начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Съкращаване на щат по чл.328

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съкращаване на щат по чл.328

Мнениеот mladen_sariev » 20 Яну 2017, 17:11

Здравейте,
Работодателят ми ми връчи предизвестие, според което на основание чл. 328, ал.1, т.2, предл. 2 от Кодекса на труда, трудовият ми договор ще бъде прекратен считано от 01.03.2017 г.
Искам да ви попитам, в какви срокове трябва да се регистрирам в Бюрото по труда и съответно в НОИ, така, че да получа обезщетението си за безработица в пълният му размер.
Другият ми въпрос е свързан с обезщетението по чл. 222 от КТ, и срокът през който ще получавам обезщетението за безработица.
Към дата 01.03.2017 ще съм придобил 6 години трудов стаж, и според чл. 54в от Кодекса за социално осигуряване, максималният срок през който ще получавам обезщетението е 8 месеца. От друга страна работодателят ми, при положение, че ми изплати обезщетението по чл. 222 от КТ, длъжен ли е да плати всички осигуровки, и ако да, аз би слдвало да се запиша в НОИ най-рано на 01.04.2017?
Също, месец Март ще бъдели счетен за трудов и осигурителен стаж в предвид на горното ?
Осем месечният срок ще започне да тече от 01.03.2017 или от 01.04.2017.

Благодаря предварително!
mladen_sariev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Яну 2017, 17:07

Re: Съкращаване на щат по чл.328

Мнениеот chima » 20 Яну 2017, 17:35

Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, ако:
-заявлението за отпускането му е подадено в тримесечен срок от тази дата;
лицето се е регистрирало като безработно в Агенцията по заетостта в срок 7 работни дни от тази дата.
-Ако заявлението е подадено по неуважителни причини след изтичане на тримесечния срок, паричното обезщетение се изплаща от датата на заявлението за определения период, намален със закъснението.
Ако заявлението е подадено в тримесечен срок, а регистрацията на лицето като безработно в Агенцията по заетостта е направена след изтичане на срока от 7 работни дни от прекратяване на осигуряването по неуважителни причини, паричното обезщетение се изплаща от датата на регистрацията за определения период, намален със закъснението.(чл. 54а, ал. 4, ал. 5 и ал. 6 КСО)
В едноседмичен срок, считано от 01.03 отивате в Агенцията по заетостта ( Бюро по труда) със :
-акт за прекратяване на правоотношението - оригинал за справка и копие;
-документи, удостоверяващи общ трудов и/или служебен стаж, и/или осигурителен стаж, и/или стаж, зачетен на основание на международен договор в областта на социалното осигуряване, по който Република България е страна;
-документ за самоличност
- дипломи и попълвате заявление там на място при служителите

Най-добре около 01.04, когато работодателят ви изплати обезщетението и го отрази в трудовата книжка, отивате в ТП на НОИ пак със същите документи и се регистрирате.
Паричното обезщетение за безработица се изплаща от датата на последното прекратяване на осигуряването, т.е. от 01.04.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Съкращаване на щат по чл.328

Мнениеот mladen_sariev » 20 Яну 2017, 19:33

Благодаря Ви за отговора.
Не можах да Ви разбера за датата на регистриране в бюрото по труда, 7 дневен срок, считано от датата на прекратяване на трудовите ми правоотношения, или 7 дневен срок, считано от последното прекратяване на осигуряването.
Въпросът ми е провокиран от това, че изплащайки обезщетение по чл. 222 от КТ, работодателят ще заплати осигуровки за периода 01.03-31.03.2017, т.е последното прекратяване на осигуряването е 31.03, а трудовите правоотношения се прекратяват на 01.03.2017.
Т.е 7 дневен срок от 01.03 или от 01.04 ?
Благодаря Ви предварително.
mladen_sariev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Яну 2017, 17:07

Re: Съкращаване на щат по чл.328

Мнениеот chima » 23 Яну 2017, 10:54

В Бюрото по труда - 7 дневен от прекратяване на договора.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Съкращаване на щат по чл.328

Мнениеот chima » 23 Яну 2017, 10:56

Написала съм по-горе , 7 дневен, считано от 01.03.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Съкращаване на щат по чл.328

Мнениеот mladen_sariev » 25 Яну 2017, 21:16

Много Ви благодаря за точният и навременен отговор !
mladen_sariev
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Яну 2017, 17:07


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron