начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Липсващи данни в кадастъра?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот bracnica » 17 Сеп 2016, 10:17

Здравейте!

Започнахме процедура по закупуване на НЕУРЕГУЛИРАН поземлен имот с къща в София, кв. Факултета, при което се сблъскахме със следните проблеми:
В нотариалния акт пише, че имота е 500 кв/м реална част от имот 459/кадастрален лист 370, но в кадастъра имот №459 е общ на този и още два имота, единия от които е на майката на продавача, а другия е на негова братовчедка.
В нотариалния акт на майката на продавача пише: Дворно място от 850кв/м. с работилница съставляващо имот № 127 от кадастрален лист 370.(Към него има скица от община Красна поляна, на която са отразени границите на имота, а имота който купувам е съседен, отразен с №126, а не 459, имота на братовчедката е от другата страна на имот 127 и е с№ 459)
В нотариалния акт на братовчедката пише: Празно неурегулирано дворно място от 750кв/м. съставляващо имот № 459 от кадастрален лист 370
В кадастъра трите имота се водят като един и не искат да ни издат скица за имота който купувам.
Преди месец платихме на геодезист, който разгледа документите и каза, че ще оправи нещата, но още нищо не е оправил и започна да се крие и да не си вдига телефона.

Та общо взето кашата е голяма и вече 6 месеца чакаме да стигнем до финал на сделката.

Според вас има ли начин нещата да се оправят и да купим имота с реални граници?

п.п. Забравих да напиша, че имота на майката и братовчедката имат лице по-малко от 14метра.
В кадастъра ни водят, че сега правиме делба и ни отказват поради тази причина.

Това е скицата на имота на майката(средния) №127:

http://bracnica.snimka.bg/other/plan.896891.37414302
Последна промяна bracnica на 17 Сеп 2016, 16:08, променена общо 2 пъти
bracnica
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 12 Мар 2011, 15:22

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Сеп 2016, 13:21

Нещо в кадасътра трябва да се направи.
Не знам точно какво. По принцип - можете да си дадете парите - но ако не излезе читава работата, трябва да се гоните за обратно да върнат пари.
Неи знам как са ги разделили така условно - явно нещо са бъзнали.
Маломерни имоти, които се водят и отделени.

Сега - делба няма - това са общи приказки. Ако имаше делба - да е имало досега решение.

Прочем - не е лош варианта да се направи нещо съдебно - примерно делба - макар и фиктивна.
Знаете ли, 50 процента от проблемите си ги решавам по заобиколен начин, тоест - ползвам някакви такива методи - нещо да се заобиколи.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот bracnica » 18 Сеп 2016, 07:29

Блaгодaря, зa нaсоките, които ми дaдохте! Тъй кaто средния пaрцел, по нот. aкт, е обособен кaто сaмостоятелен, то нямa кaк моя дa е общ с него, нaли?
bracnica
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 12 Мар 2011, 15:22

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот Melly » 18 Сеп 2016, 11:46

bracnica написа:Здравейте!

Започнахме процедура по закупуване на НЕУРЕГУЛИРАН поземлен имот с къща в София, кв. Факултета, при което се сблъскахме със следните проблеми:
................................................................................................................................................ и т.н.

Препоръчвам да спрете до там, докъдето сте стигнал/а.
И в тази връзка е по-добре е да загубите нещо (разходите по проучването на статута на имота) отколкото да се окажете един ден в приключения да разрешавате имуществените отношения с още съсобственици.

П.П. Проблемите около имота, относно който проявявате интерес, са много и от различно естество.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот ivan_lawyer » 18 Сеп 2016, 11:52

Айде де - малко сложен въпрос - за мен поне.
Нека - да помислим, има едни нови въведения в закона, които отричат това маломерното застрояване. Сега да се търси някакво заварено положение примерно.

Узаконяват се всякакви неща впрочем.
Трябва да се ръчне - напред - назад - извинявам се за общите насоки, просто така да се направи.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот Melly » 18 Сеп 2016, 12:13

Ама какво да му ръчка човек? :D
То е от ясно, по-ясно. Има първа регулация след сделката/КНА на потенциалния продавач, който (не е ясно по какъв способ) се е снабдил с титул за собственост на РЕАЛНА ЧАСТ от дворно място...., която с благоустройствения закон СЛЕД 2004 е включена в общ УПИ с друти имоти! :wink:

П.П. Да не зачевам въпросът за спазване на разпоредбата на чл.33 ЗС..., нали?
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот petko_a » 19 Сеп 2016, 12:26

Къде ги видяхте тия УПИ-та незнам. Питащият с големи букви е написал неурегулиран поземлен имот.
petko_a
Потребител
 
Мнения: 456
Регистриран на: 16 Яну 2009, 16:44

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот Melly » 19 Сеп 2016, 14:25

petko_a написа:Къде ги видяхте тия УПИ-та незнам. Питащият с големи букви е написал неурегулиран поземлен имот.

Посочената скица е от 1992 :idea:
От тогава се изминали повече от 24 години, време достатъчно, та на "отрочето да му се е родило отроче, та и то да е станало човек". Не допускаш ли, че е проведена градоустройствена процедура (ПУП) за част от площите, включваща имота на интересуващия се питащ, който към 1992 е попадал в зона извън регулация? Защото аз допуснах такъв вариант и с оглед изложеното в оскъдица на факти визуализирах "картинката". Е, те там я видях :D

П.П. А и като отбележа фактът, че за град София има влязъл в сила ОУП, ама това го оставям на теб...
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот bracnica » 19 Сеп 2016, 14:55

Имотите и в момента са извън регулация! Квартала няма ПУП.
bracnica
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 12 Мар 2011, 15:22

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот Melly » 19 Сеп 2016, 15:13

bracnica написа:Имотите и в момента са извън регулация! Квартала няма ПУП.

Прочети отново първия ми пост и бЕгай далеч! :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот bracnica » 19 Сеп 2016, 16:35

"Прочети отново първия ми пост и бЕгай далеч!"

Не мога! Ситуацията е такава, че трябва да го купя, а и вече съм направил основен ремонт на къщата :oops:
bracnica
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 12 Мар 2011, 15:22

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Сеп 2016, 01:02

Сега идвам от дело за кадастрална грешка - имотът е описан по един начин по първични документи, а е записан най-накрая в кадастъра като съвсем друг, после сменили и номерацията на входовете, направо каша. Даже и аз не знам какво пледирах, честно. Имам експертиза, дефакто при мен има жилищно настаняване се касае за даден имот като с право на изкупуване.
Има разминаване просто - сега аз съм професионален лъжец - правя от консигнация - продажба. Мисля, че и тук минах състава. Шшт. Да не ме чуят.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот tochotocho » 25 Сеп 2016, 19:46

кадастрална карта, кадастрален план, кадастрална основа, имот в реални граници и т.н.
Казусът: Имаме едно УПИ от 1000 кв м , съсобственост на двама братя , всеки с по 1/2 ид.част. Единият иска да продава. Извършва се реална делба, иска се от кмета земеразделяне и оформяне на два реални имот. Извършено е - скица и заповед на кмета за това. Година 2001 . Извършва се нотариална сделка и в списъка към нот.акт е записана и въпросната скица. т.е купува се реален имот с реални граници отразени графично в скицата на общината. Това е вилна зона община Овча купел. Наскоро се установява ,че по скицата от кадастъра- правен 2009 г., нещата са променени. Границата със съседния имот /на другия брат / вече не съответства на скицата, делбата, нот.акт от 2001 г. Преди границата минаваше на 4 метра успоредно на съществуващата /2001 г./ и сега сграда, а сега е някакъв никому ненужен диагонал : 1,50 в единия край и около 8,50 в другия край. От Агенцията отговориха, че кадастъра се прави по данни на общината. От общината твърдят,че коректно са дали необходимото, т.е реалните граници от 2001 г. съгласно заповедта на кмета. По тази граница още през 2002 г. се поставиха циментови колове и подръчни материали. Сега нов купувач на имота иска прилагане на имотна граница по скицата от кадастъра т.е. това тъпо диагонално недоразумение. Не е склонен на споразумение. Другата страна също счита, че след скица, заповед на кмета, реална граница, нотариална сделка и т.н. не трябва да вади и мести колове и пр. Явно ще се търси съдебно решаване на проблема. Ако иска новия собственик да търси това решение.!
Ако имате препоръки, съвети, очаквам ги !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот petko_a » 26 Сеп 2016, 10:45

Дали имотната граница от кадастралната карта е тъпо диагонално недоразумение трябва да се докаже. Възможно е да има неуредени сметки по регулация.
petko_a
Потребител
 
Мнения: 456
Регистриран на: 16 Яну 2009, 16:44

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот julyanvonemona » 04 Окт 2016, 08:53

petko_aмного работи са възможни
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот aspida » 04 Окт 2016, 09:01

petko_a,доста неща са възможни а при изтичането на толкова много време и доста от тях са и вероятни.
Проблемът на bracnica ще се реши някак си! Не бери грижа!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
aspida
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 08 Мар 2010, 21:50

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот petko_a » 09 Окт 2016, 16:27

Нямам време за бране на такива грижи. Трябва да затворя зимнината.
Мкар да мислех, че проблема е на tochotocho.
petko_a
Потребител
 
Мнения: 456
Регистриран на: 16 Яну 2009, 16:44

Re: Липсващи данни в кадастъра?

Мнениеот tochotocho » 19 Окт 2016, 11:22

Да! Проблемът е както личен, така и обществен. Защото ведомството си прави нещата безотговорно. И контрата е ЛИЧНА! Спорове, ходене по мъките, съседски недоразумения и пр. И хитро е указано: при грешки, пропуски и н.н. Е къде е личната отговорност на служителя? Например -в квартала пред блока поставиха нови стълбове и улично осветление. Блокът е с три входа . Проектантът на бюро с линийката разделил пространството и посочил местата на стълбовете. Не си правил труда да се запознае на място. В резултат - стълбовете се вкопават до съществуващите дървета борове. Осветява се не улицата, а боровете- нещо като декоративно, артистично осветление, а по уличката е тъмно ! Не се откри проектанта.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron