начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Преустройство на таванско помещение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Преустройство на таванско помещение

Мнениеот mindev » 19 Сеп 2017, 13:25

Здравейте, четох доста из форумите и мрежата като цяло през последните няколко дни. Консултирах се и с архитект (не от общината) но така и не мога да намеря отговор на всичките ми въпроси. Става въпрос за преустройство на таванско помещение в жилищно. Бях също така и в общината и архитекта там ми каза, че тъй като отстоянието от съседния имот е по-малко от 3м това е законово невъзможно. Става въпрос за променяне на самата конструкция на тавана. Чудя се, ако евентуално собствениците на съседния имот ми дадат нотариално заверено съгласие в което е описано, че нямат нищо против преустройството на тавана ми, дали условието за отстоянието би отпаднало? Предполагам, че съседите ще се съгласят, защото нито ще им попречи на гледката или нещо подобно) Кота Корниза на въпросното място позволява повдигане. Височината на билото няма да се променя.

Искам да стане нещо подобно на това от снимката по долу.
Моля за помощ, благодаря предварително!


Изображение
mindev
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 13:01

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот gridiron » 19 Сеп 2017, 14:02

Здравейте. до като ви отговорят да попитам . колко ще струва това преустройство на тав.стая?
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот mindev » 19 Сеп 2017, 14:27

Здравейте, за цените четох доста също, но няма точен отговор. Има много фактори които играят роля в ценообразуването. Най-важното предполагам е какви материали ще се използват (примено при разваляне на стария покрив голяма част от дъските и гредите са в добро състояние те може да се иползват отново и от там ще се спести някой лев. Майсторите които ще правят ремонта колко ще искат също е въпрос без отговор - трябва посещение на място и изготвяне на оферта. Плочата над която искаме да направим преустройството е приблизително около 60-65 кв.м и предполагам, че по-малко от 15,000 няма да излезне (без интериорните довършителни работи) но все пак не мога да кажа със сигурност. Знам само, че ще е по-евтино от колкото да се купи нов апартамент :)
mindev
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 13:01

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот gridiron » 19 Сеп 2017, 15:16

Благодаря Ви за вниманието.Успех в изпълнение на замисленото
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот probcho » 19 Сеп 2017, 21:07

mindev написа: Чудя се, ако евентуално собствениците на съседния имот ми дадат нотариално заверено съгласие в което е описано, че нямат нищо против преустройството на тавана ми, дали условието за отстоянието би отпаднало? Предполагам, че съседите ще се съгласят, защото нито ще им попречи на гледката или нещо подобно) Кота Корниза на въпросното място позволява повдигане. Височината на билото няма да се променя.

Предполагам че щом въпроса е опрял до намаленото отстояние е без значение дали съседите ще дадат "нотариално заверено съгласие.... против преустройството на тавана".
И какво означава "кота корниз.... позволява повдигане"? В дадения случай височината на билото не се разглежда.
Следва да се има предвид и отражението върху градоустройствените показатели. В тази връзка каквито и картинки да слагате тук е без значение относно разглеждането на въпроса по същество.
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот mindev » 20 Сеп 2017, 11:30

В такъв случей, ако се вдигне капандура съгласно чл. 92 от ЗУТ

"Чл. 92. (1) Над покривната плоскост от 45 градуса, проведена съгласно изискването на чл. 74, ал. 2, се допускат издатини, като капандури, корнизи, перголи и други архитектурни елементи, с височина най-много до 0,7 м.
(2) При свързано застрояване капандурите се допускат на разстояние не по-малко от 1 м от страничната регулационна линия."

И самата капандура се издигне на около 1 метър навътре от крайната граница на покрива за да може отстоянието на самата капандура до съседния имот да е минимум 3 м., това би ли бил законен вариант?

Прилагам една снимка на която се вижда как самата капандура е навътре от крайната граница на покрива за да може да разберете най-добре какво имам предвид.

Надявам се да съм обяснил точно.
Благодаря предварително!

Изображение
mindev
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 13:01

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот mindev » 20 Сеп 2017, 11:57

Имам и още един въпрос, какво точно означава странична регулационна линия? Улицата пред къщата регулационна линия ли е (както на снимката) ?
mindev
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 13:01

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот ivanov_p » 20 Сеп 2017, 17:44

Влизаш в голямо и ненужно приключение. Дори да спечелиш няколко кв.м. по периферията те няма да компенсират разхода на нерви и пари.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот mindev » 21 Сеп 2017, 11:08

Може би си прав, но според мен си заслужава. Със сигурност няма да е лесно, но със сигурност крайният резултат би бил много по удачен за мен от колкото закупуване на ново жилище на тройно по-висока цена. Главното нещо, заради което искам да направя такова преустройство е, че ако се преустрои така както на горната снимка отгоре може да се получи една много просторна и красива тераса :)
mindev
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 19 Сеп 2017, 13:01

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот probcho » 22 Сеп 2017, 08:37

Господин Миндев,.... на показаната от Вас снимка, реализираното ново строителство не представлява "капандура". Същото е развитие на нов етаж в отстъп, който не попада в посочената от Вас норма. Развитието на нов етаж предполага определяне на ново отстояние, както по отношение страничната регулационна линия така и спрямо намиращи се в съседните имоти сгради.

ПП: Ако не сте специалист в областта не е необходимо да се опитвате да убеждавате другите в нещо, което не Ви е понятно. А ако целта на питането е да убедите самият себе си, то тук не е мястото....
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот ivanov_p » 22 Сеп 2017, 11:32

За да стане таванското на жилище трябва да има неизползван Кинт. Ако градоустройствените показатели са изпълнени това ще си остане таванско складово помещение, което да се пригоди за живеене. Може да се остави тераса отвсякъде или от една страна, като в този случай се отстъпва 1,10-1,5 м. и се използват 70-те см. над линията от 45 градуса. Това обаче променя собствеността и така получената тераса става обща за всички. Ако това се прави законно, а е малко вероятно нещо видимо отвсякъде да се направи незаконно, ще се стигне до преизчисляване на общи части, промяна в много документи и въобще неща от които разумният човек стои надалеч.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преустройство на таванско помещение

Мнениеот probcho » 22 Сеп 2017, 20:41

ivanov_p написа:За да стане таванското на жилище трябва да има неизползван Кинт. Ако градоустройствените показатели са изпълнени това ще си остане таванско складово помещение, което да се пригоди за живеене. Може да се остави тераса отвсякъде или от една страна, като в този случай се отстъпва 1,10-1,5 м. и се използват 70-те см. над линията от 45 градуса. Това обаче променя собствеността и така получената тераса става обща за всички. Ако това се прави законно, а е малко вероятно нещо видимо отвсякъде да се направи незаконно, ще се стигне до преизчисляване на общи части, промяна в много документи и въобще неща от които разумният човек стои надалеч.

Терасата също влияе на Кинт така че пак не може.
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron