начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да пиша

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да пиша

Мнениеот valter1968 » 09 Дек 2016, 15:02

Здравейте.В нашата образцова фирма шефовете са измислили нова форма да ни стресират , репресират и тормозят.Назначили са 5-6 .......... за контрол да ни следят как работим.Всяка седмица те изготвят седмичен доклад предават го на директора той надолу по веригата и се озовава в ръцете на нашия пряк началник.Ръководителят ме вика ,прочита ми част от страница 3-та , от въпросния доклад където съм упоменат за някаква измислена нередност, връчва ми бял лист на който най отгоре пише "Сведение" и ме кара да давам писмени обяснения по случая.Нито пише до кой са адресирани тези "сведения" нито кой ги иска нищо. Аз му поисках копие от целия доклад за да мога да го занеса на адвокат ,той да оформи и напише "сведението" при което категорично ми се отказа да ми бъде предоставено такова ,защото било вътрешно фирмена тайна и съдържало конфиденциална информация. Снимаха ми само 3тата страница на ксерокс и ми я подхвърлиха.Отказах да дам всякакви писмени "сведения" и заведох в деловодството на фирмата с входящ № иск , че желая да ми бъде предоставено в писмен вид копие от целия доклад. След седмица бях извикан от по-горния шеф и устно ми беше съобщено , че в никакъв случай няма да ми се предостави копие от целия въпросен доклад , с обяснението че не ме касаело пряко и лично мен какво пише на другите страници.И въпросния шеф от по горната инстанция продължи да ме натиска и заплашва че ако нищо не напиша ще последва наказание. Аз отказах категорично да пиша. Ами ако на 4та ,5та или 6та страница отново по някакъв повод ми фигурира името и умишлено не са ме уведомили.Така преди месеци наказаха двама колеги. Казаха им - прочетете на момента, напишете 5-6 реда нещо за ваше оправдание и им обещаха да "оправят" и да "потулят "нещата. Да де но ги "оправиха" тях. Описах подробно случая. Въпроса ми е имат ли законово и основателно право да ми искат писмени "сведения" без да съм получил официален документ защо ми се искат ,и без да съм се разписал никъде на официален документ, че съм запознат че ми ги искат. И след като съм изискал по етапен ред доклада в които съм обвинен в нещо което е откровена лъжа ми беше умишлено отказан.От тук насетне съм напълно наясно какво ще стане.Напълно ми е ясно какво значи обяснение защо се изисква и какъв е реда на взимане и срока за писмен отговор, но за първи път се сблъсквам с думичката писмено"сведение " Що е то и има ли етапен ред за връчване и в конкретния описан случай закона на чия страна е.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да п

Мнениеот doc03 » 09 Дек 2016, 21:39

Обяснението вече се нарича "сведение". Това е.
По принцип при проверка е редно да връчат писмена покана, в която да изискат сведение на работника по даден казус, което, от друга страна е негово право, т.е. да изложи в писмен вид своето виждане по случая.
Сведението не се адресира. В края му може да се напише - горното за сведение на г-н (г-жа) еди кой си, директор на еди кое си.
Най-добре е, според мен, да напишете "изложеното в копие на стр.№3 не отговаря на истината", точка!, (като упоменете, че копието от стр.№3 е неразделна част от сведението), това в 2 екземпляра, и да входирате сведението чрез деловодство с Вх.№ на Вашия екземпляр.
Поне аз до сега така съм правил винаги, в МВР-то, по този начин също съм връзвал гащите на хората си.

П.П. Ако сте станал черна овца ... и т.н. ... това вече е друго. Но! Не вярвам нарушението да е толкова страшно, че да води до директно наказание "уволнение".
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да п

Мнениеот valter1968 » 11 Дек 2016, 00:19

Много благодаря за отговора и обяснението по въпроса.Всичко това което написахте ще го направя.Ще напиша, и ще изведа в деловодството.Не са ми връчвали в писмен вид никакъв официален документ.Дадоха ми да прочета пред тях един доклад за 2-3 минути и ми казаха да седна да пиша сведението.Понеже въпросния доклад така беше написан , че не се разбираше за какво точно ми искат сведение отказах , като им казах че искам официално да ми връчат целия доклад плюс формулировка за какво точно трябва да дам сведение.Това им го заявих устно пред свидетели.Въпреки това първият и прекият от многото началници беше написал в горният ляв ъгъл едно изречение "Отказва да даде сведение" - подпис , дата и го беше пуснал по възходящ ред нагоре.Втория началник го беше занесъл при директора и по негови думи директора е казал : Как така не иска да даде сведение, привикай го и го респектирай - да пише.Привика ме ,започна да ме заплашва какви последствия щяло да има ако не напиша сведението , но не ме респектира.Снима ми на ксерокс само въпросната страница(аз я упоменах примерно номер 3 ,но дали е 3 или 5 само те си знаят) в която бях споменат и в която при прочит все още не се разбираше за какво става дума понеже е свързана с предишната страница. Казах му че ще напиша сведение и на другия ден ще му го занеса, но вместо това написах "Заявление" до директора и го депозирах с входящ номер в деловодството.
В заявлението до директора написах буквално , че не отказвам да дам сведение , но желая да получа целия доклад защото имам несъгласия. След 5-6дни бях извикан отново от началника под директора и пред свидетел , мой колега ми каза устно , че отказват да ми предоставят въпросния доклад. В момента съм дълъг болничен до Нова година.От колеги разбрах , че вече са ми спретнали и са ми изготвили официален документ за какво ми искат обяснение плюс много други допълнителни неща и изфабрикувани прегрешения.Чакат ме да се върна след празниците и да ми го връчат официално.Имам няколко въпроса:

1.Сега като съм болнични мога ли да депозирам моето "сведение-обяснение" в деловодството (това което ме посъветвахте да напиша)и това което ще напиша ,че нещата които съм прочел не отговарят на истината не се ли препокриват с това което вече съм депозирал с входящ номер че имам несъгласия.Или за по голяма тежест и за моя застраховка трябва конкретно да се упомене точната фраза "не отговарят на истината".

2.Ако вече са ми спретнали обвинение и изготвили документ които се канят официално да ми го връчат да пиша , длъжни ли са да ми приемат сведението-могат ли да ми откажат да го заведат в деловодството с изходящ номер като се обосноват с това че в момента съм болничен и не става.

3.Ако отида до деловодството да депозирам моето сведение могат ли да ми връчат официално и документа по който искат обясненията и ако се опитат да ми го връчат , аз да го взимам ли или мога да откажа ?

4.Като се върна на работа и в първия работен ден ми връчат официално документа да пиша обяснения и да ги предам в 3 дневен срок , ако на другия ден постъпя в болница (понеже имам много сериозни заболявания които до сега заради работата си съм се стремял да омаловажа и отчасти да игнорирам)длъжен ли съм до 3-тия ден нищо че съм в болница(болничен) да депозирам обясненията ,или те се предават в първия ми работен ден след болничния.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да п

Мнениеот doc03 » 12 Дек 2016, 22:29

През време на болничен не прави нищо. Самият работодател, ако си знае интереса, не би следвало да допуска работникът да внася подобни документи.
Несъгласия означава че не си съгласен с нещо. Нещото може да е от субективен характер .... Ако нещо не отговаря на истината, означава, че е невярно, че е лъжа, но по-меко казано. Видя ли сега разликата? :-) Да се светнат шефовете кой в същност е в нарушение (ако решат де ...)
Свидетелите, които сочиш, че са присъствали, са ценни, само ако не добият амнезия, и ако са склонни да потвърдят нещата, на които са присъствали, вкл. и пред съд. Иначе ги считай за никой.
Да - държиш или на целия доклад, или нищо! Защото не е ясно на стр.7 дали няма две думи, които да ти стъжнят положението.
Не е добре, че си укрил здравословни проблеми от работодателя. Все пак си представил медицинско за работа ... :-(

П.П. Така както те чета, с тези йезуитски компромати, ти да не си ми колега, м? :P

... извън шегата, ако си в производството, и си има технологични принципи, които си нарушил (според доклада де), нещата са доста по-различни. Най добре е да отидеш и да дадеш малко пари на юрист, който да те светне за някои тънкости.
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да п

Мнениеот valter1968 » 13 Дек 2016, 17:34

Здравейте. Благодаря за отговора. Първо да Ви отговоря - не , не съм Ви колега. Просто съм любознателен и обичам да чета. Интересувам се от неща които биха ми улеснили и облекчили живота. Ясно , каквото съм завел в деловодството на този етап това ще е. Пак е нещо, защото получих устен отказ и то доста категоричен ,че няма да ми се предостави целия доклад. Поисках отказа в писмен вид -отказаха.Сега продължавам с другите отговори. Шефовете ми мноого добре знаят ,че твърденията за мен в доклада не отговарят на истината. Просто са решили че за назидание и респект на другите колеги трябва да ме накажат.Не работя в производството, а в общинска фирма ,но не съм държавен служител.До тук спирам с обяснения за работата ми ,че видиш ли някой от юристите на дружеството го зачете това и могат да ме обвинят в изнасяне на класифицирана информация.Свидетелите са ми колеги които много добре знаят как ни репресират в работата ,a утре и те може да се озоват на моето място ,но както сам сте отбелязал........нищо сигурно няма.
За здравословните си проблеми нищо не съм укривал. Когато започнах тази работа преди 5г. бях абсолютно здрав.Извадих си медицинско , минах на задължителни медицински-здравни прегледи организирани от работодателя в болнично здравно заведение посочено от него и тн.Работата ми е свързана с много нерви , напрежение и стресови ситуации от които придобих диабет, ежедневно високо кръвно налягане, което рефлектира върху сърцето постоянни и чести аритмий ,лесна умора ,задух , тежест и болки в областта на гърдите. Преди две години постъпих по спешност в болница -една бърза коронарография и уговорки да ми се сложи стенд.Аз отказах като подписах декларация. От две години след случая съм с Телково решение 2ра група 75% процента инвалидност. До сега 3ри пъти по различни поводи съм им представял телковото решение.Има го занесено в личен състав и прикрепено към картотеката.Нямам ,заеми , ипотеки , кредити и тн.Имам здраво и сплотено семейство. Баща съм на две прекрасни деца.Всичките си заболявания придобих от проблемите на работното място.Днес бях и на консултация при трудово правен адвокат.Доста неща ми се поизбистриха. Адвоката каза да съм търпелив и да чакам да ми връчат официален документ да пиша обяснение и ги почваме.Сега наближават празници. Ще празнуваме и сме в процес на очакване след Нова Година какво ще се случва.
Хубавото в моята работа е ,че и над най-големия началник в дружеството има и по-голям на едно друго място.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01

Re: Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да п

Мнениеот bvlgari » 22 Фев 2017, 09:44

Какво се случва по вашия казус? Ако имате желание, моля, разкажете!
bvlgari
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 22 Апр 2015, 11:28

Re: Що е туй чудо "Сведение" и законно ли е да ме карат да п

Мнениеот valter1968 » 25 Фев 2017, 10:45

Нищо интересно и заслужаващо вниманието не стана.Написах един доклад до най горната инстанция.Привикаха послушковците(шефовете ми )на червеното килимче и им беше обяснено да ме оставят на мира и точка.Намериха си други жертви и колеги които да репресират стресират и уволняват.В нашата територия това е начина да оцелееш.За съжаление.
valter1968
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 04 Дек 2016, 10:01


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron