начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Община и Софийска вода

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Община и Софийска вода

Мнениеот nadin_bg » 23 Апр 2013, 14:00

Здравейте,
преди пет години купих УПИ в полите на Витоша. Да не се впускам в подробности. Къщата ми е построена с разрешение за строеж, строителна линия и т.н. Тази година изтича петата година от добиването на разрешение за строеж, което значи, че трябва да я узаконя. Да, но не, не мога да се преборя със Софийска вода. Пред мен минава водопровод, който Софийска вода твърди, че го няма, но като се спука-го ремонтира. От общината добих Удостоверение за търпимост, но там също не е нанесен този водопровод. С две думи аз крада вода и никой не иска да вземе от мен пари. Какво ще ме посъветвате да направя, за да мога да си узаконя къщата?
Предварително благодаря за всички съвети.
nadin_bg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Апр 2013, 13:47

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот julyanvonemona » 25 Апр 2013, 05:24

Трай си! Тия от "Софийска вода" муха ги охапала. Виж проблема с въвеждането на сградата в експоатация е по сложен въпрос.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот emilgrigorov » 25 Апр 2013, 07:07

1. Петгодишният срок по усвояването на Разрешението за строеж не Ви притеснява. Грубият строеж е завършен в този срок.
2. След като уличният водопровод не е в активите на Софийска вода , то той е от компетентността на Кмета, респективно техническата служба на общината, УАГ, ДАГ, НАГ-СО, чичо Скруч М`к Дак ...
И внимавайте, начисляването на водата за строителни нужди не е отминало. Т`ва са едни няколко бона, любим номер на Софийска вода :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот kalin7 » 25 Апр 2013, 11:06

Ще напиша и моето мнение, защото съм с подобен казус и как постъпих аз. Моля, да се има предвид, че изобщо не съм юрист и това, което ще дам като съвет и съм направил аз може да не е съвсем коректно да се следва като действия.
При мен централния водопровод минава през дворното ми място и съответно си имам отбивка и водомер. От Софийска вода твърдят, че там водопровод няма и упорито отказват партида и каквото и да било. Трябвало да съм направел проект, да съм го внесял в общината и дрън дрън ... още хиляда глупости.
Отиваш в басейнова дирекция и си пускаш едно уведомление, че ще си копаеш кладенец за собствени нужди. След един месец (може и по-малко) отиваш и пускаш друго уведомление с което им заявяваш, че си го изкопал и си горд собственик на кладенец и искаш да ти издадат сертификат или както се казваше там. Въпросния сертификат го прилагаш към документите на къщата и казваш, че си със собствен водоизточник. Аз го приложих въпросния сертификат на мястото на становище или предварителен договор (или както се казва там) с ВиК дружество в частта ВиК на проекта си.
При мен различното е че имам действително кладенец, ама да не мислиш, че някой е идвал и ми го е гледал. Той е копан преди 10 години и съответно сега му пусках всички документи и вадих въпросния сертификат. Само да допълня, че за битов не стопански потребител можеш да черпиш до 10м3 на ден безплатно, което е напълно достатъчно, а и никой не ти ги мери тези 10м3. Имаше по едно време нещо, че щели да слагат водомери на кладенците ... ама тва ще е малко като врата в полето.
kalin7
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юни 2012, 09:53
Местоположение: София

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот Sir_Humphrey » 25 Апр 2013, 11:40

kalin7 написа:Ще напиша и моето мнение, защото съм с подобен казус и как постъпих аз. Моля, да се има предвид, че изобщо не съм юрист и това, което ще дам като съвет и съм направил аз може да не е съвсем коректно да се следва като действия.
При мен централния водопровод минава през дворното ми място и съответно си имам отбивка и водомер. От Софийска вода твърдят, че там водопровод няма и упорито отказват партида и каквото и да било. Трябвало да съм направел проект, да съм го внесял в общината и дрън дрън ... още хиляда глупости.
Отиваш в басейнова дирекция и си пускаш едно уведомление, че ще си копаеш кладенец за собствени нужди. След един месец (може и по-малко) отиваш и пускаш друго уведомление с което им заявяваш, че си го изкопал и си горд собственик на кладенец и искаш да ти издадат сертификат или както се казваше там. Въпросния сертификат го прилагаш към документите на къщата и казваш, че си със собствен водоизточник. Аз го приложих въпросния сертификат на мястото на становище или предварителен договор (или както се казва там) с ВиК дружество в частта ВиК на проекта си.



За коя община става дума?
За издаване на разрешението за ползване на сградата общината изиска ли някакви документи, свързани с кладенеца?
Аватар
Sir_Humphrey
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 01 Мар 2008, 01:41

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот kalin7 » 25 Апр 2013, 13:18

Sir_Humphrey написа:За коя община става дума?
За издаване на разрешението за ползване на сградата общината изиска ли някакви документи, свързани с кладенеца?

Панчарево.
Въпросният документ се казва : "Удостоверение за вписване в регистъра на водовземни съоръжения за подземни води за задоволяване на собствени потребности на гражданите"
Аз като подавах документите за разрешителното и понеже имах проект за ВиК, изрично питах главния архитект, дали мога с въпросното удостоверение да узаконя постройката и неговия отговор беше положителен.
Дали общината ще иска нещо друго при издаване на разрешение за ползване не знам, но до колкото разбрах тогава, няма да иска нищо повече.
kalin7
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юни 2012, 09:53
Местоположение: София

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот Sir_Humphrey » 25 Апр 2013, 13:59

А нещо за удостоверение от лаборатория, че водата е годна за пиене? Такова чудо да си чувал?
Аватар
Sir_Humphrey
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 01 Мар 2008, 01:41

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот julyanvonemona » 25 Апр 2013, 15:03

Sir_Humphrey написа:А нещо за удостоверение от лаборатория, че водата е годна за пиене? Такова чудо да си чувал?

Самият аз съм на собствен водоизточник и когато в сила влезе новия закон за водите, дойдоха от басейнова дирекция Варна не'кви хългъзници и искаха да регистрираме водовземните си съоръжения щото така било по ЗВ. Аз воден от изначалното си недоверие към държавата (всяка държава - но българската особено) реших да пропусна. Всички сме с водовземни съоръжения но един от нас развива нещо като селски туризъм. Разказаха му играта. Даде една крина пари за да му разрешат и за напред да ползва сондата си. После се позадълбочих в ЗВ и разбрах че тежко ти и горко, ако ползваш водата за търговски цели. Само дето от Св. Синод не искат съгласуване....че и водомер на сондата му забиха!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот kalin7 » 25 Апр 2013, 15:36

Sir_Humphrey написа:А нещо за удостоверение от лаборатория, че водата е годна за пиене? Такова чудо да си чувал?

Две са направленията изследвания, които се правят на такъв тип съоръжения (кладенец и сонда), за микробиологичен състав и за тежки метали. Тези изследвания аз съм си ги направил за мое лично спокойствие, не за да ми служат пред някой. Като и двете изследвания е редно да се правят на някакъв период от време, колко често не знам "кой колкото обича :)" както се казва. Идеята беше, че има вариант в който може да се мине с подобно съоръжение при липса на съгласие от страна на ВиК.
kalin7
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 20 Юни 2012, 09:53
Местоположение: София

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот Sir_Humphrey » 25 Апр 2013, 16:08

kalin7 написа: Идеята беше, че има вариант в който може да се мине с подобно съоръжение при липса на съгласие от страна на ВиК.


Аз това го знам, защото минах по абсолютно същия път. Подробността, която ме интересува е дали има изисквания, свързани със сондажа, когато вече къщата е построена и се е стигнало до етап "искане за разрешение за ползване"
Аватар
Sir_Humphrey
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 01 Мар 2008, 01:41

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот nadin_bg » 29 Апр 2013, 10:19

Здравейте,
много благодаря на всички, които се отзоваха на моето питане. Калине, и аз съм към община Панчарево и точно от там ми казаха, че трябва да имам разни заверки от ХЕИ, документи от РИОСВ и т.н. Това с басейнова дирекция го направих още преди пет години, за да получа разрешение за строеж, но сега нещата не са толкова прости. Иначе много добре звучи. На шефа ми миналата година му узаконявах къщата, която е със собствен водоизточник. Три пъти идваха и от РИОСВ и от ХЕИ, да си взимат проби от кладенеца. А моя друг проблем е, че нямам и кладенец. Опитах да копая, но вода при мен няма. Ако имате някакви други съвети и предложения, ще ви бъда много благодарна да ги споделите с мен.

Хубав и успешен ден на всички.
nadin_bg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Апр 2013, 13:47

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот Sir_Humphrey » 29 Апр 2013, 10:55

ХЕИ не съществува като административна структура от доста време, така че от другаде трябва да са идвали.
Аватар
Sir_Humphrey
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 01 Мар 2008, 01:41

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот julyanvonemona » 29 Апр 2013, 11:54

Sir_Humphrey написа:ХЕИ не съществува като административна структура от доста време, така че от другаде трябва да са идвали.

Май беше РИОКОС
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот nadin_bg » 29 Апр 2013, 12:22

Да, РИОКОС май беше. Но пак не ми върши работа.
nadin_bg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Апр 2013, 13:47

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот Sir_Humphrey » 29 Апр 2013, 12:44

nadin_bg написа: Опитах да копая, но вода при мен няма.


Е хич ли няма? Колко метра надолу копахте?
Аватар
Sir_Humphrey
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 01 Мар 2008, 01:41

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот julyanvonemona » 29 Апр 2013, 13:10

Sir_Humphrey написа:...... Колко метра надолу копахте?

Дори и след факултативното придобиване на знания по геология и хидрогеология, копаенето надолу си е чист късмет. Ако трябва да се вкарват капиталовложения за добиване на питейна вода, на майсторите с багети не може да се разчита, колкото и "чудеса" да съм слушал за някои от тях. Но по добре вяра в чудеса, от колкото тъпо прозаично копане(дълбаене) на кладенец (сонда)!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот nadin_bg » 29 Апр 2013, 13:37

Хич няма.На две места, където казаха, че има вода, стигнахме до 43 и 52м. И нито капка.
nadin_bg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Апр 2013, 13:47

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот julyanvonemona » 29 Апр 2013, 14:04

nadin_bg написа:Хич няма.На две места, където казаха, че има вода, стигнахме до 43 и 52м. И нито капка.
Ако става въпрос за Витошката платформа, там скалата е предимно интрузивна (монцонит) поради което и плътна и много суха- В разломите където са се получили каверни обаче можеш да уцелиш вода за снабдяването на малък град, но именно уцелването на такава каверна е същинския късмет, да не говорим че тя може въобще да не е под твоя двор!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот nadin_bg » 29 Апр 2013, 14:20

Аз категорично вече се отказах да копая, защото струва не-малко пари, а ефект няма. Явно съм в тази Витошка платформа. Единствения ми вариант е договор със Софийска вода, но те искат да изграждам водопровод дълъг около 600м и да сменя Ф-то от 80 на 100, което ще ми струва около 16-18 000лв. Това ми се струва направо идиотско, при положение, че всички комшии около мен имат вода и договори с монополистите. Просто тези пари ги нямам в момента, а трябва да намеря някакво решение. Затова ви искам съветите и предложенията на всички патили, препатили, запознати и за което предварително отново благодаря.
nadin_bg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 23 Апр 2013, 13:47

Re: Община и Софийска вода

Мнениеот vdggbg » 30 Апр 2013, 15:28

Ако намерите подходящ съсед, опитайте с договор по чл. 193 от ЗУТ.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron