начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Ремонт на покрив

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Ремонт на покрив

Мнениеот helekd » 15 Ное 2011, 16:50

Протокол от общото събрание с решение за ремонта или за иск срещку съседа?
helekd
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Окт 2011, 11:55

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот kirile » 16 Ное 2011, 13:16

Законосъобразно свикано и проведено общо събрание , което да вземе решение да бъде извършен този ремонт и съответно размера на сумата и срока за плащане от всеки един етажен собственик. Когато изтече този срок и има собственици , които не са платили , с протокола в съда. Без адвокат няма де се справите.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот helekd » 17 Ное 2011, 12:58

Благодаря!
helekd
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Окт 2011, 11:55

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот redapple » 18 Мар 2012, 20:39

Благодаря за отзивчивостта на пишещите тук юристи! :)

Имаме подобен назряващ проблем в момента - трябва да ремонтираме целия покрив на кооперацията, както и да поправим 50% от фасадата, за което ще са необходими поне 30 000 лв. Отсега е ясно, че поне 1/5 от живущите няма да платят. На някои от апартаментите се падат по 3000-4000 лв дял... :)
На надлежно проведено общо събрание онзи ден решихме да търсим оферти и до седмица трябва да ги представим, да изберем изпълнител и да започнем.
Ще последвам съветите на trando и ще предложа да заведем искове срещу невключилите се в плащанията при първа неплатена вноска в срок. Дано има ефект :)

Паралелно, обаче, ми се иска да направим възможното, за да получим обезщетение от фирмата, която преди 7 години направи ремонта с гаранция 10 години, а сега някак си се изпари - поне на адреса й я няма, телефоните не са актуални.
Какво можем да направим по този въпрос?
redapple
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Мар 2011, 16:59

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот pilmal » 19 Мар 2012, 01:01

redapple написа:Благодаря за отзивчивостта на пишещите тук юристи! :)

Имаме подобен назряващ проблем в момента - трябва да ремонтираме целия покрив на кооперацията, както и да поправим 50% от фасадата, за което ще са необходими поне 30 000 лв. Отсега е ясно, че поне 1/5 от живущите няма да платят. На някои от апартаментите се падат по 3000-4000 лв дял... :)
На надлежно проведено общо събрание онзи ден решихме да търсим оферти и до седмица трябва да ги представим, да изберем изпълнител и да започнем.
Ще последвам съветите на trando и ще предложа да заведем искове срещу невключилите се в плащанията при първа неплатена вноска в срок. Дано има ефект :)

Паралелно, обаче, ми се иска да направим възможното, за да получим обезщетение от фирмата, която преди 7 години направи ремонта с гаранция 10 години, а сега някак си се изпари - поне на адреса й я няма, телефоните не са актуални.
Какво можем да направим по този въпрос?

НЕ Знам, как стоят точно нещата, но едни познати имаха подобен проблем с фасадата. Кандидатстваха за средства от европейски фонд и взеха че ги одобриха. Ако някой от тук пишещите е запознат с тези Европейски фондове да каже. Ако стане това, все пак се намаляват значително една част от разходите. Единственото което знам е, че е много голяма бумащината. Само да имате възможност да почакате...
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот trando58 » 19 Мар 2012, 18:50

До redaple
Непременно трябва да предявите искове.Добре е адвокат,поне да ви напише исковата молба и да ви каже кое -как.Не е нужно да го ангажирате непременно да ви представлява,при такива дела,няма нужда кой знае колко нужда от адвокат.На заседанието(ако е нужно)може да се яви Управителят в ЕС или някой от собствениците.Трябва да бъде упълномощен от ОС за това.Не е необходима Нотариална заверка.Това пълномощно върви заедно с протоколът от събранието с решението за ремонта(внимавайте с колко % от ОЧ е прието)Отворете си банкова сметка ,ако нямате такава,така или иначе ще ви трябва и всеки в нея поименно да внася полагаемата му част.Направете копие от домовата книга с имената на собствениците.След като се внесат парите в банката,направете извлечение и там ще се види и ще може да се сравни кой от собствениците е платил и кой не .Пратете препоръчано писмо,а по-добре нотариална покана до тези които не са платили,като им дадете наякакъв срок.При отказ,събирате всички тези бумаги и в РС.Колкото по-добре и подробно покажете пред съдията нещата,толкова той няма и да се триуми за да ви издаде изпълнителният лист.Не забравяйте в исковата молба да предявите претенции и ответниците да заплатят всички разходи по делото.В този смисъл,ако наемите адвокат,хонорарът който ще му платите,ще ви бъде върнат.От там нататък като го получите ,става обикновенно за няколко дни,направо при съдия изпълнител.Ето тук също ще ви трябва банковата сметка.Съд.изпълнителят ще ви я иска за да преведе парите по нея.Може и да не се стига до там,ако длъжниците доброволно,платят задължението си.Трябва да занаят,че няма мърдане,така,че те да му мислят,има да плащат и лихви и такси.Последно трябва да знаете,че исковете са индивидуални с/у всеки длъжник.Не е страшно,ще ви отнеме 1-2 дена.Успех!
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот trando58 » 19 Мар 2012, 18:53

До pilmal
Не съм напълно сигурен,но да кандидатстваш за пари по евро проекти,мисля,че в ЕС трябва да има сдружение на собствениците.Тоест,да има юридическо лице.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот pilmal » 19 Мар 2012, 19:43

trando58 написа:До pilmal
Не съм напълно сигурен,но да кандидатстваш за пари по евро проекти,мисля,че в ЕС трябва да има сдружение на собствениците.Тоест,да има юридическо лице.

Да така е прав си. Трябва да има сдружение на собствениците.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот redapple » 20 Мар 2012, 00:05

Говорите за енергийната ефективност само, нали? Но не и за ремонти на течове и облагородяване на фасади?
Или има и програми за второто?
redapple
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 20 Мар 2011, 16:59

Re: Ремонт на покрив

Мнениеот trando58 » 22 Мар 2012, 23:44

redapple написа:Говорите за енергийната ефективност само, нали? Но не и за ремонти на течове и облагородяване на фасади?
Или има и програми за второто?


Доколкото знам,се облагородяват само овошки и дръвчета. :?:
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Предишна

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron