начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Въпрос за договор след публична продан.

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот pif4o77 » 24 Окт 2014, 20:38

Здравейте на всички, надявам се това да е правилния раздел за моето въпросче. Ще се опитам да бъда по кратък и максимално ясен.
Става дума за следното, баща прехвърля на дъщеря си Ана, цялата си част от имота чрез договор за покупко-продажба и клауза за право на ползване, издръжка и гледане, това се случва след смъртта на съпругата му. Същият този имот след няколко години отива на публична продан защото не може да бъде поделен между двете му дъщери Ана и Зоя, Зоя е наследила 1/6 от имота след смъртта на майка си. До тук имаме баща ползвател с клауза за издръжка и гледане, Зоя с 1/6-та, а Ана с останалата част. След няколко години умира съпруга на Ана, от имота двете и деца наследяват по 1/6 от баща си. Имота минава през публична продан и Ана заедно със едното си дете изплащат часта на Зоя и часта на другото си дете, и имота остава само на Ана и едното и дете, на по късен етап Ана прехвърля с дарение всичко на същото това дете и то остава единствен собственик на имота.
Въпроса ми е следния, след като имота е минал публична продан и всичко е разпределено и платено, какво става с издръжката и гледането на бащата-дядото? В състояние ли е тои да развали продажбата на имота която е направена години преди публичната продан а от там и самата публична продан. Въобще може ли да има някакви последствия за последния собственик на имота а именно едното дете на Ана.
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот kdkrastev1234 » 24 Окт 2014, 21:47

Няма опасност за последния собственик
advokat.k.krastev@gmail.com
https://justice-online.com/bg
kdkrastev1234
Потребител
 
Мнения: 631
Регистриран на: 27 Фев 2014, 08:22

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот pif4o77 » 24 Окт 2014, 22:42

Благодаря за бързият отговор, ще и кажа да спи спокойно, че то с тоя имот само ядове цял живот, аман поне да беше стока :evil: То и аз дето не разбирам се зачудих как ще мине през публична продан и после всичко ще може да се развали, но реших да се допитам до вас :)
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот bird_of_paradise » 24 Окт 2014, 23:34

Бащата на Ана и Зоя е фактор, с който трябва да се съобразявате, ако и да има последващо дарение- има право да иска разваляне по съдебен ред на ДГИ поради неизпълнение, има и иска по чл. 135 ЗЗД ( възможно най-лесната хипотеза на Павловия иск).

Делбата, ПП и изкупуване на 1/6 от имота касаят само дела на Зоя, който е наследствен и няма нищо общо с 5/6 от ДГИ-то.

Като цяло тая ПП изобщо не ви "топли".
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот pif4o77 » 25 Окт 2014, 10:32

Добре де, ако имота беше купен от чужди хора, а не от роднините на дядото тои пак ли можеше да разтура всичко и да си го вземе. Или сега има тези права защото имота все пак остава във владение на роднините му? Къде е разликата след ПП дали го вземат роднините или го купува външен човек, и как дядото ще си търси клаузата за гледане от роднините след като имота вече е в трето лице?
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот sunrise » 25 Окт 2014, 11:24

А каква беше целта на тези упражнения? Да "преметнете" дядото с две-три юридически хватки? А какво стана с правото на ползване на дядото? Той отказал ли се е от него?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот bird_of_paradise » 25 Окт 2014, 14:44

pif4o77 написа:как дядото ще си търси клаузата за гледане от роднините след като имота вече е в трето лице

Повдига ми се от хора, задаващи без капка свян и минимум морал, идентични въпроси. Не искам да знам що за хора сте и какви "обструкции" препятстват Ана да гледа и издържа баща си ( не ми отговаряйте- след този пост напускам темата).

Няма никакво значение, че сте правили толкова процедури- задължението, поето по договор, за издръжка и гледане е задължение на Ана, не на други роднини. Оставям настрана, че има и задължение по СК, но в тази хипотеза уточнихме, че морала е под съмнение. Предмет на ДГИ са 4/6 ( наследствената от майка и 1/6 няма общо). Със смъртта на съпруга на Ана се раздробяват тези 4/6 по ДГИ, но така или инак в резулта на ПП Ана е станала собственик на целия имот ( ако правилно съм разбрала- целта на делбата е да се ликвидира съсобствеността; но дори да не съм - най-малко е станала собственик на повече, отколкото е имала по ДГИ).
Факта, че имотът е изнесен на ПП и Ана е наплатила дела на дъщеря си и сестра си ползва дядото ( което за мен е израз на висша справедливост при самозабравили се хора)- оставям възможността на колега да обясни защо ( ВКС отдавна се е произнесъл по такъв въпрос).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот pif4o77 » 25 Окт 2014, 19:25

bird_of_paradise пишете без да знаете цялата история защото не съм я разказвал за да ви спестя излишно четене. Никои няма нищо против дядото, дядото си е при нас и ние си го гледаме, вече 10 години, въпреки че пенсията му е по голяма от моята заплата тои в къщата не плаща нищо, всичко поемаме ние, ние му готвим, ние плащаме сметките данъци и прочие, и проблем нямаме с него нито тои с нас, всичко е мирно и кротко. Проблема е че заради едното дете на АНА дядото развали отношение с нея, сега няма да ви разказвам цялата история какво защо и как, но си има причина тя да се скара с едното си дете. И след като преписа цялата къща на другото си дете се опасява дядото да не тръгне да разваля сделката че после да я подели тои на двамата внука. За това е цялото питане. За другото дете също има имот които го очаква, но маиката иска да види от него че то мисли за нея а не само да иска даи тва даи онова.
Целта на въпроса по горе които явно ви е подразнил и сте разбрали грешно е, има ли разлика между това роднини ли остават собственици на имота или го купуват трети лица.
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18

Re: Въпрос за договор след публична продан.

Мнениеот pif4o77 » 25 Окт 2014, 20:29

Забравих да отговоря на sunrise, дядото си е още с право на ползване и така ще бъде до смърта му, никои не е искал да се отказва от него и няма и да му поиска докато е под един покрив с нас.
Не разбрах за кое упражнение става въпрос?
Делото и причината за ПП беше Зоя, защото имота нямаше как да се подели между наследниците след смърта на жената на дядото и съда определи ПП, Зоя си поиска парите за часта (1/6), не се съгласи на пазарната оценка мислеше че ще вземе повече и изчака да мине ПП, на края взе много по малко но това си е за неина сметка.
pif4o77
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 24 Окт 2014, 20:18


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron