начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Недопустимо съдебно решение

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Недопустимо съдебно решение

Мнениеот ah14881488 » 18 Юли 2017, 20:06

Здравейте и предварително благодаря на всички отзовали се!
Заведох положителен установителен иск по чл. 124 от ГПК срещу 2 лица, относно собствеността на всички дружествени дялове на ,,Х''' ЕООД.
На 1-а инстанция(ОС-Шумен) молбата ми бе отхвърлена като неоснователна.
На 2-а инстанция(АпС-Варна) обезсилиха решението на ОС-Ш(без да съм искал това във въззивната жалба) с мотив, че е решението е недопустимо, защото самата фирма ,,Х'' ООД не била посочена като 3-и ответник, и по-точно:
,,Като е предявил установителния иск срещу съдружниците, но не и срещу самото дружество „Х'' ООД, със седалище гр.Варна, въззивникът „АЗ” ЕООД, със седалище гр.Шумен, представлявано от И.В.В., е предявил недопустим иск, поради което постановеното по него решение е недопустимо, поради което следва да бъде обезсилено, а производството прекратено.

Аз в петитума на въззивната жалба съм посочил, че ,,моля да бъде отменено изцяло решението на ОС-Шумен и бъде постановено ново по същество'' и т.н,, а те какво постановяват!

Има ли смисъл да обжалвам пред ВКС,предвид че се постановява нещо коренно различно от исканото(диспозитивно начало и т.н.)?
Наясно съм, че за да се даде адекватен съвет, трябва да се знаят и всички релевантни факти...
ah14881488
Младши потребител
 
Мнения: 78
Регистриран на: 23 Сеп 2014, 17:37

Re: Недопустимо съдебно решение

Мнениеот todor72 » 13 Авг 2017, 09:32

Здравейте, за да може да бъде даведн отговор на въпроса ви, необходимо е запознаване не се въззивната жалба, а с петитума на исковата молба. Вие искате да бъде отменено изцяло първоинстанционното решение, но първоинстанционният съд се е произнесъл на база исканията, заявени в исковата молба, затова за да се преценят шансовете за касационно обжалване е необходимо да се знае какво точно сте поискали.

За безплатна консултация по търговскоправни въпроси, недвижими имоти, застраховки и др. - адвокат Мангъров, София. Безплатна консултация.
http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg
todor72
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 04 Авг 2017, 10:08

Re: Недопустимо съдебно решение

Мнениеот teogeo » 13 Авг 2017, 19:06

ah14881488 написа:Здравейте и предварително благодаря на всички отзовали се!
Заведох положителен установителен иск по чл. 124 от ГПК срещу 2 лица, относно собствеността на всички дружествени дялове на ,,Х''' ЕООД.
На 1-а инстанция(ОС-Шумен) молбата ми бе отхвърлена като неоснователна.
На 2-а инстанция(АпС-Варна) обезсилиха решението на ОС-Ш(без да съм искал това във въззивната жалба) с мотив, че е решението е недопустимо, защото самата фирма ,,Х'' ООД не била посочена като 3-и ответник, и по-точно:
,,Като е предявил установителния иск срещу съдружниците, но не и срещу самото дружество „Х'' ООД, със седалище гр.Варна, въззивникът „АЗ” ЕООД, със седалище гр.Шумен, представлявано от И.В.В., е предявил недопустим иск, поради което постановеното по него решение е недопустимо, поради което следва да бъде обезсилено, а производството прекратено.

Аз в петитума на въззивната жалба съм посочил, че ,,моля да бъде отменено изцяло решението на ОС-Шумен и бъде постановено ново по същество'' и т.н,, а те какво постановяват!

Има ли смисъл да обжалвам пред ВКС,предвид че се постановява нещо коренно различно от исканото(диспозитивно начало и т.н.)?
Наясно съм, че за да се даде адекватен съвет, трябва да се знаят и всички релевантни факти...


Не е нужно да сте го искали в диспозитива си. За валидността и допустимостта на съдебното решение горната инстанция (въззивна / касационна) следи служебно.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 16 госта


cron