начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Придобиване на имущество с изискуем кредит



Придобиване на имущество с изискуем кредит

Мнениеот mvalentinov » 18 Мар 2017, 16:53

Здравейте,

Имам следният казус:

Сестра ми изтегли потребителски кредит 2007, който не обслужваше и бе осъдена да изплати. Тогава не е имала някакво недвижимо имущество. Дойде време баща ни да ѝ прехвърли имущество. Той иска да ѝ продаде/дари апартамента, който тя сега обитава с дъщеря си (малолетна). Жилището ще е единствено за нея.

Възможно ли е банката да има претенции към този имот? Дали би могла да обяви за продан или само да запорира имуществото? Ако може да запорира, само квадратите над минимума, който се полага на човек, ли би могла да запорира? Възможно ли е сделката да се извърши, така че банката да не може да има претенции?

Допълнително се интересувам какво би значел запорът - дали просто няма да може да продава запорираната част или ще има някакви други ограничения?

Благодаря за помощта!

Поздрави,
Митко
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36

Re: Придобиване на имущество с изискуем кредит

Мнениеот ilian_todorov » 19 Мар 2017, 01:05

mvalentinov написа:Здравейте,

Имам следният казус:

Сестра ми изтегли потребителски кредит 2007, който не обслужваше и бе осъдена да изплати. Тогава не е имала някакво недвижимо имущество. Дойде време баща ни да ѝ прехвърли имущество. Той иска да ѝ продаде/дари апартамента, който тя сега обитава с дъщеря си (малолетна). Жилището ще е единствено за нея.

Възможно ли е банката да има претенции към този имот? Дали би могла да обяви за продан или само да запорира имуществото? Ако може да запорира, само квадратите над минимума, който се полага на човек, ли би могла да запорира? Възможно ли е сделката да се извърши, така че банката да не може да има претенции?

Допълнително се интересувам какво би значел запорът - дали просто няма да може да продава запорираната част или ще има някакви други ограничения?


Поздрави,
Митко

Щом жилището е единствено, на практика няма значение колко е голямо, ако е неподеляемо.
Запор на жилище не се прави. Прави се възбрана на цялото жилище. Има ЧСИ-ли, които възбраняват единствени имоти, макар да не могат да ги изкарат на публична продан.

Несеквестируеми вещи
Чл. 444. Изпълнението не може да бъде насочено върху следните вещи на длъжника - физическо лице:
1. вещи за обикновено употребление на длъжника и на неговото семейство, посочени в списък, приет от Министерския съвет;
2. необходимата храна на длъжника и неговото семейство за един месец, а за земеделските стопани - до нова реколта, или равностойността ? в други земеделски произведения, ако няма такава;
3. необходимите горива за отопление, готвене и осветление за три месеца;
4. машините, инструментите, пособията и книгите, необходими лично на длъжника, упражняващ свободна професия, или на занаятчия за упражняване на неговото занятие;
5. земите на длъжника - земеделски стопанин: градини и лозя с площ общо до 5 дка или ниви или ливади с площ до 30 дка, и необходимите за воденето на стопанството машини и инвентар, както и торовете, средствата за растителна защита и семето за посев - за една година;
6. необходимите две глави работен добитък, една крава, пет глави дребен добитък, десет пчелни кошера и домашните птици, както и необходимата храна за изхранването им до нова реколта или до пускането на паша;
7. жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него; ако жилището надхвърля жилищните нужди на длъжника и членовете на семейството му, определени с наредба на Министерския съвет, надвишаващата част от него се продава, ако са налице условията по чл. 39, ал. 2 от Закона за собствеността;
8. предвидените в друг закон вещи и вземания като неподлежащи на принудително изпълнение.

Отпадане на несеквестируемостта
Чл. 445. (1) От забраните по чл. 444 не могат да се ползват длъжниците относно вещи, върху които е учреден залог или ипотека, когато взискател е заложният или ипотекарният кредитор.
(2) От забраните по чл. 444, т. 5 и 7 не могат да се ползват:
1. длъжниците по задължения за издръжка, за вреди от непозволено увреждане и от финансови начети;
2. длъжниците за случаи, предвидени със закон.





Чл. 39. Съсобствениците могат да си поделят общата сграда по етажи или части от етажи.
По същия начин може да се раздели общата сграда и по съдебен ред, ако отделните етажи или части от етажи могат да се използуват самостоятелно без значителни преустройства и без неудобства по-големи от обикновените.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Придобиване на имущество с изискуем кредит

Мнениеот ilian_todorov » 19 Мар 2017, 01:20

mvalentinov написа:Здравейте,

Имам следният казус:

Сестра ми изтегли потребителски кредит 2007, който не обслужваше и бе осъдена да изплати.

Защо не провериш дали дългът не е погасен по давност? Ако са минали пет години от осъждането и не са предприети никакви действия от банката, дългът е погасен по давност.

Чл. 110. С изтичане на петгодишна давност се погасяват всички вземания, за които законът не предвижда друг срок.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Придобиване на имущество с изискуем кредит

Мнениеот mvalentinov » 19 Мар 2017, 13:23

Ще опитам да проверя но щом аз задавам въпросите, а не сестра ми значи на нея не и пука особено. Значи в общи линии , запор ще е трудно , тъй като ако стане ще трябва една стая да запорират. Благодаря много за отговорите, ще се опитам да я насоча с договора от банката при адвокат, но предполагам ще получи подобни отогвори.
mvalentinov
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 18 Мар 2017, 16:36


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron