начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Делба на апартамент

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Делба на апартамент

Мнениеот desiiv » 20 Авг 2016, 22:04

По неволя съм изправена пред следния казус: Имам дете, родено през 2009г. и от тогава живея на семейни начала с баща му в жилище, което е наследствено и той притежава 1/6 от него. Сестра му, която също притежава 1/6 част живее при съпруга си, а майка му, която е собственичка на 4/6 от апартамента живее в Италия. Жилището беще в окаяно състояние. След раждането на детето направихме основен ремонт в две от стаите и частично в кухнята /с усното съгласие на майка му и с наши средства/. За вложените средства нямам документ, въпреки изричното ми желание. Причината е в бащата на детето, защото "тя майка ми няма нищо против - защо да трупаме бележки". Това беше една от причините аз да не сменя адресната си регистрация. Дойде момента обаче, в който майка му "има нещо против". През месец март тази година бащата на детето замина за Англия на срочен договор. Майка му беше тука и даже плака като го изпраща. Седмица след заминаването му, без каквато и да била причина "МАЙКАТА" отишла и откупила дела на дъщеря си /с което става собственик на 5/6 от имота/ и завела дело, с което иска да откупи и дела на сина си поради невъзможност да живеят заедно. Бащата на детето не подозира нищо. И в един момент започвам да получавам документи, призовки, изненади....Бих искала да се обърна към някого за съвет, но адвокатката с която се разбрахме да направим консултация ще се върне чак другата седмица в края, а дотогава ще съм полудяла. Бих искала да знам какви са шансовете на "МАЙКАТА" да откупи дела и какви са нашите шансове да останем на улицата, при условие че нямаме друго жилище. Благодаря предварително!
desiiv
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Авг 2016, 21:44

Re: Делба на апартамент

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Авг 2016, 23:11

Става въпрос за смесена собственост, едва ли ще може да изкупите нещо. Ако е вписана и исковата молба, а то явно е - щом получавате призовки, шансовете намаляват. Може да се направи право на ползуване на идеална част -но вече има вписана искова молба. Другото средство е да се правят слепи възражения, не знам честно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Делба на апартамент

Мнениеот lawchoice » 21 Авг 2016, 00:56

Това е типичен казус, който би намерил своето разрешение чрез прилагане на извънсъдебни способи - медиация /в който процес обаче следва да участват само надлежно легитимирани лица - каквато вие не сте/. Като ви чета, това едва ли би ви удовлетворило, но както и да е ...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Делба на апартамент

Мнениеот desiiv » 21 Авг 2016, 10:41

Благодаря за бързия отговор. Петитума от исковата молба гласи: Моля да ни призовете на съд и след като установите гореизложеното, да допуснете и извършите делба на гореописания недвижим имот както следва:
5/6 идеални части дял за ищцата
1/6 идеални части дял на ответника
Не съм юрист и не разбирам какво точно иска тая жена. Вече се чудя дали да не подам иск за освидетелстване срещу нея.
desiiv
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Авг 2016, 21:44

Re: Делба на апартамент

Мнениеот jhoro » 21 Авг 2016, 16:33

Здравей desiiv. От всички обяснения разбрах само
desiiv написа:... от тогава живея на семейни начала с баща му в жилище, което е наследствено и той притежава 1/6 от него.

Не става ясно как е документирана собствеността - като част от общност на наследници или с отделен нотариален акт?
Факта, че вашата "свекърва" (да я наречем така, за яснота) иска делба, също ме навежда на мисълта за първия вариант. Тоест - синът има дял от наследството, а не от конкретния недвижим имот (жилище).
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Делба на апартамент

Мнениеот Melly » 21 Авг 2016, 17:29

jhoro написа:Здравей desiiv. От всички обяснения разбрах само
desiiv написа:... от тогава живея на семейни начала с баща му в жилище, което е наследствено и той притежава 1/6 от него.

Не става ясно как е документирана собствеността - като част от общност на наследници или с отделен нотариален акт?
Факта, че вашата "свекърва" (да я наречем така, за яснота) иска делба, също ме навежда на мисълта за първия вариант. Тоест - синът има дял от наследството, а не от конкретния недвижим имот (жилище).

И таз`хубава. какво има за неразбиране в този казус... :roll:
Картината е ясна от началото на изложението.
Питащата обитава понастоящем наследствено жилище, в което фактическият й съжител и баща на общото им дете притежава ид.части от собствеността върху него заедно с майка си и сестра си, което сочи на бивша СИО между майка му и баща му, прекратена поради смърт на бащата.
Искът е за делба на жилище в смесена по характер съсобственост предвид новоузнатия юридически факт за транслативната сделка (все още неясно какъв вид е) между майката и сестрата за нейната 1/6 ид.част от имота.
Не се включих в началото, тъй като бих разочаровала с коментара си и без това разстроената питаща.
Важното е обаче да бъде спазен срокът за отговор по исковата молба и с него да бъдат упражнени всички права и възражения!!!, включително това по чл.90 ЗЗД, НО, от страна на лицето сочено като ответник по ИМ, или упълномощено от същия лице!
Времето не работи в полза на бащата на детето. Делбите са сложна материя и изисква време и потенциал да бъде правилно и изчерпателно структурирана защитата по делото.
В заключение не бих могла да очертая розова картина. Борба, борба и т.н., освен ако не проговори разумът у ищцата и да остави внучето си да порасне в имот, оставен от дядо му в наследство на баща му, макар и в незначителна 1/6 ид.част от целия имот.
Това бих казала още с първия си прочит на темата...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Делба на апартамент

Мнениеот ivanov_p » 21 Авг 2016, 18:10

Бабата си иска нейното, бащата може да получи своето - 1/6. За извършените ремонти не са важни бележките, а кога сте ги правили, ако не са минали 5 години си искайте парите, ще доказвате със свидетели и вещо лице. Бащата да ви изпрати пълномощно с което да можете да упълномощавате и адвокати. Може да бавите делото като искате да се раздели апартамента, ако бавенето ви върши работа.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делба на апартамент

Мнениеот desiiv » 22 Авг 2016, 23:51

Благодаря за отговорите. А има ли вариант, ако бабата все пак спре делото, бащата да прехвърли неговия дял на сина си, който е малолетен?
desiiv
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 20 Авг 2016, 21:44


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron