начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Проблем с продажба на имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем с продажба на имот

Мнениеот hristo50 » 28 Юли 2017, 23:34

Имам нотариален акт за покупка на следния недвижим имот:
Първи етаж, представляващ самостоятелно жилище с отделен вход, с двете източни избени помещения също с отделен вход и източно таванско помещение на двуетажната жилищна сграда, построена на парцел 17, квартал 28 по регулационния план на града, ЗАЕДНО с ПРИЛЕЖАЩАТА му идеална част от терена на имота, целия имот с площ 490кв.м.
Имота го придобих през 2005г със скица , на която моите продавачи са собственици на 1/2 идеална част от парцела.
След сделката в моя нотариален акт (цитиран отгоре) не пише буквално цифрата 1/2 идеална част от парцела.

Сега от новия кадастър не искат да ми издадат скица на 1/2 част от парцела, защото не го пише буквално в нотариалния акт и не ме признават за собственик на земята, а само за собственик на първия етаж от къщата.

Моля за съвет
hristo50
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Яну 2015, 20:17

Re: Проблем с продажба на имотВъв ваш

Мнениеот jhoro » 29 Юли 2017, 22:39

Оффф - в кадастъра са ... (всеки да си сложи епитет по избор, щото пустото възпитание ми пречи). При изготвяне на кадастрална карта на нашия град - цели етажи от сгради се губеха, че и цели сгради!!!

Във вашия случай - предишния собственик/ци е/са бил/били собственици на сичкото УПИ (не сте посочили, но предполагам, че е такова) барабар с построената вътре сграда. Идеалната част означава само, че вие не можете да кажете - „Северната (или друга) половина е моята.“, а само знаете, че имате 1/2.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот bird_of_paradise » 30 Юли 2017, 00:13

jhoro,
какво точно от фактологията те наведе на мисли, че прехвърлителите са продали на приобретателя 1/2ид. части от цялото УПИ, респективно че от АГКК са за .... плътски ласки?
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот hristo50 » 30 Юли 2017, 09:29

Имам нотариален акт от продавачите ми,в който е описано че те са били собственици на 1/2 идеална част от източната половина на имота. Документа е цитиран при сделката ни. Моля някой да ми изтълкува моя нот.акт ЗАЕДНО с прилежащата му идеална част от терена на имота.
hristo50
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Яну 2015, 20:17

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот ivanov_p » 30 Юли 2017, 10:59

Отказът на Кадастъра може да се обжалва и съдът ще реши въпроса, всичко друго е безсмислено.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот hristo50 » 30 Юли 2017, 12:54

Обжалване в съд ще отнеме много време а аз имам купувач. На собственика на втория етаж от къщата са издали скица на имота в която пише че той е собственик на 1/2 идеална част от парцела. За другата половина пише неизвестен собственик,без да е уточнено коя половина от имота на кой е.Аз искам само скица на която да пише 1/2 идеална част от парцела без значение коя. Как да се обоснова пред кадастъра,че като собственик на един етаж от двуетажна къща заедно с прилежащата му идеална част от парцела е точно 1/2.
hristo50
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Яну 2015, 20:17

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот teogeo » 30 Юли 2017, 13:34

hristo50 написа:Обжалване в съд ще отнеме много време а аз имам купувач. На собственика на втория етаж от къщата са издали скица на имота в която пише че той е собственик на 1/2 идеална част от парцела. За другата половина пише неизвестен собственик,без да е уточнено коя половина от имота на кой е.Аз искам само скица на която да пише 1/2 идеална част от парцела без значение коя. Как да се обоснова пред кадастъра,че като собственик на един етаж от двуетажна къща заедно с прилежащата му идеална част от парцела е точно 1/2.


Съдебната практика е на Ваша страна - не е нужно да се оказва изрично.
P_ivanov е прав - трябва да минете през съд, за да оправите скицата. Или някой да напише едно мотивирано становище до кадастъра с надеждата там в главите им да даде контакт. За да не изгубите клиента - сключете предварителен договор по чл. 19 от ЗЗД.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот Melly » 30 Юли 2017, 15:32

hristo50 написа:Имам нотариален акт за покупка на следния недвижим имот:
Първи етаж, представляващ самостоятелно жилище с отделен вход, с двете източни избени помещения също с отделен вход и източно таванско помещение на двуетажната жилищна сграда, построена на парцел 17, квартал 28 по регулационния план на града, ЗАЕДНО с ПРИЛЕЖАЩАТА му идеална част от терена на имота, целия имот с площ 490кв.м.
Имота го придобих през 2005г със скица , на която моите продавачи са собственици на 1/2 идеална част от парцела.
След сделката в моя нотариален акт (цитиран отгоре) не пише буквално цифрата 1/2 идеална част от парцела.

Сега от новия кадастър не искат да ми издадат скица на 1/2 част от парцела, защото не го пише буквално в нотариалния акт и не ме признават за собственик на земята, а само за собственик на първия етаж от къщата.

Моля за съвет

Съществува по-кратък път, а той е:
Отивате в СГКК като представите вашия НА и този на праводателя ви ведно с цитираната в него скица от УПИ-то и ИСКАТЕ да ви нанесат данните в ИР (имотен регистър) като съсобственик на недв. имот (земя), вследствие на което ИСКАТЕ да ви издадат скица на ЦЕЛИЯ ПИ с идентификатора му по КК, в която като собственик ще фигурирате и вие.
Това, което ще напиша по-долу е по правната страна на въпроса:
Налице е вертикална и хоризонтална съсобственост! Дворното място е обща част и като такава не може да остане в собственост на праводателя ви. То е прехвърлено със сделката между него и вас независимо, че не е отразено като конкретна квота.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот hristo50 » 30 Юли 2017, 19:19

В СГКК ми вписаха името само на скицата с етажа от къщата. В скицата с имота не искат защото не пише в нот. ми акт 1/2 част от терена на имота.
hristo50
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Яну 2015, 20:17

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот Melly » 30 Юли 2017, 19:33

hristo50 написа:В СГКК ми вписаха името само на скицата с етажа от къщата. В скицата с имота не искат защото не пише в нот. ми акт 1/2 част от терена на имота.

Правят се на отворковци. Винаги е така, когато срещу тях стои гражданин. А и искането ви е некоректно:
... Аз искам само скица на която да пише 1/2 идеална част от парцела без значение коя...


П.П. Впрочем, преди да напиша това си мнение по темата ви върнах отговор на ЛС.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот hristo50 » 31 Юли 2017, 11:33

Здравейте,
Говорих с нотариус, който евентуално да ми изповяда сделката.
Той каза, че аз съм собственик на част от земята, но не се знае точно каква част, защото не е описана в нот акт.Затова с моя нотариален акт няма да ми издадат скица за имота. Нотариалният акт на моите продавачи е изряден, защото там си пише че са собственици на 1/2 идеална част от парцела, а в моя това не е отразено.
Трябвало да се прави нов констативен нот. акт само за 1/2 част от земята.

Може ли някой адвокат да ми напише мотивационно писмо срещу заплащане, или да ме придружи до кадастъра в Благоевград срещу хонорар.

hristo5@mail.bg
hristo50
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Яну 2015, 20:17

Re: Проблем с продажба на имот

Мнениеот todor72 » 05 Авг 2017, 08:54

Здравейте, има специална процедура в кадастъра за поправяне на фактическа грешка. Тя обаче отнема доста време, а и е възможно да не успеете да ги убедите, че става дума за грешка. Мисля, че по-добре и по бързо ще бъде да се поправи самия нотариален акт, за което също има специално нотариално производство.
За безплатна консултация - адвокат Тодор Мангъров

http://tml-consult.bg/index.php?lang=bg
todor72
Младши потребител
 
Мнения: 36
Регистриран на: 04 Авг 2017, 10:08


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron