начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Авторски права на структура на сайт

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторски права на структура на сайт

Мнениеот lyubomir_angelov » 12 Авг 2014, 14:18

Здравейте,

Искам да Ви попитам за авторските права за ситуацията по-долу.

Харесал съм си чуждестранен сайт на английски и възнамерявам да направя негово копие на български, като копирам структура, идея и подобно име. Разликите може би ще са в цветовете, някой малки размествания в някой от страниците и цялото съдържание, като дори няма да бъде превеждано, а уникално.

Интересува ме дали ще могат да изискат авторски права и да ми направят проблем?

Предварително Ви благодаря за отговорите.
lyubomir_angelov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Авг 2014, 09:07

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот ivanov_p » 12 Авг 2014, 17:26

Имаш ли представа как се прави сайт?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот TheOldMan » 12 Авг 2014, 18:00

По принцип всеки създател на сайт някъде долу пише, че "всички права са запазени", но това има все по-малка сила в съвременния интернет свят. Щом БТК "заимства" логото и цялата визия на бранда си от някаква италианска фирма...
Изображение Изображение
(намерете 10-те разлики :) )
кой ще гледа някакво сайтче...
Все пак имай предвид, че ако правиш сайт който е на същата тематика като оригинала и ще се псоещава от хора, които най-вероятно ще са виждали оригинала, ще е доста ... абе тъпо ще е, ще си личи... ще е като надпис "Адидас" върху гумени галоши...
Много се съмнявам че някой може да придобие и да претендира за авторско право върху структура на сайта. Има някакви общоприети правил за визията - че логото е горе вляво, че login-а е горе вдясно, че някъде долу е мястото за поставяне на контатките... че менюто е горе или вляво... освен ако не копираш нещо много изчекнато и не го копираш съвсем дословно едва ли някой може да има претенции.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот lyubomir_angelov » 12 Авг 2014, 18:11

ivanov_p написа:Имаш ли представа как се прави сайт?
- Да, професията ми е Team Lead Developer на доста езици.

Сайтът оригинал има доста малък шанс да е бил посещаван от българските потребители, за това може би ще избегна ефектът "ще е като надпис "Адидас" върху гумени галоши".

Иначе да знам за "всички права са запазени" и това ми е проблемът. Аз наистина ще копирам, както вие споменахте мястото на логото, менюто, основната част на съдържанието, позицията на снимки, колони и бутони, че дори мисля и името ще съдържа 4 от 7-те букви на оригиналния сайт.
lyubomir_angelov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Авг 2014, 09:07

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот ivanov_p » 12 Авг 2014, 20:34

- Да, професията ми е Team Lead Developer на доста езици.


Тази професия не съм я чувал, питах дали знаете как се правят сайтове. като не знаете хванете някой дето знае и той ще ви каже къде може да заместите таблиците в HTML с CSS и обратно, това, някой неща от Java Script да ги направите с SCC и HTML и т.н.
Това са неща дето даже аз мога да ги направя!
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот lyubomir_angelov » 12 Авг 2014, 23:10

ivanov_p написа:
- Да, професията ми е Team Lead Developer на доста езици.


Тази професия не съм я чувал, питах дали знаете как се правят сайтове. като не знаете хванете някой дето знае и той ще ви каже къде може да заместите таблиците в HTML с CSS и обратно, това, някой неща от Java Script да ги направите с SCC и HTML и т.н.
Това са неща дето даже аз мога да ги направя!


Не знам къде Ви е проблемът и защо продължавате да говорите неща съвсем различни от темата, но за да придобиете представа каква е тази позиция и дали знам какво е HTML и CSS Ви моля да погледнете LinkedIn профилът ми https://www.linkedin.com/pub/lyubomir-angelov/37/9a/39a. Също въпреки знанията и позицията ми, да ще намеря някой да го направи.


Питам за визия и структура на сайт ако се копира с малки разлики като цветове и напълно оригинално съдържание , което дори няма да е превеждано (както повечето правят) ще имам ли проблеми със закона и дали след време няма да ми направят проблем.
lyubomir_angelov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Авг 2014, 09:07

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот moommy » 13 Авг 2014, 08:40

Мнението ми накратко: за тази част от копираната визия на сайта, която (общо казано) е резултат от творчески труд на автора/ите, т.е. не е обичайна или обвързана с функционалността, може да се окажете в положението на нарушаващ чуждо право със съответните последици - независимо дали е налице преработка и независимо дали е използван същия програмен код или резултатът е постигнат чрез алтернатива.
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот lyubomir_angelov » 15 Авг 2014, 08:35

Благодаря ви за отговорите, помогнаха ми. Ще се постарая да има повече разлики за да нямам проблеми.
lyubomir_angelov
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 12 Авг 2014, 09:07

Re: Авторски права на структура на сайт

Мнениеот huukuu » 15 Авг 2014, 13:16

Виждам, че колегите вече са отговорили, а някои са използвали възможността и да се заядат както обикновено.

Прави са тези, които Ви съветват да потърсите уникалност на Вашия уебсайт. Специално за сайтове въпросът е доста сложен, тъй като докато е сравнително лесно да бъдат сравнени две уебстраници, то това не е така за цели сайтове.

Това, което трябва да имате предвид е, че от една страна е защитен дизайна на сайта, т.е. визуалното му представяне, а от друга страна с авторскоправна защита се ползват и приложенията, които всъщност създават функционалността на сайта.

Потърсете, какво е оригиналното в сайта, който сте харесал/а и се стремете да го избегенете във Вашия проект.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron