начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот tinchevd » 12 Окт 2013, 10:07

Стотици хиляди български семейства са закупили през СЕДЕМДЕСЕТТЕ години на миналия век панелни жилища със заем от ЕДИНСТВЕНАТА тогава банка - ДСК. Заемите отдавна са изплатени, хората са покойници, апартаментите принадлежат на техните наследници и естествено те с пълни права се разпореждат с имотите на своите родители. Такъв е конкретният ми случай - днес, 2013 г. продавам наследственото жилище, закупено през 1975 г. със заем от ДСК срещу ипотека от родителите ми. Заемът е изплатен преди ТРИДЕСЕТ години, но днес за да извърша сделката трябва да ПЛАЩАМ на банка ДСК и Агенция вписвания над 60 лв за един НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН лист хартия озаглавен "заличаване на ипотека".
След като в тази държава има приета АБСОЛЮТНА давност за всякакви задължения на гражданите от 10 /десет/ години питам защо продължава рекета над гражданите от страна на банка ДСК. Получила си е парите, не е премахнала ипотеките и сега разкатава хората по ЕДИН месец и срещу много пари чак сега освобождава имотите от тази "тежест". Моля дайте добър адвокат за да се преборим за премахване на това робство от поредния монополист.
tinchevd
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2010, 23:56

Re: Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот bird_of_paradise » 12 Окт 2013, 10:55

В този конкретен случай изобщо не ви е нужно "съдействието" на банката. :)
Вярно е, че ипотеките по ЗДСК ( отм.) не са заличени и си стоят, но е въпрос единствено на една молба по чл. 22 от ПВ и ДТ ( 10лв. ) до съдията при съответната АВ.( преди няколко години на цял вход правих такова нещо).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот n_ikito » 12 Окт 2013, 11:40

bird_of_paradise написа:В този конкретен случай изобщо не ви е нужно "съдействието" на банката. :)
Вярно е, че ипотеките по ЗДСК ( отм.) не са заличени и си стоят, но е въпрос единствено на една молба по чл. 22 от ПВ и ДТ ( 10лв. ) до съдията при съответната АВ.( преди няколко години на цял вход правих такова нещо).

Почти напълно съгласен. Таксата, не е задължително да е 10лв. Определя се по Тарифата на АВ.


п.п. Относно монополиста, нито една банка не 'поема' таксите за вписване и заличаване на ипотеки :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот tinchevd » 12 Окт 2013, 11:46

Да, но първо тръгнах от АВписв. Там (в архива) ми извадиха срещу 7 лв. копие от ипотеката и ми дадоха указание да отида в ДСК на Калоян. Веднага се отправих в салона на Имотния регистър в АВписв., за да пия вода още веднъж от източника и да ми потвърдят, че НЯМА друг начин за заличаване на ипокетата. Още даже не знаех, че ще струва 55 лв в ДСК. Уплаших се само за времето, което ще се загуби. Една любезна служителка отново провери в регистъра на архива и установи, че след като не е заличена ипотеката друг начин няма. И така нататък. Освен това, в ДСК ми отказаха плащане за услугата с кредитна карта от друга банка, а ми препоръчаха да изтегля от банкомата им срещу 4 лв удръжки, което е нормално, но след като предоставят услуги всякакви, за които не си подготвен с 55 лева в джоба, би трябвало в 21 век да мога да платя с действаща кредитна карта!
Срокът е 10 раб. дни за получаване в ДСК на Молба-Съгласие от АВписв. Ако се спазва!
Това не отменя разходите в АВписв. за удостоверението за тежести, тъй като с тези действия се заличава само ипотеката от 1975 г.!
Може би преди години е било слещу 10 лева, но сега не е! Ако са ме подвели, пак моля за адвокат, тъй като съм сигурен , че този нонсенс е атакуем.
tinchevd
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 06 Фев 2010, 23:56

Re: Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот n_ikito » 12 Окт 2013, 12:15

Не заемам ничия позиция. Питали сте 'лелка' от АВ. Все едно, секретарката в съда да Ви докладва дело. Все още, какво и как се вписва в т.нар. имотен регистър зависи от съдията по вписванията. Та , при изтичане на 10г. от вписването на ипотеката, тя може да бъде заличена от всеки с интерес, без изричното съгласие на кредитора. Това правило има едно изключение, :arrow: когато кредитор е държавата. Таксата събирана от АВ е половината от таксата платена за вписване на ипотеката. Преобладава мнение сред съдиите по вписванията от нуждата за нотариална заверка на подписа върху молбата.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот bird_of_paradise » 12 Окт 2013, 12:22

n_ikito написа:.... Таксата, не е задължително да е 10лв. Определя се по Тарифата на АВ.

Е, може и 5лв. да съм плащала- не помня, това е въпрос.... технически, както казвам ( можех да съм по-конкретна, но молбите не са пред мен, а на друг компютър).
n_ikito написа:Таксата събирана от АВ е половината от таксата платена за вписване на ипотеката.

Да, но трябва да се отчете деноминацията и нещата ще заспят на минималната такса. Според мен платих по 10 лв., за всяка ипотека, не помня, за да нямам спор за дреболии. Без нот. заверка на подпис, а само с адвокатско пълномощно.

Не разбирам цялото това негодувание- това е работа, която не е свършена от наследодателите ви, ерго- не са си охранили интересите навреме. Свършете я вие, при това сте изключително облекчен, и продавайте.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Заличаване ипотека от 1975 г. през 2013 г. АБСУРД!!!

Мнениеот karanedeff » 14 Окт 2013, 10:53

n_ikito написа:при изтичане на 10г. от вписването на ипотеката, тя може да бъде заличена от всеки с интерес, без изричното съгласие на кредитора. Това правило има едно изключение, когато кредитор е държавата.

Ето го изключението
Указ на Президиума на НС за запазване учредените в полза на държавата ипотеки без подновяване

Член единствен. Ипотеките в полза на Държавата, без оглед на това в чия полза са учредени първоначално,
запазват действието си, без да бъдат подновявани.

Изпълнението на настоящият Указ се възлага на Министъра на финансите.

Издаден в София на 6 юли 1953 г. под № 245 и подпечатан с Държавния печат.

Председател на Президиума на Народното събрание
Георги дамянов
Секретар
Минчо Минчев

Обнародван ИЗВЕСТИЯ бр. 55 от 10 юли 1953 г.

Друг е въпроса Банка ДСК като правоприемник на ДСК дали може да се ползва от тази привелигия и след като са изминали 10 години от вписване на ипотека, когато ДСК си беше просто Държавна спестовна каса. Моето мнение е, че не - дейността на Банка ДСК след приватизацията вече се регулира от ЗКИ и не мога да се съглася, че този Указ след преобарзуването й е приложим.
Така че щом за минали 10 години от приемане на Закон за преобразуване на ДСК от 15 април 1998 г., който влиза в сила на 30 април 1998 г., ДСК е преобразувана в търговска банка, и както каза колегата - чл. 22 ПВ и толкова - таксата най често ще е 10 лв.
П.П. След справка всъщност се оказва, че държавната гаранция отпада едва през 2002 год., а от 2003 става изцяло собственост на ОТП груп - но все едно - за всички стари ипотеки десетте години са изтекли.
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron