начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

PlayStation в бар?

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


PlayStation в бар?

Мнениеот yazoozay » 11 Дек 2014, 13:05

Здравейте,

Скоро ще отварям бар и ми се искаше да добавя като развлекателна опция и Плейстейшън, но след като се поинтересувах, разбрах, че не мога да използвам хардуер и софтуер на сони за комерсиална цел.
Забелязах обаче, че доста заведения и барове в големите градове, предлагат тази опция. Явно може и ми стана интересно, как?!
Искам всичко да е легално и да нямам проблеми с каквито и да било институции, но не знам към кого трябва да се обърна и дали вобще е възможно това да се направи в България легално, защото до колкото разбрах от Сони изрично забраняват използването на конзолите си с комерсиална цел.

Обърнах се за помощ, към Озон и Пулсар, които са разпространителни на плейстейшън хардуер и софтуер и от там ми казах, че ако си закупя легално конзола и игри, не би трябвало да има проблеми, стига да издавам касов бон. Но не мисля, че нещата са толкова прости.

Другото което ме интересуваше е дали ще се, или трябва ли да се променя статутът на заведението ако използвам вътре Конзола?

За това се обръщам към вас за помощ!

Всякаква информация би била от полза.

Благодаря предварително,

Лек ден :)

Svet"
yazoozay
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2014, 12:42

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот sechka » 11 Дек 2014, 13:54

Извинявам се за спама. Пиша, за да следя по-лесно темата. :)
sechka
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 30 Май 2011, 12:32

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот ivanov_p » 11 Дек 2014, 14:08

Как може само за глупости да мислите? Игри ще слагате та да ви пишат после по вестниците и то в частта озаглавена "криминална хроника"? Не ви трябва нищо което би могло дори да създаде намек за авторски права.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот huukuu » 11 Дек 2014, 15:48

Много рядко тук ще успеете да намерите съдействие по такива въпроси. Просто потребителите така са свикнали. Аз мога да Ви съдействам да си обясните въпроса от гледна точка на авторското право. Добре е, че правите разграничение относно използването на софтуер и хардуер (конзолата) на Сони. Авторското право се простира само върху софтуера, който обаче, доколкото за Вас има значение, съществува "на две места"

1. Игрите на Сони
2. Софтуерът, с който оперира конзолата

Вие не сте собственик на нито едно от двете, а имате право да ги използване в съответствие с EULA (End User License Agreement). Собственик сте на конзолата, но тя не може да се използва без софтуера, който е инсталиран на нея.

Ако предоставяте на някого конзолата, то вие му предоставяте и софтуера, който е инсталиран на нея, за което е редно да поискате разрешение от носителя на авторските права (Сони). Не съм сигурен какви са условията на договора със Сони също така.
huukuu
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 29 Май 2012, 21:44

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот yazoozay » 13 Дек 2014, 21:21

Ivanov_p, по твоята логика и музика не трябва да пускаме в заведенията...

huukuu - благодаря за изчерпателния отговор и мнение. Обърнах се лично към адвокат да разучи въпросът по-подробно и чакам отговор!

Лека вечер на всичи :)
yazoozay
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2014, 12:42

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот ivanov_p » 13 Дек 2014, 21:45

Естествено, че не трябва да пускаш и музика! Или може да пускаш ако си платиш. Много е глупаво е да питаш адвокат, след като съм казал нещо, но от отговора ще се убедиш сам.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот TheOldMan » 14 Дек 2014, 00:50

http://www.scei.co.jp/ps3-eula/ps3_eula_en.html

Subject to the terms and conditions of this Agreement, all System Software is licensed to users solely for personal, non-commercial use on the PS3™ system in the country in which the PS3™ system was designed by SCE to operate.
...
You may not lease, rent, sublicense, publish, modify, adapt, or translate any portion of the System Software.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: PlayStation в бар?

Мнениеот ivanov_p » 14 Дек 2014, 12:14

Устройствата Плейстейшън, както и останалите игри, които се използват за публични места, са специални и за тях съществува отделен ред. Не може да сложиш конзола и монитор и да пускаш игри. От Пулсар могат да кажат всичко, те са полулегална фирма, навремето в магазина им на Е. Йосиф долу продаваха оригинални и като се загледаш в някоя, но заради цената не искаш да я купиш те пращаха на втория етаж, където ти правеха копие. Разликата между тях и тебе е, че не плащаш на стопанска и няма да го отнесат те, а ти.
Сега не знам как е, но преди време правата на Сони ги държеше друга фирма, която беше "аутсорсвала" Плейстейшъна на един арменец, който работеше с Пулсар.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron