начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 20 Мар 2017, 16:51

Здравейте, преди 2 години продадох свой имот. Купувача нямаше цялата сума, и аз коригирах цената като се разбрахме гараж находящ се в имота да остане за мен. Може би направих грешка. Сега ще обясня защо.
В нотариалния акт пише:

Лицето А, продава на лицето Б 1/1 идеални части от имот (земя) т.н.т. и сгради находящи се в имота - сгради 1.1, сграда 1.2., но БЕЗ НАХОДЯЩАТА СЕ В ИМОТА СГРАДА 1.3.

В последствие се оказва, че така написания нот. акт не е много в моя полза.

Ходих при двама адвоката, както и при норариус. Всеки твърди различно нещо, като в крайна сметка казва: може да се реши само в съда, но в коя полза ще отсъди той не се знае.

Въпроса ми е:

До колко съм прецакан?
Имам ли право на строеж?
Задължен ли собственика на имота да ми осигури достъп до всички страни на гаража ми, или само от към улицата?
Мога ли да сменя покрива примерно? Имам ли право на външна изолация примерно..

Благодаря предварително!
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот neutralen » 21 Мар 2017, 23:15

Щом адвокати, гледали книжата не могат да ти помогнат, как ние въз основа а твоите писания да ти дадем верен отговор ?
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 22 Мар 2017, 11:09

Здравейте! Ами надявам се на някакво мнение все пак. Описал съм точно какво пише в нотариалния акт на нови собственик. Че му продавам 100% от земята, + сграда 1 и 2 но БЕЗ сграда 3 която е гаража. Мога да снимам и целия нот. акт, но това е точния текст. Липсват имената и идентификаторите. Просто искам да знам какво законово право имам над гаража. Право на строеж, право на достъп и т.н.т. Наистина Ви моля за някакво становище по въпроса, а ако запитате мога да дам цялата информация и документация по въпроса.
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот n_ikito » 22 Мар 2017, 12:40

Гаражът е Ваш. Собственикът на земята е задължен да Ви осигури достъп до имота си, така че да го ползвате и поддържате в обичайни граници.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот teogeo » 22 Мар 2017, 15:01

idraganov написа:Здравейте! Ами надявам се на някакво мнение все пак. Описал съм точно какво пише в нотариалния акт на нови собственик. Че му продавам 100% от земята, + сграда 1 и 2 но БЕЗ сграда 3 която е гаража. Мога да снимам и целия нот. акт, но това е точния текст. Липсват имената и идентификаторите. Просто искам да знам какво законово право имам над гаража. Право на строеж, право на достъп и т.н.т. Наистина Ви моля за някакво становище по въпроса, а ако запитате мога да дам цялата информация и документация по въпроса.


Ако в НА пише нещо като "заедно с всички подобрения и приращения" и ще катурнете каручката.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 22 Мар 2017, 15:32

Значи имам всички права + право на строеж така ли? Защото отстрани имам врата която искам да ползвам но е в двора на новия собственик. Също така искам да оправя покрива защото тече но той не ми разрешава. Казва, че нямам право да изменям сградата, както и да влизам само от към улицата а не от вратата която е на двора. Бил говорил с адвоката си, който пък му бил казал че на практика притежавам само тухлите на гаража си. Ето и целия нот. акт, без имената и идентификаторите разбира се.. Пише че го продавам с подобренията.. Наистина моля за съвет.

Ето и извадката от нотариалния акт.

Изображение
https://drive.google.com/file/d/0B0WmrRAdhyEaVkI4THFYV0VoX1k/view?usp=sharing
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот barakuda » 22 Мар 2017, 21:45

Кажи му на тоя да не лъже и да се гръмне.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот teogeo » 22 Мар 2017, 23:02

barakuda написа:Кажи му на тоя да не лъже и да се гръмне.


+1

Личи си от НА, че гаражът изрично е изключен и не е предмет на прехвърлителната сделка.
А "адвокати", които за 10-20лв ще ти кажат каквото искаш ("да, да, правото е на твоя страна") - под път и над път.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 23 Мар 2017, 13:39

Добре де, всички права ли си имам? Право на строеж, право на достъп от всички страни? Искам да имам достъп до вратата на гаража която е на двора на новия собственик а той не ми дава. Също, покрива е плоча, аз искам да стане с керемиди но той казва (както и адвоката му) че нямам право да го видоизменям..
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 24 Мар 2017, 13:48

Е хайде моля Ви.. :(
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот Melly » 24 Мар 2017, 16:49

idraganov написа:Е хайде моля Ви.. :(

Кой от всички списващи тук искаш да ти помогне, а?
Прецакали са те, но не съвсем де. Продължавай да слушаш чуждия адвокат и ще си стоиш на "трупчета" още много дълго време. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот teogeo » 24 Мар 2017, 19:11

idraganov написа:Е хайде моля Ви.. :(


Вижте,

1. Не може да накарате хората тук насила или с мрънкане и настояване да Ви помогнат. Приказките на старите баби с упоритост да се пробива в живота и "като те изгонят от вратата, влез през прозореца", са отдавна отминали.

2. Този форум е за "блиц" съвети, а не за цялостни решения по спорове (стигащи до - напишете ми искова молба, отговор, нотариален акт). Обективно няма как, дори и при наличието на желание.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот ivanov_p » 25 Мар 2017, 10:40

Нямаш отстъпено право на строеж, както си го представяш. Правото на строеж е ако ти падне гаража да го построиш отново и да го поддържаш в този вид. Може да му сложиш изолация на покрива, но не и да му правиш покрив или още 4 етажа отгоре. Правото за строеж е за постройката, с него не ти се отстъпва определена площ от парцела на който да строиш каквото ти скимне.
Според мен нямаш право на достъп от всички страни. Постройката е гараж и за ползването му по предназначение е достатъчен достъп от улицата до вратата му. Отстрани и отзад може да минаваш за ремонт, за да огледаш гаража, но толкова, това не е къща за да има 3.5 м. достъп отвсякъде, а и при къщата тези 3.5 м. не може да ги заградиш или поискаш собственика на земята да не минава, просто ги ползваш без изрично разрешение. Тези неща обаче ще ги реши съда, а ако гаража е някъде навътре може да ти се наложи да водиш и дело за достъп, защото явно отношенията ви не са читави. Няма такава история "имам право", нямаш никакви права от момента в който се оспорят, без значение дали в закона го пише или не! Оспореното право се възстановява само от съд, прокурор или административен орган, а в твоя случай само от съд. Колкото и да питаш - все тази, ще стане това, което реши съда, а как ще реши си е негова работа!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 27 Мар 2017, 11:49

Благодаря изключително много. А самата постройка се води хангар/депо/гараж. Аз на това се надявах да ме огрее достъпа. Защото новият собственик не ми дава да влизам от страничния вход, също така не иска и да купува гаража каквато устна уговорка имахме. Имах замисъл да го преустроя на малка боксониера която да дам под наем.Но явно няма да стане.. Благодаря отново!
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот ivanov_p » 27 Мар 2017, 12:01

Гаража е твой и ако излиза на улица и има ток, вода и канализация вероятно може да му направиш промяна на предназначението в магазин или склад.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот teogeo » 27 Мар 2017, 15:38

ivanov_p написа:Гаража е твой и ако излиза на улица и има ток, вода и канализация вероятно може да му направиш промяна на предназначението в магазин или склад.


Да си жив и здрав на майка си и на баща си :mrgreen:

От няколко години почти всички големи общини забраняват промяната на предназначение на гаражите (за София - от поне 10).

Ще те бият някъде клиенти, ама ха да видим...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот idraganov » 06 Окт 2017, 14:36

Така, каквото имаше да се случва започна да се случва. Не бях си ходил до имота цяло лято. Днес отидох и новият собственик на парцела си е направил нещо като навес над 1/3 от гаража ми, както и е използвал цялата му плоча за нещо като тераса. Не ме е питал, аз може би щях да се съглася ако беше сложил някаква настилка с която да спре теча вътре. Беше сменил и ключа за вратата, иска изрично да си ползвам само външната врата (тя не ми е удобна). Гаража има прозорец който той иска да зазида заедно с вратата ми. Опитах се да говоря с него като човек, той ми каза че принципно гаража си го има даже за свой и да се радвам че не го ползва защото къщата имала някакви "проблеми" които съм скрил от него при продажбата. Заплаших го с адвокат и той само това чакаше, гаража бил построен след къщата, а в НА пишело че му продавам имота с всички подобрения в него (гаража бил подобрение).. Дали е възможно наистина съдия да отсъди в негова полза?! (извинявам се но до сега не съм имал взимане даване със закона) Ако наистина заведа дело срещу него това дали няма да е в моя вреда.. В смисъл дали да не изчакам нещата да поутихнат..
idraganov
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 20 Мар 2017, 16:42

Re: Продаден имот без гаража. Гаража мой ли е?

Мнениеот ivanov_p » 06 Окт 2017, 18:41

Никой не знае какво ще решат съд и момиче, тръгнало да се жени. Отиди при адвокат, има специален иск с койно да се защитиш.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron