начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Покупка на имот със сервитут

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот val2552 » 26 Юни 2016, 19:09

Така е,напълно си прав.По- добре е да строя,каквото е възможно в дадената ситуация.Но въпросът ми е друг,а не какво е възможно да строя.Ще спечеля ли дело за обезсилване на нотариалния акт с обратно изкупуване да ми върне парите?От юридическа гледна точка,какви са ми шансовете?
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот vdggbg » 27 Юни 2016, 13:27

Нещо не мога да разбера - по какъв начин, и с какъв документ е установено това предназначение (отреждане?) на част от имота за техническа инфраструктура?
Много е възможно продавачът Ви изобщо да не е знаел за това - освен това, при първа регулация по правило може да се отнемат до 25% от площта на имота - тъкмо за публични мероприятия. И така нататък.
Ако заведете дело за обезсилване на нотариалния акт - най-вероятно ще го загубите. Освен това - каква е тази "обратна продажба", която Ви е препоръчал адвокат, и как си представяте, че ще се случи - принудително ли? Нотариалният акт е договор - сключва се с волята и на двете страни, без принуда, и т. н.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот val2552 » 27 Юни 2016, 14:31

Нотариално да го поканя да си купи имота обратно,в противен случай ще заведа дело.Това имам впредвид.
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Юни 2016, 16:44

Нарича се евикция и много боли главата. Евикция е съдебно отстраняване тоест купуваш имот и се оказва обременен, не не - много е гадно, дори за юрист. Почват едни хипотези. Още по-гадно е евикция с реституция. Тогава не знам. Малка е евикцията, не е още засъхнала така да се каже - ако я сравним с рано гипсирана ръка, може да се разгипсира и да се мине през рентген и да се гипсира пак. Може да се пледира за неусвоени и незнайни тежести, това може. Може, може, но е много бавняшка работа. Малко е някак - не знам какво да кажа.

Трябва да действате - но трябва да се сдържате от неправилни действия.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот bird_of_paradise » 27 Юни 2016, 19:01

ИзображениеИзображение
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот vdggbg » 27 Юни 2016, 20:31

Можете да поканите и някого на танц с нотариална покана - това, обаче, няма да придаде на действието Ви желаната тежест - ако дамата (или, съответно, джентълменът) не е настроена за танци.. Ако използвам метафорите на ivan_lawyer - това не е рано гипсирана ръка - това е ненужно гипсирана ръка. До евикция няма как да се стигне - отреждането за техническа инфраструктура не ще доведе до съдебното отстраняване от нивата...
Ще заведете дело, казвате - срещу кого, и за какво?
Срещу продавача ли - затова, че не Ви е казал, че през нивата може, евентуално, при урегулирането и, да мине нещо си? Смятате, че Ви е измамил? Че това, което описвате, дори не е предвиждане на влязъл в сила план - не е ясно точно какво е. С други думи - в какво точно ще обвините опонента си?
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Юни 2016, 00:28

Добре, позиционирайте нещо, защото ми става интересно, значи купувам си кола, която е крадена, и си щракам с пръсти. Вземат ми колата и аз гледам. Не е така - евикция ми се струва.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот vdggbg » 28 Юни 2016, 10:51

Не зная доколко е удачен примерът с колата - пък и не видях някъде да се твърди, че нивата е крадена... :)
Ето един друг пример - купувате си, значи, нивичка... След време минава регулация - път, вода, канал, ток, газ... Трябва място за паркинги, трафопостове - такива работи. Урбанизация, с една дума. Естествено - орязвят я нивичката оттук-оттам, за общото благо.
И какво да прави купувачът - собственик на нивата? Ами завежда дело, естествено - срещу продавача - не му бил казал, че такова нещо е възможно да се случи. Измамил го, един вид.
Евикция, значи...
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот bird_of_paradise » 28 Юни 2016, 11:20

ivan_lawyer написа:Добре, позиционирайте нещо, защото ми става интересно, значи купувам си кола, която е крадена, и си щракам с пръсти. Вземат ми колата и аз гледам. Не е така - евикция ми се струва.


Колега, примерът ти, макар и правилен, е неотносим към фактологията по темата.
Предмета на сделката е прехвърляне собствеността върху зем. земя, предназначението на която е за производство на зем. продукция и прочее( виж си ЗСПЗЗ) и всякакви бъдещи, евентуални инвестиционни намерения на купувача по отношение предмета са извън нея.

Съвсем по различен начин би стоял въпроса, ако се окаже, че тази зем. земя е самозалесила се или гора.


val2552 написа:Ще спечеля ли дело за обезсилване на нотариалния акт с обратно изкупуване да ми върне парите?От юридическа гледна точка,какви са ми шансовете?

Граничат с нулата, ако ответната страна си наеме адвокат. Нещо, което ви се написа неведнъж, в не една от темите, които сте пуснал тук. Ако отговоръэт не ви харесва- отивайте при този, който ви е казал за НП ( като цяло е излишество, но щом е зор да се пуска- действайте), заведете чрез него дело за разваляне на сделката и връщане на даденото, а след време се върнете да напишете, какво се е случило.

п.п. не знам при кого ходите, нито какво е казал, а вие как сте го разбрал, но тезата ви е обречена.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот val2552 » 22 Сеп 2016, 09:16

Тази зона за техническа инфраструктура от 10 метра е определена от общината за локален път.Това означава,че в бъдеще предстои отчуждаване на част от имота.Това продавачът го е знаел,но не ме е уведомил по време на сделката.Следователно не мога да ползвам ПИ в пълен обем.Това не е ли предпоставка да искам разваляне на сделката.Притесняваме фактът ,че съм купил ПИ с трайно предназначение на територията-земеделска и начин на трайно ползване-нива.Въпреки това,продавачът не е ли длъжен да ме уведоми за подобна тежест на имота.
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот ivanov_p » 22 Сеп 2016, 19:10

Вал, адвокатите те критикуват, но на такива като теб трябва да се издигне паметник пред Адвокатурата с надпис: "Паметник балъците, от признателните адвокати".
Не може да развалиш сделката, ако ще на страната на продавача да се яви не адвокат, а тъща му. Пътят е път, не е сервитут. Път е нещо, но което минават хора, коли и добитък, сервитут е част от имот в който не може да се ползва по определен начин за да осигури чуждо право. В твоя имот е предвиден път с широчина 10 м, който да обслужва не само чуждия и твоя имот, а и тези назад. Когато изменяш статут на нива общината може да ти вземе до 25% от имота за пътища и инфраструктура, това е нейно право. Взетото се плаща плаща или заменя, т.е. не е налице загуба.
Сядай си на дирника и следващия път когато жена ти започне да ти дудне какъв ........... си защото си оставил продавача на мира, не питаш във форума, а дядо си какво се прави в тази ситуация, той ще ти даде компетентен съвет който във всички случаи ще включва думата "гьостерица".
И още нещо, смяташ за справедливо да си искаш парите обратно, но в случая справедливото е да да отидеш при продавача и да му доплатиш, защото страничната улица ти дава възможност да направиш три имота със свързано застрояване, единият ъглов.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Покупка на имот със сервитут

Мнениеот val2552 » 22 Сеп 2016, 20:08

Оk...Но продавачът е знаел за тази заповед на общината,че през нивата е определено да има път в бъдеще. Той е получил тази заповед,но не ми е казал за това при продажбата.Как така това не е предпоставка за разваляне на сделката?Това не е ли скрита от мен тежест на имота?
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Предишна

Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron