начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

изпълнително дело от неплатен фиш

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот denica92 » 17 Дек 2016, 15:14

Здравейте, казусът ми е следният:
През януари 2011 г. от КАТ ми съставиха фиш, който аз подписах, но не платих. Въз основа на фиша не съм получил НП,не съм си сменял адреса и на него винаги има човек, който може да отговори. Днес получих ПДИ от ДСИ за тази неплатена глоба. Въпросът ми е имат ли право да образуват изпълнително дело, след като не е било издадено НП в 6-месечния срок?Освен това глобите не се ли погасяват в 3 годишен срок, тоест към 206г. давността да е изтекла?
Моля, дайте ми съвет, тъй като в понеделник ще ходя до ДСИ. Мога ли да подам някаква декларация за изтекла погасителна давност и да искам заличаване или след като няма издадено НП, изобщо няма административно- наказателно производство?
Благодаря на отзовалите се!
denica92
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 19 Сеп 2012, 09:08

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот teogeo » 17 Дек 2016, 16:05

denica92 написа:Здравейте, казусът ми е следният:
През януари 2011 г. от КАТ ми съставиха фиш, който аз подписах, но не платих. Въз основа на фиша не съм получил НП,не съм си сменял адреса и на него винаги има човек, който може да отговори. Днес получих ПДИ от ДСИ за тази неплатена глоба. Въпросът ми е имат ли право да образуват изпълнително дело, след като не е било издадено НП в 6-месечния срок?Освен това глобите не се ли погасяват в 3 годишен срок, тоест към 206г. давността да е изтекла?
Моля, дайте ми съвет, тъй като в понеделник ще ходя до ДСИ. Мога ли да подам някаква декларация за изтекла погасителна давност и да искам заличаване или след като няма издадено НП, изобщо няма административно- наказателно производство?
Благодаря на отзовалите се!


Уважаеми Дениц (травеститска работа - уж женско име, а мъж пише),

бъркате "фиш" с "електронен фиш". При фиш се приема, че има Ваше съгласие и не се съставя НП. Ако на място възразите - щяха тогава да Ви съставят АУАН, а оттам и НП. Та, титулът за плащане на глобата е самият фиш, напразно сте чакали НП :)
Да, давността за изпълнение на наказание "глоба" по ЗАНН е 3-г, но постъпи ли един път вземането в НАП, там вече тече нова давност по ДОПК (5г).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот aspiridonov » 08 Юни 2017, 00:01

Здравейте,
извинявам се предварително, че пиша в темата на колегата, но имам подобен казус.
Получих съобщение за доброволно изпълнение по член 221 от ДОПК от НАП,
от дата 10.05.2017 г. в което пише:
Уведомяваме ви, че в териториална дирекция София под N: ********* от 2016г. е образувано изпълнително дело за неплатените от Вас публични вземания.

МВР София, Глоба, фиш N:********/17.08.2011г.

Мога ли да искам погасяване по давност, при положение, че до получаването на писмото са минали повече от 5 години от съставянето на фиша, а това дали да въвели някакъв запис за дело в деловодството им със задна дата, аз няма как да знам.
aspiridonov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 07 Юни 2017, 23:49

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот jhoro » 09 Юни 2017, 21:38

aspiridonov написа:Здравейте,
извинявам се предварително, че пиша в темата на колегата, но имам подобен казус.
Получих съобщение за доброволно изпълнение по член 221 от ДОПК от НАП,
от дата 10.05.2017 г. в което пише:
Уведомяваме ви, че в териториална дирекция София под N: ********* от 2016 г. е образувано изпълнително дело за неплатените от Вас публични вземания.
МВР София, Глоба, фиш N:********/17.08.2011 г.
Мога ли да искам погасяване по давност, при положение, че до получаването на писмото са минали повече от 5 години от съставянето на фиша, а това дали да въвели някакъв запис за дело в деловодството им със задна дата, аз няма как да знам.

Без да навлизам в детайли - само да напомня една подробност. Давността се смята не от датата на изготвяне на въпросния документ (във вашия случай - 17.08.2011 г), а от 1 януари на следващата година. Тоест - от 01.01.2012 г. На втори януари 2017 г. вече сте имали право да подадете заявление за погасяване по давност.
Другото - давността не се прилага автоматично, а трябва вие да заявите желанието си да се възползвате от тази възможност. И - давността не погасява самото задължение, а касае само принудителното изпълнение.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: изпълнително дело от неплатен фиш

Мнениеот bliznaci1986 » 18 Сеп 2017, 14:29

Няма да навлизам в подробности и аз, само да отбележа, че след прекъсване на давността по чл. 82, ал. 2 ЗАНН, започва да тече нова такава, която е по ЗАНН, а не по ДОПК, тоест новата давност е по чл. 82, ал. 1, б."а" ЗАНН, а не по чл. 171 ДОПК. Съображенията са изложени в мотивите на постановено от ВАС, Тълкувателно решение № 2/2017г. Настоящето касае наложната глоба.
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron