начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Свикване на ОС на вход

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 27 Апр 2016, 17:35

Здравейте,

Става дума за стара кооперация с два входа. Домоуправител е една дама, която е абдикирала от задълженията си като дом.упр. Единствено събира такса и плаща сметките на входа. Не съдейства по никакъв начин на никого. По-лошо, дори пречи и отказва каквито и да за ремонти или помощ. Обсебила е няколко общи помещения, ел. табло и т.н. ОС на ЕС не е свиквано мин поне от 3 години.

Опитвах с добро около една година. Вече нямам нерви за това. Искам да я подкарам по устав, да свикаме общо събрание и да изберем нов дом.упр.

Според чл.12 ал.1 от ЗУЕС общото събрание се свиква най-малко един път годишно. Значи имам основаие да изискам свикване на такова. Опитах, като лично и обясних на дамата, че трябва да направи такова. Без резултат.

Не знам кой е контрольора и дали има такъв. Така, че чл.12 ал.2 не е опция.

чл.12 ал2. "Общото събрание може да се свика и по писмено искане на собственици, които имат най-малко 20 на сто идеални части от общите части на сградата."
Тук ме мъчеше въпроса, защо след като ЕС може да се дели на входове (чл.8 ал.2) тогава изискването е за 20% ид.ч. от сградата, а не от ЕС на входа. Намерих частичен отговор тук: http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=40638

Не съм сигурен дали ще успея да събера желаещи собственици имащи 20% ид.ч. от сградата, за да се задействаме по чл.12. ал.2,3,4...


Предполагам, че трябва да направя справка в общината дали има изобщо регистрирана ЕС.
Предполагам, че трябва да намеря информация за %ид.ч на всеки собственик.
Ситуацията е още по-сложна, защото във входа на партера, имаме за комшия и Държавата :)
Бихте ли ме посъветвали от къде трябва да започна.
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот lakavitsa » 27 Апр 2016, 19:40

Почнете от 4ти ред отзад напред. За да се убедите, нека не е песимистично, че няма регистрация. Попитайте съседите си дали и те желаят да подобрят състоянието на сградата в режим ЕС. Някои от тях, за да откриете тези необх. 20%.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 28 Апр 2016, 11:41

lakavitsa написа:Почнете от 4ти ред отзад напред. За да се убедите, нека не е песимистично, че няма регистрация. Попитайте съседите си дали и те желаят да подобрят състоянието на сградата в режим ЕС. Някои от тях, за да откриете тези необх. 20%.

Не ви разбрах.
Кой е 4ти ред ?
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 28 Апр 2016, 15:38

Здравейте,

Има ли някой юрист, който е много добре запознат със ЗУЕС и имащ желание да ми помогне за решаване на проблема ми. Срещу заплащане разбира се.
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот lakavitsa » 28 Апр 2016, 23:36

4-ти ред от долу нагоре на Вашия пост.
"Предполагам, че трябва да направя справка в общината дали има изобщо регистрирана ЕС", това е 4ти ред.
От ЗУЕС всички разбират, може да го разберете и Вие, ще трябва да се запознаете с него. Основен закон при отношенията между повече от 2 млн. в БГ. Но когато трябва да се прилага, се оказва, че не сме дорасли или "абдикирали" сме не само от позицията управител, а и от тази на собственици на ЕС. И юристите по тая специално материя са оскъдни. Ще мине и доста време докато приложите ЗУЕС, поради тромавост на правос. система. Изпитал съм го. Все пак желая Ви успех.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 01 Май 2016, 15:58

Христос воскресе!
Бъдете здрави!

Потърсих информация в общината и установих, че сме в режим на ЕС от 08/2011. ЕС е регистрирана за нашия вход. Покриваме чл.8 ал. 2: "Когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход."
Както казах сградата е с два входа.

Имам основание да свикам ОС според чл.12 ал.5: "Общо събрание може да бъде свикано от всеки собственик или ползвател в неотложни случаи или когато е изминала повече от една година от последното проведено общо събрание."

До тук добре. Ще имам проблем с чл.17 ал.5 т.1:

(5) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) По реда на ал. 4 се определят идеалните части от общите части въз основа на представените данни от собствениците или информацията по чл. 23, ал. 1, т. 10, когато: 2. управлението се осъществява във всеки отделен вход, а сборът от процентите на идеалните части на собствениците от общите части във входа не е равен на 100.


Това е нашия случай. Управлението се осъществява за всеки отделен вход и сбора на идеалните части на собствениците от общите части във входа не е равен на 100. Не е равен, защото в актовете за собственост пише х% идеални части от сградата. Тоест аз имам идеални части и от другия вход.

чл.17 ал. 6 :
(6) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Определените идеални части по реда на ал. 4 и 5 се одобряват с решение на общото събрание с мнозинство не по-малко от две трети от самостоятелните обекти в сградата или входа. Общото събрание може да откаже да одобри определените идеални части само ако е допусната грешка в пресмятането.


Трябва ли първо да вземем решение по чл17. ал.6 ?

Сумата на идеалните части на собствениците в нашия вход по моя преценка са около 50%. Това е на база, на данните, които имам от имотния регистър.
Не може ли тези 50% да ги приравним към 100% от ЕС ? Тоест ако ап.х има 5% идеални части от сградата, то тогава той да има 10% идеални части от ЕС ?

...... бюрократштината !
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Май 2016, 16:23

Кога е построена сградата.
Доскоро се говореше за оперативна разделност на входовете - тоест етажната собственост по закон не може да се счита по входове, а като съвкупност от целия блок. Тоест, разходите за асансьор може да се събират от всеки вход поотделно, но стигне ли до ремонт на покриви и щрангове, става вече друго. Тоест етажната собственост не може да се разбие току-така. Плочата на повечето покриви е така направена, че няма как да се отремонтира на парче, не че не го правят едноръки башмайстори.
Оперативно разделени - тоест по вход си имат касиер, кютат си там и така, но иначе юридически вечно залепени.
Фуга имате ли поне на входовете - тази земетръсната.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 01 Май 2016, 16:45

Към 1960г е построена. Няма фуга. Една цяла сграда е.
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Май 2016, 17:40

Входовете колко са.
Вижте, нормативно целият блок е етажна собственост, защото така е по правилно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 01 Май 2016, 17:48

ivan_lawyer написа:Входовете колко са.
Вижте, нормативно целият блок е етажна собственост, защото така е по правилно.


В закона пише, че ЕС може да се управлява по входове:
(2) Когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход.


Къде пише, че целия блок е ЕС ?

ЕС е регистрирана в общината за нашия вход.

Помогнете ми с взимането на решения и казуса с процентите.
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот lakavitsa » 02 Май 2016, 18:56

По последните програми за "безплатно" саниране, миналата 2015 и по-миналата година 2014 г., имената на програмите няма да им споменавам, когато структури - сдружения - трябваше да се учредяват при сгради над 32 апартамента, или около това число, за 2014 г. и под 32 апартамента, през 2015 г. санирането следваше да бъде извършено безплатно при учредено сдружение за цяла сграда. В Благоевград, за същата цел се учредяваха сдружения обхващащи 2 сгради, като всяка от тях беше с по-малко от това число апартаменти (числото 32 е приблизително). За по-добро саниране, на покрива специално, структурата на ЕС, Сдружението или Общото събрание на собствениците, е по-доБре да извърши ремонта на целия покрив. Та до 2014 г. такива структури на ЕС, с цел уреждане на отношенията между отделните собственици, особено при ремонти, се учредяваха по отделни входове, предимно, като доколкото си спомням, това правило не беше непременно задължително. Т.е. можеше и повече входове. Не съм юрист, просто ползвам ЗУЕС като дългогодишен управител на такива структури.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Май 2016, 19:30

Навремето деляхме управлението но оперативно и същинско.
Оперативното е - да се плати ток, асансьор. Но юридически не става да се обжалва примерно акт на държавната администрация вход по вход.

Искам да поясня, не съм против обособяването на отделни входове, дори на отделни етажи, даже защо и на отделни апартаменти.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 03 Май 2016, 15:25

Нито един конкретен отговор как да сметна тежеста на всеки глас......
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Май 2016, 12:56

По закон целият блок е общо, неделимо цяло. Понеже настъпи крах в разбиранията за общо-частно и се утвърди сепаратизма, не че е лошо частното, но как да се разделим на отделни кутийки.
На първия етаж му шуми асансьора, на последния му тече покрива, има всякакви асамблеи. Отделно - покрива е по добре да се направи изцяло, но дори и да не се направи - пак архитектурно е възможно - проектантско-изпълнителско е допустимо.

Кое не разбрахте, че то и аз не разбрах кое не разбрахте. Една сграда е неделимо цяло - като илюзия един вид за общност, но няма как. Някои жилищни сгради са близнак, на калкан, на фуга - такива неща. Тогава може.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот lakavitsa » 22 Май 2016, 10:22

Липсата на държавна регулация при прилагане на ЗУЕС няма да Ви е много от полза. Просто повечето чакат да ги понесе течението. А за някои тия работи, общите, са повод да покажат, че могат да работят срещу течението, макар и безуспешно. Да имат права, без да отчитат, че в закона има и задължения. Както във всичко, между впрочем.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот timeforchocolate » 30 Май 2016, 16:19

Отново нищо конкретно по темата.
timeforchocolate
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 27 Апр 2016, 17:15

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Юни 2016, 07:37

Има кворум.
Какво неясно има.
При спадащ кворум - тоест - изчаква се да се явят обитателите и така. Ако до един час не се яви никой, пак може да се проведе събрание. в смисъл поне някой трябва да има. Аз не съм против многовходовите общи събрания, но няма да стане - поне в обозримо бъдеще. Тоест - приема се за социализъм и това бърка в мозъка или - какъв ти мозък - в нещо си, на разни талантливи наши съвременници.
Тоест - никой не приема, че това е даденост. ЗУЕС е пълна глупост. Въобще половината закони - а защо не го кажем - 3/4, но защо не кажем истината - всичко прието след 1990 година, изключая Търговския закон, новото ГПК, някои редакционни промени е плява. Какъв е този ЗУЕС, като по Закона за собствеността си го пише, разписано беше, уредено беше. Изведнъж подробен разчет. Не виждате ли, че има пълен крах на правото в този ЗУЕС. Как ще има едновременно оперативно управление на входа и отделно съвместно съжителство.
Тоест - при едно земетресение (пу-пу да не стане), средният вход пада, но понеже са оперативно разделени, другите не падат. Просто щото Маруся от съседния вход не ще да падат панелите. Просто ми жуми главата.


Има спадащ кворум и стават работите.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот lakavitsa » 05 Юни 2016, 09:04

То да не става земетресението, че ще забравите и ЗУЕС и ЗС. Мое мнение е, че повечето ползватели или собственици нито знаят за съществуването на зуес, поне при нас е така, нито считат че трябва да се прилагат закони. И не е рядкост това и другаде. В провинцията най-вече. И друго: когато тръгнеш да го прилагаш чрез Районен или друг съд, трябва да се въоръжиш с огромно търпение. С години.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Юни 2016, 10:10

Напротив има много осъдени, даже и изведени лица. Как не се прилага закона. Аз говоря, че Зуес не е съвършен и копира норми - въведени от Закона за собствеността.
Етажната собственост е явление от 20-те години на 20 век. Сега тогава немската или германската правна мисъл се впрягат и започват да творят правилници и норми - щото наистина не може без това - тоест - Етажната собственост трябва да се уреди. Ние Закон за етажна собственост нямаме първоначално - защото кооперациите някак са се саморегулирали. Закона за собствеността е рецепция на германската школа. Сега имаше правилник навремето за Етажната собственост, нямаше противоречия в текста. Не знам какво става - сега на фуга да се отделите - ама на цяла плоча - нали един вход ще се асфалтира, друг няма и т.н. не знам. Като не санираш целия блок, вентилацията след време върши своята коварна работа, връзките на панелите корозират и след време - фитка. Отделно като си спреш и централното парно отопление. Животът на панелите е 500 години, на сградата. Но ако не се подгряват зимата, става проблемка. има едни привързващи куки - които държат на практика панелни стени. Те корозират. Отделно това не е монолитно строителство, не че бетона е вечен, тоест, че носещите стени или греди на монолитното са вечни - но имат предимства.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5232
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Свикване на ОС на вход

Мнениеот lakavitsa » 05 Юни 2016, 20:35

Следя делата за осъдените и изведените лица съгл. зуес. Зависи какво разбирате под "много". Откакто се е появил през 2009 зуес, броят на този вид дела едва ли е повече от пръстите на двете ръце, да не казвам на едната. При условие, че почти половината от бг граждани живеят в многофамилни в режим на ЕС сгради.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron