начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смяна на статут на помещение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот k_g_b » 08 Мар 2015, 13:53

aleksibebov написа:Искам да ви попитам, дали мога да работя с входящ номер докато чакам смяната на предназначение ,като обекта в който ще работя е бил вече търговски , и ако не мога какви санкции могат да ми наложат?В търговския закон никъде не искат смяна на предназначение за да ти приемат документите за работно време.Благодаря!


Имам стщия въпрос, ако се работи с входящия номер за смяна на статут, какви са глобите? или си затварят очите, щом е стартирала процедурата...?
k_g_b
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Мар 2015, 13:49

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот bgarch » 08 Мар 2015, 14:14

ЗУТ написа:178(4) Не се разрешава строежи или части от тях да се ползват не по предназначението им или в нарушение на условията за въвеждане в експлоатация.
..........................................................................................
Чл. 233. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) За други нарушения на този закон, приетите от Министерския съвет, съответно издадените от министрите актове по неговото прилагане и другите правила и нормативи по проектирането и строителството, както и на решенията и предписанията, основани на тях, наказанието е глоба от 100 до 500 лв., ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание.
Чл. 234. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 103 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Ако нарушението по чл. 232 и по чл. 233 бъде продължено, след като е констатирано с акт, или ако в срока за издаване на наказателно постановление бъде извършено друго нарушение от същото лице, наказанието е глоба от 3000 до 15 000 лв. независимо от наказанието по първото нарушение.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот k_g_b » 08 Мар 2015, 14:41

мдаааа....или затваряш за 6 месеца и чакаш документите или рискуваш 100-500 лв. и имаш право на един опит :)

благодаря за бързия отговор.
k_g_b
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Мар 2015, 13:49

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот lo6a » 08 Май 2016, 19:10

За да не отварям нова тема, възкресявам тази.
Как стои въпроса с промяна на предназначението на жилищно помещение? Съседът над мен си е направил спалнята на дневен тракт - кухненски бокс с мивка, печка и перална, сещате се за какви шумове над моята спалня става дума. Най-гадното е, че е заустил абсорбатора в отдушника на банята. Съгласие няма от никой за нищо. Смрад на готвено в банята и коридора ми. Чудя се дали има смисъл да ходя в общината или направо да започваме да се съдим. :mrgreen:
lo6a
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 07 Сеп 2005, 12:54

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ivanov_p » 08 Май 2016, 19:28

Жалба.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот lo6a » 08 Май 2016, 20:13

Благодаря! Ще ми се да знае някой, какъв процент от тези жалби са довели до положителен резултат. За резултата от иск по чл.109 ЗС няма спор, но все пак - три инстанции. Това си е време.
lo6a
Младши потребител
 
Мнения: 70
Регистриран на: 07 Сеп 2005, 12:54

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ivanov_p » 08 Май 2016, 21:18

Жалбата е в общината, по 109 е искова молба в съда.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ivamon » 08 Юли 2016, 10:01

Здравейте! Имам следния въпрос: Искам да продам гараж, но първо искам да му сменя статута, за да мога да го продам по-изгодно. Каква е процедурата? Благодаря предварително!
ivamon
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2016, 09:59

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот vdggbg » 08 Юли 2016, 11:45

Процедурата е сложна, продължителна, тромава и скъпа. Също, в някои случаи е невъзможна.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ivamon » 11 Юли 2016, 10:24

А дали все пак е възможно само да ми маркирате точките през, които трябва да мина, за да се случи смяната на статута, дори и без подробности.
ivamon
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Юли 2016, 09:59

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Юли 2016, 11:22

-Съгласие на съседите;
-Разрешителни от общината;

Доста отдавна не съм правил това - но е правяемо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот vdggbg » 11 Юли 2016, 12:22

Ако става въпрос за Столична община - подобна промяна е невъзможна, поради изрична законова забрана;
В другите общини е възможно - ако са налице определени условия - най-вече осигуряване на алтернативно място за паркиране (гариране). Съгласие от съседите ще Ви бъде поискано дори и ако не е необходимо.
После - по общия ред: проекти - разрешение - изпълнение (с надзор или без) - въвеждане в експлоатация.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот elares » 12 Дек 2016, 17:58

Здравейте,искам да закупя помещение от стройтел в което да се прави 1 вид сладкиш ,там на място и да се предлагат други готови сладки пакетирани ,с какъв статут трябва да е помещението и какви документи са ми нужни за функционирането ,има ли фирми който подготвят всичко за работа на помещението ,изискване за височина,отдушници,за какво трябва да следя при изпълнението на обекта за да няма проблеми после/няма да кажа името примерно еклер /
elares
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Дек 2016, 17:48

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот vdggbg » 15 Дек 2016, 14:47

Трябва да е с предназначение "за обществено хранене" (класификатор 570 по Наредба 3 към ЗКИР). Трябва да има ясна технология на производство, съгласувана с БАБХ.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот vesii » 09 Яну 2017, 12:00

Притежавам помещение в трафопост има разрешениие за търговски обект за фризьорски салон.Сега искам да го направя скара трябва ли да минавам през ноя ад за смяна на статут.
vesii
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 09 Яну 2017, 11:19

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот vdggbg » 02 Фев 2017, 21:33

Трябва. Салонът е с класификатор за битови услуги, а скарата - за обществено хранене. И - статутът ще си му е все същия, но предназначението - различно.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот alex_22 » 31 Май 2017, 15:39

Здравейте,

имам и аз проблем по темата. Купих прекрасен гараж с размерите на боксониера, вътре има студена и топла вода, ток и тоалетна. Един ден бих искала да го обособя за живеене, знам, че доста хора правят така, но нямат моите съседи, които от първия ден, в който го купих / без да ремонтирам каквото и да било/ сигнализират общината, че ще развивам търговска дейност и тн. Въпросът ми е как мога да озаконя мивката и тоалетната / защото това е в основата на проблема, и как да заобиколя този проблем да го направя за жилище / не държа на статута/ искам да не ми идват всяка седмица на проверка. Яко го променя съгласно код 510 Ателие за творческа дейност или 680 Обекти със специално предназ или код 690 Друг вид самостоятелен обект в сграда.
alex_22
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 31 Май 2017, 15:30

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот nadish » 01 Окт 2017, 23:27

Здравейте, искам да ви попитам , закупувам помещение в нова сграда което е със статут на магазин, нужно ли е да сменям статута му за фризьорски салон и какъв е реда за това ... благодаря предварително
nadish
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Окт 2017, 23:02

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот shifu » 09 Дек 2017, 19:39

Здравейте и благодаря за хубавата тема и изчерпателните отговори.

Предстои ми да наема помещение и не зная какво помещение следва да търся, за да мога да отворя в него масажен кабинет или масажен салон. Няма да се практикува фризьорска дейност, маникюр и педикюр. Единствено и само масажи. В момента помещенията, които гледам са със статут офис или магазин.
Може ли да се практикува дейността в такова помещение, трябва ли смяна на статут и изобщо ако трябва как ще се навие собстеника, ако цената е 5000 лв. Помещението ще е с квадратура до 40-50 квадрата.
С отделен самостоятелен вход, отделно от жилищните сгради.
shifu
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Дек 2017, 19:36

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот lakavitsa » 10 Дек 2017, 15:41

В разискванията и постовете по-горе се поставя въпроса за смяна на предназначението на помещение или апартамент от жилищна сграда, ако е нещо друго, моля да бъда извинен. Темата се развива от 2013 год. и доста хора се упражниха, в което не могат да бъдат упрекнати или иронизирани. Направи ми впечатление, че никой от горепишещите, да има и такава дума, не споменава ЗУЕС. В бг в има няма 40% от населението живее в многофамилни сгради, тухлени и панелни, повече вторите.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

ПредишнаСледваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron