начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

да подавам ли данъчна декларация

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот leni_zakalova » 08 Юни 2016, 19:41

Здравейте, въпроса ми е следния. Имам допълнителни доходи, но поради факта, че съм с ТЕЛК след като ги намаля с 5920 лв не остава нищо за облагане с данък. Трябва ли в такъв случай да подавам декларация?
leni_zakalova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Апр 2016, 19:57

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот ivan_lawyer » 08 Юни 2016, 20:11

Е как не остава нищо за облагане с данък - в смисъл - попадате под необлагаемия минимум.
Не мога да сетя сега - но то декларирането свърши вече за тази данъчна година - това са доходи които подлежат на разглеждане чак през 2017г. Тоест - тогава да подадете декларация. Ако не сте подали - и трябва да подавате, то пуснете една декларация. То ги слагат в един кашон там в данъчното и никой не го интересува.
По принцип се подава декларация винаги - не знам дали не бъркам. Там се описва подробно и накрая се прави едно изваждане на суми. Вписва се в графата-краен доход еди-колко си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот jhoro » 09 Юни 2016, 00:24

Декларация се подава почти винаги
Чл. 52. (1) Не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само:
1. доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето има работодател по основно трудово правоотношение и той е определил годишния размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения и пълният размер на данъка за данъчната година е удържан до 31 януари на следващата година, и/или
2. доходи от трудови правоотношения, когато към 31 декември на данъчната година лицето няма работодател по основно трудово правоотношение или има такъв, но той не е определил годишен размер на данъка за всички придобити през данъчната година доходи от трудови правоотношения, ако са изпълнени едновременно следните условия:
а) данъкът върху общата годишна данъчна основа е равен на авансово удържания по чл. 42, и
б) лицето не ползва данъчни облекчения по реда на чл. 23, и/или
3. необлагаеми доходи, и/или
4. доходи, облагаеми с окончателен данък по чл. 38 с изключение на доходите по чл. 50, ал. 1, т. 3, и/или
5. доходи на чуждестранни лица, обложени с окончателен данък, с изключение на случаите по чл. 37а.

Това, че сте под облагаемия минимум води до нулев данък, но доходите пак се декларират.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот katerina2121 » 15 Юли 2016, 12:52

Обърнете се към счетоводителят си, той най-добре знае, какво се подава какви суми се изваждат и прочие.... иначе да трябва срока за подаване на декларация за доходите придобити през 2015 г. е 30 април 2016.... ако не сте подали, по добре не подавайте, риска е по малък отколкото да се надявате да попадне в кашон, както са ви посъветвали...
katerina2121
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 11 Окт 2011, 13:58

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот atevasile » 15 Юли 2016, 15:30

По ЗДДФЛ има годишна декларация и декларация, с която се декларират авансови данъци за доходи по чл. 43, ал. 4, чл. 44, ал. 4 и чл. 44а, ал. 1
Вие за каква декларация питате?
И какви точно са тези "допълнителни доходи", обект на питането, по вид и момент на получаване?
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот jhoro » 15 Юли 2016, 16:15

Не знам защо конкретизирате срокове, дати ... Въпроса на питащия/ата (дето и го няма вече) беше - при доход под минимума, подава ли се декларация. Аз затова цитирах кога не сте задължени да подавате декларация. Което не изключва едно упражнение по писане, смятане и ... данъчно премятане, даже и да сте само на трудов договор.

За ГДД - има един вариант. В началото на периода за подаване, подавате някаква декларация - само гледате личните ви данни да са верни. После - до края на периода имате право да подадете "коригираща декларация" или ... чакате да получите "съобщение от органите по приходите за допуснати неточности в декларацията". След това имате 14-дневен срок за "коригираща декларация". чл. 103, ал. 1 и 2
Ако пък сте си объркали данните по чл. 81, ал. 1 - ви ги коригират служебно. Щото явно сте медицински (психо) случай.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: да подавам ли данъчна декларация

Мнениеот atevasile » 15 Юли 2016, 18:51

jhoro написа:Не знам защо конкретизирате срокове, дати ... .


Аз лично се опитвам да конкретизирам декларацията, за която се пита. Щото иначе що за отговор ще е отговорът
Аватар
atevasile
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 23 Юни 2009, 22:25


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron