начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Авторско право върху статии в сайт

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот tashko33 » 09 Сеп 2010, 08:46

Здравейте, търсих във форума, но не намерих проблем като моя.
Преди няколко месеца си изработих сайт. Цялата информация в него е изцяло мое дело, както и картинки, снимки, схеми.
Скоро намерих моят труд в друг сайт. Картинките са минали през фотошоп, текста е резнат, дописан в началото и края.
Писах на мейла на крадливците, но имат проблем със сървъра явно.
Искането ми беше да се добави линк към моя сайт- първоизточника или съдържанието да се премахне.
Имам ли основание за подобни условия или фотошопа и променянето на 2-3 изречения изключват прилагането на закона за авторското право?
:D
tashko33
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Сеп 2010, 08:25

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот tashko33 » 14 Сеп 2010, 15:32

Благодаря!
Много ми помогнахте. :mrgreen:
tashko33
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Сеп 2010, 08:25

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот mitohir » 04 Окт 2010, 20:33

Здравейте!

И аз имам подобен проблем.
Започнах да изграждам сайт, по пътя на което срещнах доста въпроси, свързани с авторските и сродни права. Надявам се че ще можете да ми помогнете, за което ви благодаря предварително.

Самият сайт го изграждаме двама, от които единият съм аз. В случая имаме съавторство ( аз се грижа за HTML кода и част от статиите, а другия за друга част от статиите, както и за корекции в изгледа). Трябва ли да имаме сключен договор за съавторство помежду ни или не? (може би е достатъчно разбирането по устен път). Другото нещо което изникна, като проблем е: Всички статии (или поне една голяма част от тях), ще са такива, че могат да се преработят от вече издадени книги - нямам предвид да се копира дословно или да се промени началото и малко в края и да кажа че аз съм съставил определаната статия. При положение че ще преработя от "А до Я", то трябва ли да искам разрешение от автора, въпреки чл. 9 от ЗАПСП? Ако все пак не трябва да искам разрешение от автора, то материала който ще бъде изложен в интернет страницата, трябва ли да бъде регистриран в минстерството на културата, за да не подлежи на кражба (ако цялостната преработка не е кражба, то я изключвам) и съответно, трябва ли да посоча първоисточникът? И съответно трябва ли да посоча кои книги съм използвал за да напиша определените статии? А снимките, които лично съм ги снимал, съм сложил воден знак(освен в обичайния долен десен ъгъл "фотограф : ..." ? И ако трябва да се регистрира нещо и някъде и да се сключва договор, то моля да ми посочите някой адвокат, който се занимава с авторски и сродниправа в Пловдив. Дано не ме мразите ного, заради всички тези впроси.

Искрено ви благодаря предварително!
mitohir
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 04 Окт 2010, 20:27

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот bettyboop » 08 Окт 2010, 19:31

Tashko33 привет,
съвсем скромен отговор от мен (студентче съм):
Аз имах блог и това, което направих за "огласяване" на авторските си права в блога, бе просто в края на страницата да добавя притурка "COPYRIGHT", в която написах нещо от рода: "Всички произведения на литературата, както и фотографските произведения и такива, създадени по начин, аналогичен на фотографския в този блог са авторски и защитени по смисъла на ЗАПСП. Никой няма право да възпроизвежда и разпространява по какъвто и да било начин и под каквато и да било форма съдържанието на този блог без изричното съгласие на автора." По този начин никой не може да се измъкне с "ами аз не знаех, че са авторски материали..." Друга полезна и превантивна мярка е поставянето на воден знак върху изображенията, които качваш на сайта.
Второ, чл. 5, ЗАПСП гласи, че автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение. Няма значение, че творчеството ти е в сайт, стига да можеш да докажеш авторството си със съответните доказателства. Според мен, най-малко датата на публикацията в твоя и чуждия сайт и явното сходство на текстовете са основание да дириш и защитаваш правата си. Във всеки случай може да се опреш за ЗАПСП!
Лошото е, че виртуалността дава възможност и за преразкази на чужди трудове, тогава нещата се усложняват. Надявам се, съм ти била полезна. Поздрави!
bettyboop
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 08 Окт 2010, 15:48

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот tedyxaz » 12 Окт 2010, 18:23

Здравейте,

tashko33 Според ЧЛ. 18 от ЗАПСП имаш основание да предявиш претенции. Препоръчвам да се обърнеш към http://www.cybercrime.bg/bg/contacts -- > Интелектуална собственост

mitohir Не е нужно да имате сключен "договор за съавтортство", не знам какво е съдържанието на материала, който искате да използвате, и с каква цел, но според глава 5 от ЗАПСП е допустимо в различни случаи. Иначе е достатъчно да се посочи в самата страница "All rights reserved" или "Copyright.."

В допълнение : може да сложите скрипт на страницата, чрез който да не може да се копира текста :wink:
T.Ivanova
Аватар
tedyxaz
Младши потребител
 
Мнения: 79
Регистриран на: 11 Окт 2010, 12:11

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот funcy » 19 Окт 2010, 11:54

Проблемът с кражбите при сайтовете е многопластов. Краде се не само съдържание, но и дизайн доста често. Откраднатото съдържание в повечето случаи са статии, фотографии, дизайни, скици, рисунки, текстове и какво ли не. Напоследък има тенденция за копиране на специфични база данни, касаещи конкретна област. Технически реално е невъзможно сайта да бъде защитен против копиране, но поставянето на авторски знак така, както изисква ЗАПСП, по подходящ начин на всяко произведение е най-добрата защита. Като юрист, които работи в тази област, често се сблъсквам с подобен вид казуси и практикувам така. Изпращам на нахалника една нотариална покана и му давам срок да премахне съдаржанието, което е копирал, преиначил и т.н. Ако не го направи в срока, събирам доказателства като сравнявам съдържанието на двата сайта(електронният документ вече е годно писмено доказателство във всичките му форми) и пускам една жалба до прокуратурата на основание чл.172а от НК. Странно, но когато прокуратурата почука на вратата ти, започваш да мислиш бързо по друг начин. Все пак, съветвам всички автори на съдържание да имат писмени документи за факта, че са обективирали едно произведение публично по съответния начин. Вярно е, че публикуването на едно произведение в сайт е такъв вид обективиране, но никога не е излишен и друг документ. Винаги сключвайте договор за изграждане на сайта си например, в който изрично да е описано кой е автора на сайта, на кой е възложено неговото изработване, какви материали изходни са предадени(с приемо-предавателен протокол) за изграждането му и т.н. Така ще имате достатъчно писмени доказателства, когато се наложи да докажете, че вие сте автора на нещо. Ако външна фирма поддържа сайта ви и и предоставяте материали за оптимизирането му от време на време, също го правете с приемо-предавателен протокол или възлагателно писмо, от които е видно какво възлагате, съдържа ли то авторско съдържание и кой е автора. Изграждането на определено конкретно авторско поведение и култура спомага и за отстояването на правата ви по-късно. В противен случай можете само да се вайкате защо пак са ви копирали произведенията в интернет.
адвокат Костов, кантора "ЮСАУТОР"
funcy
Младши потребител
 
Мнения: 34
Регистриран на: 10 Юли 2006, 12:38
Местоположение: Пловдив

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот 4ovkata » 10 Ное 2010, 00:36

Здравейте !
Имам следният случай за разискване. Моят сайт е за литературни теми и статии, но са взети от различни сайтове като помагало,реферати,запискиинфо и други места. Нарушавам ли някакви авторски права, при положение, че в тези сайтове ги качват други потребители и те няма как да ги притежават?
4ovkata
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Ное 2010, 00:29

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот 4ovkata » 07 Дек 2010, 14:04

Моля, ако има компетентни в тази област, да ме насочат. Благодаря Ви
4ovkata
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Ное 2010, 00:29

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот kontrol » 04 Яну 2011, 02:49

tashko33 и mitohir засягат въпроса за промените в произведение.
От една страна, създаването на "преработка" е използване на произведение, за което се изисква разрешение (и заплащане). От друга страна, върху идеите не може да има авторско право и това означава, че за преразказ не е необходимо разрешение. Значи е въпрос на конкретна преценка колко значителни са промените, дали има запазени цели изречения или не и т.н..

Съавторството, както казват писалите по-горе, не изисква задължително писмен договор. Но правенето на сайт не е по необходимост съавторство. Той съдържа различни произведения (словесни, визуални, програмен код, дизайн - стига да притежава достатъчна индивидуалност), върху които съществува самостоятелно авторско право. Вече за компилирането им може да съществува допълнително съвместно или индивидуално авторско право, стига то да е значим авторски труд.

4ovkata - тези произведения си имат автори (и ако не са пукнали преди повече от 70 г. и др.п.) публикуването им (на произведенията, де) изисква тяхното съгласие. Независимо дали другите сайтове ги публикуват правомерно или не, може ти да си в нарушение спрямо първичните автори, макар че шансът да те осъдят е минимален. (От друга страна, хипотетично е възможно, синдициращите сайтове да са придобили като изключителни носители правата и тогава отговаряш пред тях.)
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот isbul » 19 Яну 2011, 15:21

В сайт, в който съществува само "All rights reserved" или "Copyright", без да е упоменато изрично, че не се разрешава копиране, при използвнето на материали от него за комерсиални цели, като се упоменава кой е авторът, наруашват ли се авторските права?
При нарушаване на авторските права, възможно ли е, авторът да се обърне директно към прокуратурата, без да прикани нарушителя да премахне съдържанието?
isbul
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 13 Юли 2007, 08:47

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот kontrol » 19 Яну 2011, 17:04

Липсата на упоменаване (дори на ©, име на автора) поначало се тълкува като забрана за копиране. (Май имаше 3-4 страни по света с обратното правило.)
Може, зависи какво иска да постигне.
Горното представлява потенциално грешно становище. Консултирайте адвокат, ако искате сигурност и юридическа отговорност при защитата на правата Ви.
kontrol
Активен потребител
 
Мнения: 1109
Регистриран на: 05 Сеп 2005, 15:49

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот satir » 17 Фев 2011, 20:45

прескачам юридическата част, щото така... :) и се спирам на техническата, по-точно датата. това съм го публикувал догодина :)))
Изображение2012-02-11


казано иначе, не можета да разчитате на датата :)
http://www.youtube.com/watch?v=CZo12LIWqYw
Аватар
satir
Активен потребител
 
Мнения: 1984
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:56
Местоположение: те тукa те...

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот tashko33 » 26 Фев 2011, 18:19

bettyboop написа:Tashko33 привет,
съвсем скромен отговор от мен (студентче съм):
Аз имах блог и това, което направих за "огласяване" на авторските си права в блога, бе просто в края на страницата да добавя притурка "COPYRIGHT", в която написах нещо от рода: "Всички произведения на литературата, както и фотографските произведения и такива, създадени по начин, аналогичен на фотографския в този блог са авторски и защитени по смисъла на ЗАПСП. Никой няма право да възпроизвежда и разпространява по какъвто и да било начин и под каквато и да било форма съдържанието на този блог без изричното съгласие на автора." По този начин никой не може да се измъкне с "ами аз не знаех, че са авторски материали..." Друга полезна и превантивна мярка е поставянето на воден знак върху изображенията, които качваш на сайта.
Второ, чл. 5, ЗАПСП гласи, че автор е физическото лице, в резултат на чиято творческа дейност е създадено произведение. Няма значение, че творчеството ти е в сайт, стига да можеш да докажеш авторството си със съответните доказателства. Според мен, най-малко датата на публикацията в твоя и чуждия сайт и явното сходство на текстовете са основание да дириш и защитаваш правата си. Във всеки случай може да се опреш за ЗАПСП!
Лошото е, че виртуалността дава възможност и за преразкази на чужди трудове, тогава нещата се усложняват. Надявам се, съм ти била полезна. Поздрави!



Да знаеш, че съм ползвал дадения от теб пример в кавичките!!
Благодаря за насоката и съветите. До сега се оправям само с предупредителни мейли.
'Кражбите' от моя сайт продължават. :)))

п.п.Ако имаш претенции за това, че съм те цитирал, казвай. :D
tashko33
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Сеп 2010, 08:25

Re: Авторско право върху върху сайт

Мнениеот vnikollova » 23 Апр 2013, 15:28

Здравейте,

Реших да създам свой сайт подобен на YouTube, но с друга цел. Проблемът е, че нямам представа как да го защитя като цяло и като идея, както и да защитя личните данни като имена, местожителство и история на определен човек, които ще бъдат предоставяни на сайта.

Можете ли да ми дадете някаква насока откъде да започна?

Другият проблем е, че не мога да намеря линк към образец за приемо-предавателен протокол за предаване на изходни данни при създаване на сайт-а. Има ли възможност някой да ми изпрати протокола или самият линк?

Много благодаря предварително на отзовалите се :))
vnikollova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Апр 2013, 15:18

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот angel_ji » 08 Юни 2013, 16:09

И аз се регистрирах наскоро в този сайт за да изнамеря нещо по моя казус, но за сега нищо. Наистина кражбата на информация от сайтове си е много подла. В моя сайт http://www.chasovnici-bg.com/ се пишат статии на тема часовници и вече няколко пъти си срещам статиите в други сайтове.
angel_ji
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Юни 2013, 16:01

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот ttrend » 18 Ное 2014, 23:04

Здравейте,

Имам огромен проблем, на който в друга ситуация не бих обърнала внимание, но нещата вече придобиват застрашителни размери. Та казусът е следния:
Имам сайта за онлайн търговия на дамски дрехи. Бях предоставила марката да се предлага от представител в друг град, с който поради некоректност спрях да работя.
Дамата собственик на бутика основа собствена марка, което не беше проблем докато не реши да бъде наше копие. Копира цялата информация от сайта ми относно доставки, връщане и замяна, условия, контакти и т.н. Текста е копиран едно към едно. След което шие моделите създадени от нашите дизайнери, в същите цветове, със същите кройки (да тя си ги купува чрез трети лица), подбива цената и пуска агресивна реклама във Фейсбук. На мен това не ми пречеше до момента, в който не се фанатизира и сега ме използва за наемен работник - аз работя, представям колекция, тя я изкупува на части (чрез трети лица) и я пуска със същото описание с 2-3 лв. по-евтино за всеки артикул.
Както знаете е трудно да защитя авторство на модели или индустриален дизайн, защото тя може да добави един джоб и нещата отиват по дяволите. Както и да е, все още си се придържа стриктно към всичко и нищо не променя.
Предполагам, че звучи безумно, но за мен като БГ производител това е страшно. Още повече, че имам снимков материал по дати, кога всяко нещо е произведено и публикувано от мен. За съжаление обаче във Фейсбук могат да се сменят датите на публикация, а не зная дали може в сайта да се провери кога нещо е публикувано.

Моля, помогнете ми. В безизходица съм. Това не е кражба. Това е фанатизъм
ttrend
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Ное 2014, 22:51

Re: Авторско право върху статии в сайт

Мнениеот moommy » 19 Ное 2014, 10:08

ttrend написа:Както знаете е трудно да защитя авторство на модели или индустриален дизайн, защото тя може да добави един джоб и нещата отиват по дяволите.

:mrgreen: Какво знаем ние не е въпрос по темата - важно е представителите на всякакви професии да спрат да мислят, че разбират от правната страна на търговските марки и промишления дизайн.

Е, пред вас е възможност да се научите по неприятния начин - седмици наред ще четете по форумите, а после седмици наред ще пишете как не сте си решили проблема и колко са "тъпи" специалистите, та не могат да свършат това, което Вие сама можете без проблеми, при това - безплатно!

А че си затривате бизнеса, нека са виновни политиците! ;)
Успех.
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron