начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Акт за минашане на червен светофар

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот jorko7120 » 01 Авг 2014, 13:52

Здравейте! За първи път пиша в форума и се извинявам предварително ако съм пуснал темата на неправилното място. Та накратко жълтото светна светна 2-3 метра преди стоп линията при скорост 40-50км/ч и ми написаха акт за минаване на червено. Консултирах се с юрист който ми обясни, че най-вероятно НП ще бъде оспорено и ще падне но за целта трябва да си платя хонорара който ще бъде 3 пъти по-висок от самата глоба обясни ми също, че при тези дела разходите не се възтановяват и са за моя сметка. Така излиза че финансово не ми е изгодно да си търся правата :shock: и трябва да се примиря. Въпросът ми е след евентуално отпадане на НП мога ли да търся някакъв вид обещетение или поне покриване на разходите по друг начин с друго дело . Все пак с този акт въпросня служител ми губи много време с разправии в кат както и пари за адвокат който да защити правата ми както и времето което трябва да отсъствам от работа.
Случи ми се преди година или две да се опитат да ме изкарат, че съм минал на червено при положение, че преминах на чисто зелен светофар. Разликата е че тогава имах двама свидетели а сега бях сам и ми го натресоха :? .
jorko7120
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Авг 2014, 13:08

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот kuzdov » 01 Авг 2014, 23:45

Аз бих се изселил в друг град ако всички ченгета се опитваха да ме изкарат, че минавам на червено, а адвокатите ми искаха по 600 лв. за една грамотно написана жалба.
Последна промяна kuzdov на 02 Авг 2014, 01:44, променена общо 1 път
"Quis custodiet ipsos custodes?"
kuzdov
Потребител
 
Мнения: 299
Регистриран на: 19 Ное 2010, 20:47

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот doc03 » 02 Авг 2014, 00:09

Несъобразена скорост, преминаване на червено, акт.

И как ще се оспори НП-то? С трима кошаревци в колата?
Има три възможности - плаща се акта; плаща се на адвоката (ама след това не е ясно); обжалва се акта със собствени интелектуални и езикови способности.

П.П. Пак добре, че другият джигит не е тръгнал и той на жълто, с мръсна газ ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот jorko7120 » 04 Авг 2014, 02:23

doc03 написа:Несъобразена скорост, преминаване на червено, акт.

И как ще се оспори НП-то? С трима кошаревци в колата?
Има три възможности - плаща се акта; плаща се на адвоката (ама след това не е ясно); обжалва се акта със собствени интелектуални и езикови способности.

П.П. Пак добре, че другият джигит не е тръгнал и той на жълто, с мръсна газ ...


До колкто съм запознат (поправете ме ако греша) въпросът би трябвало да бъде как полицая ще докаже, че съм минал на червено при малката подробност, че той няма никаква видимост към моята секция на светофара и нито една "огледална" на нея секция от местоположението си за да "види", че минавам на червено. А кошаревския свидетел е неговия тъй като той обработваше друг "клиент" през това време. А как съм минал съм описал в предния пост. Въпросът ми не беше дали 40 км/ч са несъобразена скорост или на какъв цвят съм минал. Въпросът е мога ли по някакъв начин да търся финансово обезщетение от катаджията който ме вкара в този филм . Кат,съдилища и не на последно място отсъствие от работното ми място. Въпреки, че съм млад шофьор с 3 години стаж и поне 120хил. км за това време съм спиран общо 4 пъти като първите два са просто за проверка а другите 2 съм ги описъл в предня пост.

kuzdov написа:Аз бих се изселил в друг град ако всички ченгета се опитваха да ме изкарат, че минавам на червено, а адвокатите ми искаха по 600 лв. за една грамотно написана жалба.


Друг град? Едва ли ! По-скоро друга държава :? ... .От колеги и познати очаквам акта да е междру 50 и 100 лв +8 точки. За жалбата ми изкат 150 . Излиза, че ми е по-изгодно да платя и призная нещо което не е така .
jorko7120
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Авг 2014, 13:08

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот jorko_gt » 04 Авг 2014, 08:06

Ако в акта е записано само преминаване на червено, то нп ще е точно 100 лв. Иначе за жалбата 150 лв. сигурно са и за представителството в съда, а не само за писането на същата...
jorko_gt
Потребител
 
Мнения: 157
Регистриран на: 31 Яну 2013, 14:50

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот neutralen » 04 Авг 2014, 10:56

При скорост 40 км/час, ЛА изминава 11.1 метра в секунда. При скорост 50 км/час, ЛА изминава 13.9 м в секунда.Нарушението/липсата на нарушение може да бъде доказано с автотехническа експрертиза.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот doc03 » 04 Авг 2014, 11:18

neutralen написа:При скорост 40 км/час, ЛА изминава 11.1 метра в секунда. При скорост 50 км/час, ЛА изминава 13.9 м в секунда.Нарушението/липсата на нарушение може да бъде доказано с автотехническа експрертиза.

И как ще се докаже скоростта? Кой я е измерил? А и не е спрял рязко,за да се мери спирачен път. При всички случаи скоростта е била несъобразена с пътните условия, а вместо жълта светлина на светофара, можеше да има човек или МПС на платното. Спирачният му път би бил над 7,5 метра ...
Човекът иска да мине тънко, а сега и за експертизи да плаща ...

jorko7120 написа:... Въпреки, че съм млад шофьор с 3 години стаж и поне 120хил. км за това време съм спиран общо 4 пъти като първите два са просто за проверка а другите 2 съм ги описъл в предня пост.

:D
Може още три пъти да обиколиш Земята по екватора, и всеки път, отново и отново, да го правиш по неправилен начин!

jorko7120 написа:Друг град? Едва ли ! По-скоро друга държава :? ... .От колеги и познати очаквам акта да е междру 50 и 100 лв +8 точки. За жалбата ми изкат 150 . Излиза, че ми е по-изгодно да платя и призная нещо което не е така .

Така е. По около 5 лева на дума. Хората ценят труда си. Като научиш някое кръстовище наизуст, ще знаеш кога някой минава на червено, и кога на зелено, без да гледаш секциите.
Ако беше ударил някого, ГО щеше да му плати ламарините, но ти нямаше да му обезщетиш финансово загубеното работно време, нали?
Аман от онеправдани честни граждани....

П.П. Три пъти! ни се е влошила дисциплината на пътя за последната една година ... :? Вярно си е за друга държава, с тия камикадзета ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот neutralen » 04 Авг 2014, 11:41

Две са неверните твърдения на питащия - 1.Относно скоростта с която се е движил ЛА, и 2. Относно разстоянието на което се е намирал ЛА от кръстовището, когато е светнала жълтата секция на светофара. Очевидно има нарушение, но той смята, че не е доказано и че не може да се докаже. И двете предположения не са верни - всичко може да се докаже.
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот zmeyan » 04 Авг 2014, 13:45

Има си нарочен член в закона кога навлизането в кръстовище е разрешено на жълто - на червено е забранено.
Съвсем друг е въпросът как се доказва кой кога е навлязъл - има камери, има свидетели...
Свидетели освен ушавите и пътниците в колата, могат да бъдат и случайно намиращи се в близост лица ...
подсказвам - Ваш приятел ви е видял да минавате и дори ви е махнал, но вие не сте го забелязали, защото сте гледали светофара. По-късно сте му разказали за случката и акта, който ви е написан, а той се е сетил за ситуацията и точния ден и час, защото тогава е купувал подарък в близкото магазинче за негова приятелка, която има рожден ден на следващия ден....
Дали ще ви повярват в съда и на кого - на полицая или вашият свидетел е съвсем друг въпрос.
От финансова гледна точка - глобата и точките ще излязат по-евтиния вариант, отколкото да се ползват услугите на адвокат. Да имаш възможността да жалиш без адвокат и да разкараш ушавия до съда да се обяснява и да "не помни нищо, но застава зад написаното в акта" - безценно.
Дали ще има успех или не... зависи от много неща.
Обезщетение за главоболията и разкарването - няма, точно както няма да има обезщетение за главоболията и разкарването на ушавия до съда. = Равенство пред закона :)
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот hobit » 04 Авг 2014, 14:43

jorko7120 написа: Та накратко жълтото светна светна 2-3 метра преди стоп линията при скорост 40-50км/ч и ми написаха акт за минаване на червено.

Ако това е обективната истина, то няма нарушение на ЗДвП и НП задължително трява да се оспори в съда. В ЗДвП няма член, нормиращ минаване на жълто или червено. Навлизането в кръстовище на жълт сигнал след зелен такъв е описано в чл.37 ал.1 т.4 от ППЗДвП. Ако водачът се е движил наистина с 40-50 км/ч по никакъв начин не може да се приеме, че това е несъобразена скорост, след като не превишава допустимата скорост за движение в населено място. Терминът "несъобразена скорост" е ченгеджийски похват за оправдаване незаконосъобразните действия на катаджиите. Излиза, че водачите винаги се движат с несъобразена скорост, защото видиш ли на платното може да има човек, МПС, бясно пресичаща бабка или изневиделица паднал от небето делтапланерист.
Моят съвет е да жалите НП, напишете си жалбата сам и сам се явете, не трошете пари по адвокати. Нека в сз ченгетата да доказват къде са се намирали, каква видимост към светофара са имали, какво са видяли и т.н.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот neutralen » 04 Авг 2014, 15:16

Ей, не с такава злоба спрямо полицаите. Преминаването на червен светофар е едно от най-опасните нарушения. По чиста случайност не е станала катастрофа, или не е убил някой пешеходец, които като им светне зелено и веднага стъпват на пътното платно, без да гледат наляво дали не иде някой джигит. Всеки ден по радиото съобщават за по 7-8 души загинали в ПТП, а ранените за година са десетки хиляди.
При скорост 40-50 км/час, за 3-4 сек, колкото свети жълтата секция на светофара, ЛА на питащия щеше да бъде извън кръстовището. По-вероятно е че той е карал с много висока скорост, щото е бил далече от кръстовището, когато е светнал жълтия светофар и е пресякал кръстовището на червен светофар. Проблема тук е че той не осъзнава какво е направил и както подразбираме се смята за много "голям" шофьор, с оглед изминатите километри без да е убил някого на пътя. 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот zmeyan » 04 Авг 2014, 16:14

Хайде да не вадим генерални изводи кой какво е направил и защо, а още по-малко да вадим някакви цифри за смъртни случаи и още малко да го обвиняваме човека в причиняване на смърт по улиците.
В провинцията жълтото наистина свети 4-5 секунди преди да светне зелено и може евентуално да се спре за това време. В София обаче това не е така, има светофари, които за 2-3 секунди сменят зеленото през жълто до червено, поради натоварения трафик. На такъв светофар с 50км/ч, ако си близо до светофара няма как да минеш на жълто и е по-вероятно да навлезеш дори на червено. В същото време няма и как да спреш (само времето за реакция е около секунда, да не говорим за спирачния път) без да създадеш опасност за движещите се зад теб, които обикновено са на 2-3 метра и също се движат с 50 км/ч, за да хванат зеленото - подобни катастрофи стават ежедневно в София!
За да не се стига до премазани пешеходци или тръгващи джигити на жълто - другите секции просто имат още известно забавяне, което позволява безопасното преминаване на МПС без възможност да спре безопасно.
Понякога има заяждащи се полицаи, които много искат да напишат акт, защото са излезли да направят седмичната (месечната) норма от актове, без които началникът им е заповядал да не се връщат = за такива случаи жалби до дупка и разкарване на ушавия до съда си е направо препоръчително та дори и задължително.
Ако обаче става въпрос за преминаване на ясен червен сигнал, светнал достатъчно време преди да минеш, или дори по-лошо да изпревариш спрели коли на светофара (дори и в насрещното), за да минеш при червено - тогава трябва да се отнема не само книжката, а и автомобилът като средство при опит за убийство!
Всеки случай си е различен и не може да се вадят генерални изводи - особено пък за София.
Последна промяна zmeyan на 04 Авг 2014, 16:38, променена общо 1 път
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот neutralen » 04 Авг 2014, 16:31

:roll: :D
Няма значение къде е станало нарушението - в провинцията, или в София - правилата за регулиране на движението са едни и същи.
Моите налюдения са, че в съда много обичат да слушат лакардии. Та по този повод си представям как ще протече делото в съда, та ще го опиша "картинно":
- Аз съм невинен - казва нарушителя.
- Така и ще запишем - казва съдията. - Само отговорете на въпроса с какъв цвят светеше светофара, преди да светне жълто.
- Светофара светеше зелено - отговаря нарушителя.
- Значи сте виждали и секундарника на зеления светофар, който ви показва, че нямате време да преминете през кръстовището на зелена светлина. Съдът реши - Оставя НП в сила - казва съдията.
Това е. :D
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот jorko7120 » 04 Авг 2014, 19:28

Благодаря на всички включително и на тези които изявиха екстрасенските си способности и ми обясниха как съм минал на червено с невъобразимата и несъобразена скорост 40-50 км/ч . Благодаря и на тези които ме разбраха какво изкам да кажа . Въпреки всичко никой не ми отговори на въпроса който не мисля,че има смисъл да потретвам. Ще пиша отново когато има някакво развитие ако темата не е изтрита до тогава.

Благодаря отново на всички включили се в темата!
jorko7120
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Авг 2014, 13:08

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот hobit » 04 Авг 2014, 20:49

Прочети ЗАКОН ЗА ОТГОВОРНОСТТА НА ДЪРЖАВАТА И ОБЩИНИТЕ ЗА ВРЕДИ и сам си реши дали има смисъл да трошиш нерви.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот doc03 » 04 Авг 2014, 22:12

zmeyan написа:................ подсказвам - Ваш приятел ви е видял да минавате и дори ви е махнал, но вие не сте го забелязали, защото сте гледали светофара. По-късно сте му разказали за случката и акта, който ви е написан, а той се е сетил за ситуацията и точния ден и час, защото тогава е купувал подарък в близкото магазинче за негова приятелка, която има рожден ден на следващия ден....
Дали ще ви повярват в съда и на кого - на полицая или вашият свидетел е съвсем друг въпрос.
От финансова гледна точка - глобата и точките ще излязат по-евтиния вариант, отколкото да се ползват услугите на адвокат. Да имаш възможността да жалиш без адвокат и да разкараш ушавия до съда да се обяснява и да "не помни нищо, но застава зад написаното в акта" - безценно.
Дали ще има успех или не... зависи от много неща.
Обезщетение за главоболията и разкарването - няма, точно както няма да има обезщетение за главоболията и разкарването на ушавия до съда. = Равенство пред закона :)

Това казвах - кошаревци ...
А докато разкарват ушавия до съда (десетки пъти годишно, всеки полицай!), току ти гепсали касетофочнето, или счупили главата на майката на някого, да й вземат огромната пенсийка ...
То така или иначе ушавите останаха наполовина, нека поне си висят в съда, на хладничко. Заплатата тече ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот zmeyan » 05 Авг 2014, 12:37

jorko7120 - позволи ми да не се съглася с теб... вече съм отговорил на питането ти, но ако трябва ще повторя:
"Обезщетение за главоболията и разкарването - няма, точно както няма да има обезщетение за главоболията и разкарването на ушавия до съда. = Равенство пред закона!"

Относно това дали и какво щяло да се случи докато се разкарва ушавия до съда ...
ако вляза в същия стил...
ушавия се пенсионира по-рано, оради което - получава по-дълго и по-голяма пенсия, но пък освен това вноските му за пенсиониране са за доста по-малко време
отедлно от това ушавия има редица привилегии...
Насреща си получаваш ушав, който
1) "изпълнява норма за написани актове" без да търси основателност и без да осмисля съдържанието на задълженията си да служи и да опазва обществения ред.
2) не смее / не може да вземе самостоятелно решение, което е представлява част от задълженията му като полицай, освен ако "началството" не е разпоредило така...

и за да не съм голословен - накратко реална случка...
събота вечер - разбирам че апартаментът на мой роднина в чужбина предстои да бъде продаден в понеделник на обяд от несобственик (имотната мафия в действие)
Неделя сутрин спирам пред местното РПУ и подавам сигнал до полицията с подробно описание:
Кой, кога и как се опитва да продаде с фалшифицирана лична карта, изключително добра изработка, да продаде чуждо му жилище. Кога и къде ще бъде, тел. му номер, от къде могат да бъдат свалени отпечатъците му и прочие данни.
Реакцията от ушавите - Благодарим за сигнала, в понеделник след оперативката до обяд ще предадем сигнала на началството и когато го прегледа ще преценим какво да правим. ?Я?Я?Я? Моята реакция - възмущение, та понеделник сутринта е сделката при нотариуса, имат всички необходими им данни за поне 2 сериозни престъпления и опит за трето. Реакцията на ушавия - да ми напише акт, че съм спрял на служебия му паркинг с личен автомобил...
Дали не го разкарах до съда?

Аргументи за секундарника са просто смешни - не на всички светофари има секундомери, които не са задължителни и не винаги са в синхрон със светофара. Да не говорим, че такова устройство в ЗДвП въобще не съществува, а още по-малко задължението на водача да го следи и да се съобразява с него.
zmeyan
Потребител
 
Мнения: 156
Регистриран на: 01 Фев 2008, 14:15

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот neutralen » 05 Авг 2014, 15:02

"Такова животно нема!" - шопски фолклор
Аргументи за секундарника са просто смешни - не на всички светофари има секундомери, които не са задължителни и не винаги са в синхрон със светофара. Да не говорим, че такова устройство в ЗДвП въобще не съществува, а още по-малко задължението на водача да го следи и да се съобразява с него.
:D

От горенаписаното не става ясно - моите, или твоите аргументи за секундарника на светофара са смешни.
Разбира се много ми хареса "аргумента", че такова устройство, в смисъл - секундарник в ЗдвП въобще не съществува, от което по твоята логика следва по подразбиране, че го няма и на светофарите по кръстовищата. Но най ми хареса "аргумента", че водача на МПС не е длъжен да го следи и да се съобразява с него/със секундарника/.
Нали точно заради това , че водача не се съобразява със секундарника и навлиза в кръстовището при червен сигнал на светофара са му съставили Акт и НП. Иначе за какво ще му съставят акт :arrow: :roll:
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот jorko7120 » 15 Авг 2014, 14:25

В три дневния срок отнесох в деловодството на кат подробно възражение написано от адвокат. Адвоката ми обясни, че до сега няма случай в практиката си да са уважили възражение и акта да падне. Каза, че мога да карам с акта до връчването на НП . В форумите чета, че се презаверявали и удължавали актовете.
Къде е и истината? В края на месеца ще пътувам и ще се върна другия месец. Какво трябва да направя за да съм редовен през това време при положение, че ще обжалвам НП когато ми бъде връчено?
jorko7120
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Авг 2014, 13:08

Re: Акт за минашане на червен светофар

Мнениеот excelsior » 13 Окт 2014, 22:40

Разгледай тая тема:
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?f=21&t=41515
excelsior
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 10 Ное 2011, 17:48
Местоположение: София

Следваща

Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron