начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Покупка на паркомясто

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Покупка на паркомясто

Мнениеот val2552 » 30 Юни 2016, 06:07

Може ли някой да ми каже законна форма за покупка на паркомясто в блок,без да имам друга собственост в този блок?Блокът се строи в момента.
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот vdggbg » 30 Юни 2016, 10:13

Може. Формите са различни - в зависимост от това дали паркомястото е в блок, под блок, или около блок.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот n_ikito » 30 Юни 2016, 10:22

Схемата е една. Ид.част от обекта /подземен гараж или ПИ/ + договор за разпределение на ползване. Проблемно и не еднозначно решение. С оглед на прясното ТР по дело 3/2014г. локумите стават съвсем дълги.

п.п. Толкова глупости сътворяват в НС, защо не ги узакониха тези места за паркиране???
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот val2552 » 30 Юни 2016, 13:49

Подземен паркинг под блока,етаж -1.Проблемът е,че това,което са приели през декември паркомястото трябва да е прилежащо към апартамент или нещо друго вблока.А аз няма да имам друга собственост в този блок.Естественно няма да има и индитификатор.За мен си е незаконен акта за собственост.А какъв е вариантът да се преобразува в гараж и да е със самостоятелен индетификатор?Технически лесно със съседното паркомясто могат да се затворят.Съседът е съгласен.Това сега или след акт 16 трябва да стане?
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот vdggbg » 30 Юни 2016, 18:15

val2552 написа:Проблемът е,че това,което са приели през декември паркомястото трябва да е прилежащо към апартамент или нещо друго вблока.

Това е само една от възможностите. Възможно е (а и доста вероятно) самият подземен паркинг да е със статут на самостоятелен обект в сградата - тогава не е нужно паркомястото да е "прилежащо", и е без значение дали имате друга собственост в сградата.
val2552 написа:Естественно няма да има и индитификатор.

Ще има - но за целия подземен паркинг (гараж), а не за всяко паркомясто поотделно.
val2552 написа:За мен си е незаконен акта за собственост.

Не непременно.
val2552 написа:А какъв е вариантът да се преобразува в гараж и да е със самостоятелен индетификатор?Технически лесно със съседното паркомясто могат да се затворят.Съседът е съгласен.Това сега или след акт 16 трябва да стане?

Не е толкова лесно, колкото изглежда на пръв поглед... Дали е възможно - зависи от много неща, на първо място - какво пише в одобрения инвестиционен проект.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот val2552 » 30 Юни 2016, 20:30

В предварителният договор пише:общ сутерен,в който са разположени-помещение за абонатна,помещение за вик,помещение за агрегат,склад1,2,3и подземен гараж със застроена площ на гаража по таблица за площоразпределение от 712.48 кв.м,състоящ се от 16 броя паркоместа,рампа и подземна улица,при съседи на гаража...
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот val2552 » 30 Юни 2016, 21:58

А какво трябва да пише за да може да се преобразува в гараж?
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот vdggbg » 01 Юли 2016, 11:46

Според ЗКИР и Наредба 3 към него - най-малката кадастрална единица е "самостоятелен обект в сграда" - Вие вече имате такъв - "подземен гараж..., състоящ се... и т. н." Обособяването на отделен гараж в рамките на този вече обособен гараж би нарушило йерархията на кадастралните единици - все едно една от стаите в жилището да се обособи като самостоятелен обект, с отделен идентификатор.
Теоретично - би могло да стане, ако се преработят по подходящ начин проектът и площоразпределението така, че в рамките на площта на подземния гараж се обособят отделни гаражни клетки, със съответните идеални части от маневрената площ, и от общите части на сградата. Тогава подземният гараж ще получи идентификатор като за сграда, а отделните гаражни клетки - като за самостоятелни обекти в нея.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот val2552 » 07 Юли 2016, 00:12

За съжаление трима адвокати ми отговориха,че купувам просто идеални части от този подземен гараж,което си е полузаконно,да не кажа направо незаконно.,независимо кой какво описва в подобен нотариален акт.Това си е просто едно паркоместо в подземен гараж,без индетификатор,без реална собственост.Това е законно само,ако е прилежащо към апартамент или някаква друга собственост с индетификатор в този блок.А тези хитрости с точно разпределения на подобни паркоместа си е една възможност да се заблуждава,че купувате нещо реално.Ако може някой да ме убеди с факти.
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот barakuda » 07 Юли 2016, 00:26

Това с тримата адвокати си го измисли, нали? Щото аз знам, че има тъпи адвокати, ама да намериш цели трима наведнъж си е постижение. Като имаш такова (цървулско) отношение към паркоместата и правото, си е заслужено да паркираш на поляната.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот val2552 » 07 Юли 2016, 07:33

Точно това правя,измислям си.Аз няма да го плащам това паркоместо.Не аз,а ти ще дадеш 13000 евро и ми е все тая дали ще имам законен нотариален акт.
val2552
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 25 Юни 2016, 16:06

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот n_ikito » 07 Юли 2016, 09:21

val2552 написа:......че купувам просто идеални части от този подземен гараж,което си е полузаконно,да не кажа направо незаконно.,независимо кой какво описва в подобен нотариален акт.Това си е просто едно паркоместо в подземен гараж,без индетификатор,без реална собственост.Това е законно само,ако е прилежащо към апартамент или някаква друга собственост с индетификатор в този блок.А тези хитрости с точно разпределения на подобни паркоместа си е една възможност да се заблуждава,че купувате нещо реално.Ако може някой да ме убеди с факти.

Все си мисля, че малко по-рано Ви отговорих точно това. С малка разлика, че паркомястото не е прилежаща част към друг самостоятелен обект. Ако е част от поземлен имот - може да се помисли по този въпрос, но в случай, че има друг самостоятелен обект (в случая целият гараж) е немислимо. Притежаването на ид.ч. е законно. Ползването и защитаването правото върху точна реална част в съсобствеността е тънкия момент. В края на 2015г. умуваха да регламентират този проблем в НС, но нищо не измислиха.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот tenas77 » 26 Юли 2016, 06:28

Здравейте,
искам да ползвам темата за да питам относно покупка на апартамент с подземно паркомясто - всъщност са две разположени едно зад друго. При подписването на предварителния договор не знаех че има такъв казус с паркоместата - че не представляват отделна собственост и сега се притеснявам от следното:

-дали мога да защитя правото си на ползване на точно тези две паркоместа или общото събрание на блока в един момент може да се разпореди как да се ползват
-при евентуална продажба на апартамента заедно с паркоместата дали има опасност сделката да се обяви за нищожна

Жилището в момента е на Акт 14 и се чудя дали да предприема стъпки към разваляне или промяна на договора (изваждане на паркоместата).
Ето извадка от предварителния договор:

АПАРТАМЕНТ № 14 (четиринадесет), разположен на пети етаж на сградата, на кота +13,00 ( плюс тринадесет) метра, със застроена площ от 80,61 (осемдесет цяло и шестдесет и една стотни) квадратни метра, състоящ се от: спалня, детска стая, хол, баня с тоалетна и тераса, при граници: коридор, ап. № 15, улица, ап. № 13, заедно със съответните идеални части от общите части на сградата равняващи се на 15.40 (петнадесет цяло и четиридесет стотни) кв.м, заедно със съответните идеални части от общите части от гореописания урегулиран поземлен имот; ПАРКОМЯСТО № 9 (девет), разположено в сутерена на сградата, на кота – 3,95 ( минус три цяло и деветдесет и пет стотни) метра, със застроена площ от 12,80 (дванадесет цяло и осемдесет стотни) квадратни метра, при граници: маневрена улица, Паркомясто № 7, Паркомясто № 11, заедно със съответните идеални части от общите части на подземния гараж, представляващо 1,90 % (едно цяло и деветдесет стотни върху сто) идеални части от подземния гараж, заедно със съответните идеални части от гореописания урегулиран поземлен имот; ПАРКОМЯСТО № 10 (десет), разположено в сутерена на сградата, на кота – 3,95 (минус три цяло и деветдесет и пет стотни) метра, със застроена площ от 12,80 (дванадесет цяло и осемдесет стотни) квадратни метра, при граници: Паркомясто № 8, Паркомясто № 12, Паркомясто № 24, заедно със съответните идеални части от общите части на подземния гараж, представляващо 1,90 % (едно цяло и деветдесет стотни върху сто) идеални части от подземния гараж, заедно със съответните идеални части от гореописания урегулиран поземлен имот.

Четох доста информация но като цяло не ми стана ясно дали в крайна сметка ще имам собсвеност върху тези паркоместа? Ако смятате, че това е възможно как трябва да се формулира в нотариалния акт?
tenas77
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Юли 2016, 06:07

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот barakuda » 26 Юли 2016, 16:53

Вие купувате идеална част от подземен гараж/паркинг с разпределено ползване на определени паркоместа. Не направиха закона като хората, но никой ме може да го оспори. ОС не може да се произнася, защото подземния гараж не е обща част.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот ivagor » 28 Юли 2016, 13:40

Здравейте, извинявам се, че ползвам темата, но имам сходен въпрос. От около година сме собственици на апартемант в нова сграда. Сега искаме да си купим и подземно паркомясто. За целта, продавачът (който е и инвеститора) иска копие от Нот Акт на апартамента понеже сме част от "етажната собственост", за да оформи документите преди изповядване на сделката. Въпросът ми е - защо е нужен и като цяло как е уредено в закона придобиването на собственост върху паркоместа (независимо под или наземни).

Благодаря ви предварително.
ivagor
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Апр 2013, 10:34

Re: Покупка на паркомясто

Мнениеот barakuda » 28 Юли 2016, 16:14

Нотариалният акт му трябва сигурно, за да запише нотариуса, че паркомястото "принадлежи" към едикойси апартамент. Повече лекции не са нужни, питайте си нотариуса.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron