начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот emelan » 27 Юли 2016, 14:32

Здравейте!

Моля, ако някой има желание и знае, да помогне - ако при покупко-продажба в представения нотариален акт за собственост на продавача фигурира имот с една квадратура ( на къща и двор), а в изготвения нотариален акт за купувача този имот е с друга квадратура, това може ли да е основание за порочност на сделката?
Освен това има противоречия относно квадратурата в приложените скици на имота, както и несъответствие в границите на продавания имот - в предни нотариални актове и новия нотариален акт на купувача.
Т.е. няма адекватно, еднозначно, пълно съответствие като описание на продавания/закупения имот.
Отделно ако има и нарушения в нотариалния акт по чл. 578 ГПК.
Какво се прави в случая - отменя се сделката или се извършва поправка на нотариалния акт на купувача?

Благодаря на отзовалите се!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот barakuda » 27 Юли 2016, 20:47

Няма как да се отговори на така зададен въпрос, без да се видят всички документи и скици. Ако има грешка, се прави поправка, иначе не. Въобще питайте си нотариуса, ако не сте доволни, питайте друг или адвокат. Във форума няма да стане, защото въпросът има много конкретика.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот emelan » 27 Юли 2016, 23:34

Благодаря!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот teogeo » 30 Юли 2016, 20:37

emelan написа:Здравейте!

Моля, ако някой има желание и знае, да помогне - ако при покупко-продажба в представения нотариален акт за собственост на продавача фигурира имот с една квадратура ( на къща и двор), а в изготвения нотариален акт за купувача този имот е с друга квадратура, това може ли да е основание за порочност на сделката?
Освен това има противоречия относно квадратурата в приложените скици на имота, както и несъответствие в границите на продавания имот - в предни нотариални актове и новия нотариален акт на купувача.
Т.е. няма адекватно, еднозначно, пълно съответствие като описание на продавания/закупения имот.
Отделно ако има и нарушения в нотариалния акт по чл. 578 ГПК.
Какво се прави в случая - отменя се сделката или се извършва поправка на нотариалния акт на купувача?

Благодаря на отзовалите се!


Ами в много случаи може да си е напълно редовно. Например, нотариалният акт на праводателя е с една площ, а след издаването на този акт има придаване / отнемане по регулация от площта на имота (масов пример). Впоследствие, при актуална кадастрална скица е вписана различна (по-голяма или по-малка площ на имота). За тази цел си има удостоверения за идентичност на недвижим имот.

Както казаха по-горе - въпрос на конкретика.

Apropo, "квадватурата" на един имот не е негов индивидуализиращ белег, такива са границите. Площта е функция от границите, не обратното. Анадънмъ ?
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот emelan » 03 Авг 2016, 02:02

Благодаря, teogeo, はい、分かります !

Знам, че до 10% "разминаване" в "квадратурата" е допустимо, (в моя казус има повече от 10%), но идентификаторите на съседните имоти също не съвпадат. Да, индивидуализиращ белег са границите, но и те са различни в двата нотариални акта. Освен това има несъответствие между нотариалните актове и скиците. Има и допуснати процесуални нарушения в хода на нотариалното производство във връзка с чл. 576 ГПК...
Та затова попитах - има основания за нищожност на нотариалното удостоверяване, но какво правим с нотариалния акт, след като само констативният нотариален акт би могъл да бъде нищожен...
Пак казвам - не съм юрист, не мога да се справя без насочване. Може да бъркам и с терминологията, старая се да постигна максимална точност... :(
Благодаря още веднъж на отзовалите се!
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот ivan_lawyer » 03 Авг 2016, 05:39

Аз водих няколко такива дела - за усукани описания. Сега съм в Царево (гр.Мичурин), където една апартаментна сделка е описана като източна, пък то е запад, изобщо описанието на имота е едно, а имота е друг - все едно да кажеш ап. 10 - но ап. 10 е отляво, както и да е. По принцип всякакви заигравки с нотариални актове са малък ад - защото си е много трудно да се разбият чисто научно, да се разчленят нищожностите. Има една главна нищожност - дъра-бъра - не се явили купувачи, нотариуса не подписал, датата била събота, изобщо темата е за дисертация.
Разликата в квадратурата се решава по ЗЗД - има си глава за продажби на имоти (недвижими) при което съвсем житейски може да не е премерена квадратурата, до 10 процента - иди-дойди , вече нагоре - наистина е за разрушаване на сделката. Идеята е да се запазват сделките, не да се търчи по съдилища, както и да е. При разлика в квадратурата имате право на парично обезщетение, тоест - мангизи. Разваляне при 10 процента отклонение не е оправдано законово. Това са точките на закона, сега адвокатски погледнато - магарията може да стане.
Съдържанието на нотариалния акт съм го въртял и през всекакви инстанции, за старият ГПК, чл. 478 мисля беше - там е описано кое е нищожно и кое не. Нотариалните сделки са част от охранителните производства - тоест - наред с вписване на фондации, обявяване на изчезнало лице за безвестно, впрочем са малко вече тези охранителни, но - общите правила - на охранителните - важат и за нотариалните. Сега - с лукава цел, правил съм успешно оспорване на нотариални актове.
Например - Топлофикация - ако я вкарам в тупик, тоест в логически дисонанс, тоест в парадокс, по отношение на собствеността - и угасват. И топ адвокат не може да им помогне.

Констативният нотариален акт не създава собственост (дава едно начало на давностно владение, от друга страна - манифестация на начало на владение), което означава, че констативният акт е оборим в едно състезателно исково производство. То и обикновеният нотариален акт е оборим. Целата галактика е много крехка като материя, но има и логично обяснение.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот emelan » 03 Авг 2016, 09:55

Благодаря, ivan_lawyer!!!

Хм... не знам какво да кажа... започвам да си мисля, че законите се създават за малтретиране на народа :) ;)
Колко по-лесно за всички би било, ако при сделки за дарения или покупко-продажба на недвижимо имущество се изисква и справка за имота, предмет на сделката. Елементарно е да се проследи от службите по вписванията. Това би направило излишни последващи съдебни производства и много, много нерви и пари на всички участници в сделките...
А иначе се попада в абсурда - "Да, ама не" ... и трябва як бой, за да си получиш нещо, което по закон си имал и имаш...

БЛАГОДАРЯ!!!

:roll:
emelan
Младши потребител
 
Мнения: 99
Регистриран на: 23 Май 2016, 22:50

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот jhoro » 04 Авг 2016, 04:55

Само малко размисли
emelan написа:Хм... не знам какво да кажа... започвам да си мисля, че законите се създават за малтретиране на народа :) ;)

Недейте чак толкова негативно - всеки закон сам по себе си е правен "за по-хубаво", ама после има взаимодействие з други ... Че и прилагане - поднормативи, действия ...
Като каза ivan_lawyer
ivan_lawyer написа:Аз водих няколко такива дела - за усукани описания. Сега съм в Царево (гр.Мичурин), където една апартаментна сделка е описана като източна, пък то е запад, изобщо описанието на имота е едно, а имота е друг - все едно да кажеш ап. 10 - но ап. 10 е отляво, както и да е...

Жилищна сграда, собственици, издадени нотариални актове, всичко ок. В един момент идва ред да се прави (на целия град) Електронен кадастър. И сладурите ... променят начина на броене на апартаментите - не отляво надясно, а обратното.
В резултат - всички живущи ... живеят у съседите !!! Притежават НА за ап. № 7 (по старото броене), а живеят в № 9 (според кадастъра).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот azalia_me » 21 Дек 2016, 15:20

jhoro написа:В резултат - всички живущи ... живеят у съседите !!! Притежават НА за ап. № 7 (по старото броене), а живеят в № 9 (според кадастъра).


Това ми хареса, смешно е, стига да не му се случи на човек лично
azalia_me
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 10 Дек 2016, 12:26

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот vili_spasova » 21 Дек 2016, 17:46

Здравейте.
Проблемът със сбърканите адреси се отстранява с едно удостоверение от общината за идентичност на адрес или жалба за поправка на фактическа грешка до кадастъра. /иначе е хитро с адресите, търсят те да ти връчат призовка примерно, но ти си на другия адрес или си отишъл на гости при съседката и като те пита жената какво правиш там да отговориш, че си си у вас :lol: /
А по въпроса за неточностите в НА има две възможности:
1. Става дума за чисто техническа грешка при изписване на квадратурата и границите - това се лекува с поправка на НА. Но трябва да се явят лично или чрез пълномощници всички страни и да подпишат молба за поправка и НА.Таксата е 30 лв без ДДС и още 10 лв за вписване .. Някъде мисля, не повече от 50 - 60 лв да излезе общо.
2. Втората възможност да има промяна в регулацията на имота - тук може да се промени квадратурата, както и номерата на имота, предмет на сделка и съседните имоти, както и квадратурата на сградата, ако има надстрояване или пристрояване. /В този случай е необходимо да се опише идентичност, изписват се старата и новата квадратура на имота, старите пл. номера и новите и т.н.т/ Това може да се установи, като се прегледат приложените документи /скици, удостоверения за идентичност, одобрени или узаконени архитектурни проекти, заповеди за промяна на регулацията, както и доказателствените документи за собственост и пр./ от юрист, който е специалист по вещно право. В края на всеки НА нотариусите описват документите, които са представени.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот teogeo » 21 Дек 2016, 18:22

vili_spasova написа:Здравейте.
Проблемът със сбърканите адреси се отстранява с едно удостоверение от общината за идентичност на адрес или жалба за поправка на фактическа грешка до кадастъра. /иначе е хитро с адресите, търсят те да ти връчат призовка примерно, но ти си на другия адрес или си отишъл на гости при съседката и като те пита жената какво правиш там да отговориш, че си си у вас :lol: /


Това с призовките няма да стане, защото никой призовкар не гледа какво пише в КРНИ :)

Проблемът със сбърканите адреси се оправя по втория описан от Вас начин - отиват двамата засегнати собственици в СГКК, носейки титулите си за собственост (копия от тях) и веднага ще бъде коригирана грешката по реда на чл. 53, ал. 1, т. 3 от ЗКИР, без да бъде издавана заповед.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Проблеми на съдържанието на нотариалния акт

Мнениеот vitavi » 19 Юни 2018, 13:26

Извинявам се, че въпросът ми не е точно по темата, но виждам, че има доста интелигентни отговори.Здравейте, имам проблем, на който адвокати дават разнопосочни отговори.
Закупила съм апартамент в многофункционална сграда. В нотариалния акт е отбелязан АПАРТАМЕНТ, в кадастъра под идентификационен номер е записано апартамент, жилище. При регистрация в общината данъци и такси заплащам като за единствено жилище и с адрес за постоянно пребиваване по лична карта.
Моят проблем (а и на всички съседи)е, че нямаме извадени от инвеститора индивидуални партиди към ЧЕЗ. На всеки етаж има разпределителни табла с поставени контроли за отчитане на консумираната електроенергия за всеки апартамент по отделно . Трафопоста е на инвеститора и той не желае да го предложи за изкупуване от ЧЕЗ. В разрешението за ползване е записано като ХОТЕЛСКИ АПАРТАМЕНТИ на 4, 5, 6-ти етажи. Тока като НЕБИТОВИ потребители си заплащаме в канцеларията на инвеститора.
Въпроси:
1. Какво означава ХОТЕЛСКИ АПАРТАМЕНТ, при положение, че няма помещение като регистратура за временно пребиваване и не е затворен курортен комплекс за временно пребиваване. Имаме законно избрана и регистрирана Етажна собственост с професионален домоуправител.
2. Разминаването между Разрешението за ползване, Нотариален акт и Кадастър. Ако може някой да ми обясни какво точно съм закупила и необходимо ли е промяна на статута и на кое, за да мога да си извадя индивидуална партида и да бъда битов потребител.
3. От къде започва разплитането на възела ? Имаме подадени заявления към ЧЕЗ и становища за одобрение. Необходимо да си поставим точка на захранване до сградата за връзката с ЧЕЗ. Инвеститора отказва всякакво съдействие. Сградата е в гаранция до края на 2019 г. и ние нямаме никакъв интерес да пипаме сами по инсталацията, за която вече сме заплатили като идеални части към имотите си. Кой трябва да подготви вътрешната инсталация по отделянето на етажната собственост от търговския център ?
Благодаря, ако някой се включи в тази дискусия.
vitavi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Яну 2018, 10:16


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron