начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Обжалване на АКТ или на НП - кое е по-добре

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обжалване на АКТ или на НП - кое е по-добре

Мнениеот pazzesco » 24 Окт 2016, 13:01

Здравейте,

Имам следния въпрос - КАТ ми написаха АКТ, с който не съм съгласен и ще обжалвам.

Имам нужда от съвет, кое от двете е по-добре да обжалвам - самия АКТ (доколкото знам до 3 дни след издаването му) или да изчакам да излезе НП и след това да обжалвам него?

При въпроса, кое е по-добре да се обжалва, бих искал да се вземе под внимание следното:
- Ако обжалвам АКТ-та, отново ли съда гледа жалбата или РУ където е издаден?
- Колко време отнема процедурата по обжалване на АКТ-та?
- Ако обжалвам АКТ-та, може ли да се позова на това, че реферира към грешен чл. от ЗДВП? Ако обжалвам АКТ-та и КАТ все пак напише НП, има ли вариянт, при който КАТ да се самороригира и наказателното постановление вече да реферира към правилния член от закона, в следствие, на което да съда да няма основание за отменянето на НП?

Благодаря за отговорите предварително!
pazzesco
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Окт 2016, 12:47

Re: Обжалване на АКТ или на НП - кое е по-добре

Мнениеот kpts_ » 24 Окт 2016, 18:35

kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Обжалване на АКТ или на НП - кое е по-добре

Мнениеот TheOldMan » 27 Окт 2016, 01:26

Акт-а (правилно то му наименование е Акт за установяване на административно нарушение) не може да се обжалва - ако размислиш ще разбереш. Акта установява нещо, той не наказва. Можеш да изложиш възраженията си относно това, което е установено - примерно не си съгласен с нещо от това което е написано, или нещо е грешно, или имаш друга гледна точка върху случилото се.
Акта и евентуалното ти възражение/обяснение отива при шефа на КАТ и той трябва да разгледа нещата в тяхната цялост, да се запознае с мненията на всички участващи и да постанови справедливото наказание за нарушението.
А вече Наказателното постановление можеш да жалиш в съда.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron