начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Право на болнични

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Право на болнични

Мнениеот rumi1 » 31 Яну 2011, 14:55

Много ще съм благодарна ако някой ми даде информация по моя проблем. На 26 октомври ми смениха едната тазобедрена става с изкуствена. Престой ми операция и на другия крак. Искам да знам да знам между двете операций трябва ли да имам прекъсване на болничните и за колко време или не. Може ли болничните от едната операция да бъдат продължени с болничните за другата и колко време мога да ги ползвам?
rumi1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Яну 2011, 14:42

Re: Право на болнични

Мнениеот dessys » 31 Яну 2011, 15:27

rumi1 написа: Искам да знам да знам между двете операций трябва ли да имам прекъсване на болничните и за колко време или не.

Зависи какво очаквате като размер на обезщетение за временна нетрудоспособност и дали би ви удовлетворило. Може и да нямате прекъсване на болничните, ако това се налага по медицински показания, но няма проблем и да имате прекъсване на болничния. Но ако имате прекъсване между двата болнични листа, паричното обезщетение за втория болничен лист ще се изчислява на нова база, тъй като ще се вземе в предид времето, в което сте били в болничен.

ЛКК може да издава болнични без прекъсване до 180 дни в една календарна година. След това ТЕЛК - по тяхно усмотрение болнични или трудострояване с % инвалидност, в зависимост от конкретния случай.
Последна промяна dessys на 31 Яну 2011, 16:56, променена общо 2 пъти
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26

Re: Право на болнични

Мнениеот lexter » 31 Яну 2011, 16:33

НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА
Приета с ПМС № 87 от 05.05.2010 Г.
Обн. ДВ. бр.36 от 14 Май 2010г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2011г.
Чл. 13. (1) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на осигурено лице еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина до 14 дни непрекъснато за едно или повече заболявания, но не повече от 40 дни, с прекъсване в рамките на една календарна година.
(2) След изтичането на отпуска по ал. 1 болният се насочва към ЛКК.
(3) Когато болничният лист е издаден в нарушение на ал. 1 и 2, въпросът за временната неработоспособност се решава по реда на чл. 112 от Закона за здравето (ЗЗ).
(4) Когато съответната ЛКК установи, че е налице временна неработоспособност в периода, включен в болничния лист, издаден еднолично, тя го заверява, като:
1. вписва имената на членовете на ЛКК и техните подписи;
2. вписва дата и номер на решението на ЛКК по книгата за решенията на ЛКК;
3. поставя печат на лечебното заведение.

Чл. 14. (1) Болничен лист за цялото време на болничното лечение се издава еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина. В случаите, когато след болничното лечение болният се нуждае и от домашно лечение, при изписването се издава един болничен лист от ЛКК, в който се включват дните за болничното лечение, включително денят на изписването, както и не повече от 30 дни за домашно лечение. В историята на заболяването, в ЛАК и в епикризата се отразява издаденият болничен лист и се обосновава необходимостта от отпуск за домашно лечение.
(2) Болничен лист за дневен и домашен стационар се издава от ЛКК.
(3) Болничен лист за болнично лечение се издава задължително от деня на постъпването, независимо дали преди това осигуреният има издаден друг болничен лист.
(4) В случаите по ал. 3 в графа "бележки" на втория болничен лист се вписва номерът на първия болничен лист и продължителността на отпуска по болест по него "от - до".


ПРАВИЛНИК ЗА УСТРОЙСТВОТО И ОРГАНИЗАЦИЯТА НА РАБОТА НА ОРГАНИТЕ НА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА И НА РЕГИОНАЛНИТЕ КАРТОТЕКИ НА МЕДИЦИНСКИТЕ ЕКСПЕРТИЗИ

Приет с ПМС № 83 от 26.04.2010 г.
Обн. ДВ. бр.34 от 4 Май 2010г., изм. ДВ. бр.5 от 14 Януари 2011г.
Чл. 26. (1) Лекарските консултативни комисии разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. В тези 180 дни се включват и дните по предхождащия еднолично издаден болничен лист, но не се включват 135-те дни от отпуска по чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
(2) Лекарските консултативни комисии към амбулаториите за групова практика за специализирана медицинска помощ разрешават отпуск по болест само за заболявания от техния профил. Те разрешават непрекъснат отпуск по болест до шестия месец от началото на отпуска, след което при необходимост насочват болния към ТЕЛК.


ако това може да помогне да се ориентирате
Suaviter in modo, fortiter in re
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: Право на болнични

Мнениеот dessys » 31 Яну 2011, 16:41

Чл. 26. (1) Лекарските консултативни комисии разрешават непрекъснат отпуск за временна неработоспособност до 180 календарни дни и не повече от 30 дни еднократно. В тези 180 дни се включват и дните по предхождащия еднолично издаден болничен лист, но не се включват 135-те дни от отпуска по чл. 45 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

Това за 30-те дни еднократно значи, че тези 180 не се определят безразборно, а се издават до 6 болнични листа, всеки от които с продължителност 30 дни.

Чл. 14. (1) Болничен лист за цялото време на болничното лечение се издава еднолично от лекуващия лекар/лекаря по дентална медицина. В случаите, когато след болничното лечение болният се нуждае и от домашно лечение, при изписването се издава един болничен лист от ЛКК, в който се включват дните за болничното лечение, включително денят на изписването, както и не повече от 30 дни за домашно лечение.

А след операция задължително има назначено домашно лечение. След 30-тия ден, ако по медицински показания се наложи лечението да продължи, ЛКК издава продължение на болничния лист до максимум 30 дни на болничен за максимум 180 дни.
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26

Re: Право на болнични

Мнениеот rumi1 » 31 Яну 2011, 17:13

Много ви благодаря за отговорите, но мене повече ме интерисува тези 180дни и за двете операции ли са или само за първата ,а после за втората какво ще правя. Работа ми е доста тежка и нада ли ще мога да работя.
rumi1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Яну 2011, 14:42

Re: Право на болнични

Мнениеот dessys » 31 Яну 2011, 17:37

Руми тези 180 дни са за календарна година.
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26

Re: Право на болнични

Мнениеот rumi1 » 31 Яну 2011, 20:59

Ставам малко досадна, но моля да ме извините защото е много важно за мен. Ако след тези 180дни си взема годишната отпуска и си направя втората операция мога ли да ползвам пак болнични и колко? Още веднъж се извинявам, но и много важно.
rumi1
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Яну 2011, 14:42

Re: Право на болнични

Мнениеот dessys » 01 Фев 2011, 12:13

След тези 180 дни (или след 12 месеца отпуск по болест за 2 поредни календарни години) отивате на ТЕЛК и те решават дали да ви дадат болнични или да ви трудоустроят.
dessys
Потребител
 
Мнения: 356
Регистриран на: 15 Ное 2010, 15:26


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron