начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Публикуване на е-книга в Амазон

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Публикуване на е-книга в Амазон

Мнениеот yivsa » 19 Мар 2017, 15:00

Здравейте, възнамерявам да публикувам електронна книга в Амазон, но преди това бих искала да знам какво трябва да предприема в България, за да бъде всичко легално.

Трябва ли да регистрирам ЕООД или ЕТ? Необходимо ли е да уведомявам работодателя ми, с който имам трудов договор - книгата няма нищо общо с работата ми? И най-вече какви данъци ще дължа?

Въобще какви стъпки трябва да предприема, така че приходите от авторски и лицензионни възнаграждения, които ще получа от Амазон да бъдат легални?
yivsa
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Мар 2017, 14:49

Re: Публикуване на е-книга в Амазон

Мнениеот teogeo » 20 Мар 2017, 00:34

yivsa написа:Здравейте, възнамерявам да публикувам електронна книга в Амазон, но преди това бих искала да знам какво трябва да предприема в България, за да бъде всичко легално.

Трябва ли да регистрирам ЕООД или ЕТ? Необходимо ли е да уведомявам работодателя ми, с който имам трудов договор - книгата няма нищо общо с работата ми? И най-вече какви данъци ще дължа?

Въобще какви стъпки трябва да предприема, така че приходите от авторски и лицензионни възнаграждения, които ще получа от Амазон да бъдат легални?


Декларирате си ги в НАП с декларацията по чл. 50 от ЗДДФЛ (и съответно тримесечните по чл. 55 от ЗДДФЛ) и това е - доходи от извънтрудови правоотношения. Махате 40% НПР (нормативно признати разходи) от придобития доход, преди да ги обложите с 10% данък. Върху авторските възнаграждения осигуровки не се внасят, само данъци. Това е.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron