начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 12 Окт 2016, 13:27

Здравейте,

Бих искал да получа съвет за следния казус, ще съм много благодарен за което!
Накратко ситуацията е следната:
На 1.10.2016 ме спират за проверка в гр. Годеч и проба за алкохол.
Дрегера отчете 0,68. Действително бях пил бира и половина и то преди повече от 2 часа по време на хранене.
Проблема е че не ми бе дадена възможност за кръвна проба, описвам фактологията защо:
1.След като бях уверен, че ще мога да там кръв след като ми връчат акта се оказа, че точно тази вечер в гр.Годеч(общински център) нямало дежурен лекар.
2.Действието стана около 23.30 час в който няма никакъв транспорт, включително таксита в Годеч.
3.Заедно с книжката ми бе отнет и талона на колата и ми бе заявено категорично, че от този момент е спряна от движение. Това автоматично ме лиши от възможността да ме закара друг шофьор, който беше с мен.
4.След всичко това ми бе заявено, че ще ми се даде максималното допустимо време(120 мин) за извън населено място за да си намеря друг начин за придвижване до някой град в София област. Вместо 120 мин. ми бе написно в талона за кръвна проба 100 мин, като през цялото време ми се намекваше, че нямало смисъл да давам кръв.

Единствения вариант да дам кръвна проба при така създалата се ситуация бе...да имам приятел в София, който да има кола, да има възможност да дойде до Годеч(50км) да ме вземе и да ме върне почти до София и всичко това за 100мин(по-малко от законодопустимото). В крайна сметка се опитах да засича необходимото време за придвижване и то е доста над 100 мин.
Никой не ми показа никакъв документ за изправността на самия дрегер. Казаха ми че в рамките на тази малка разлика над 0,5 дрегерите често давали отклонения и със сигурност кръвната проба показвала по-малко.
През цялото това време имах 2ма свидетели с мен, които могат да потвърдят всичко това!

Въпроса ми е имали шанс ако се издаде НП, то да падне при цялата тази фактология и ситуацията на „параграф 22“ в която бях поставен без никаква възможност да използвам правата си и да дам кръвна проба?
Подадох възражение на акта в 3 дневен срок за което се бях консултирал в СБА (съюза на автомобилистите) как да бъде оформено. Имали вероятност изобщо да вземат предвид това и не се издаде НП?
Казаха ми, че ако се обжалва НП през това време имам право да управлявам МПС, знаете ли дали е така.
Как бихте ме посъветвали да постъпя, като цяло?

Не на последно място искам да кажа, че аз съм абсолютно против шофиране след употреба на алкохол. Но може би е най-добре никакво количество за да не изпада никой в моята ситуация!

Ще съм изключително благодарен за всеки съвет, как да постъпя в тази абсурдна ситуация и да докажа истината!
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 17 Окт 2016, 18:04

Колеги моля Ви за компетентно мнение или съвет, дали имам шансове при това положение да обжалвам?
Мога ли да управлявам МПС докато обжалва НП ?
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот kpts_ » 17 Окт 2016, 19:23

bugtrack написа:Колеги моля Ви за компетентно мнение или съвет, дали имам шансове при това положение да обжалвам?
Мога ли да управлявам МПС докато обжалва НП ?

Колега, ама ние не пием и след това да караме. Какви колеги сме? :wink:
За шансовете при обжалване ще мислиш, като имаш наказателно постановление.
А дали можеш да управляваш, сам си отговори - нали свидетелството ти за управление е отнето още на 01.10?!
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 27 Окт 2016, 15:40

kpts_ написа:
bugtrack написа:Колеги моля Ви за компетентно мнение или съвет, дали имам шансове при това положение да обжалвам?
Мога ли да управлявам МПС докато обжалва НП ?

Колега, ама ние не пием и след това да караме. Какви колеги сме? :wink:
За шансовете при обжалване ще мислиш, като имаш наказателно постановление.
А дали можеш да управляваш, сам си отговори - нали свидетелството ти за управление е отнето още на 01.10?!


Колега, ако за теб е по-добре, може и с "другарю" да се обръщам, а за останалото явно си достатъчно вещ и си бил там и знаеш, че съм пил, нищо че не ми бе дадена възможност да докажа истината! Все пак дори и от филмите, знаем че и най-големия престъпник е невинен до доказване на противното, нали така?:) Освен, ако не сме зад принципа кажат ли че сестрата е ....., значи обезателно имаш сестра.
Ако някой го вълнува, в действителност не бях пил повече от допустимото и съм абсолютно против това!!!
Въпроса беше при изредената по-горе фактология с ограничаването на всички възможности за доказване и възползване от правата ми за кръвна проба, дали има шанс да отпадне?!
За твое сведение относно последното, не съм се чудел дали мога да карам с лична карта, а дали имам право на управление на МПС, докато обжалвам НП?

Всеки може да попадне на млад кариерист от КАТ и като го видят, че не е местен да му изкарат от някъде едно дрегерче(без никакви сертификации и документи) и да покаже 0,6. Важно е да може да се възползва от правата си в последствие.

Благодаря за разбирането и компетентния отговор!
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот kpts_ » 27 Окт 2016, 18:25

bugtrack написа:....
За твое сведение относно последното, не съм се чудел дали мога да карам с лична карта, а дали имам право на управление на МПС, докато обжалвам НП?

И какво начуди? Имаш ли това право?
Да подскажа - може да имаш, но може и да нямаш.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 03 Ное 2016, 17:36

kpts_ написа:
bugtrack написа:....
За твое сведение относно последното, не съм се чудел дали мога да карам с лична карта, а дали имам право на управление на МПС, докато обжалвам НП?

И какво начуди? Имаш ли това право?
Да подскажа - може да имаш, но може и да нямаш.


Още не съм установил със сигурност. Звънях, къде ли не (включително и в КАТ) и всеки казва различно.
Ако знаеш нещо конкретно, ще съм благодарен!
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 11 Ное 2016, 17:14

Здравейте,

Днес ходих до КАТ, за съжалени освен че са ми издали НП и не са взели под внимание лишаването ми от правото за кръвна проба и цялата фактология от възражението ми, са ми наложили максималната глоба и максималния срок. Всичко това за проба близка до минимума от 0,5 и първо нарушение! Дори лелята от гишето се учуди и каза, явно някой "приятел" го е разглеждал.
За съжаление нямам нито приятели, нито неприятели в КАТ.
От тук насетне ще помоля още веднъж, ако наистина има тук Колеги, които искат да помогнат и знаят как да процедирам с обжалването на НП, дали чрез СБА и техните адвокати или директно да наема такъв, да помогнат.
Както и дали мога да управлявам МПС докато обжалвам НП, тъй като е важно за мен?

Благодаря Ви!
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот kpts_ » 11 Ное 2016, 21:20

bugtrack написа:Както и дали мога да управлявам МПС докато обжалвам НП, тъй като е важно за мен?

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:
......
2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4;

Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:
...
б) (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско изследване или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух...
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 15 Ное 2016, 13:51

kpts_ написа:
bugtrack написа:Както и дали мога да управлявам МПС докато обжалвам НП, тъй като е важно за мен?

Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:
......
2. който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление или то е отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4;

Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
1. временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:
...
б) (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) който управлява моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда, установена с медицинско изследване или с техническо средство, определящо съдържанието на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух...


Колега действително не разбирам, защо е това цитиране на закона от Гугъл, нещо което сам мога да проверя.
Зададох въпроса си (дали мога да управлявам МПС докато обжалвам НП) няколко пъти, като в единия случай ти ми отговори (Да подскажа - може да имаш, но може и да нямаш).
Наистина не разбирам този парадокс в манталитета на Българина...да си загубим 10 пъти повече време, само и само да се присмиваме вероятно или да се правим на интересни, вместо да помогнем за 1 мин?!
Ако проблемите на околните ти носят облекчение - ОК! Ако мислиш, че не можеш да помогнеш, дай да не пишем повече и да не си губим взаимно времето!
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот kpts_ » 15 Ное 2016, 22:13

Колега, задаваш въпрос, а отговорът в Гугъл бил.
Що не го намери, а питаш?!
Намери си адвокат, явно няма сам да се справиш.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот bugtrack » 16 Ное 2016, 18:52

kpts_ написа:Колега, задаваш въпрос, а отговорът в Гугъл бил.
Що не го намери, а питаш?!
Намери си адвокат, явно няма сам да се справиш.


Колега, колегите са вид хора, които си помагат без значение дали карат кар или мотокар!
Един основен въпрос задавам от самото начало "Мога ли да управлявам МПС докато обжалва НП?" и
твоя отговор бе: "И какво начуди? Имаш ли това право? Да подскажа - може да имаш, но може и да нямаш"
Питах те 10 пъти, а ти ми цитираш закона от Гугъл и пак без отговор, чакайки да подскажеш!

Как е най-добре да процедирам с обжалването на НП, чрез СБА с техните адвокати или директно да наема такъв? Имали вероятност с изброената фактология, да падне акт?
Ако знаеш къде в Гугъл, има отговор на тези въпроси, ако не на мен ми изглежда на чисто злорадстване и губене на време.
bugtrack
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Окт 2016, 17:33

Re: Без възможност за кръвна проба за 0.68 алкохол

Мнениеот hellmad » 25 Ное 2016, 13:06

Ако обжалваш НП в срок, то то няма да влезе в сила и следва да не си административно лишен от това ти право. Въпорса е - ще се пребориш ли с КАТ да ти върнат СУМПС след обжалване на постановлението и до решение на съда, щото в МВР-то работят едни особено позитивни и приветливи хора, на които по никакъв начин не можеш да им обясниш кое, как и защо.

Мен ако ме питаш - обжалваш НП, излагаш същите доводи и така. Обжалваш го чрез наказващият орган и заедно с обжалването пускаш и молба СУМПС да ти бъде върнато до произнасяне на съда. Мой съвет е да си наемеш адвокат, въпреки че КАТ едва ли ще изпрати повече от писмено становище по въпроса. Най-малкото, което ще постигнеш е редукция на наказанието, стига този тип нарушение да не рецидив.

Поздрави
hellmad
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 06 Окт 2013, 18:35


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron