начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Използване на Windows за 30 дневен период без санкции

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Използване на Windows за 30 дневен период без санкции

Мнениеот llinuxx » 17 Мар 2015, 16:36

Здравейте,

изчетох доста информация при най-различни ключови думи и фрази в гугъл относно закони, права и проверки за лицензиран и нелицензиран софтуер. В закона няма никаква конкретика, изчетох го целия!

Наистина рядко има проверки и не се сещам за фирма, която познавам да са и правили такава, а работя с доста фирми в цяла България.

Накратко - подлежи ли на санкция по време на проверка от оторизиран орган използването на Windows 7 с не изтегкъл 30 дневен тестов период ?

Веднага ще дам подробно описание на ситуацията.

Разполагаме с 20 компютърни работни конфигурации и един сървър.
10 бр. машини с Windows XP - закупен лиценз
5 бр. машини с Windows 7 Professional - закупен лиценз
Windows Server 2003 и SQL със закупени лицензи

Останалите 5 бр. машини са с чисто копие на Windows 7 Professional

Преди 4 месеца Майкрософт изтеглиха от интернет и по точно от http://msft.digitalrivercontent.net всички налични версии на Windows 7 и трудно може да ги намерите в интернет. Трябва да сравнявате хаша им, който може да вземете за най-верен от кеш страниците на digital river или ако потърсите, чрез web archive web.archive.org. Разговарях със служители на Майкрософт и ми разясниха, че са изтеглили всички копия на Windows 7, защото в цял свят през Декември 2014 година са спрели продажбите му и останали "броики" има само при оторизираните дилъри. Сега натискат за Windows 8.1 и евентуално чакаме Windows 10
Не теглете копия от торенти. Има опция да изтеглите Windows 7 от Майкрософт при въвеждане на ключа, но 2-ри месец функцията не работи и от Майкрософт България не могат да ми помогнат, нямали информация кога ще заработи.

Относно машините W7Pro и 30 дневния период искам да уточня, че на тях има инсталиран Open Office и всички работни файлове от типа .doc .xls се намират на сървъра. Тоест на тези компютри няма нищо друго, освен Windows 7 и Open Office и при евентуална проверка ще видят само това.

Ако проверката е в този 30 дневен период, то фирмата подлежи ли на санкции ?

Само за този период ме интересува, а не след него.

Не се интересувам от закупуване на нови лицезни ключове(които както спомена майкрософт не предлагат вече) нито от рефърбиш ключове. Работните станции може да се увеличат до 4 пъти. До тогава ще преминем под линукс надявам се, но до тогава силно се интересувам с 30 дневния тестов период как стоят нещата ?

Благодаря!
llinuxx
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Мар 2015, 16:13

Re: Използване на Windows за 30 дневен период без санкции

Мнениеот llinuxx » 17 Мар 2015, 17:29

http://www.court.sliven.net/uploads/007 ... 671414.htm

Решение от 2014 година по дело за инсталиран софтуер в интернет зала. Явно стига да съм в рамките на тестовия период нищо не могат да ми направят. - P.S. обновено мнение по-долу :)


Цитат от решението "По-нататък в заключението се сочи, че в раздела за проверка на оригиналността на операционната система Microsoft Windows ХР не се изисква фактура за доказване на оригиналност. Никъде в лицензионните споразумения за ползване, според експерта, не се изисква фактура, за да се ползва продукта. Фактурата е счетоводен документ и няма отношение по доказване на оригиналност. Самата проверка е фонов процес, което означава, че проверка се извършва без да е необходимо знанието и разрешението на ползвателя и процесът не може да бъде спрян от ползвателя. Такава проверка се извършва всеки път, когато компютъра е включен към интернетЧ

Тоест, ако си лицензираш софтуера нелегално стига да си тегли ъпдейти и да не ти иска закупуване и да изписва, че е лицензиран няма да те бутнат... страшна логика :) и доста глупаво. Поне ми стана ясно, че фактурите не играят роля макар и за жалост.

За да не копирам абзац по абзац накратко казват, че ако ключът мине верификация всичко е наред.

Ето един glitch или накратко казано дупка в полза на потребителите.

Имаме закупен МАК продуктов ключ, на стойност 5 лиценза. Тоест от майкрософт ни дадоха ЕДИН продуктов ключ с които може да активираме 5 броя компютъра с Windows 7 Professional.

При разговор със служители на Майкрософт ги помолих да проверят закупения ключ на колко момпютъра се използва в момента за да знам дали ми е останала възможност за активиране на още един W7Pro.

Оказа се, че ключът е акивиран не на 5 а на 7 броя машини. Попитах какво правим от тук нататък. Физически тези машини не са в нашата фирма. От Майкрософт ми казаха, че не могат да деактивират ключа понеже е МАК и ми казаха, че не е препоръчително да работят с този ключ повече от 5 машини, но те нямат регулатор които да спре това. Тоест, аз мога да сложа ключ на колкото искам машини и те Windows 7 Pro ще бъде активиран. А и ето какво е MAK ПРОДУКТОВ КЛЮЧ

What is a Multiple Activation Key (MAK) and how does it work?
A Multiple Activation Key (MAK) requires computers to connect one time to a Microsoft activation server. Once computers are activated, no further communication with Microsoft is required. There are two activation methods for MAK:
MAK Independent Activation: Each computer individually connects to Microsoft via the web or telephone to complete activation.

MAK Proxy Activation: This method uses the Volume Activation Management Tool (VAMT). One centralized activation request is made on behalf of multiple computers with one connection to Microsoft online or by telephone. Note: VAMT enables IT professionals to automate and centrally manage the volume activation process using a MAK.


И ако наистина фактурите не играят роля, то проверяващите няма от къде да знаят за колко компютъра е клюа, тъй като Майкрософт дава тази информация единствено и само след предоставяне на GGWA - Get Genuine Windows Agreement номер, които се дава единствено и само по електронен път, като за целта е нужно да имате профил в сайта на Майкрософт и електронна поща, която да не е фирмена. Тогава само и единствено вие знаете кода и проверяващите няма как да ви заставят да им го дадете най-малкото той не се предоставя на трети страни.

Мисля, че си отговорих сам на въпроса.

При 30 дневен трябва да прочета всички End-user license agreement на Windows 7 по време на инсталация и там няма текст, които казва, че при слагане на отметка и продължаване с инсталацията се съгласявам слд 30 дневния период да закупя продукта занчи всичко ще е наред, но 90% съм убеден, че са написаи точно това...съгласявам се, че с използването на 30 дневния период и след неговото изтичане аз ще закупя този продукт.... ще прочета ще видя.

Но, ако разполагате с МАК ключ. Всичко е наред. Поне аз не виждам как може да има проблем.
llinuxx
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Мар 2015, 16:13


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron