начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работодател

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работодател

Мнениеот gogeorgiev » 29 Окт 2016, 14:55

Здравейте, в Сряда 26.10.2016 прекият ми ръководител ми съобщи че компанията в която работя смятат да ме съкратят/уволнят като това влезе в сила от 01.11.2016. В понеделник ще е последният ми работен ден и все още не знам по кой член смятат да ме освободят но си мисля че това ще е по чл. 328, ал. 1 т. 2 или 3. Бих искал да разбера дали работодателят следва да ми изплати обезщетение заради това че ме освобождава без спазено предизвестие в деня на уведомяването ми и съответно друго такова ако не успея да започна работа в срок от 1 месец след освобождаването. Ще бъда много благодарен за бърз отговор.
gogeorgiev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Окт 2016, 14:43

Re: Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работод

Мнениеот tevlogiev » 29 Окт 2016, 16:21

Здравей. В чл.328,ал.1 КТ, Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл.326,ал.2 , т.е в 326,ал.2 е записано ,че срокът е 30 дневен ,освен ако не е уговорено друг по - голям срок ,но не повече от 3 месеца, т.е. по този член,не могат да те освободят от 26.10.16 до 01.11.16. Без предизвестие могат да те уволнят по чл.330 и изброените хипотези в него. Ако все пак ви уволнят на основание чл.238 т.2,т.3,то трябва да знаете,че уволнението ви е незаконно, ако няма разрешение от инспекцията по труда ( Виж чл.333 ).
Обезщетение по чл.220 КТ Ви се дължи,брутното трудово възнаграждение на работника/служителя,за не спазения срок на предизвестието,т.е оставащия срок от пуснатото предизвестие на 26.10.16г.

Но все пак нека Ви дадат заповедта за напускане и да видим на какво основание ви уволняват/съкращават!
tevlogiev
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 29 Юни 2014, 23:15

Re: Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работод

Мнениеот gogeorgiev » 29 Окт 2016, 22:04

Благодаря много за отговора, задължително ще пиша когато разбера по кой член смятат да ме освободят.
gogeorgiev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Окт 2016, 14:43

Re: Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работод

Мнениеот gogeorgiev » 31 Окт 2016, 14:01

Здравейте, туко що бях на среща и наистина искат да ме освободят по член 328 ал. 1 т.2 и то без предизвестие, като ми предлагат да ми изплатят 1 заплата заради това че не ме предизвестяват и още 1 след месец ако не съм си намерил работа.
Добро ли е предложението при положение че не искам да работя в компанията още 1 месец? Има ли възможност да отложат всичко и да ми дадат предизвестие и да продължа за оше 1 месец (не ми се иска) и също така имам ли право да изисквам да ме освободят по чл. 331.

Ще бъда благодарен за бърз отговор.
gogeorgiev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Окт 2016, 14:43

Re: Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работод

Мнениеот borovinka » 31 Окт 2016, 14:28

gogeorgiev написа:Здравейте, туко що бях на среща и наистина искат да ме освободят по член 328 ал. 1 т.2 и то без предизвестие, като ми предлагат да ми изплатят 1 заплата заради това че не ме предизвестяват и още 1 след месец ако не съм си намерил работа. - На практика това ти е обезщетението за неспазеното предизвестие по чл. 220 - ще ти платят месеца, въпреки че няма да го работиш.
Добро ли е предложението при положение че не искам да работя в компанията още 1 месец? Ами по-дъбър за теб вариант мисля, че няма. Има ли възможност да отложат всичко и да ми дадат предизвестие и да продължа за оше 1 месец (не ми се иска) и също така имам ли право да изисквам да ме освободят по чл. 331. - Нямаш право да "изискваш" чл. 331, защото това е инициатива на работодателя, а не твоя.

Ще бъда благодарен за бърз отговор.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Прекратяване на ТД без предизвестие от страна на работод

Мнениеот gogeorgiev » 31 Окт 2016, 14:37

Благодаря много за бързият отговор. Отивам да подписвам и продължавам напред. Поздрави!
gogeorgiev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Окт 2016, 14:43


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта