начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

да подавам ли данъчна декларация

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот leni_zakalova » 08 Юни 2016, 19:41

Здравейте, въпроса ми е следния. Имам допълнителни доходи, но поради факта, че съм с ТЕЛК след като ги намаля с 5920 лв не остава нищо за облагане с данък. Трябва ли в такъв случай да подавам декларация?
leni_zakalova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Апр 2016, 19:57

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Юни 2016, 20:11

Е как не остава нищо за облагане с данък - в смисъл - попадате под необлагаемия минимум.
Не мога да сетя сега - но то декларирането свърши вече за тази данъчна година - това са доходи които подлежат на разглеждане чак през 2017г. Тоест - тогава да подадете декларация. Ако не сте подали - и трябва да подавате, то пуснете една декларация. То ги слагат в един кашон там в данъчното и никой не го интересува.
По принцип се подава декларация винаги - не знам дали не бъркам. Там се описва подробно и накрая се прави едно изваждане на суми. Вписва се в графата-краен доход еди-колко си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот jhoro » 09 Юни 2016, 00:24

Декларация се подава почти винаги
Чл. 52. (1) Не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само:
1. доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето има работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или
2. доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето няма работодател по основно трудово правоотношение или има такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия:
а) данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания по чл. 42, и
б) лицето не ползва данъчни облекчения по реда на чл. 23, и/или
3. необлагаеми доходи, и/или
4. доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 с изключение на доходите по чл. 50, ал. 1, т. 3, и/или
5. доходи на чуждестранни лица, обложени с окончателен данък, с изключение на случаите по чл. 37а.

Това, че сте под облагаемия минимум води до нулев данък, но доходите пак се декларират.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот katerina2121 » 15 Юли 2016, 12:52

Обърнете се към счетоводителят си, той най-добре знае, какво се подава какви суми се изваждат и прочие.... иначе да трябва срока за подаване на декларация за доходите придобити през 2015 г. е 30 април 2016.... ако не сте подали, по добре не подавайте, риска е по малък отколкото да се надявате да попадне в кашон, както са ви посъветвали...
katerina2121
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Окт 2011, 13:58

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот atevasile » 15 Юли 2016, 15:30

По ЗДДФЛ има годишна декларация и декларация, с която се декларират авансови данъци за доходи по чл. 43, ал. 4, чл. 44, ал. 4 и чл. 44а, ал. 1
Вие за каква декларация питате?
И какви точно са тези "допълнителни доходи", обект на питането, по вид и момент на получаване?
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот jhoro » 15 Юли 2016, 16:15

Не знам защо конкретизирате срокове, дати ... Въпроса на питащия/ата (дето и го няма вече) беше - при доход под минимума, подава ли се декларация. Аз затова цитирах кога не сте задължени да подавате декларация. Което не изключва едно упражнение по писане, смятане и ... данъчно премятане, даже и да сте само на трудов договор.

За ГДД - има един вариант. В началото на периода за подаване, подавате някаква декларация - само гледате личните ви данни да са верни. После - до края на периода имате право да подадете "коригираща декларация" или ... чакате да получите "съобщение от органите по приходите за допуснати неточности в декларацията". След това имате 14-дневен срок за "коригираща декларация". чл. 103, ал. 1 и 2
Ако пък сте си объркали данните по чл. 81, ал. 1 - ви ги коригират служебно. Щото явно сте медицински (психо) случай.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот atevasile » 15 Юли 2016, 18:51

jhoro написа:Не знам защо конкретизирате срокове, дати ... .


Аз лично се опитвам да конкретизирам декларацията, за която се пита. Щото иначе що за отговор ще е отговорът
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron