте наркотички не се набивайте на очи, както с външният си вид, така и с поведението си на публични места. Това са причините да ви спират, да ви проверяват и претърсват. Точно за тая работа има инструкция на МВР, по която се инструктират патрулите преди да излязат на улицата.
tuxomup
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Яну 2013, 22:17

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот nikodim77 » 01 Фев 2013, 10:10

Привет,
Отговора на tuxomup, мисля, че ще задоволи питащия.
Относно 354а не ми се вярва някой да реши да се занимава предвид малкото количество (0.2 – 0,3 гр) от „растението”, тъй като този член от НК навежда тезата за разпространение ...
Но ще си позволя да отправя несъгласието си с израза:
„Ако делото има шанс да се потули...”

„потули” не е на място и то тук в такъв форум... Лично за мен лице, което употребява този израз показва някакв степен на гузност. Та то, дело още няма а вече се споменава „потулване” Повярвайте ми ако проима дело потулването му ще е мнооого трудно... а тогава ще Ви е необходим Адвокат. :wink:
С пожелания за лек ден!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот creativefreak » 02 Фев 2013, 00:40

Аз,лично говорих с полицай и той ми обясни,че няма да бъда потърсен,просто съм регистриран в системата.И като отговор на коментара,в който се споменава 'да си разпространяваме наркотиците' ще кажа просто - приятелче говорим за лична консумация,а не разпространение!Ще дойде ден,в който България ще толерира еднократната доза,но дотогава още много ще 'изгорят'.Съвета ми към всички консумиращи е да си консумират по домовете,ако е възможно. :) Мерси на всички отговорили,наистина!
creativefreak
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Яну 2013, 00:29

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот tuxomup » 07 Фев 2013, 22:17

creativefreak написа:Аз,лично говорих с полицай и той ми обясни,че няма да бъда потърсен,просто съм регистриран в системата.И като отговор на коментара,в който се споменава 'да си разпространяваме наркотиците' ще кажа просто - приятелче говорим за лична консумация,а не разпространение!Ще дойде ден,в който България ще толерира еднократната доза,но дотогава още много ще 'изгорят'.Съвета ми към всички консумиращи е да си консумират по домовете,ако е възможно. :) Мерси на всички отговорили,наистина!

Доколкото виждам съм написал "разнасяте", точно с оглед на това, че не винаги е възможно да получиш обекта на желанията на адрес. А това, че деянието изразяващо се в притежание на 0,3 г трева не се смята за престъпление поради ниската си обществена опасност(което също съм написал) и с оглед количеството отпада и хипотезата за разпространение, мисля че е достатъчна проява на толерантност. Съжалявам за скептицизма, но денят, за който говориш едва ли ще дойде скоро.
tuxomup
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Яну 2013, 22:17

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот creativefreak » 10 Фев 2013, 02:20

Защо мислиш така,тихомире? Извинявай,ако има нещо относно 'разпространението' . :)
creativefreak
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Яну 2013, 00:29

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот georgiev_sfbg » 18 Мар 2013, 17:20

НК - Чл. 354а. (3) Който без надлежно разрешително придобие или държи наркотични вещества или техни аналози, се наказва:
1. за високорискови наркотични вещества или техни аналози - с лишаване от свобода от една до шест години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева;
(5) В маловажни случаи по ал. 3 и 4 наказанието е глоба до хиляда лева.
(6) В случаите по ал. 1 - 5 предметът и средствата на престъплението се отнемат в полза на държавата.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот tapov26 » 19 Мар 2013, 12:14

на полицай какво ти е казал недей вярва, най-вероятно ще те потърсят. Имах подобен казус за съвсем малко повече и след 8 месеца потърсиха момчето.
tapov26
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 14 Окт 2010, 10:09
Местоположение: Габрово

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот creativefreak » 20 Мар 2013, 15:38

tapov26 написа:на полицай какво ти е казал недей вярва, най-вероятно ще те потърсят. Имах подобен казус за съвсем малко повече и след 8 месеца потърсиха момчето.


Стига бе човек..Точно започнах да се успокоявам след меко казано мъчителните си притеснения,а ти сега направо ме върна в първи клас.Надявам се да не ме търсят,че ще научат родителите ми и тогава ще стане лошо..Аз лично спрях да консумирам,приех случилото се като знак/предвести.Искрено стискам палци на всички в моето положение и им пожелавам по-малко такива проблеми,ако може никакви. :?
creativefreak
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 15 Яну 2013, 00:29

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот georgiev_sfbg » 20 Мар 2013, 17:26

creativefreak написа:
tapov26 написа:на полицай какво ти е казал недей вярва, най-вероятно ще те потърсят. Имах подобен казус за съвсем малко повече и след 8 месеца потърсиха момчето.


Стига бе човек..Точно започнах да се успокоявам след меко казано мъчителните си притеснения,а ти сега направо ме върна в първи клас.Надявам се да не ме търсят,че ще научат родителите ми и тогава ще стане лошо..Аз лично спрях да консумирам,приех случилото се като знак/предвести.Искрено стискам палци на всички в моето положение и им пожелавам по-малко такива проблеми,ако може никакви. :?

:idea: :arrow: viewtopic.php?f=13&t=54066
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Присъда за 0.3г. трева?

Мнениеот sisiii77 » 04 Яну 2017, 09:05

Аз имам същия проблем разликата е ,че полицаите се опитват да ме изнудват да доноснича и да си закупя 2 грама марихуана ,която да им предам после.По този начин ако изпълня това което искат едно ,че ме поставят в опастност от друга си бия автогол ,поне така си мисля.Моя приятел в момента търси решение на проблема има някакви връзки и се надявам да успее да ми помогне . Може ли да попитам имат ли право полицията да ме принуждават да правя това ,което изискват в противен случай ме заплашват със съд и затвор .Прочетох това ,което сте написали ,но все пак.Писах също така и до господари на ефира ,така ме посъветва приятелят ми .Според него това е незаконно , което ме карат да направя.Щях да забравя да добавя,че участва и инспектор от криминална полиция ,така се престави единия от тях .Благодаря предварително.
sisiii77
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 04 Яну 2017, 08:41


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron