начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот checho_85 » 04 Юни 2015, 10:53

При мен е издаден 10.2014-та, но ми е връчен вчера. Надявах се да е от датата на издаването, че така, вече ще са минали 7 месеца, но явно започва да тече от вчера.

Благодаря за отговора.
checho_85
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Фев 2015, 20:57

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот iva_sh » 23 Юли 2015, 20:59

При електронните фишове има два вида давност:
- за наказателно преследване /еднаква с тази по чл. 80 от НК - 3 години относителна и 4,5 години абсолютна, считано от датата на извършване на нарушението, т.е. от датата на заснемането му с ЕФ/
- за изпълнение на наказанието глоба - 2 години от датата на влизане в сила на ЕФ, а ако в този срок е образувано изпълнително дело по ДОПК - 5 години относителна и 10 години абсолютна, считано от датата на влизане в сила на ЕФ.

Не се прилага давността по чл. 34 от ЗАНН, тъй като тук няма съставяне на АУАН. :!:
В чл. 189 от ЗДвП препращането към общите правила е само относно съставянето на акт и издаване на НП.
iva_sh
Потребител
 
Мнения: 510
Регистриран на: 07 Ное 2008, 01:07

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот daaff » 27 Окт 2015, 18:24

Здравейте, на 03.08.2011 ми написаха акт. На 17.08.2011 си подписах и взех наказателното постановление.
След това го обжалвах в съда, но не спечелих делото. Днес отидох в КАТ да си взема талона, тъй като са минали повече от 4 години и реших, че ще е паднал по давност. На гишето обаче, служителката ми каза, че на 01.11.2013 е излезнало решението на съда и от тази дата започват да текат 3-те години за давността, а не от датата на която съм си взел НП. Така ли е наистина? Благодаря.
daaff
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 02 Ное 2012, 15:26

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот daaff » 01 Ное 2015, 16:30

Никой ли не желае да ми отговори?
daaff
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 02 Ное 2012, 15:26

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот Pause » 01 Ное 2015, 19:52

Така е условно по чл.82, ал.3 ЗАНН във вр. със чл.82,ал.1, б "б " ЗАНН т.е. за т.нар. абсолютна давност, за наказанието глоба е 3г. Освен, ако не са предприети действия по изпълнение по чл.82 ал.4 ЗАНН ,тогава давността е по ДОПК 5г. и не се прилага служебно т.е. ако платите след изсрочено по давност вземане не се счита за недължимо платено или без основание във двата случая.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот daaff » 03 Ное 2015, 16:24

Добре, а от датата на взимане на НП, до датата в която е влезнало в съда нали е минал срок. Този срок не се ли брои за давностен ?
daaff
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 02 Ное 2012, 15:26

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот Pause » 03 Ное 2015, 18:07

Не се взема под внимание този срок понеже сте го обжалвал и е било потвърдено от съда с влязло в сила решение чл. 64 буква” б” ЗАНН. Затова ,ако трябва да се защити написаното се опирам на мотивите на ТР №3 от 2014г.на ВАС „ Съгласно текста на чл.82, ал.1, б.”а” от Закона за административните нарушения и наказания административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е “глоба”. Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето за изпълнение на наказанието, и след завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност. Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1, съобразно разпоредбата на ал.3 от чл.82 от Закона за административните нарушения и наказания. Съгласно ал.4 от същата разпоредба ал.3 не се прилага по отношение на “глобата”, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство.”
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот daaff » 03 Ное 2015, 18:35

Разбрах, благодаря Ви много!
daaff
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 02 Ное 2012, 15:26

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот pavilion » 03 Ное 2015, 21:17

А какво ще се случи ако ти връчат фиша след 1г. и 11 месеца?
pavilion
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 21 Окт 2015, 20:25

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот Pause » 04 Ное 2015, 14:16

Според установената съдебната практика ,ако се оспори ЕФ може да се отмени понеже за изтеклата абсолютна погасителна давност съда следи служебно така например на основание чл.81, ал. 3 НК вр. с чл.34 ЗАНН.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14


Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот seinajoki » 11 Юли 2016, 20:14

Здравейте!

Не знам дали този блог е още активен, но се надявам някой да може да ми помогне. Днес получих обаждане на мобилния си телефон от 1-во РПУ Варна, че при тях е постъпил електронен фиш, издаден към мен от РПУ Плевен. Полицаят ми обясни, че не знае за какво точно става дума и че не може да го отвори, тъй като бил адресиран до мен. "Помоли" ме да отида до 1-во РПУ да си го получа?!? Откъде има мобилния ми също не ми е ясно!?! Казах му, че съм на работа и не мога преди 18.30 часа. В 18.30 часа последва второ обаждане от него, че бил отворил плика (не знам има ли право?!?) и че електонният фиш бил за превишена скорост от дата 30.05.2015, т.е. преди повече от 13 месеца. Каза ми, че го оставял на охраната, която била денонощна и да съм отидел да си го получа тази вечер. Мисля да изчакам малко ;) Попитах го не е ли редно да го получа с препоръчана поща на адрес, а той ми заяви, че явно са се опитвали да ми го доставят, но не са намирали никого на адреса. До момента не съм получавал нито известия, нито стикери на куриери, нито пликове по пощата.

И питанката ми е - каква е давността за получаване на електронния фиш и ако до определен срок не получа известие от констатиращия орган, този фиш валиден ли е? Ако не отида да го получа, какво следва?

Благодаря предварително за съдействието ви!
seinajoki
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Юли 2016, 20:01

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот Pause » 16 Юли 2016, 17:21

Давност за получавене на ЕФ няма , има абсолютна давност която не ви хваща от тези тринадесет месеца ви трябват още 41 към тях. Има значение за обжалавнето т.е. в 14 дневен срок от получаването му с препоръчано писмо с обратна разписка както разпорежда чл.189,ал.5 от ЗДВП.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот seinajoki » 25 Юли 2016, 22:38

Pause написа:Давност за получавене на ЕФ няма , има абсолютна давност която не ви хваща от тези тринадесет месеца ви трябват още 41 към тях. Има значение за обжалавнето т.е. в 14 дневен срок от получаването му с препоръчано писмо с обратна разписка както разпорежда чл.189,ал.5 от ЗДВП.


Благодаря за отговора! Консултирах се с приятел адвокат, който ми каза, че нямам ангажимент да си търся фиша, а трябва да ми бъд връчен чрез препоръчана поща или лично от служител и сроковете започват да текат оттогава. Затова засега ще изчакам, докато не го получа и тогава ще го огледаме заедно дали има всички налични реквизити. Но, да и според него няма срок на връчване, но не беше сигурен за абсолютната давност - по ЗАНН е 3 години (2 години плюс 1/2 този срок), но пък електронните фишове са особено вид наказание, което се регулира от ЗДП. Така че не съм много убеден, но мисля за момента да бъда на standby.

Благодаря отново и ще споделя развитието, ако би било от полза за колегите-шофьори.
seinajoki
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 11 Юли 2016, 20:01

Re: Колко е РЕАЛНАТА давнност на електронните фишове.

Мнениеот bgnick » 02 Дек 2017, 16:27

iva_sh написа:При електронните фишове има два вида давност:
- за наказателно преследване /еднаква с тази по чл. 80 от НК - 3 години относителна и 4,5 години абсолютна, считано от датата на извършване на нарушението, т.е. от датата на заснемането му с ЕФ/
- за изпълнение на наказанието глоба - 2 години от датата на влизане в сила на ЕФ, а ако в този срок е образувано изпълнително дело по ДОПК - 5 години относителна и 10 години абсолютна, считано от датата на влизане в сила на ЕФ.

Не се прилага давността по чл. 34 от ЗАНН, тъй като тук няма съставяне на АУАН. :!:
В чл. 189 от ЗДвП препращането към общите правила е само относно съставянето на акт и издаване на НП.


Здравейте, интересува ме как и кой определя дали давността е 3г или 4.5г (или нещо по средата) за наказателно преследване в ситуацията на издаден ЕФ, но същият не е връчен/получен (нали тогава тече наказателно преследване, а не нещо друго)?

Прекъсването/възобновяването на давност е обяснено в чл. 81 ал. (2) от НК, но не мога да разбера какви може да са тези 'действия' които да прекъснат давността и след какъв период я възобновяват отново - ако може да дадете някакъв пример ще съм благодарен?
bgnick
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 02 Дек 2017, 15:46


Предишна

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 38 госта


cron