начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот imanev » 19 Яну 2015, 18:47

Здравейте,

Имам следния казус: От интернет си свалих звукозаписи на отделни думи и записи на фрази от няколко думи. Разпространяват се безплатно и свободно, а сайтовете от които съм ги свалил, никъде не пише че претендират за авторски права. Изчетох закона за авторското право и ми възникнаха няколко въпроса:
1. Тези думи, след като не са произведение или част от такова, представляват ли обект на авторско право?
2. Как може да се докаже собственост на запис от една дума?
3. 1000 такива записа, като 1000 произведения ли ще се третират или като база с данни?
4. Ако съм направил собствена организация на тези записи и те се третират като база с данни, значи ли че мога да претендирам за собственост на тази база с данни?
5. Може ли някой да предяви някакви претенции към мен, ако използвам тези записи с комерсиална цел, организирани по мой начин и публикувани в уникално приложение за мобилни телефони?
6. Мога ли да претендирам за авторски права върху целия продукт - уникално мобилно приложение използващо въпросните записи?

Благодаря предварително!
Иван
imanev
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Авг 2007, 05:05

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот imanev » 19 Яну 2015, 19:13

Да добавя, че не е задължително да отговаряте на всички въпроси :-), просто ако знаете нещо - драснете два реда :-)

Благодаря
imanev
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Авг 2007, 05:05

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот imanev » 21 Яну 2015, 10:44

Хайде бе хора, няма ли специалисти по авторски права? Поне координати ми дайте на ваш колега запознат с материята.
imanev
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Авг 2007, 05:05

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот p_alipiev » 21 Яну 2015, 17:59

В чл. 3 ЗАПСП изрично са изброени обектите на авторско право. Тези "думи" не влизат в защитените обекти. Относно мобилното приложение трябва да го патентовате.
p_alipiev
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Мар 2011, 21:14

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот imanev » 21 Яну 2015, 18:29

Благодаря Ви г-н Алипиев. Това което ме притесни е:

т.4 от ал.3, която и вие описвате "филми и други аудио-визуални произведения"
заедно с Чл. 85. "Продуцент на звукозапис е физическото или юридическото лице, което организира осъществяването на първия запис и осигурява финансирането му."
и от допълнителните разпоредби, текста на т.8. "звукозапис" е резултатът от звукозаписването;

От където си помислих, че продуцента на тези записи може да има някакви претенции, но доколкото разбирам, тези записи не могат да се тълкуват като произведения.

Правилно ли съм разбрал?
imanev
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 04 Авг 2007, 05:05

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот p_alipiev » 22 Яну 2015, 12:24

В т.4. пише аудио-визуално произведение, а не аудио и/или визуално произведение. Така сам по себе си аудиото не е произведение. Най-малкото той не е резултат от творческа дейност, а също така законът позволява да се цитират отделни части. Можете да пишете на p.alipiev@gmail.com.
p_alipiev
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 24 Мар 2011, 21:14

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот moommy » 27 Яну 2015, 10:10

:shock: :shock: :shock:
Олеле майко!
Отговорите са подходящи за форумите на data.bg :mrgreen:

По темата: не е лоша идея да имате повече от едно наум за мненията, които получавате тук. Според мен - в основната си част изразеното по-горе становище е неправилно.
Аватар
moommy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 11 Авг 2008, 11:42
Местоположение: София

Re: Авторско право върху аудио записи на отделни думи...

Мнениеот ivanov_p » 27 Яну 2015, 10:32

За отделни думи не знам, но Шварценегер осъди производител на флипери, които произнасят на запис "Аста ла виста, бейби"! от Терминатор.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron