начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

изпълнително дело от неплатен фиш

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот denica92 » 17 Дек 2016, 15:14

Здравейте, казусът ми е следният:
През януари 2011 г. от КАТ ми съставиха фиш, който аз подписах, но не платих. Въз основа на фиша не съм получил НП,не съм си сменял адреса и на него винаги има човек, който може да отговори. Днес получих ПДИ от ДСИ за тази неплатена глоба. Въпросът ми е имат ли право да образуват изпълнително дело, след като не е било издадено НП в 6-месечния срок?Освен това глобите не се ли погасяват в 3 годишен срок, тоест към 206г. давността да е изтекла?
Моля, дайте ми съвет, тъй като в понеделник ще ходя до ДСИ. Мога ли да подам някаква декларация за изтекла погасителна давност и да искам заличаване или след като няма издадено НП, изобщо няма административно- наказателно производство?
Благодаря на отзовалите се!
denica92
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Сеп 2012, 09:08

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот teogeo » 17 Дек 2016, 16:05

denica92 написа:Здравейте, казусът ми е следният:
През януари 2011 г. от КАТ ми съставиха фиш, който аз подписах, но не платих. Въз основа на фиша не съм получил НП,не съм си сменял адреса и на него винаги има човек, който може да отговори. Днес получих ПДИ от ДСИ за тази неплатена глоба. Въпросът ми е имат ли право да образуват изпълнително дело, след като не е било издадено НП в 6-месечния срок?Освен това глобите не се ли погасяват в 3 годишен срок, тоест към 206г. давността да е изтекла?
Моля, дайте ми съвет, тъй като в понеделник ще ходя до ДСИ. Мога ли да подам някаква декларация за изтекла погасителна давност и да искам заличаване или след като няма издадено НП, изобщо няма административно- наказателно производство?
Благодаря на отзовалите се!


Уважаеми Дениц (травеститска работа - уж женско име, а мъж пише),

бъркате "фиш" с "електронен фиш". При фиш се приема, че има Ваше съгласие и не се съставя НП. Ако на място възразите - щяха тогава да Ви съставят АУАН, а оттам и НП. Та, титулът за плащане на глобата е самият фиш, напразно сте чакали НП :)
Да, давността за изпълнение на наказание "глоба" по ЗАНН е 3-г, но постъпи ли един път вземането в НАП, там вече тече нова давност по ДОПК (5г).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот aspiridonov » 08 Юни 2017, 00:01

Здравейте,
извинявам се предварително, че пиша в темата на колегата, но имам подобен казус.
Получих съобщение за доброволно изпълнение по член 221 от ДОПК от НАП,
от дата 10.05.2017 г. в което пише:
Уведомяваме ви, че в териториална дирекция София под N: ********* от 2016г. е образувано изпълнително дело за неплатените от Вас публични вземания.

МВР София, Глоба, фиш N:********/17.08.2011г.

Мога ли да искам погасяване по давност, при положение, че до получаването на писмото са минали повече от 5 години от съставянето на фиша, а това дали да въвели някакъв запис за дело в деловодството им със задна дата, аз няма как да знам.
aspiridonov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Юни 2017, 23:49

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот jhoro » 09 Юни 2017, 21:38

aspiridonov написа:Здравейте,
извинявам се предварително, че пиша в темата на колегата, но имам подобен казус.
Получих съобщение за доброволно изпълнение по член 221 от ДОПК от НАП,
от дата 10.05.2017 г. в което пише:
Уведомяваме ви, че в териториална дирекция София под N: ********* от 2016 г. е образувано изпълнително дело за неплатените от Вас публични вземания.
МВР София, Глоба, фиш N:********/17.08.2011 г.
Мога ли да искам погасяване по давност, при положение, че до получаването на писмото са минали повече от 5 години от съставянето на фиша, а това дали да въвели някакъв запис за дело в деловодството им със задна дата, аз няма как да знам.

Без да навлизам в детайли - само да напомня една подробност. Давността се смята не от датата на изготвяне на въпросния документ (във вашия случай - 17.08.2011 г), а от 1 януари на следващата година. Тоест - от 01.01.2012 г. На втори януари 2017 г. вече сте имали право да подадете заявление за погасяване по давност.
Другото - давността не се прилага автоматично, а трябва вие да заявите желанието си да се възползвате от тази възможност. И - давността не погасява самото задължение, а касае само принудителното изпълнение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот bliznaci1986 » 18 Сеп 2017, 14:29

Няма да навлизам в подробности и аз, само да отбележа, че след прекъсване на давността по чл. 82, ал. 2 ЗАНН, започва да тече нова такава, която е по ЗАНН, а не по ДОПК, тоест новата давност е по чл. 82, ал. 1, б."а" ЗАНН, а не по чл. 171 ДОПК. Съображенията са изложени в мотивите на постановено от ВАС, Тълкувателно решение № 2/2017г. Настоящето касае наложната глоба.
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron