начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 собст

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 собст

Мнениеот ivanivan123 » 11 Дек 2016, 17:25

Здравейте,

Съжалявам, ако повтарям някоя тема, но за нас е много важна.

Преди 2-3 години купих апартамент в съсобственост с близък човек, но нещата са ни малко сложни документално.

Собственик Х закупи апартамента през банка, а собственик У даде кеш, като собственик Х даде 3/5 от стойността, а собственик У даде 2/5 от стойността.

В нотариалният акт банката записа, че апартамента е на 2-мата собственици, БЕЗ да описва 50/50 идеални части.(За което се бяхме разбрали предварително устно с другият собственик да е на двамата собственици 50/50 без значение кой колко е дал). Разбира се нясно съм,че реалният собственик за момента е банката, но това е друга тема..

Та въпросът ми е : Ако решим да го продадем какво реално се случва..?? Делим средствата наполовина ИЛИ на 2/5 и 3/5 ?
Въпросът ни е важен защото собственик Х иска да рефинансира и да погълне малко потребителски кредити ,като ипотечни, които са доста по-изгодни..
(Ако собственик Х ипотекира още пари от банката в апартамента на теория.. какво се случва-намаляват ли се идеалните ми части в този случай ?) Да не стане изведнъж моят дял 1/5 на 4/5 при тази операция??

Дилемата е неприятна, защото човекът ни е близък и не желаем той да плаща луди пари на банката за потребителски кредит (като може да е ипотечен), но пък от друга страна искаме да защитим максимално интересите на мен и семейството ми.

Ще съм изключително благодарен за всяко компетентно мнение, защото не разбирам нищо от вещно право, а съм най-обикновенно мед.лице :).

Весели празници.
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот teogeo » 12 Дек 2016, 13:46

ivanivan123 написа:Здравейте,

Съжалявам, ако повтарям някоя тема, но за нас е много важна.

Преди 2-3 години купих апартамент в съсобственост с близък човек, но нещата са ни малко сложни документално.

Собственик Х закупи апартамента през банка, а собственик У даде кеш, като собственик Х даде 3/5 от стойността, а собственик У даде 2/5 от стойността.

В нотариалният акт банката записа, че апартамента е на 2-мата собственици, БЕЗ да описва 50/50 идеални части.(За което се бяхме разбрали предварително устно с другият собственик да е на двамата собственици 50/50 без значение кой колко е дал). Разбира се нясно съм,че реалният собственик за момента е банката, но това е друга тема..

Та въпросът ми е : Ако решим да го продадем какво реално се случва..?? Делим средствата наполовина ИЛИ на 2/5 и 3/5 ?
Въпросът ни е важен защото собственик Х иска да рефинансира и да погълне малко потребителски кредити ,като ипотечни, които са доста по-изгодни..
(Ако собственик Х ипотекира още пари от банката в апартамента на теория.. какво се случва-намаляват ли се идеалните ми части в този случай ?) Да не стане изведнъж моят дял 1/5 на 4/5 при тази операция??

Дилемата е неприятна, защото човекът ни е близък и не желаем той да плаща луди пари на банката за потребителски кредит (като може да е ипотечен), но пък от друга страна искаме да защитим максимално интересите на мен и семейството ми.

Ще съм изключително благодарен за всяко компетентно мнение, защото не разбирам нищо от вещно право, а съм най-обикновенно мед.лице :).

Весели празници.


Ако в нотариалния акт не е описано кой в каква част / проценти става съсобственик, то се презюмира, че частите им са равни (50/50). Ако го продадете - Вие си решавате после помежду си как ще делите парите (е, стига да има съгласие). Ако няма - 50/50. Разбира се, ако имате някакви документи, с които да докажете, че сте платили повече от тази 1/2 (50%). При такава неизяснена фактическа обстановка може само да се гадае какво - ако и какво не - ако.

Само за пълнота - реалният собственик не е банката.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот ivanivan123 » 13 Дек 2016, 14:06

Искренно благодаря за мнението ви!

В следствие на последното,

Искам да попитам: след едно евентуално рефинансиране и пренаписване на нотариалният акт с ясно отразени 50/50 идеални части- какво се случва?

Бих желал да поясня, че финансовите ни отношения са коректни един към друг и поради други причини прехвърляне на автомобил и тн.. от там произхожда недоразумението с различните вноски за придобиването на имота, тоест РЕАЛНО сме си платили по равно.. Но документално нещата изглеждат 2/5 на 3/5 .

Въпросът ми е следният: собственик х иска да рефинасира и на документи ще изглежда, че е е дал много повече, а реално няма да е такъв случаят.. ?

Просто казано може ли да се каже твърдо, че при ясно описани идеални (50/50) части, това кой какъв процент е дал за покупката и евентуално рефинансиране, ремонти и тн. ...(средства) ще е от значение и ще има ли някаква тежест въобще, пред която и да е институция?( Ако решим да продаваме разбира се..)

''Чисти сметки-добри приятели" това в крайна сметка е моята цел!

Благодаря предварително за всяко компетентно мнение .

Весели празници.
Последна промяна ivanivan123 на 13 Дек 2016, 22:48, променена общо 7 пъти
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот boxko » 13 Дек 2016, 15:10

Ипотеката върху целия имот ли е, или само върху 1/2 идеална част?
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот ivanivan123 » 13 Дек 2016, 15:44

Да, ипотеката е върху целият имот.
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот boxko » 13 Дек 2016, 18:31

В такъв случай е във ваш ущърб да увеличавате ипотечното задължение. При евентуално принудително изпълнение ще придобиете качество на ипотекарен длъжник и ще отговаряте до размера на дълга с цялото жилище, без значение каква идеална част притежавате.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Нотариален акт без специално описани идеални части и 2 с

Мнениеот ivanivan123 » 15 Дек 2016, 23:49

Благодаря за отговора!

Въпросът е малко сложен, защото ипотеката е върху имот, който беше на шпакловка и замазка и беше просто построен, но не и завършен, а и имотният балон...

Реално стойността е по-висока в момента.

Весели празници!
ivanivan123
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 11 Дек 2016, 16:40


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron