начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидност



Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидност

Мнениеот kota78 » 17 Юни 2016, 01:45

Здравейте.
питането ми е следното : Получавам трудово възнаграждение от 389 лв, каква част от тях подлежи на принудително вземане от ЧСИ ? Също така получавам пенсия за инвалидност 68% според решение на ТЕЛК , в размер на 115 лв, като с тях общия ми доход надхвърля с 124 лв минималната работна заплата, но някъде четох че социалните пенсии за инвалидност не подлежат на принудително вземане. Доколко тази информация е вярна ? Също така вземам скъпоструващи животоспасяващи лекарства, които ми струват по 200 лв всеки месец , това ще има ли значение при определяне на размера на принудителното вземане от ЧСИ ?

Не съм семеен, нямам деца
kota78
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Юни 2016, 01:32

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот katerinakuch » 20 Юли 2016, 16:42

Съгласно чл.446 ал.1 т.2 от ГПК ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:
2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот jhoro » 20 Юли 2016, 17:43

katerinakuch написа:Съгласно чл.446 ал.1 т.2 от ГПК ако изпълнението е насочено върху трудовото възнаграждение или върху друго каквото и да е възнаграждение за труд, както и върху пенсия, чийто размер е над минималната работна заплата, може да се удържа само:
2. ако осъденото лице получава от 300 до 600 лв. месечно - една трета част, ако е без деца

Вярно е, точно е, ама ти добави и една "бакалска сметка" накрая.
Заплата 389 + пенсия 115 = доход 504.
1/3 от дохода е 168 - това може да пипа СИ.
За питащия остават 336 лв. несеквестируем доход.

Колкото до лекарствата - това все още не се отчита.
PS. Малко позитивизъм - вие се радвайте, че ги има по аптеките, че не са спрели да ги внасят.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот zhnik » 22 Юли 2016, 16:02

А ТР № 2 от 2015 г. по ТД № 2 от 2013 г. - ОС на ГК и ТК на ВКС как се отразява на размера на удръжката?
zhnik
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 22 Юли 2013, 15:29

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот ivanov_p » 22 Юли 2016, 17:49

Отразява се със 124 лв.
Минималната 380 лв. ли е?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот jhoro » 23 Юли 2016, 14:17

ivanov_p написа:Отразява се със 124 лв.
Минималната 380 лв. ли е?

Не виждам каква е връзката с минималната (работна заплата - предполагам)?
Ако в закона, сумите бяха обвързани с наредба или постановление на МС за минималната работна заплата, прогнозната температура или нивото на река Дунав в сантиметри ... - е едно.
Но в закона сумите са фиксирани. Докато не се промени - а той струва ми се още не е променен - си важат тези суми.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот ivanov_p » 23 Юли 2016, 18:37

Не знам, при мен ги изчислява бирника, но имам някакъв спомен, че до минималната РЗ сумата е несеквистируема, демек ще удържат само до МРЗ или 124 лв.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот milley » 11 Авг 2016, 17:11

Моят съвет е да си внасяте редовно всеки месец суми по изп. дело.
Иначе заплатата Ви е под размера на МРЗ за страната, която към момента е 420 лв. и не би следвало да Ви удържат суми съгл. ТР 2/2013 гр.София, 26 юни 2015 год. Също така социалните плащания са защитени и към тях не може да се насочват претенциите.
Но пак казвам - намерете начин да си плащате по делото, защото дългът Ви няма да изчезне просто така, а напротив - ще се увеличава.
milley
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 12 Фев 2009, 16:49

Re: Запор върху трудово възнаграждение + пенсия за инвалидно

Мнениеот bliznaci1986 » 20 Юли 2017, 09:25

kota78 написа:Здравейте.
питането ми е следното : Получавам трудово възнаграждение от 389 лв, каква част от тях подлежи на принудително вземане от ЧСИ ? Също така получавам пенсия за инвалидност 68% според решение на ТЕЛК , в размер на 115 лв, като с тях общия ми доход надхвърля с 124 лв минималната работна заплата, но някъде четох че социалните пенсии за инвалидност не подлежат на принудително вземане. Доколко тази информация е вярна ? Също така вземам скъпоструващи животоспасяващи лекарства, които ми струват по 200 лв всеки месец , това ще има ли значение при определяне на размера на принудителното вземане от ЧСИ ?

Не съм семеен, нямам деца


Какво стана с наложеният запор. Любопитствам, защото няма основание за удържане от пенсия и заплата. И към всички един въпрос. Не следва ли дохода от пенсия и заплата да се разглеждат, като отделни суми, а не да се сборуват?
bliznaci1986
Младши потребител
 
Мнения: 58
Регистриран на: 05 Сеп 2016, 21:49


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron